Masz dziecko – masz tańsze OC

OC dziecko
opublikowano: 25 lipca 2018 aktualizacja: 17 czerwca 2020 autor: redakcja

Cena obowiązkowej polisy OC zależy od wielu czynników. Jak się okazuje, wpływ na wysokość składki ma także liczba dzieci. Dlaczego tak się dzieje i na jakie zniżki mogą liczyć zmotoryzowani w porównaniu do kierowców bezdzietnych?

Tylko w I półroczu 2018 r. kierowcy posiadający co najmniej jedno dziecko płacili za polisę OC średnio 5% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem – wynika z najnowszego raportu rankomat.pl analizującego rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych.

Polisa OC najtańsza dla kierowców z dziećmi

Ten sam raport wskazuje też na konkretne kwoty. W I połowie 2017 r. polisa OC dla kierowców deklarujących posiadanie dzieci kosztowała średnio 722 zł (1 dziecko) i 692 zł (2 i więcej). Rok później, czyli w I połowie 2018 r. było jeszcze taniej: 688 zł (1 dziecko) i 658 zł (2 i więcej).

Dla porównania kierowcy bezdzietni musieli liczyć się z większym wydatkiem za identyczną polisę – nawet o 200 zł.

Powód niższej składki dla kierowców z dziećmi jest prozaiczny – chodzi o bezpieczeństwo. Część ubezpieczycieli wychodzi z założenia, że kierujący samochodem wioząc w foteliku małego pasażera instynktownie zdejmuje nogę z gazu i jest mniej skory do niebezpiecznych manewrów na drodze. A ostrożniejsza jazda to ograniczenie ryzyka stłuczki czy kolizji. I to z kolei przekłada się na niższą cenę OC.

Kiedy tańsza polisa OC nie obowiązuje?

Niestety, zniżka „na dziecko” to przywilej tylko tych kierowców, którzy mają potomstwo kilku lub kilkunastoletnie. W późniejszym wieku fakt posiadania dzieci przestaje być dla towarzystw powodem do przyznania niższej taryfy za ubezpieczenie. Wtedy kierowca może liczyć na innego rodzaju zniżki wynikające np. z wieku i bezszkodowej jazdy.

PAMIĘTAJ!
Tylko niektóre towarzystwa stosują zniżkę dla kierowców posiadających dzieci.

Za co jeszcze dostaniesz zniżki?

Gdy w pamiętnym roku 2016 ceny obowiązkowych polis OC poszybowały ostro do góry, kierowcy wciąż mogą obniżyć składkę. Najprostszym sposobem jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń i wybór najtańszej z oferowanych polis OC.

Kierowcy powinni pamiętać, że oprócz posiadania dzieci (szczególnie małych) cena ubezpieczenia zależy również od:

  • miejscowości – najwięcej płacą kierowcy z dużych miast;
  • wieku kierowcy – starszy kierowca to większe doświadczenie i większa zniżka,
  • marki pojazdu – w statystykach wypadków liderują kierowcy aut sportowych;
  • pojemności silnika – najtańsze są polisy na samochody z silnikiem o pojemności poniżej 1000 cm³;
  • bezszkodowa jazda – największe zniżki są za brak stłuczek i kolizji.

Niską składkę może zapłacić także kierowca bezdzietny, o ile pozostałe czynniki zadziałają na jego korzyść. Według wspomnianego raportu rankomat.pl w I półroczu 2018 r. najtańsza polisa kosztowała zaledwie 289 zł. Posiadaczem takiego ubezpieczenia okazał się kierowca bez dzieci i stanu wolnego, w wieku średnim, z małej miejscowości, posiadający 16-letniego fiata uno o pojemności silnika 899 cm³, z 60% zniżki za bezszkodową jazdę.

4.7/5