Samochody z Danii – jak sprowadzić i gdzie szukać? Top4 stron z samochodami

Sprowadzenie samochodu z Danii
opublikowano: 30 marca 2023 autor: redakcja

Osoby myślące o zakupie samochodu często decydują się na sprowadzenie wymarzonego auta z zagranicy. Na polskich drogach zazwyczaj można spotkać używane pojazdy pochodzące z Niemiec, Francji albo Stanów Zjednoczonych. Relatywnie rzadko Polacy natomiast decydują się na nabycie auta w Danii. Jest to jednak ogromne niedopatrzenie z ich strony. Choć bowiem duńskie samochody charakteryzują się stosunkowo wysoką ceną, ich zakup w dłuższej perspektywie czasowej okazuje się opłacalną inwestycją dla przyszłego właściciela. Sprawdź koniecznie, dlaczego tak się dzieje oraz jak przebiega proces sprowadzania aut z Danii.

Czym się charakteryzują samochody z Danii?

Samochody z Danii niewątpliwie są bardzo drogie. Za ten stan rzeczy w znacznym stopniu odpowiada konieczność zapłacenia wysokiego podatku od nowego samochodu nabytego w salonie. Kwota wspomnianego zobowiązania opiewa na sumę 105% od pierwszych 79.000 koron duńskich oraz 180% od pozostałej wartości samochodu. Danina ta ma charakter jednorazowy, jednak zazwyczaj znajduje ona swoje odzwierciedlenie w cenie samochodu pochodzącego z rynku wtórnego. Z drugiej strony jednak trzeba uświadomić sobie, że polski nabywca w określonych sytuacjach ma możliwość odzyskania do 60% wartości zapłaconego zobowiązania.

Auta z Danii to modele, którymi warto zainteresować się przede wszystkim z uwagi na ich znakomity stan blacharski. Duńczycy bowiem na ogół przywiązują ogromną wagę do regularnego serwisowania i konserwowania pojazdów, którymi dysponują. Dbają oni także o właściwe zabezpieczenie karoserii przed korozją. Wszystko to powoduje, że sprzedawane przez nich samochody z reguły cechują się estetycznym wyglądem. Wiele z oferowanych pojazdów ma też relatywnie niski przebieg.

Gdzie szukać aut w Danii?

Osoby, które chcą nabyć samochody z Danii, zwykle poszukują odpowiednich modeli na konkretnych stronach internetowych. W sieci dostępne są rozmaite portale aukcyjne, na których można znaleźć mniej lub bardziej atrakcyjne oferty motoryzacyjne. Wśród nich na Twoją szczególną uwagę zasługują strony:

  • Bilbasen.dk;
  • Bilpriser.dk;
  • Bilzonen.dk;
  • Guloggratis.dk.

Większość wymienionych powyżej stron to odpowiedniki polskiego otomoto.pl. Warto przeglądać je systematycznie. To bowiem zwiększa szansę klienta na znalezienie pojazdu idealnie dopasowanego do indywidualnych potrzeb i wymagań przyszłego właściciela.

1. Bilbasen.dk

Duńska strona z ogłoszeniami motoryzcyjnymiBilbasen.dk
Duńska strona z ogłoszeniami motoryzacyjnymi – Bilbasen.dk

Strona, na której umieszczane są ogłoszenia dotyczące sprzedaży samochodów różnych popularniejszych i mniej znanych marek. Większość ofert zawiera zdjęcia pojazdów oraz informacje na temat marki i modelu, roku produkcji, a także aktualnego przebiegu. Wspomniane dane stanowią także kryteria wyszukiwania odpowiednich pojazdów. Oprócz tego przy selekcjonowaniu ofert można także zwrócić uwagę na rodzaj używanego paliwa.

2. Bilpriser.dk

Bilpriser.dk - strona główna serwisu
Bilpriser.dk – strona główna serwisu

Portal o przejrzystym interfejsie, stwarzający użytkownikom możliwość wyszukiwania pojazdów według zaawansowanych opcji. Odpowiedni samochód można tutaj znaleźć, kierując się m.in. kryteriami marki, modelu, ceny oraz przebiegu. Na stronie można również przeszukiwać ogłoszenia pod kątem typu nadwozia albo rodzaju skrzyni manualnej. Co istotne, na głównej stronie nie wyświetlają się żadne przykładowe oferty motoryzacyjne.

3. Bilzonen.dk

Bilzonen.dk - strona główna portalu
Bilzonen.dk – strona główna portalu

Portal, na którym głównym kryterium wyszukiwania jest marka pojazdu. Wybierając bardziej zaawansowane opcje wyszukiwania, użytkownik może również wskazać na modele z konkretnego rocznika, a także mieszczące się w określonym przedziale czasowym. Jednym z popularniejszych kryteriów selekcjonowania ogłoszeń jest też rodzaj paliwa.

4. Guloggratis.dk

Strona, na której znajduje się wiele ofert dotyczących używanych aut osobowych (kategoria: Biler og tilbehør czyli Samochody i akcesoria). W celu zapoznania się z treścią ogłoszeń najpierw trzeba przejść do działu Personbiler. Warto przy tym zwrócić szczególną uwagę na pojazdy wystawione na sprzedaż przez prywatnych właścicieli. Z reguły bowiem odznaczają się one stosunkowo niską ceną.

Jak sprawdzić samochód – historia i przebieg auta

Strona selvbetjening.trafikstyrelsen.dk na której możemy sprawdzić przebieg i historie badań technicznych auta z Danii.

W przypadku zarejestrowanych w Danii aut można bardzo łatwo sprawdzić ich przebieg oraz historię wykonanych badań technicznych. Wystarczy w tym celu odwiedzić stronę http://selvbetjening.trafikstyrelsen.dk/sider/soegning.aspx i wpisać w odpowiednim miejscu duński numer rejestracyjny auta albo numer VIN. Po wykonaniu tych czynności wyświetlają się stosowne informacje o rzeczywistym przebiegu danego auta oraz dacie i wyniku przeprowadzonych badań technicznych. Zwykle stosuje się przy tym następujące oznaczenia:

  • Kan godkendes efter omsyn (OOM) – niezaliczony przegląd z powodu awarii;
  • Betinget godkendt (BET) – przegląd zaliczony warunkowo;
  • Godkendt (GOD) – przegląd zatwierdzony.

Niezwykle pomocna w ustaleniu historii samochodu z Danii jest też strona internetowa Motorregister (https://motorregister.skat.dk/dmr-kerne/) . Do identyfikacji danego modelu służy tam jego numer rejestracyjny lub numer VIN. Na stronie można też znaleźć takie informacje, jak rodzaj danego pojazdu oraz ewentualne szkody o wartości odpowiednio do 25 tys. koron duńskich, do 65% wartości auta oraz powyżej tej sumy.

Warto mieć świadomość, że duńskie samochody przed eksportem muszą obowiązkowo przejść badania techniczne. Z uwagi na to, że cofanie liczników jest traktowane w Danii jak przestępstwo, nie trzeba raczej obawiać się oszustw z tym związanych.

Samochód z Danii – najważniejsze formalności

Przy sprowadzaniu samochodu z Danii trzeba wziąć pod uwagę konieczność załatwienia określonych formalności. Dotyczą one przede wszystkim wymogu opłacenia akcyzy oraz załatwienia wszystkich formalności celnych. Trzeba także zawczasu pomyśleć o uzyskaniu dowodu zakupu pojazdu, a także przeprowadzeniu badań technicznych.

Sprawdź także: Ile kosztuje sprowadzenie auta z Niemiec?

Akcyza

Do zarejestrowania samochodu z Danii w Polsce niezbędne jest opłacenie podatku akcyzowego. Co do zasady, wartość tego zobowiązania uzależniona jest od pojemności silnika danego pojazdu. Jeśli wynosi ona mniej niż 2000 cm3, wartość podatku akcyzowego wynosi 3,1 ceny auta.

W przypadku przekroczenia wspomnianego limitu, trzeba uiścić akcyzę w wysokości 18,6% wartości pojazdu. W wielu przypadkach kwota wspomnianego podatku oscyluje na poziomie kilku tysięcy złotych. Opłatę akcyzową należy uiścić w ciągu 1 miesiąca od przyjazdu samochodu z Danii do Polski. Można to zrobić w miejscowym urzędzie skarbowym, także za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

Opłata celna

Dania jest członkiem Unii Europejskiej. Dlatego też przy sprowadzaniu samochodów z tego kraju nie trzeba martwić się koniecznością przechodzenia odprawy celnej. Cło w takim przypadku wynosi 0%. Co do zasady, nie ma też żadnych ograniczeń co do wieku sprowadzanych aut. Mogą mieć one zarówno kilka, jak i kilkanaście lat.

Dowód zakupu pojazdu

Samochody z Danii można nabyć albo u prywatnych właścicieli, albo za pośrednictwem firm zajmujących się sprzedażą pojazdów. W tym pierwszym przypadku dowodem zakupu jest umowa kupna-sprzedaży podpisana zarówno przez dotychczasowego właściciela, jak i nabywcę. W drugim natomiast do potwierdzenia faktu realizacji transakcji wymagana jest faktura VAT.

Badania techniczne auta

Po załatwieniu wszystkich wskazanych powyżej formalności warto zadbać o przeprowadzenie badań technicznych pojazdu. Dotyczy to w szczególności aut, w przypadku których doszło do upływu daty ważności poprzedniego przeglądu. Badania techniczne duńskich pojazdów w polskich stacjach diagnostycznych są stosunkowo niedrogie. Zwykle trzeba za nie zapłacić około 100 zł. Po sfinalizowaniu przeglądu otrzymuje się specjalny wniosek od mechanika, który dołącza się do dokumentów rejestracyjnych pojazdu.

Rejestracja samochodu z Danii

Używane auto pochodzące z Danii należy zarejestrować w polskim urzędzie. W tym celu trzeba złożyć w miejscowym Wydziale Komunikacji komplet niezbędnych dokumentów. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • dowód rejestracyjny;
  • potwierdzenie uiszczenia podatku akcyzowego;
  • zaświadczenie o pomyślnym przejściu badań technicznych w Polsce;
  • potwierdzenie uiszczenia opłat rejestracyjnych w wysokości 256 zł;
  • tablice rejestracyjne;
  • umowę przetłumaczoną na język polski.

Na dopełnienie wszystkich formalności związanych z rejestracją samochodu z Danii nowy właściciel ma 30 dni. W praktyce jednak zaleca się, aby ich załatwianiem zająć się odpowiednio wcześnie tak, aby móc na czas zebrać wszystkie dokumenty oraz przetłumaczyć umowę.

Może cię zainteresować: Tłumaczenia dokumentów samochodowych – co warto wiedzieć?

Na nowy dowód rejestracyjny i tablice zwykle czeka się około 2 tygodni. Maksymalnie wszystkie procedury z tym związane mogą potrwać około 30 dni.

Auto sprowadzone z Danii – jak je ubezpieczyć?

Kupiony i zarejestrowany samochód z Danii należy także ubezpieczyć. Obowiązkową polisę OC trzeba wykupić najpóźniej w dniu dopełnienia formalności rejestracyjnych. W przeciwnym razie bowiem jazda nowym autem po polskich drogach będzie niemożliwa. Co więcej, właściciel w takiej sytuacji musi liczyć się z koniecznością zapłaty kary finansowej w określonej wysokości. Wiele osób zastanawia się, z oferty jakiego towarzystwa ubezpieczeniowego warto skorzystać przy wykupywaniu polisy na samochód z Danii. Przed podjęciem ostatecznej decyzji w tej sprawie należy porównać oferty różnych firm. Do realizacji tego celu najlepiej nadają się ogólnodostępne w sieci internetowej kalkulatory OC/AC oraz porównywarki.

Podsumowanie

Reasumując, należy stwierdzić, że:

  • pojazdy sprowadzane z Danii zazwyczaj mają karoserię w świetnym stanie;
  • odpowiednie samochody można znaleźć na duńskich stronach internetowych, będących odpowiednikami polskiego otomoto.pl;
  • do zarejestrowania samochodu z Danii niezbędne jest uiszczenie podatku akcyzowego oraz przeprowadzenie badań technicznych w Polsce; nie trzeba natomiast opłacać cła z uwagi na fakt członkostwa Danii w Unii Europejskiej;
  • wszystkie formalności rejestracyjne powinny zostać dopełnione przez nowego właściciela w ciągu 30 dni od sprowadzenia samochodu;
  • należy także zadbać o wykupienie obowiązkowej polisy ubezpieczeniowej OC w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych.
5/5

FAQ

  1. O czym pamiętać, sprowadzając samochód z zagranicy?

    Przy sprowadzaniu samochodu z zagranicy trzeba pamiętać o skompletowaniu wszystkich niezbędnych do rejestracji auta w Polsce dokumentów. Trzeba także zadbać o przeprowadzenie badań technicznych.

  2. Jak sprawdzić historię samochodu z Danii?

    Można w tym celu skorzystać ze strony selvbetjening.trafikstyrelsen.dk oraz Motorregister. Wystarczy wpisać w odpowiednie miejsce numer rejestracyjny auta lub numer VIN.