Auta ze Szwajcarii – jak sprowadzić i gdzie szukać? Top 5 stron
Samochody ze Szwajcarii cieszą się w Polsce relatywnie niewielką popularnością. Wśród naszych rodaków pokutuje bowiem błędne przekonanie o rzekomej nieopłacalności wspomnianej inwestycji. Tymczasem warto uświadomić sobie, że wbrew powszechnemu przeświadczeniu import auta z kraju Helwetów może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Sprawdź, gdzie szukać najlepszego modelu oraz jakie formalności trzeba spełnić przy jego sprowadzaniu do Polski.
Szwajcarskie auta – najważniejsze zalety
Auta ze Szwajcarii to zazwyczaj stosunkowo nowe i mało wyeksploatowane pojazdy. Szwajcarzy zazwyczaj nie lubią jeździć starymi samochodami. Dlatego też systematycznie wymieniają swoje „osobówki” na bardziej nowoczesne modele. Z punktu widzenia nabywcy ich dotychczasowych pojazdów oznacza to realną możliwość nabycia po okazyjnej cenie auta o relatywnie niskim przebiegu oraz bardzo bogatym wyposażeniu charakteryzującym również egzemplarze sprzedawane w wersji standardowej. Świetnym pomysłem jest zwłaszcza sprowadzenie z kraju Helwetów modeli mniej znanych marek (np. Land Rover albo Cadillac).
Zobacz także: Jak znaleźć i sprowadzić auto z Anglii?
Auta importowane ze Szwajcarii to zazwyczaj egzemplarze w dobrym stanie technicznym. Często są to pojazdy bezwypadkowe. Z drugiej strony trzeba mieć jednak świadomość, że ze względu na górzyste ukształtowanie terenu silniki takich samochodów często ulegają przeciążeniu. To zaś negatywnie może wpłynąć na ich żywotność.
Szwajcarskie strony z samochodami – gdzie szukać aut?
Osoby zainteresowane sprowadzeniem samochodu ze Szwajcarii zazwyczaj decydują się na przejrzenie ofert dostępnych w Internecie na odpowiednich portalach. W sieci dostępnych jest co najmniej kilkanaście stron z ogłoszeniami motoryzacyjnymi, na których można znaleźć rozmaite szwajcarskie modele w bardzo atrakcyjnych cenach. Wśród nich warto wymienić m.in.:
- autazeszwajcarii.pl
- swisscars.pl
- autoscout24.ch
- aukcjewszwajcarii.pl
- carforyou.ch
Część z wymienionych stron prowadzona jest przez profesjonalne firmy zajmujące się sprowadzaniem aut z kraju Helwetów. Korzystanie z usług pośredników to najlepsza opcja zwłaszcza dla osób, które niezbyt dobrze orientują się w branży motoryzacyjnej.
Autazeszwajcarii.pl
To jeden z największych w Polsce marketów szwajcarskich samochodów. Na stronie codziennie pojawia się co najmniej kilkadziesiąt ofert szwajcarskich pojazdów osobowych i ciężarowych, a także motocykli. Użytkownicy strony mogą uczestniczyć w bezpośrednich licytacjach aut, które zostały już importowane z zagranicy lub zlecić pracownikom firmy sprowadzenie wybranego auta wraz z załatwieniem wszystkich niezbędnych formalności.
Swisscars.pl
To strona prowadzona przez firmę zajmującą się skupywaniem powypadkowych, bardziej lub mniej poważnie uszkodzonych samochodów od szwajcarskich towarzystw ubezpieczeniowych. Internauci mogą tutaj zapoznać się z rozmaitymi ofertami sprzedaży modeli pochodzących z wiarygodnych i sprawdzonych źródeł. Wybrane auto można nabyć na drodze aukcji po wpłaceniu wylicytowanej kwoty. Firma oferuje także klientom możliwość sprowadzenia danego samochodu z zagranicy.
Autoscout24.ch
Strona internetowa dostępna w trzech wersjach językowych: niemieckiej, francuskiej i włoskiej. Można tutaj znaleźć zarówno nowe, jak i używane pojazdy. Wyszukiwanie konkretnych modeli odbywa się za pośrednictwem wyszukiwarki uwzględniającej takie kryteria doboru, jak marka, rocznik, a także cena auta wystawionego na sprzedaż.
Aukcjewszwajcarii.pl
To strona stworzona i prowadzona przez firmę, która sprowadza z zagranicy uszkodzone auta sprzedawane przez towarzystwa ubezpieczeniowe działające w kraju Helwetów. Wszystkie pojazdy wystawione na licytację mają zweryfikowaną historię serwisową. Samochody można wyszukiwać według marek lub terminu aukcji.
Carforyou.ch
Portal dostępny w czterech wersjach językowych: angielskiej, włoskiej, niemieckiej i francuskiej. Można tam znaleźć rozmaite oferty nowych i używanych samochodów w przystępnej cenie. Osoby przeglądające stronę mogą korzystać zarówno z podstawowej wyszukiwarki selekcjonującej samochody według ich modelu, jak i bardziej zaawansowanych opcji wyszukiwania.
Proces zakupu auta w Szwajcarii
Proces nabywania samochodu ze Szwajcarii w praktyce nie jest zbyt skomplikowany. Po złożeniu podpisów na stosownej umowie klient płaci ustaloną cenę. Dotychczasowy właściciel musi wyrejestrować pojazd w miejscowym urzędzie, zostawiając tam tablice rejestracyjne. Stary dowód rejestracyjny opatrzony pieczątką potwierdzającą fakt dokonania sprzedaży trafia do nabywcy auta.
Przetransportowanie kupionego samochodu do Polski odbywa się na dwa sposoby.
Nowy właściciel lub inna wyznaczona przez niego do tego osoba może mianowicie przyjechać nim do naszego kraju. Przed wyruszeniem w podróż trzeba jednak zadbać o wykupienie specjalnych tablic rejestracyjnych z czerwonym paskiem(Kontrollschilder). Kierowca otrzymuje wówczas tymczasowy dowód rejestracyjny (Befristerter Frahrzeugausweis) opatrzony takim samym znakiem. W dokumencie tym widnieją dane nabywcy pojazdu. Bardzo ważne jest też przeprowadzenie (jeszcze przed wyjazdem) przeglądu technicznego (tzw. MFK).
Może cię zainteresować: Gdzie i jak kupić używane auto z Francji?
Inną opcją jest przewiezienie pojazdu na lawecie. W tym przypadku badania techniczne nie są wymagane. Należy jednak dysponować umową lub fakturą zakupu, a także drukiem EUR-1 starym dowodem rejestracyjnym z pieczątką potwierdzającą transakcję.
Samochód ze Szwajcarii – podstawowe formalności
Przy sprowadzaniu samochodu ze Szwajcarii należy pamiętać o załatwieniu rozmaitych formalności. Zalicza się do nich przede wszystkim wniesienie opłaty akcyzowej oraz dokonanie odprawy celnej. Konieczne jest też dysponowanie dowodem zakupu samochodu oraz świadectwem wykonania badań technicznych.
Akcyza
Stawki akcyzy za samochody sprowadzane ze Szwajcarii uzależnione są od pojemności silnika danego modelu. W sytuacji, gdy wartość ta nie przekracza poziomu 2000 cm3, wysokość opłaty akcyzowej oscyluje na poziomie 3,1% wartości pojazdu. W przypadku zakupu aut o wyższej pojemności silnika trzeba liczyć się z koniecznością uiszczenia akcyzy w wysokości 18,6% ceny samochodu. Opłatę akcyzową należy wnieść w ciągu 30 dni od nabycia danego modelu. Do dokonania tej formalności niezbędne jest wypełnienie druku AKC-U, a także okazanie tymczasowego dokumentu rejestracyjnego, umowy kupna-sprzedaży oraz dokumentów celnych. Pisma te powinny być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.
Odprawa celna
Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej. To oznacza, że auta importowane z tego kraju muszą obowiązkowo przejść odprawę celną. W takim przypadku wysokość cła zazwyczaj wynosi 10% wartości sprowadzonego samochodu. Jednak dzięki porozumieniu zawartemu między Unią Europejską i Szwajcarią osoby sprowadzające pojazdy wyprodukowane na terenie UE zwolnione są z tej opłaty. Muszą jednak przedstawić urzędowi celnemu świadectwo pochodzenia pojazdu EUR-1. Pismo to zazwyczaj dołącza się do dokumentacji samochodu. Jego wystawieniem zajmują się też szwajcarscy dealerzy. Wystarczy podać im numer VIN auta.
Dowód zakupu samochodu
Za dowód dokonanej transakcji uznaje się umowę kupna-sprzedaży albo fakturę zakupu. W sytuacji, gdy samochód został nabyty od prywatnego handlarza, konieczne jest zawarcie dwóch umów (między handlarzem a dotychczasowym właścicielem samochodu oraz między handlarzem i nabywcą pojazdu). Faktura zakupu poświadcza natomiast fakt dokonania transakcji, której stroną jest firma prowadząca działalność gospodarczą z zakresu sprzedaży i skupu aut.
Badania techniczne
Jak już było wcześniej wspomniane, do sprowadzenia auta ze Szwajcarii do Polski na kołach trzeba zadbać o przeprowadzenie badań technicznych (Motorfahrzeugkontrolle lub w skrócie MFK). Taka konieczność pojawia się wówczas, gdy sprowadzany pojazd ma więcej niż 10 lat, a także wtedy, gdy od wygaśnięcia ostatniego badania technicznego upłynęło co najmniej 6 miesięcy. Wykonywaniem przeglądów technicznych na potrzeby eksportowe zajmują się uprawnione warsztaty działające na terenie Szwajcarii. Ważność wystawionego przez nich dokumentu potwierdzającego wykonanie wspomnianej czynności upływa po miesiącu.
Rejestracja samochodu ze Szwajcarii
Rejestracji samochodu sprowadzanego ze Szwajcarii należy dokonać w wydziale komunikacji. Do tego celu konieczne jest złożenie kompletu niezbędnych dokumentów. Są to kolejno:
- dokument tożsamości właściciela;
- wniosek o rejestrację;
- dowód rejestracyjny samochodu;
- dowód zakupu pojazdu;
- karta pojazdu (jeśli w danym przypadku została wydana);
- świadectwo przejścia odprawy celnej;
- potwierdzenie opłacenia akcyzy;
- zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego;
- zaświadczenie o opłaceniu podatku VAT;
- potwierdzenie wniesienia opłat urzędowych za rejestrację;
- tablice rejestracyjne (w przypadku aut transportowanych na lawecie).
Za dokonanie czynności rejestracyjnych należy zapłacić 256 zł. Formalności tych trzeba dopełnić w ciągu 30 dni od sprowadzenia auta do Polski.
Ubezpieczenie samochodu ze Szwajcarii
Warto mieć świadomość, że wraz z zarejestrowaniem pojazdu w polskim wydziale komunikacji wygasa jego zagraniczna polisa ubezpieczeniowa. Dla nowego właściciela oznacza to konieczność niezwłocznego wykupienia ubezpieczenia OC. Musi to być całoroczny dokument, który zaczyna obowiązywać w dniu rejestracji samochodu. Osoby, które nie dopełniły wspomnianego zobowiązania muszą liczyć się z nałożeniem kary finansowej w odpowiedniej wysokości. Trzeba mieć świadomość, że koszt polisy ubezpieczeniowej dla samochodu importowanego z kraju Helwetów zazwyczaj jest wyższy niż ma to miejsce w przypadku aut krajowych. Dlatego dobrze jest porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. W znalezieniu relatywnie najatrakcyjniejszej propozycji pomogą Ci dostępne w sieci internetowej porównywarki oraz kalkulatory OC/AC
Podsumowanie
Podsumowując, można stwierdzić, że:
- samochody importowane ze Szwajcarii zazwyczaj odznaczają się niskim przebiegiem oraz luksusowym wyposażeniem;
- osoby zainteresowane kupnem szwajcarskiego auta mogą znaleźć odpowiednie modele na polskich i zagranicznych stronach internetowych;
- do sprowadzenia pojazdu ze Szwajcarii niezbędne jest opłacenie akcyzy, przejście odprawy cywilnej, a także wykonanie badań technicznych;
- na zarejestrowanie pojazdu w Polsce właściciel ma czas do 30 dni od sprowadzenia auta do kraju;
- w dniu rejestracji należy wykupić ubezpieczenie OC.
FAQ
-
Na jakich stronach warto szukać szwajcarskich ofert sprzedaży aut?
Mogą to być np. strony prowadzone przez polskich pośredników, takie jak: autazeszwajcarii.pl, swisscars.pl, aukcjewszwajcarii.pl, a także zagraniczne portale: autoscout24ch., carforyou.ch.
-
Jak ubezpieczyć auto w Szwajcarii?
Auta sprowadzane ze Szwajcarii muszą zostać objęte polską polisą OC najpóźniej w dniu ich rejestracji w Polsce. Ubezpieczenie można wykupić w dowolnej firmie.
-
Przegląd auta ze Szwajcarii - jaki trzeba wykonać?
Przed przetransportowaniem auta ze Szwajcarii na kołach pojazd trzeba poddać badaniom technicznym MFK.