Jak sprawdzić czy prawo jazdy jest do odbioru?

Kalendarz - kiedy odebrać prawo jazdy?
opublikowano: 20 stycznia 2022 aktualizacja: 30 marca 2022 autor: redakcja

Jeśli pomyślnie ukończyłeś egzamin w Ośrodku Ruchu Drogowego, z pewnością z niecierpliwością czekasz na informację, czy Twój dokument jest już gotowy do wydania. Na prawo jazdy do odbioru obecnie nie czeka się zbyt długo. Aby jednak nie tracić czasu na bezowocne wizyty w urzędzie, warto kontrolować aktualny status prawa jazdy. Jak można to zrobić bez wychodzenia z domu?

Odbiór prawa jazdy – od czego zacząć?

Pomyślny odbiór prawa jazdy w urzędzie to ostatni etap procedury, którą musisz przejść, aby stać się pełnoprawnym kierowcą. Pierwszym krokiem jest wzięcie udziału w kursie, a następnie zdanie egzaminu państwowego z pozytywnym wynikiem. Co robić dalej?

Przede wszystkim musisz pamiętać, że samo pomyślne ukończenie egzaminu nie daje Ci jeszcze uprawnień do kierowania pojazdem po drogach publicznych. Nie warto zatem ryzykować i jeździć bez „prawka” – mandaty za takie wykroczenie są wysokie.

Aby otrzymać wyczekiwany dokument, należy złożyć odpowiedni wniosek w lokalnym wydziale komunikacji (dzielnicy, miasta, gminy, powiatu – w zależności od tego, gdzie mieszkasz). Co powinno się znaleźć w takim formularzu i jak go przygotować? Nie musisz się tym martwić, ponieważ gotowe wzory wniosku o przygotowanie prawa jazdy do odbioru znajdziesz w każdej jednostce urzędu. Warto jednak pamiętać o tym, co powinieneś mieć ze sobą oprócz niego.

Złożenie wniosku wymaga poniesienia opłaty urzędowej w wysokości 100,50 zł. Należy również przedstawić następujące dokumenty:

 • wniosek o wydanie prawa jazdy, z potwierdzonym pozytywnym wynikiem egzaminu państwowego,
 • zaświadczenie o ukończeniu kursu dla osób ubiegających się o prawo jazdy,
 • orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami,
 • pisemną zgodę rodziców lub opiekunów, jeżeli osoba nie ukończyła 18 lat,
 • dowód uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy.

Należy także dołączyć wyraźną, kolorową fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm przedstawiającą osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywała głowę w pozycji lewego półprofilu z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy.

Pamiętaj zatem, aby planując wizytę w urzędzie w celu złożeniu wniosku o wydanie prawa jazdy, mieć wszystkie powyższe dokumenty ze sobą (sprawdź: Upoważnienie do odbioru prawo jazdy).

Gdzie po odbiór prawa jazdy?

Nie możesz doczekać się, aż status prawa jazdy zmieni się na „gotowe do odbioru”? Czas otrzymania wymarzonego uprawnienia może się przedłużyć, jeśli zdawałeś egzamin w innej miejscowości niż ta, w której jesteś zameldowany. Zgodnie z przepisami formalności dotyczące odebrania prawa jazdy należy przeprowadzać w miejscu zameldowania.

To oznacza, że jeśli mieszkasz w Krakowie i w tym mieście zdawałeś egzamin, a jesteś zameldowany w Gdańsku, to niestety musisz udać się w podróż, by móc złożyć wniosek, a następnie odebrać dokument. Na szczęście sprawdzenie prawa jazdy i upewnienie się, że jest już gotowe do odbioru, nie stanowi problemu. Status prawa jazdy można wygodnie kontrolować, nie wychodząc z domu. Jak to zrobić?

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, gdzie sprawdzić czy prawo jazdy jest do odbioru i jak długo zwykle czeka się na wydanie dokumentu.

Status prawa jazdy – jak go sprawdzić?

Zastanawiasz się, gdzie sprawdzić, czy prawo jazdy jest do odbioru? Na szczęście status prawa jazdy jest bardzo łatwy do skontrolowania. Warto wiedzieć, że przygotowywaniem dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami zajmuje się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Jest to instytucja, która prowadzi bazę wszystkich wykonywanych przez siebie dokumentów. Niestety obywatele nie mają dostępu do tego rejestru. Aby ułatwić kierowcom wygodne sprawdzenie statusu prawa jazdy, stworzono zatem portal internetowy pod adresem info-car.pl.

Jest to miejsce, w którym możesz dokonać sprawdzenia prawa jazdy pod względem jego statusu. Wystarczy podać kilka danych osobowych, aby upewnić się, że Twoje „prawko” czeka na Ciebie w odpowiednim urzędzie i jest gotowe do odbioru. Korzystanie z serwisu jest w pełni bezpłatne, co z pewnością ucieszy wszystkich świeżo upieczonych kierowców, którzy już i tak ponieśli spore wydatki na uzyskanie uprawnień.

Aby sprawdzić status prawa jazdy, musisz podać następujące dane:

 • imię,
 • nazwisko,
 • PESEL, datę urodzenia lub numer PKK (Profilu Kandydata na Kierowcę).
Strona info-car.pl gdzie sprawdzimy status odbioru prawo jazdy
Na stronie info-car.pl możemy dokonać sprawdzenia prawa jazdy pod względem jego statusu

Tyle wystarczy, aby już po chwili dowiedzieć się, czy prawo jazdy do odbioru jest już gotowe, czy musisz jeszcze uzbroić się w cierpliwość.

Co oznaczają poszczególne statusy prawa jazdy?

Po podaniu wymaganych danych osobowych w portalu info-car.pl pojawią się określone komunikaty. Możesz zobaczyć na ekranie jeden z poniższych statusów prawa jazdy:

 • „przyjęto wniosek – trwa postępowanie administracyjne”,
 • „przyjęto dokument w urzędzie – dokument do odbioru”,
 • „niepoprawne dane”,
 • „brak spraw w toku”,
 • „dokument wydany”.

Co oznacza każdy z nich?

Przyjęto wniosek – trwa postępowanie administracyjne

Twój wniosek poprawnie wpłynął do urzędu, a teraz trwa procedura przygotowywania prawa jazdy do odbioru. Zajmuje ona zwykle około 9 dni roboczych. Jeśli więc widzisz taki komunikat, musisz jeszcze poczekać.

Przyjęto dokument w urzędzie – dokument do odbioru

Taki komunikat oznacza, że możesz udać się do urzędu. Odbiór prawa jazdy jest już możliwy.

Niepoprawne dane

Status ten oznacza, że procedura się przedłuży. Najprawdopodobniej popełniłeś błąd, wypełniając wniosek i musi on zostać dokładniej zweryfikowany.

Brak sprawy w toku / dokument wydany

To statusy, które wyświetlają się po odbiorze prawa jazdy, kiedy cała procedura jest już zakończona.

Podsumowanie

Jak widać, sprawdzenie prawa jazdy pod względem jego statusu nie jest skomplikowane i można to zrobić w każdym miejscu i o każdej porze. Portal info-car.pl jest niezwykle pomocny dla młodych kierowców lub osób, które wymieniały dokument na nowy. Dzięki niemu nie trzeba dzwonić do urzędu, ani udawać się do niego osobiście. Znika także konieczność stania w długich kolejkach, by w efekcie odejść z kwitkiem, za to bez upragnionego prawa jazdy.

4.2/5