Ile kosztuje OC dla samochodu na gaz?

Cena OC a instalacja LPG
opublikowano: 29 czerwca 2020 aktualizacja: 22 lipca 2020 autor: redakcja

Instalacja LPG w samochodzie jest popularna wśród kierowców, którzy dużo jeżdżą. Czyni to podróże bardziej ekonomicznymi. Czy jednak cena eksploatacji samochodu z gazem przekłada się na cenę ubezpieczenia OC takiego samochodu?

Kierowcy, którzy decydują się na instalację LPG muszą liczyć się z kosztami jej montażu w samochodzie. Potem można cieszyć się niższymi kosztami paliwa niż w przypadku diesla czy benzyny. Jednak samochody z gazem generują wyższe koszty polisy OC. Dlaczego?

Jaki jest koszt polisy OC dla auta na gaz?

Z raportu RanKING przygotowanego przez porównywarkę rankomat wynika, że w 2019 roku za polisę OC dla samochodów z gazem trzeba zapłacić najwięcej. W 2019 średnia cena OC dla auta z instalacją LPG wyniosła 735 zł. Dla porównania najtańsze ubezpieczenia były zarezerwowane dla samochodów elektrycznych – średni koszt to 519 zł. Auta na samą benzynę, hybrydowe oraz diesle były w podobnych cenach:

 • benzyna 673 zł,
 • benzyna/elektryczny – 685 zł,
 • diesel – 687 zł.

Wynika z tego, że aby płacić najniższe składki OC, trzeba mieć samochód elektryczny. Jednak składki OC to nie jedyny wyznacznik utrzymania pojazdu.

Dlaczego samochody na gaz mają wyższe składki OC?

Ubezpieczyciele obliczają ryzyko wystąpienia szkody. Składa się na to szereg elementów. Duże znaczenie ma historia szkodowości lub bezszkodowości właściciela pojazdu, oraz jego wiek i miejsce zamieszkania. Wpływ na składkę ma także marka, model, pojemność i właśnie rodzaj paliwa.

Jeżeli ktoś instaluje gaz w samochodzie, oznacza to, że musi dużo jeździć – dla kierowców pokonujących krótkie trasy gaz nie jest tak opłacalny. A jeżeli ktoś dużo jeździ, ryzyko wystąpienia szkody jest większe, toteż składka jest wyższa.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na wzrost wysokości składki OC dla auta na gaz może być fakt, że instalacja LPG powoduje zmiany w konstrukcji pojazdu, a co za tym idzie, samochody mogą być bardziej awaryjne. Może się to przyczynić do spowodowania kolizji czy wypadku.

Jakie są oferty OC dla samochodów na gaz?

Sprawdźmy w praktyce, jak wyglądają ceny OC w różnych towarzystwach. Porównamy cenę OC dla tego samego kierowcy – pana Waldemara z Warszawy, lat 35, bezszkodowy, wykupuje polisy od 10 lat, a prawo jazdy ma od 17 lat. Samochód wykorzystany do kalkulacji to Opel Insignia z 2007 roku, pojemność 1998 cm3 benzyna, 1956 cm3.

Ceny OC ze względu na rodzaj paliwa

Towarzystwo ubezpieczenioweCena OC auto z gazemCena OC auto benzynaCena OC auto diesel
PZU725 zł725 zł685 zł
LINK4549 zł511 zł528 zł
Warta613 zł613 zł547 zł
mtu24587 zł542 zł501 zł
Generali730 zł730 zł730 zł

Źródło: Autoumowa (kalkulacja z 27.06.2020 r.).

W niektórych towarzystwach zwyżki za instalację gazową nie ma. Np. w Generali cena OC w ogóle nie różni się w przypadku innego rodzaju paliwa. Inni ubezpieczyciele stosują zwyżkę za gaz np. mtu24 i LINK4. Natomiast w PZU i Warta cena za OC dla samochodu na gaz jest taka sama, jak na benzynę. Warto więc skorzystać z porównywarki OC/AC, aby nie przepłacać.

Czy ubezpieczyciel musi wiedzieć o instalacji LPG?

Jeżeli w trakcie obowiązywania umowy OC zamontowałeś instalację gazową, musisz poinformować o tym ubezpieczyciela. Może on przeliczyć ponownie składkę, ponieważ jest inne ryzyko wystąpienia zdarzenia. Możesz przesłać skan dowodu rejestracyjnego z uwzględnieniem zmian konstrukcyjnych w pojeździe, czyli montażem instalacji gazowej do ubezpieczyciela.

Ponadto najpierw musisz zgłosić montaż instalacji gazowej w wydziale komunikacji właściwego dla twojego miejsca zamieszkania. Należy okazać atest na zbiornik oraz świadczenie homologacji. Na zmiany w dowodzie rejestracyjnym masz 30 dni.

Jaki jest koszt instalacji gazowej w samochodzie?

Już wiesz, że koszty podróży będą niższe, a koszt polisy OC może być wyższy. A jaka jest cena samego montażu? Zależy to od wielu czynników. Ceny wahają się między 1500 zł, a nawet 6000 zł. Najtańszy wariant to instalacja LPG do samochodów z wtryskiem jednopunktowym bez elektroniki. Z elektroniką koszt będzie wyższy.

Popularna jest instalacja sekwencyjna do samochodów 3-4 cylindrowych z wtryskiem wielopunktowym. Kosztuje ona około 2000 zł. Z kolei elektronika Stag jest droższa. Jej koszt to około 3400 – 3200 zł.

Jeżeli masz samochód 5-6 cylindrowy musisz przygotować się na wyższy koszt montażu instalacji LPG – 2400 – 4800 zł. Najwięcej zapłacą kierowcy aut ośmiocylindrowych, bo około 5150 – 6000 zł.

Po zainstalowaniu należy wymieniać regularnie filtry gazu, wtryskiwacze, reduktor i listwę wtryskową.

Gaz jest bardziej opłacalny od benzyny?

Kierowcy, którzy mają samochody na benzynę i dużo jeżdżą z pewnością chcieliby uczynić jazdę nieco bardziej ekonomiczną. Inwestują więc w instalację LPG. Obecnie cena LPG to około 1,96 zł za 1 litr. Koszt jednego lira benzyny to ok. 4,2 zł. Różnica jest więc spora, dlatego gaz jest tak popularny wśród kierowców.

Jakie wady i zalety ma posiadanie samochodów na gaz?

Instalacja gazu w samochodzie wiąże się z pewnymi kosztami. Jednak potem eksploatacja samochodu jest ekonomiczna. Na co się zdecydować i co się bardziej opłaca? Sprawdźmy poszczególne wady i zalety.

Wady samochodu z instalacją gazową:

 • wysoki koszt montażu – aby korzystać z tańszego paliwa, najpierw trzeba sporo zainwestować,
 • wyższa cena za badanie techniczne – kierowcy z samochodem na gaz muszą płacić nie 99 zł za coroczne badanie, a 162 zł,
 • wyższa cena OC – samochody na gaz generują wyższe ryzyko wystąpienia zdarzenia, a co za tym idzie składka jest wyższa niż w przypadku samochodów na samą benzynę,
 • mniej możliwości parkingowych – niektóre parkingi podziemne są wykluczone dla pojazdów z instalacją gazową,
 • opłata za legalizację zbiornika – aby instalacja była zgodna z prawem należy co 10 lat płacić za jej legalność,
 • mniej miejsca w bagażniku – butla z gazem zajmuje trochę miejsca – albo ogranicza powierzchnię bagażnika, albo zabiera miejsce na koło zapasowe.

Zalety samochodu z instalacją gazową:

 • tańszy koszt paliwa – koszt tankowania gazu jest dużo niższy niż benzyny, przy długich trasach można dużo zaoszczędzić,
 • możliwość wyboru warsztatu – przed instalacją można wybrać najkorzystniejszą ofertę montażu, dzięki temu można zaoszczędzić,
 • silnik płynniej pracuje – szczególnie przydatne dla kierowców w miastach, kiedy trzeba często hamować i ruszać,
 • możliwości zasilania samochodu – samochód z instalacją na gaz, można zasilać także benzyną, można korzystać z dwóch zbiorników, przydatne na dłuższych trasach,
 • łatwiej sprzedać samochód na gaz – jeżeli będziesz chciał zakupić nowszy model, sprzedaż starego pojazdu może być sprawniejsza, ponieważ wiele osób poszukuje na rynku samochodów używanych aut na gaz, aby jazda była ekonomiczna, a żeby samemu nie musieć zakładać całej instalacji.

Podsumowanie:

Samochód na gaz ma wady i zalety. Największą zaletą są niskie koszty zakupu paliwa, a dużą wadą jest wyższa składka za OC. Kierowcy muszą przemyśleć, co im się bardziej opłaca. Warto zawsze skorzystać  z porównywarki internetowej, aby nie przepłacać za OC, także w przypadku samochodu z instalacją LPG.

5/5