Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla samochodu powyżej 10 lat?

OC dla auta powyżej 10 lat
opublikowano: 31 marca 2020 aktualizacja: 17 czerwca 2020 autor: redakcja

Kupując wieloletni używany samochód (np. powyżej 10 lat), warto pod uwagę wziąć nie tylko koszty eksploatacji i potencjalnych napraw, lecz także ubezpieczenia OC. Wiek pojazdu jest jednym z czynników, którzy ubezpieczyciele biorą pod uwagę określając cenę polisy.

Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś, jaką markę i model wybrać – podpowiadamy, ile będzie kosztować OC dla 12-letniego samochodu. W naszym zestawieniu pod uwagę wzięliśmy trzy najczęściej ubezpieczane auta w 2019 r. według porównywarki rankomat.pl. Należą do nich Opel Astra, Volkswagen Golf i BMW Serii 3.

W celu przeprowadzenia kalkulacji tworzymy personę kierowcy. Będzie nim 35-letni Piotr, który jest w związku małżeńskim i posiada kilkuletnie dziecko. Piotr jest przedstawicielem handlowym. Mieszka w Krakowie, a prawo jazdy ma od 15 lat i nigdy nie spowodował żadnej szkody na drodze. Przysługują mu zatem maksymalne zniżki.

Piotr wraz żoną zastanawia się nad kupnem 12-letniego auta. Pomożemy mu wybrać spośród trzech wyżej wymienionych modeli, czyli Opla Astry, Volkswagena Golfa i BMW Serii 3.Wszystkie nasze wyliczenia będą dotyczyć samochodu z pojemnikiem silnika 1,6 w benzynie.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC 12-letniego BMW Serii 3?

W pierwszej kolejności sprawdzamy oferty polis dla BMW Serii 3 z 2008 r. Według rankingu rankomat.pl, to właśnie ta marka samochodu miała najdroższe OC w 2019 r. (średnio 896 zł). Piotr otrzymał kilka propozycji od różnych ubezpieczycieli.

Okazuje się, ze najtańszy pakiet podstawowego ubezpieczenia OC plus Assistance, dostał od firmy Link4 za cenę 584,45 zł. Jeśli Piotr zdecydowałaby się dopłacić niecałe 20 zł, otrzyma dodatkowo w terj firmie ubezpieczenie NNW.

Z kolei aż 1117 zł zapłaci za pakiet OC plus assistance oraz NNW w towarzystwie mtu24. Kompletny pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych, czyli OC, AC, NNW i assistance Piotr najtaniej zakupi również w Link 4 – płacąc 1408,97zł. Natomiast najdrożej za komplet ubezpieczeń Piotr zapłaci w Allianz, gdzie składka wynosi 2346 zł za obowiązkowe ubezpieczenie OC, autocasco, assistance oraz ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC 12-letniego Volkswagena Golfa?

Przyjrzeliśmy się również ofertom dla Volkswagena Golfa z 2008 roku z silnikiem 1,6. Najtańsze OC wraz z podstawowym zakresem usług w ramach assistance, otrzymamy za kwotę 611 zł od AXA Direct. Z kolei Benefia oferuje Piotrowi same obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu za kwotę nieco wyższą, bo 625 zł. AXA Direct oferuje Piotrowi za dodatkową opłatą w wysokości 55 zł ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – cena pakietu wynosi 666 zł.

Kompletne ubezpieczenie, czyli OC, autocasco, NNW i assistance; Piotr otrzyma w Allianz za kwotę 2035 zł – to najdroższa oferta na rynku. Jeśli nasz bohater chciałby zakupić pakiet wszystkich 4 ubezpieczeń, najmniej zapłaci w mtu24 – jedynie 1064 zł, czyli prawie o 1000  złotych taniej niż w Allianz.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC 12-letniego Opla Astry?

Pod lupę bierzemy kolejne auto. Tym razem jest to Opel Astra z 2008 roku z silnikiem 1,6. Piotr dostał kilka ofert, najtańsza pochodzi od AXA Direct – firma za OC wraz z dodatkowym assistance proponuje 578 zł. Nieco drożej i za samo OC Piotr musiałby zapłacić w Benefia – 625 zł.

Jeśli Piotr zdecydowałaby się dopłacić około 50 zł w AXA Direct, otrzymałby dodatkowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Kompleksowe ubezpieczenie komunikacyjne, czyli OC, AC, NNW i assistance, Piotr otrzymałby w mtu24 za w cenie 987 zł. Aż o niemal 1000 zł więcej musiałby zapłacić za taki sam zakres ochrony w Allianz.

Na co zwrócić uwagę wybierając OC dla wieloletniego samochodu?

Jak widać z powyższej analizy, warto samodzielnie porównać ze sobą oferty co najmniej kilku ubezpieczycieli. Doświadczony właściciel samochodu, taki jak pan Piotr, najtańsze OC dla wieloletniego auta może kupić już za około 500-600 zł rocznie. Nie zawsze jednak trzeba ograniczać się do podstawowego zakresu ochrony.

Jeśli dużo podróżujemy samochodem, jak np. pan Piotr ze względu na wykonywany zawód, warto pomyśleć o rozszerzeniu zakresu ochrony. Nasz bohater dla 12-letniego Volkswagena Golfa i Opla Astry, mógłby kupić kompleksowe ubezpieczenie pojazdu (OC, AC, NNW i assistance) od około 1000-1100 zł. Tymczasem niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe podobne pakiety proponują w cenie około 2000-2500 zł. W efekcie na ubezpieczeniu auta dzięki porównaniu ofert różnych firm ubezpieczeniowych możemy zaoszczędzić nawet dwukrotnie.

1/5