Jaki assistance wybrać, aby nie przepłacać?

Assistance oszczędność
opublikowano: 13 marca 2017 aktualizacja: 4 lipca 2022 autor: redakcja

W 2016 roku największą wartość dla Polaków miało ASS samochodowe (dla 84%)*. Jeśli jeszcze nie posiadasz takiego ubezpieczenia, warto dołączyć do większości. Zanim jednak kupisz polisę, sprawdź jak wybrać najlepszy produkt.

Assistance komunikacyjne kojarzymy z podstawową pomocą drogową: holowaniem auta po kolizji i awarii lub naprawą na miejscu zdarzenia. Takie usługi są zazwyczaj dodawane bezpłatnie do polisy OC. Czasami warto poszerzyć zakres ochrony, tak aby w każdej sytuacji skorzystać z pomocy ubezpieczyciela.

Zakres ASS dobierasz sam – od minimum do maksimum

Podstawowy zakres usług ASS otrzymasz od większości towarzystw, przy zakupie polisy OC. Jednak będzie to tylko wersja okrojona – gwarantująca wsparcie po wypadku (uwaga! Niekoniecznie po kolizji) z holowaniem do najbliższego warsztatu. Jeśli oczekujesz więcej – zakres ochrony możesz rozszerzyć za dopłatą.

Co możesz otrzymać w ramach assistance?

Ubezpieczenie ASS może obejmować pomoc po:

  • wypadku i/lub kolizji,
  • awarii,
  • kradzieży.

Propozycje poszczególnych towarzystw różnią się od siebie. Polisa nie zawsze będzie działać w każdej z w/w okoliczności. Dopytaj więc agenta o szczegóły umowy lub przeczytaj OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) wybranej firmy. Oferty kilkunastu ubezpieczycieli sprawdzisz również w kalkulatorze rankomat.pl.
Zapoznaj się także z rodzajem i ilością świadczonych usług. Ich zakres jest bardzo szeroki – od wspomnianej pomocy technicznej na miejscu zdarzenia, zakwaterowania w hotelu, zapewnienia samochodu zastępczego i transportu medycznego, do wsparcia informacyjnego, prawnego i finansowego.

Płać tylko za to, czego potrzebujesz

Miej na uwadze, że im więcej żądasz od ubezpieczyciela, tym więcej za to płacisz. Zanim więc zachwycisz się różnorodnością świadczonych usług w ramach umowy ASS, zastanów się, czy wszystkie będą ci niezbędne. Na przykład:

  • nie planujesz wyjazdów zagranicznych – kup assistance tylko na teren naszego kraju;
  • bez problemu poradzisz sobie z drobną usterką – zrezygnuj z ochrony po awarii;
  • samochód służy ci tylko na dojazdy do pracy – nie przyda ci się zakwaterowanie w hotelu czy opieka nad dziećmi na koszt ubezpieczyciela.

Ograniczenie zakresu ochrony ASS wcale nie musi pozbawiać cię niezbędnej pomocy. Ważne, abyś wybrał wariant ubezpieczenia, dopasowany do twoich potrzeb.

Uważaj na limity niektórych świadczeń assistance

Kupując polisę ASS nie sugeruj się tylko rodzajem gwarantowanych usług. Każdy ubezpieczyciel wprowadza do umowy limity cenowe lub ilościowe, a więc nie będziesz mógł z nich korzystać w nieskończoność. Zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • limit odległości od domu i od miejsca zdarzenia – ubezpieczyciel może wprowadzić zastrzeżenie, że np.: udzieli pomocy na drodze dopiero 20 km od twojego domu lub odholuje auto tylko do najbliższego warsztatu (albo również do ustalonej w umowie odległości);
  • kwotowy limit na wybraną usługę, np. naprawa pojazdu do określonej kwoty;
  • ograniczenie ilościowe, np.: opłata za pobyt w hotelu za trzy doby czy udostępnienie pojazdu zastępczego na trzy dni;
  • zakres terytorialny – podstawowy ASS obejmuje zazwyczaj tylko Polskę, ale zdarza się, że nawet w gratisie do OC otrzymasz wsparcie za granicą.

* Raport Ipsos na zlecenie Mondial Assistance “Rynek usług assistance widziany oczami klientów”

1/5