Co to jest AC?

Czym jest AC
opublikowano: 04 stycznia 2019 aktualizacja: 17 czerwca 2020 autor: redakcja

Zniszczenie, utrata lub kradzież pojazdu i jego wyposażenia – w tych sytuacjach przyda się polisa AC. Sprawdzamy, na czym polega ten rodzaj ubezpieczenia oraz kto powinien, a kto musi kupić Autocasco.

Polisa AC często jest oferowana razem z OC. Ubezpieczyciele za cały pakiet są gotowi przyznać sporą zniżkę. Ceny ubezpieczeń AC zależą od wartości i wieku pojazdu – np. w kilku przedziałach: do 8 i do 15 lat. Pod uwagę brane jest też miejscowość i dane kierowcy, szczególnie wiek.

Roczne AC to wydatek średnio 1000 zł. Najtańsze oferty można znaleźć już za połowę tej kwoty.

Polisa AC – obowiązkowa czy dobrowolna?

Ubezpieczenie Autocasco jest kupowane dodatkowo do polisy OC. Generalnie nie ma obowiązku posiadania AC, ale są pewne odstępstwa. Taki wymóg może być stawiany przez bank, który udziela kredytu na zakup pojazdu.

 

WAŻNE!
Obowiązek wykupienia AC przy zakupie auta na kredyt jest zabezpieczeniem ze strony banku, takim samym jak polisa mieszkaniowa do kredytu hipotecznego.

Kiedy przyda się polisa AC?

Ubezpieczenie chroni pojazd mechaniczny przed skutkami zdarzeń losowych. Zarówno przez działanie sił natury, jak i człowieka. Takie ubezpieczenie sprawdzi się w kilku sytuacjach, które mają miejsce na drogach:

  • wypadek i kolizja z innymi pojazdami, osobami, zwierzętami i przedmiotami; (zobacz też: https://rankomat.pl/samochod/wypadek-kolizja-dzikie-zwierze)
  • uszkodzenie pojazdu przez osoby trzecie i zwierzęta;
  • kradzież lub usiłowanie kradzieży pojazdu i jego części;
  • pożar lub wybuch pojazdu;
  • zjawiska atmosferyczne: powódź, zalanie, huragan, grad, uderzenie pioruna, lawina.

Kierowca posiadający ubezpieczenie AC dostanie więc świadczenie za kradzież, upadek drzewa na zaparkowany samochód czy uderzenie w słupek przy parkowaniu.

Kiedy ubezpieczenie Autocasco nie działa?

Polisa AC, podobnie jak każda inna, posiada wyłączenia odpowiedzialności. Są to:

  • kradzież pojazdu przez pozostawienie kluczyków w stacyjce,
  • inne szkody spowodowane umyślnie,
  • prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu i środków odurzających,
  • brak ważnego przeglądu technicznego;
  • uszkodzenia spowodowane eksploatacją pojazdu lub wadą fabryczną;
  • uszkodzenia spowodowane naprawą i konserwacją pojazdu.

Ubezpieczenie Autocasco zadziała tylko w wybranym zakresie. A zatem na odszkodowanie nie ma co liczyć kierowca pojazdu, z którego skradziono bagaż podręczny (umowa nie została rozszerzona o ten wariant). AC nie obejmuje także zdarzeń po wypadku, czyli holowania pojazdu z miejsca zdarzenia do wskazanego zakładu naprawczego, wynajmu pojazdu zastępczego czy pomocy przy wymianie koła.

Rozwiązaniem będzie rozszerzenie polisy AC i dokupienie pakietu Assistance. Niektóre towarzystwa proponują także nieszablonową ochronę dodatkową, np. ubezpieczenie od zatankowania niewłaściwego paliwa.

Termin ważności Autocasco – rok albo krócej

Umowa ubezpieczenia Autocasco najczęściej zawiera jest na okres 12 miesięcy. Istnieje też możliwość wykupienia AC na krótszy czas. Tak jest w przypadku chęci dokupienia AC do trwającego już ubezpieczenia OC. O tym, czy możliwe jest kupienie AC na mniej niż 12 miesięcy decyduje towarzystwo ubezpieczeniowe.

Zakup standardowego czy krótkoterminowego ubezpieczenia AC jest najkorzystniejszy w tym samym towarzystwie, z którego pochodzi polisa OC.

Sprzedaż i kupno pojazdu z ważnym AC

W razie sprzedaży pojazdu innemu kierowcy, polisa AC automatycznie wygasa, choć z punktu widzenia prawa nic nie stoi na przeszkodzie, aby przekazać umowę OC+AC na nowego właściciela.

W razie kupna pojazdu z jeszcze ważnym OC, można dokupić do niego AC, ale o tym decyduje już towarzystwo ubezpieczeniowe. Dowiedz się więcej na temat AC pod adresem https://ubezpieczamy-auto.pl/ubezpieczenie-autocasco/

1/5