Rekalkulacja ceny OC – czy to się opłaca?

Rekalkulacja składki OC
opublikowano: 31 lipca 2017 autor: redakcja

Cenisz swoje pieniądze i nie chcesz przepłacać za ubezpieczenie pojazdu? Sprawdź, jak rekalkulacja składki OC wpłynie na stan twojego portfela. Podpowiadamy, kiedy możesz wnioskować o ponowne przeliczenie ceny polisy i w jaki sposób zaoszczędzisz.

Zakład ubezpieczeń rekalkuluje składkę OC, gdy zmienia się własność ubezpieczanego pojazdu. Wraz z kupionym autem przejmujesz wszelkie prawa i obowiązki związane z jego ubezpieczeniem. Możesz więc ubiegać się o przeliczenie składki OC, na postawie twoich danych. Pamiętaj jednak, że rekalkulacja składki OC dotyczy tylko okresu, w którym będziesz korzystać z polisy poprzedniego właściciela.

Aby sprawdzić, w jakich sytuacjach rekalkulacja ceny OC może się opłacać, przyjmijmy trzy założenia:

  1. Poprzedni właściciel samochodu jest młodym kierowcą, bez wypracowanych zniżek w OC. Masz prawo sądzić, że obowiązkowa polisa kosztowała go znacznie więcej niż ty zapłaciłbyś za ubezpieczenie (jesteś doświadczonym kierowcą i posiadasz maksymalne zniżki). Prosisz ubezpieczyciela o rekalkulację składki OC i faktycznie – okazuje się, że opłata za pozostały okres ubezpieczenia jest o kilkadziesiąt złotych niższa. Powstała nadpłata, a więc możesz ubiegać się o jej zwrot (o ile zdecydujesz się na kontynuację umowy OC).

2. Drugi scenariusz jest mniej optymistyczny – składka naliczona zgodnie z danymi poprzedniego właściciela była wysoka, ale opłacił on tylko pierwszą ratę. Za kilka dni mija termin płatności kolejnej raty. W takim przypadku na tobie spoczywa obowiązek jej wniesienia. Dzięki rekalkulacji składki masz szansę na obniżenie ceny polisy. Gdyby jednak naliczona składka za pozostały okres ubezpieczenia okazała się zbyt wysoka, możesz zrezygnować z kontynuacji umowy OC.

Zanim postanowisz emigrować do innej firmy, sprawdź oferty pozostałych ubezpieczycieli. Najlepiej, jeśli je porównasz (np. za pomocą internetowej porównywarki OC, która zestawia propozycje kilkunastu towarzystw). Istnieje nawet szansa, że cena całorocznej polisy OC będzie niższa niż wymagana dopłata do OC zbywcy pojazdu.

3. W trzecim scenariuszu zamienimy rolami właścicieli auta – jesteś młodym, niedoświadczonym kierowcą, a poprzedni właściciel pojazdu kupił polisę OC po uwzględnieniu maksymalnych zniżek. Możesz więc dopłacić do obecnego ubezpieczenia. Możesz, ale… nie musisz. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie zawsze stosują rekalkulację ceny OC (o ile sam o nią nie poprosisz). Nawet jeśli ostatecznie dojdzie do przeliczenia składki i okaże się, że dopłata do polisy zbywcy jest bardzo wysoka, nie musisz się na nią zgadzać. Wystarczy poszukać tańszego ubezpieczyciela, a obecną polisę wypowiedzieć. Pamiętaj! Koniecznie w takiej kolejności, bo pomiędzy okresami ubezpieczenia nie może być ani jednego dnia przerwy.

Skłamałeś? Możesz dopłacić do OC!

Jest jeszcze jedna okoliczność, w której zakład ubezpieczeń może rekalkulować składkę OC. Tym razem na twoją niekorzyść. Jeśli w celu obniżenia ceny polisy OC podałeś nieprawdziwe informacje podczas składania wniosku ubezpieczeniowego i towarzystwo się o tym dowie (np. po wystąpieniu szkody), będzie miało prawo do ponownego przeliczenia składki i egzekwowania od ciebie ewentualnej dopłaty.