PZU zgłoszenie sprzedaży pojazdu – jak zgłosić zbycie samochodu w PZU?

Zgłoszenie sprzedaży samochodu PZU
opublikowano: 21 marca 2019 aktualizacja: 14 lutego 2022 autor: redakcja

Mamy ważne ubezpieczenie OC, ale chcemy się go pozbyć razem ze sprzedawanym samochodem. Rozwiązaniem jest przekazanie polisy kupującemu, który następnie może wypowiedzieć dotychczasową umowę.

Bez względu na to, czy przekazana polisa będzie kontynuowana do wskazanego terminu czy wypowiedziana przez końcem, musimy powiadomić PZU o sprzedaży samochodu. Dopóki nie zgłosimy sprzedaży auta, odpowiadamy solidarnie z nabywcą za opłacenie składki (np. jeśli jest rozłożona na raty).

14 dni na zawiadomienie PZU

Dwa tygodnie to czas, w którym PZU musi dowiedzieć się o sprzedaży samochodu. Możemy to zrobić na różne sposoby:

  • online za pomocą e-formularza na stronie PZU;
  • e-mailem;
  • tradycyjną pocztą;
  • osobiście w oddziale PZU.

Oprócz towarzystwa ubezpieczeń o sprzedaży samochodu musi wiedzieć także urząd, a dokładnie Wydział Komunikacji w miejscu naszego zamieszkania. Na zawiadomienie urzędu mamy więcej czasu, bo 30 dni.

Jakich informacji o samochodzie chce PZU?

Zgłoszenie sprzedaży samochodu w PZU czy każdym innym towarzystwie to nic innego jak wypełnienie dokumentu. Zawiadomienie o zbyciu pojazdu PZU: https://www.pzu.pl/_fileserver/item/1511902 zawiera dane zbywcy i nabywcy pojazdu, a także dane dotyczące pojazdu (marka, model, typ, numer rejestracyjny i numer VIN).

Obowiązkowo należy wskazać we wniosku datę sprzedaży samochodu.

Wniosek to nie wszystko. Ubezpieczycielowi należy przekazać także skan dokumentu potwierdzającego zmianę właściciela, np. umowę kupna sprzedaży samochodu, umowę darowizny czy dokument stwierdzający nabycie samochodu na zasadzie spadku.

Co ze zwrotem składki za niewykorzystane ubezpieczenie?

Jeśli kupiliśmy AC, NNW i Assistance – sprawa jest prosta, bo możemy ubiegać się o zwrot niewykorzystanej składki.

Z polisą OC jest inaczej. Tutaj zwrot niewykorzystanej składki będzie możliwy wtedy, gdy nowy właściciel wypowie umowę w PZU. Do tego czasu korzysta on z ubezpieczenia kupionego razem z samochodem – nie dłużej niż do końca umowy polisowej.

Jeśli chcemy mieć pewność zwrotu niewykorzystanej składki za OC, wszystkie szczegóły trzeba ustalić z kupującym. Lub po prostu do ceny pojazdu doliczyć koszt ubezpieczenia OC.

W przypadku gdy nowy kierowca pozostaje przy naszym OC, musi w umowie ubezpieczenia zmienić dane osobowe posiadacza pojazdu. Reszta danych jest taka sama, ale inna może być składka. PZU (czy każde inne towarzystwo) może ponownie wyliczyć opłatę za ubezpieczenie.

Czy powiadomienie PZU jest obowiązkowe?

Przekazanie informacji o zbyciu samochodu do towarzystwa i do Wydziału Komunikacji jest obowiązkowe, ale czy są jakieś konsekwencje za brak dopełnienie tych formalności? Okazuje się, że tak.

Bez powiadomienia ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu figurujemy w dokumentach jako właściciel. Jeśli nowy kierowca wykorzysta samochód do popełnienia przestępstwa, wtedy na pewno skontaktują się z nami organy ścigania w celu wyjaśnienia.

Innym „skutkiem ubocznym” jest odpowiedzialność za zapłatę składki za OC – razem z nabywcą samochodu. Finansowej kary łatwo uniknąć zawiadamiając o sprzedaży pojazdu ubezpieczyciela, szczególnie że taka formalność nic nas nie kosztuje.

4.3/5