Jak negocjować cenę samochodu?

Negocjacje ceny samochodu - uścisk dłoni
opublikowano: 23 listopada 2022 autor: redakcja

Zakup samochodu to spory wydatek, do którego trzeba się dobrze przygotować. Po znalezieniu wymarzonego auta przychodzi czas na ustalenie ze sprzedającym ceny. Najczęściej jest to sporna kwestia, gdyż każda ze stron chce wynegocjować dla siebie jak najlepsze warunki. Jeśli planujesz zakup samochodu, to powinieneś wiedzieć, w jaki sposób targować się ze sprzedającym, aby była to miła, ale rzeczowa rozmowa. Dzięki temu będziesz mieć szansę na zakup dobrego auta w świetnej cenie.

Komis, prywatny właściciel, dealer – różnice w negocjacjach

Negocjacje przebiegają w nieco inny sposób z prywatnym właścicielem, dealerem czy właścicielem komisu. Dowiedz się, jak negocjować cenę samochodu w każdym z tych przypadków. 

Negocjacje z prywatnym właścicielem

Osobie prywatnej najczęściej zależy na szybkiej sprzedaży własnego samochodu. Może okazać się jednak, że ustalona przez niego wartość pojazdu jest zdecydowanie za wysoka w porównaniu do podobnych ofert. Przed rozpoczęciem negocjacji warto dobrze się do nich przygotować. Sprawdź, na jakim poziomie kształtuje się średnia cena samochodu, którego zakupem jesteś zainteresowany. Ta wiedza z pewnością pomoże Ci w wynegocjowaniu atrakcyjnej ceny. Jeśli interesujesz się motoryzacją i dobrze wiesz, na co zwracać szczególna uwagę podczas oględzin samochodu, wykorzystaj to w trakcie rozmowy ze sprzedającym.

Podczas rozmowy z prywatnym właścicielem trzeba wiedzieć, jak się targować,aby w żaden sposób nie urazić jego uczuć. Osoba sprzedająca swój samochód bardzo często ma do niego stosunek sentymentalny. Rozmowa musi być więc przeprowadzona w sposób merytoryczny, ale uprzejmy. W żadnym wypadku nie należy wytykać braku wiedzy sprzedającego na temat rynku motoryzacyjnego. Podczas negocjacji warto zasugerować, że cena znacząco odbiega od podobnych ofert, które znaleźć można na serwisach ogłoszeniowych. Takie argumenty powinny dać sprzedającemu do zrozumienia, że ustalona przez niego cena jest za wysoka, co będzie skutkowało trudnością w sprzedaży pojazdu.

Jak negocjować cenę w komisie i u dealera?

Nieco inaczej przebiega negocjacja ceny samochodu z właścicielem komisu i dealerem. Są to bowiem specjaliści, którzy doskonale orientują się w branży motoryzacyjnej. Sprzedawane przez nich samochody są wcześniej dokładnie sprawdzane. Jeśli jest to konieczne, to przeprowadzają także drobne naprawy. Do ceny doliczają więc poniesione koszty, a także swoją marżę.

Kupno auta w komisie

Podczas takiej rozmowy przede wszystkim nie należy udawać eksperta, gdyż wiedza rozmówców jest w większości przypadków zdecydowanie większa. Targowanie ceny w komisie jest bardzo trudne, gdyż jego właściciel nie będzie chciał zejść poniżej ustalonej marży. Niekiedy właściciel komisu może także obniżyć cenę w przypadku samochodu, który już długo stoi na jego placu i są trudności z jego sprzedażą. Jeśli wiesz, że model, którym jesteś zainteresowany od dłuższego czasu jest dostępny w ofercie, to możesz ten argument wykorzystać w negocjacjach. Sprzedawca może zaproponować Ci atrakcyjną cenę, aby wreszcie go sprzedać.

Jak prowadzić negocjacje ceny używanego auta?  

Podstawą tego, jak negocjować cenę auta jest to, aby zrobić na sprzedającym dobre wrażenie. Zbudowanie dobrych relacji już na początku rozmowy jest kluczowe, gdyż daje szanse na to, że będzie on skłonny do jej kontynuowania. Okaż szacunek, ale nie pokazuj nadmiernego zainteresowania samochodem, gdyż sprzedawca może wykorzystać to jako argument w negocjacjach, aby nie obniżyć ceny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak się targować,to musisz wiedzieć, że koniecznie trzeba być w negocjacjach konsekwentnym. Każdą propozycję ceny należy dobrze uargumentować, aby sprzedający mógł się do niej w odpowiedni sposób odnieść. W budowaniu relacji warto wykorzystać swoją wiedzę dotyczącą samochodu, który chcesz kupić, ale w żadnym wypadku nie można się nią nadmiernie popisywać. Zadawaj pytania, aby dobrze poznać pojazd i jego historię. W ten sposób udowodnisz sprzedającemu, że oferta Cię zainteresowała, ale potrzebujesz dodatkowych informacji, aby zdecydować się na zakup. Taka postawa da mu do zrozumienia, że nie jesteś osobą, której zależy na nabyciu samochodu za wszelką ceną. Rozmowa o aucie i wymiana spostrzeżeń to także świetna okazja do tego, aby „przełamać lody” i stworzyć przestrzeń do konwersacji. Pamiętaj, aby podczas negocjacji nie kierować się emocjami, gdyż druga strona może to wykorzystać przeciwko Tobie.

Zobacz także: Jak sprawdzić czy samochód nie jest kradziony?

Czy można negocjować cenę nowego samochodu?

Jeśli planujesz zakup nowego auta, to powinieneś wiedzieć, jak negocjować cenę samochodu w salonie. Jest to zdecydowanie trudniejsze niż w przypadku rozmów z prywatnym właścicielem. Nie oznacza to jednak, że nie można się targować także w salonie. Podczas takiej rozmowy bardzo ważna jest kultura osobista oraz sposób prowadzenia negocjacji. Należy pamiętać o tym, że rozmawia się z doświadczonym specjalistą, który sprzedał w swoim życiu już nie jedno auto. 

Dobrym sposobem na to, jak negocjować cenę samochodu w saloniejest wspomnienie o wykonanym researchu ofert na rynku i wskazanie atrakcyjniejszej oferty konkurencji. Taki argument powinien pomóc w uzyskaniu większego rabatu. Na niższą cenę samochodu z salonu można także liczyć, wybierając model, który jest dostępny „od ręki”, a nie na zamówienie. Większości z nich zależy na jak najszybszej ich sprzedaży, aby mogły zrobić miejsce dla nowych egzemplarzy.

Co ma największy wpływ na możliwość negocjacji ceny?

Przed rozpoczęciem rozmów dotyczących samochodu używanego, warto wiedzieć, jak się targować,aby uzyskać satysfakcjonująca cenę. O wartości takiego pojazdu decyduje wiele czynników, które można wykorzystać podczas takiej rozmowy. Najważniejszym z nich jest stan techniczny pojazdu. Jeśli jest to samochód zadbany, w którym regularnie przeprowadzane były naprawy oraz konserwacje, to musisz liczyć się z tym, że sprzedający będzie chciał uzyskać za niego wyższą cenę i niechętnie udzieli Ci rabatu. Jeżeli jednak stan techniczny pozostawia wiele do życzenia, a w aucie trzeba przeprowadzić niezbędne naprawy, to jest to kluczowy argument przy negocjacjach cenowych. 

Jeśli zastanawiasz się, jak negocjować cenę auta,to musisz wiedzieć, że argumentem może być także historia wypadkowa pojazdu, który Cię interesuje. Jeśli w przeszłości uczestniczył on w kolizjach oraz wypadkach, to możesz wykorzystać ten fakt w uzyskaniu niższej ceny. Samochody wypadkowe mają bowiem najczęściej mniejszą wartość niż te, które nigdy nie brały udziału w zdarzeniu drogowym. 

Sprawdź także stan licznika, gdyż jest to kolejny czynnik, który wpływa na wartość samochodu. Ilość przejechanych kilometrów to cenna informacja, która może świadczyć o kondycji silnika i innych elementów pojazdu. Jeśli wskazanie licznika jest podejrzanie niskie, powinno to wzbudzić Twoją czujność. Zdarzają się bowiem przypadku jego cofania, aby pokazywał on zaniżoną liczbę przejechanych kilometrów.  

Podczas negocjacji ceny jako argumentu możesz również użyć ubezpieczenia OC. Jeśli niedługo umowa wygasa, to będziesz musiał kupić nową polisę, a więc ponieść związane z tym wydatki. Spróbuj przekonać sprzedającego, aby odjął te koszty od finalnej ceny samochodu. W podobny sposób możesz również użyć argumentu konieczności wykonania przeglądu lub zakupu nowego kompletu opon.

Może cię zainteresować: Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla samochodu powyżej 10 lat?

Podstawowe błędy przy negocjowaniu ceny auta

Zdecydowanie największym błędem, jaki można popełnić podczas negocjowania ceny samochodu, jest zapytanie wprost sprzedającego już podczas pierwszego kontaktu o ostateczną cenę. Nie należy także wysuwać swojej propozycji jeszcze przed oględzinami samochodu. Jest to sygnał dla rozmówcy, że potencjalny kupujący nie jest osobą wiarygodną. Dobrą praktyką tego, jak negocjować cenę samochodu jest odpowiadanie na każdą reakcję ze strony sprzedającego. Takie zachowanie robi dobre wrażenie, a także jest wyrazem szacunku do rozmówcy. W żadnym wypadku nie należy przestać nagle odpowiadać na wiadomości czy odbierać telefonów, gdy negocjacje nie idą po naszej myśli. 

Jak nie przepłacić za ubezpieczenie OC?

Kalkulator OC dostępny na stronie rankomat.pl

Oprócz tego, jak się targować, powinieneś wiedzieć również, jak nie przepłacać za ubezpieczenie OC. Jest to obowiązkowa polisa, którą musi wykupić każdy właściciel pojazdu. Zakres tego ubezpieczenia jest regulowany przepisami prawa. Wybierając OC, nie warto więc przepłacać. W znalezieniu najkorzystniejszej oferty pomóc może porównywarka. Dzięki niej w szybki i łatwy sposób możesz sprawdzić ceny poszczególnych ofert i wybierzesz taką, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

Podsumowanie

  1. Właściwie przeprowadzone negocjacje mogą pomóc w uzyskaniu niższej ceny samochodu, który planujesz kupić.
  2. Przebieg rozmów dotyczących ceny wygląda nieco inaczej w przypadku osób prywatnych, a dealerów czy właścicieli komisów.
  3. Pamiętaj, aby każda negocjacja przebiegała w uprzejmy sposób. Bardzo ważne jest pierwsze wrażenie, jakie zrobisz na rozmówcy. Od niego zależy to, czy będzie on skłonny do ustępstw.
  4. Podczas rozmów ze sprzedającym nie daj się ponieść emocjom. Pokaż, że jesteś zainteresowany jego samochodem, ale nie okazuj nadmiernej ekscytacji, gdyż może to wywołać odwrotny do zamierzonego skutek.
  5. Pamiętaj, że możesz negocjować ceną także nowego samochodu kupowanego w salonie. Zrób to w sposób profesjonalny oraz kompetentny.
  6. Jeśli stan techniczny czy wizualny samochodu dają wiele do życzenia, możesz to wykorzystać podczas negocjowania ceny.

4/5

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Czy opłaca się kupić auto w komisie?

    W komisach znaleźć można wiele interesujących modeli samochodów. Najczęściej cena jest dopasowana do ich wartości rynkowej, dlatego jej negocjowanie może być dość trudne. Poszukując samochodu, warto odwiedzać zaufane komisy, które cieszą się dobrymi opiniami. Przed zakupem dokładnie obejrzyj model, którym jesteś zainteresowany i wykonaj jazdę próbną. Świetnym rozwiązaniem jest także skorzystanie z pomocy zaufanego mechanika, który oceni stan techniczny samochodu.

  2. Jak sprawdzić najważniejsze informacje o samochodzie?

    Decydując się na zakup samochodu, warto sprawdzić najważniejsze informacje o nim. Można to zrobić na stronie historiapojazdu.gov.pl. W raporcie zawarte są najistotniejsze dane dotyczące konkretnego modelu pojazdu. Zapoznając się z nim, można sprawdzić dokładną historię samochodu i dowiedzieć się m.in. czy nie została zgłoszona jego kradzież.

  3. Ile warto wydać na samochód?

    Jest to bardzo indywidualna kwestia uzależniona głównie od indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Przed zakupem pojazdu trzeba dokładnie przeanalizować swój budżet oraz pod uwagę wziąć ogólne wydatki gospodarstwa domowego, a także koszty związane z utrzymaniem samochodu. To z pewnością pozwoli ocenić, ile możesz wydać na wymarzone auto.