Auta z Czech – na jakich stronach szukać? Jak sprowadzić?
Auta z Czech nie są w Polsce tak popularne, jak pojazdy z Niemiec, Francji czy Holandii, ale dla miłośników okazji i zadbanych egzemplarzy może to być ciekawa alternatywa. Czeski rynek nie jest duży, ale nie brakuje na nim zadbanych modeli – szczególnie marki Škoda. Ale nie tylko!
Czeskie strony z autami pełne są ogłoszeń używanych pojazdów. Oczywiście nie jest tak, że każdy egzemplarz jest godny zainteresowania, ale na pewno – jeśli szukasz ciekawej oferty – powinieneś zajrzeć do ogłoszeń u naszego południowego sąsiada. Rynek jest nieporównywalnie mniejszy niż w Niemczech czy Francji, ale nie oznacza to przecież, że nie można znaleźć na nim perełek. Warto wiedzieć, że po czeskich drogach – podobnie zresztą jak polskich – jeździ dużo samochodów sprowadzonych z innych europejskich krajów. Miej więc świadomość, że możesz być trzecim lub nawet czwartym właścicielem takiego auta.
Czy warto sprowadzać auta z Czech?
Odpowiedź na to pytanie, jak to zresztą zwykle bywa, nie jest prosta. Wszystko zależy bowiem od konkretnego egzemplarza, który chcesz sprowadzić. Czeski rynek nie jest duży, ale wciąż daje spore możliwości w zakresie poszukiwania odpowiedniego pojazdu. Ceny są konkurencyjne względem polskich, ale oczywiście nie ma tutaj mowy o wielkiej różnicy.
Warto jednak mieć świadomość, że Czesi raczej dbają o swoje pojazdy, regularnie je kontrolując i naprawiając z wykorzystaniem podzespołów z wyższej półki. Koszty sprowadzenia pojazdu z Czech są takie same, jak w przypadku innych krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej, więc nie musisz obawiać się większych wydatków, sprowadzając pojazd z tego kraju.
Czeskie strony z samochodami – gdzie szukać ofert?
Czeskie strony z autami dają duże możliwości w zakresie poszukiwań używanych pojazdów. Warto wiedzieć, z których serwisów korzystać i na co zwracać uwagę. Poniżej znajdziesz te najpopularniejsze:
- cars.cz – jeden z największych portali motoryzacyjnych w Czechach. Obejmuje pojazdy używane od wszystkich największych producentów. Jest łatwy w obsłudze, choć dostępny jedynie w języku czeskim (warto korzystać z możliwości, jakie daje Google Translator);
- aaaauto.cz – kolejny większy serwis aukcyjny, w którym znajdują się pojazdy sprzedawane na terenie Czech. Niestety podobnie jak w przypadku pierwszej propozycji, ten również dostępny jest w języku czeskim (z pomocą przybywa oczywiście Google). Warto odwiedzić aaaauto.cz, ponieważ są tam tysiące interesujących ofert;
- ooyyo.com – serwis obejmuje oferty pojazdów z wieku krajów, w tym Czech. Dostępny jest w języku polskim, co znacznie ułatwia nawigację. Na stronie znajdziesz wiele opcjonalnych pól wyboru, które pozwolą Ci na łatwe zawężenie kręgu poszukiwań;
- autorudna.cz – strona autokomisu funkcjonującego w czeskiej Pradze. Dostępna jest w języku polskim. Znajdują się na niej setki ofert, które powinny zainteresować wszystkich poszukających samochodów w Czechach;
- mascus.cz – jeśli chodzi o czeskie strony z samochodami, to również nie można zapomnieć o tej – skierowana jest jednak dla osób, które poszukują ciężarówek, traktorów i innego cięższego sprzętu. Strona dostępna jest w wielu językach, w tym polskim.
Czy czeskie strony z autami to jedyny sposób na sprowadzenie auta?
W dobie współczesnej technologii czeskie strony z autami są oczywiście najwygodniejsze, ponieważ dostęp do nich masz z niemal każdego miejsca, również domowej kanapy. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że są również inne, często lepsze sposoby na przeszukiwanie rynku pojazdów.
Jeśli interesują Cię auta z Czech, rozważyć powinieneś osobisty wyjazd do tego kraju. Wiele osób sprzedaje pojazdy na własną rękę, bez korzystania z Internetu. Publikują ogłoszenia w prasie albo po prostu naklejają na szybie informacje, że chcą pojazd sprzedać.
W Czechach nie brakuje również dobrze wyposażonych komisów. Warto je odwiedzić, ale należy mieć świadomość, że ceny będą odrobinę zawyżone, a sprzedawcy niechętni do negocjacji. Dla miłośników okazji zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup bezpośrednio od właściciela.
W czeskiej Pradze i niektórych większych miastach organizowane są aukcje samochodowe, ale u naszych południowych sąsiadów nie należą one do najpopularniejszych. To na pewno ciekawa alternatywa, ale niestety często wybór aut nie jest zbyt duży. Nie wspominając o tym, że kupując na aukcji często podejmuje się spore ryzyko, ponieważ możliwość sprawdzenia stanu pojazdu jest ograniczona.
Przykład: Pan Jacek zdecydował się na zakup Škody Superb, interesowały go egzemplarze 2-3 letnie. Po przejrzeniu ofert z Polski zdecydował się wejść na czeskie strony z aukcjami. Wybór był duży, a ceny konkurencyjne. Ponieważ jednak obawiał się kupować na podstawie zdjęć z sieci, pojechał do Czech. Na miejscu udało mu się znaleźć ogłoszenia od prywatnych właścicieli na jeszcze dogodniejszych warunkach. Ostatecznie kupił Škodę Superb z 2022 roku z bardzo dobrym wyposażeniem i niewielkim przebiegiem za okazyjne 120 tys. zł.
Jak sprawdzić historię auta z Czech?
Podstawowym narzędziem do sprawdzania historii pojazdu z Czech jest oczywiście utworzona przez Ministerstwo Cyfryzacji strona historiapojazdu.gov.pl. Pozwala ona na poznanie najważniejszych informacji związanych ze wskazanym egzemplarzem, a żeby z niej skorzystać potrzebować będziesz jedynie numeru VIN. To pierwszy krok, który powinieneś wykonać przed podjęciem decyzji o zakupie. Serwis obejmuje dane dotyczące samochodów z całej Unii Europejskiej.
Warto również skontaktować się z właścicielem upatrzonego samochodu i poprosić o dodatkowe informacje oraz dokumenty – potwierdzające na przykład regularne przeglądy czy bezszkodową jazdę. Jeśli planujesz kupić pojazd przez Internet, możesz poprosić również o więcej bardziej szczegółowych zdjęć samochodu. Jeżeli chodzi o auta z Czech, może to okazać się kluczowe w podjęciu decyzji.
Sprowadzenie auta z Czech w praktyce
Auta z Czech, podobnie jak z innych krajów Unii Europejskiej, mogą być bez przeszkód sprowadzone do Polski. Oczywiście po stronie osoby kupującej są wszystkie związane z tym procesem formalności oraz opłaty. Warto wiedzieć, jak przebiega cała procedura.
Dokładna weryfikacja pojazdu przed zakupem
Czeskie strony z samochodami pozwalają na wstępną weryfikację, ale zanim sprowadzić samochód powinieneś upewnić się, czy jest to pojazd legalny w świetle prawa. Zapoznanie się z kompletną dokumentacją to pierwsza rzecz, którą powinieneś się zająć, zanim podpiszesz umowę. Dokładna weryfikacja samochodu to etap, którego nie powinieneś pomijać, jeśli nie chcesz zostać oszukany.
Przeczytaj także: Jak sprawdzić czy auto nie jest kradzione? | Autoumowa.pl
Opłacenie akcyzy
Jeśli kupiłeś samochód w Czechach i przywiozłeś (lub wjechałeś) do Polski, musisz zając się opłaceniem akcyzy. Jej wysokość jest zależna od pojemności silnika oraz roku produkcji pojazdu. Oto podział:
- 3,1% wartości pojazdu w przypadku samochodów z silnikiem o pojemności do 2000 cm3;
- 18,6% wartości pojazdu w przypadku pojazdów z silnikiem powyżej 2000 cm3.
Inaczej jest w przypadku hybryd – akcyza w zależności od rodzaju napędu wahać może się od 1,55 do 9,3%.
Wykonanie badania technicznego
Sprowadzony do Polski samochód musi zostać poddany badaniu technicznemu. Dokumenty z innych krajów nie są akceptowane. Przegląd wykonasz w wybranej stacji diagnostycznej. Jeśli zakończy się on pozytywnie, otrzymasz dokument potwierdzający jego wykonanie, który dołączyć będziesz musiał do wniosku o rejestrację pojazdu.
Skompletowanie dokumentów
Udając się do wydziału komunikacji w celu zarejestrowania auta z Czech, musisz mieć ze sobą odpowiednie dokumenty. Kompletna lista wygląda następująco:
- wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu;
- stary dowód rejestracyjny pojazdu;
- dotychczasowe tablice rejestracyjne (opcjonalnie);
- potwierdzenie nabycia samochodu (faktura bądź umowa sprzedaży);
- karta pojazdu (jeśli ją wydano);
- potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych;
- zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym;
- dokument potwierdzający wykupienie ubezpieczenia OC;
- potwierdzenie opłaty podatku akcyzowego.
Jeśli posiadasz dokumenty w języku czeskim (na przykład umowę kupna-sprzedaży), muszą być one przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.
Zainteresuje Cię również: Umowa Kupna Sprzedaży Samochodu pdf doc 2023 Wzory Druki (autoumowa.pl)
Rejestracja auta z Czech w urzędzie
Pamiętaj, że na rejestrację samochodu z Czech w polskim urzędzie masz 30 dni od przywiezienia pojazdu do Polski. Posiadając komplet dokumentów (lista powyżej), szybko przeprowadzisz proces rejestracji. Pamiętaj, że wiążą się z nim ustawowe opłaty:
- tablice rejestracyjne zwyczajne – 80 zł;
- dowód rejestracyjny – 54 zł;
- pozwolenie czasowe – 13,50 zł;
- nalepka legalizacyjna – 12,50 zł;
- opłata ewidencyjna – 1,50 zł.
Ubezpieczenie auta z Czech – o czym trzeba pamiętać?
Podobnie jak w przypadku innych samochodów sprowadzonych z Unii Europejskiej, ubezpieczyciel weźmie pod uwagę ten fakt w procesie szacowania kosztów OC. Czeskie samochody uchodzą za pojazdy w dobrym stanie, dlatego różnice nie powinny być zbyt duże. Ubezpieczając samochód z Czech, korzystaj z porównywarek i kalkulatorów OC – pozwolą Ci one na znalezienie najkorzystniejszej oferty.
Jakie ubezpieczenie na czas importu auta z Czech?
Jeśli planujesz wjechać autem z Czech na kołach do Polski, pamiętać musisz nie tylko o tymczasowych tablicach rejestracyjnych, ale również ubezpieczeniu, które jest obowiązkowe od pierwszego dnia auta w Polsce.
Niektóre firmy mają w swojej ofercie 30-dniowe ubezpieczenie, które idealnie sprawdza się na okres od wjechania do Polski do czasu załatwienia niezbędnych formalności. To najbardziej korzystne z dostępnych rozwiązań ubezpieczeniowych.
Gdzie szukać korzystnej oferty ubezpieczenia?
Firm ubezpieczeniowych działających w Polsce jest bardzo dużo. Ich oferty różnią się pod względem nie tylko ceny, ale również zakresu działania. Niekiedy trudno się połapać w detalach, dlatego najlepiej skorzystać z porównywarek, które pozwalają na szybkie i wygodne sprawdzenie, ile trzeba będzie zapłacić za OC, AC czy NNW w przypadku określonego pojazdu oraz z uwzględnieniem danych o kierowcy. Warto korzystać również z kalkulatorów OC – są szybkie i niezawodne.
Na taki krok zdecydował się 40-letni Adam, który cieszy się zniżkami za bezszkodową jazdę. Postanowił sprowadzić z zagranicy Škodę Fabię z 2017 roku (benzyna 1.2) i znaleźć dla niego najkorzystniejszą ochronę. Oto, jakie oferty otrzymał.
TU | OC | AC | ASS | NNW | CENA |
MTU24 | + | – | – | – | 363,00 |
BALCIA | + | – | – | – | 397,00 |
TUZ | + | – | + | + | 461,00 |
BENEFIA | + | – | – | – | 479,00 |
MTU24 | + | + | + | – | 815,00 |
WIENER | + | + | + | + | 920,00 |
Jak widać, wszystko zależy od zakresu ochrony, na jaki się zdecydujesz. Najtańsze ubezpieczenie dla Adama wynosiło niecałe 400 zł, zaś najdroższa oferta z kalkulatora to ponad 900 zł przy kompleksowej ochronie samochodu i kierowcy. Wystarczy, że wprowadzisz podstawowe dane, a uzyskasz propozycje skrojone specjalnie dla Ciebie!
- Czechy nie są pierwszym wyborem osób szukających używanych samochodów, ale na pewno jest to kraj, który ma w tym zakresie sporo do zaoferowania – to zasługa dobrego serwisowania i niższych niż w innych krajach podatków.
- Szukając auta z Czech korzystaj ze stron z ofertami, ale rozważ również wyjazd do tego kraju – kupno bezpośrednio od właściciela może okazać się dużo bardziej opłacalne.
- Samochód sprowadzony z Czech musi mieć opłaconą akcyzę, być ubezpieczony i w końcu zarejestrowany – podobnie jak wszystkie inne pojazdy importowane z krajów Unii Europejskiej.
- Pamiętaj, żeby znaleźć dobrego ubezpieczyciela. Nie zwracaj uwagi jedynie na cenę, ale również zakres obowiązków, a także renomę firmy, z którą planujesz podpisać umowę.
FAQ - najczęściej zadawane pytania o auta z Czech
-
Ile wynosi akcyza przy zakupie auta z Czech?
Obowiązuje stawka akcyzowa taka sama jak dla innych krajów Unii Europejskiej. W przypadku samochodów z silnikiem benzynowym wynosi ona 3,1% (silnik do 2000 cm3) lub 18,6% (silnik powyżej 2000 cm3). W przypadku hybryd akcyza wynosi od 1,55 do 9,3%.
-
Czy można obniżyć koszt akcyzy?
Podstawą do wyliczenia akcyzy jest cena pojazdu wpisana w umowie kupna (bez ewentualnego VAT-u naliczonego w Polsce). Niektórzy zaniżają wartość pojazdu wpisaną na umowie, ale może to skończyć się koniecznością złożenia wyjaśnień w urzędzie. Zaniżanie wartości jest nielegalne w świetle polskiego prawa.
-
Jak sprawdzić historię pojazdu wystawionego na czeskiej stronie z samochodami?
Najlepiej skorzystać z portalu historiapojazdu.gov.pl, w którym na podstawie numeru VIN można sprawdzić niektóre informacje związane z samochodem. Warto również prosić właściciela pojazdu o przedstawienie szczegółowej historii wybranego auta.
-
Czy auta z Czech są tańsze niż modele dostępne w Polsce?
Wiele zależy od konkretnego egzemplarza, ale – chociażby z powodu niższego podatku – pojazdy z Czech są nieco tańsze, niż takie same kupowane w Polsce. Nawet doliczając koszty sprowadzenia i akcyzę, taki zakup może okazać się opłacalny.
-
Ile mam czasu na rejestrację auta sprowadzonego z Czech?
Podobnie jak w przypadku każdego innego pojazdu sprowadzonego z Unii Europejskiej – 30 dni od momentu, gdy samochód przekroczył granicę.