Sprzedaż auta na części – jak to zrobić, żeby zarobić

Sprzedaz auta na czesci-min
opublikowano: 30 sierpnia 2022 aktualizacja: 31 sierpnia 2022 autor: redakcja

Sprzedać auto na części czy może w całości oddać na złom? Takie pytanie zadają sobie osoby, których samochód nie nadaje się już do użytku. Z tego artykułu dowiesz się jaka opcja będzie bardziej korzystna oraz gdzie można zezłomować samochód w legalny sposób.

Kiedy warto sprzedać auto na części?

W momencie, kiedy samochód osiąga pewien wiek lub był w czasie użytkowania zaniedbywany może zacząć psuć się zbyt często. Z czasem części zaczynają się poważnie zużywać, karoseria rdzewieje, a naprawa takich usterek przekracza koszt wartości samochodu. W takim wypadku warto pomyśleć o sprzedaży samochodu na części. Dlaczego jest to dobre rozwiązanie? Niektóre części nadają się jeszcze do użytku i mogą przydać się komuś innemu. 

Zdarza się również tak, że dane auto nie spełnia określonych przez prawo norm, co sprawia, że nie można poruszać się nim po drogach. Jednak sporo części nadaje się do użytku. Wtedy też warto sprzedać taki samochód na części. W tym miejscu trzeba wyraźnie zaznaczyć, że prawo nie tylko zabrania samodzielnego rozbierania aut na części, ale też przewiduje wysokie kary dla osób, które dopuszczają się takiego procederu. 

Aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem musisz sprzedać samochód do legalnie działającej stacji demontażu pojazdów. To właśnie taka stacja może w sposób zgodny z prawem odzyskać te części, które są w dobrym stanie i wystawić je na sprzedaż.

Złomowanie czy sprzedaż na części – co lepiej wychodzi?

Wszystko zależy od tego w jakim stanie jest samochód oraz czy posiada jakieś wartościowe części. Jeśli samochód jest już bardzo wyeksploatowany lub bardzo mocno uszkodzony w wyniku wypadku, to warto oddać go na złom. Odzyskanie z takiego auta jakichkolwiek części zdatnych do dalszego użytku zazwyczaj graniczy z cudem. Dlatego w tym wypadku zdecydowanie bardziej opłacalne będzie jego zezłomowanie. 

Jeżeli jednak samochód jest stosunkowo nowy, ale jakaś część uległa zepsuciu lub doznał poważnych uszkodzeń w wypadku i nie opłaca się go reanimować, wówczas warto sprzedać go na części. W takim wypadku możesz wymontować te sporo warte części i je sprzedać, natomiast wrak oddać na złomowisko.

W takiej sytuacji należy pamiętać, że na drogę może wyjechać tylko sprawne auto. Jeżeli wymontowane zostaną z niego części, to resztę pozostałego auta trzeba dowieźć na złomowiec na lawecie. 

Tak więc to czy bardziej opłaca się zezłomować, czy sprzedać auto na części w dużej mierze zależy od jego stanu i znajdujących się w nim części.

Gdzie sprzedać samochód na części?

Jedyną opcją na legalną rozbiórkę auta na części jest stacja demontażu pojazdów. Takie punkty znajdują się w każdym większym mieście na terenie całego kraju. Przepisy, które nakazują taki sposób pozbywania się wraków zostały wprowadzone z myślą o ochronie środowiska.

Wynika to z faktu, iż nieumiejętna rozbiórka samochodu może spowodować skażenie gruntu lub wód. Dzieje się tak w przypadku, kiedy podczas rozbierania auta wyciekną oleje, płyny lub paliwo. Stacja demontażu posiada odpowiednio do tego dostosowane systemy, które pozwalają uniknąć zanieczyszczenia środowiska. Sprzedając samochód takiej stacji, upewnij się, że działa ona legalnie. W innym wypadku sprzedając auto nieuczciwym ludziom, możesz mieć poważne problemy.

„Koszt demontażu jednego pojazdu w szarej strefie jest o ok. 500–600 zł niższy niż w legalnie działającej stacji. Nielegalne szroty nie muszą kłopotać się kosztami zagospodarowania niezyskownych odpadów, bo zwyczajnie pozbywają się ich w lasach. Pracowników zatrudniają na czarno i nie zajmują się pozyskiwaniem jakichkolwiek zezwoleń. Nie ponoszą też kosztów związanych z przystosowaniem zakładów do rygorystycznych wymogów środowiskowych. O płaceniu podatków nie wspomnę”.

mówi Adam Małyszko prezes Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów „FORS”

Sprzedaż na części po szkodzie całkowitej

Szkoda całkowita następuje w momencie, kiedy pojazd uległ zniszczeniu, a koszt naprawy przekroczy jego wartość na dzień powstania szkody. Po otrzymaniu odszkodowania od ubezpieczyciela musisz zadecydować czy oddać auto do kasacji czy może rozważyć sprzedaż samochodu na części. Może się zdarzyć, że w wyniku kolizji zniszczeniu uległa niewielka część samochodu, którą teoretycznie można naprawić i dalej użytkować samochód.

Jednak jeśli dany pojazd jest już dość stary to często w takim wypadku cena części i robocizny znacznie przekroczy wartość pojazdu, dlatego ubezpieczyciel i tak uzna szkodę całkowitą. Wtedy dobrą opcją może być sprzedaż samochodu na części.

Może cię zainteresować: Wycena auta na sprzedaż – jak nie stracić na samochodzie?

Oryginalne części zamienne są w cenie, więc można zarobić trochę pieniędzy sprzedając części używane. Z drugiej strony musisz pamiętać, że rozbieranie samochodu to ciężka praca, a na przykład demontaż silnika zapewne nie będzie możliwy bez specjalistycznych narzędzi. Dodatkowo na koniec i tak trzeba zezłomować auto. Stacje demontażu pojazdów mogą doliczać opłaty za każdy brakujący kilogram auta.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy zniszczeniu uległy ważne podzespoły, takie jak skrzynia biegów czy silnik. W tym wypadku może okazać się, że nie pozostało zbyt wiele wartościowych części, więc lepiej będzie zezłomować cały pojazd niż zajmować się sprzedażą części.

Sprzedaż na części a ubezpieczenie

Jeśli sprzedaż auto na części, ale nie dopełnisz niezbędnych formalności to nadal będziesz musiał opłacać obowiązkowe ubezpieczenie OC, co będzie kosztować co najmniej kilkaset złotych rocznie. Jedynie w przypadku złomowania pojazdu w legalnej stacji demontażu można skutecznie wyrejestrować takie auto. W tym przypadku należy Ci się zwrot składki OC za okres od dnia wyrejestrowania pojazdu do końca obowiązywania polisy.

W przypadku sprzedaży auta przeznaczonego na części na umowę kupna-sprzedaży zwrot składek za polisę OC najczęściej nie będzie Ci się należał. Możesz je odzyskać jedynie wtedy, gdy kupujący zrzeknie się Twojego OC. Korzyścią dla Ciebie jest fakt, że za sprzedane auto nie musisz już opłacać ubezpieczenia.

Co robić po sprzedaży samochodu na części – formalności

Według prawa właściciele aut, którzy sprzedali pojazd muszą w ciągu miesiąca zgłosić to we właściwym urzędzie. Polskie prawo nie przewiduje możliwości samodzielnego demontażu pojazdów. Sprzedając samochód na części ostatecznie musisz uzyskać umowę kupna sprzedaży całego auta, z którą powinieneś udać się do wydziału komunikacji w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. 

Sprawdź także: Sprzedałem samochód – co dalej? Formalności po sprzedaży auta

Inną opcją jest dokument potwierdzający oddanie swojego auta do stacji demontażu pojazdów. W tym przypadku pracownik stacji zabierze tablice rejestracyjne, kartę pojazdu, jeśli była wydana oraz dowód rejestracyjny. Wyda Ci zaświadczenie, z którym możesz wybrać się do odpowiedniego urzędu w celu wyrejestrowania samochodu. Po wyrejestrowaniu możesz ubiegać się o zwrot niewykorzystanego ubezpieczenia OC. W tym celu musisz zgłosić ten fakt do swojego ubezpieczyciela.

Podsumowanie:

  • Samochód warto sprzedać na części w momencie, kiedy koszt jego naprawy znacznie przewyższa jego wartość lub jego naprawa nie jest możliwa.
    Jeżeli auto jest w miarę nowe i posiada wiele części do odzysku, to sprzedanie go na części będzie opłacalne.
  • Kiedy z samochodu nie da się odzyskać żadnych części to jego sprzedaż jest nieopłacalna. W takim wypadku lepiej zdecydować się na oddanie samochodu na złom.
  • Aby sprzedaż auta na części była legalna, trzeba znaleźć zarejestrowaną w Polsce stację demontażu pojazdów.
  • Jeżeli została stwierdzona szkoda całkowita, a naprawa auta jest nieopłacalna, to warto rozważyć sprzedaż auta na części.
  • Po złomowaniu auta należy je wyrejestrować w wydziale komunikacji. W przeciwnym razie będziesz nadal musiał opłacać składki na ubezpieczenie OC.
5/5

FAQ – najczęściej zadawane pytania o sprzedaż aut na części

  1. Gdzie mogę sprawdzić czy stacja demontażu pojazdów jest legalna?

    Dokumenty o rejestracji stacji demontażu pojazdów trafiają do marszałka województwa lub regionalnego dyrektora ochrony środowiska. To właśnie w tych urzędach możesz sprawdzić czy taka stacja działa legalnie.

  2. Czy mogę sprzedać samochód na części bez wiedzy współwłaściciela?

    Nie. Współwłaściciel nie ma prawa samodzielnie sprzedać samochodu. Do sprzedaży potrzebna jest pisemna zgoda wszystkich współwłaścicieli danego samochodu. W innym wypadku taka sprzedaż będzie nielegalna.

  3. Czy oprócz stacji demontażu pojazdów są jakieś inne podmioty uprawnione do rozbiórki pojazdów?

    Nie. Według przepisów tylko stacje demontażu mają uprawnienia do rozbiórki pojazdów. Ani osoby prywatne, ani firmy nie posiadające pozwoleń na tego typu działalność nie powinny zajmować się demontażem aut.