Wycena samochodu na sprzedaż – jak nie stracić na aucie?

wycena samochodu na sprzedaż
opublikowano: 26 maja 2022 aktualizacja: 30 maja 2022 autor: redakcja

Sprzedaż pojazdu może wydawać się dość skomplikowana, ale w rzeczywistości kluczem jest skonstruowanie dobrej i uczciwej oferty. Dlatego przede wszystkim niezbędne będzie prawidłowe wyliczenie wartości pojazdu.

Wycenę samochodu najlepiej ustalić w możliwie najbardziej profesjonalny sposób – wtedy przy sprzedaży auta będziesz wiarygodny w oczach potencjalnych kupców. Jak wycenić samochód na sprzedaż?

Jakie dane samochodu będą Ci potrzebne do obliczenia wartości?

Wyliczenie wartości pojazdu powinno opierać się o właściwe zmienne. Dane, które wpływają na wycenę auta: 

  • model i markę pojazdu – ceną często kieruje marka. Dlatego, jeśli auto pochodzi od docenionego producenta, to z pewnością wpłynie to cenę ostateczną oferty.
  • rok produkcji – nie jest tajemnicą, iż jest wysoki popyt na jak najnowsze auta. Niski rocznik samochodu również podbije cenę.
  • kraj pochodzenia – co do zasady zwykle samochody sprowadzane zza granicy są mniej warte.
  • wyposażenie – dodatkowe wyposażenie pojazdu podwyższają jego wartość. Warto zwrócić uwagę na to, czy samochód posiada np. czujniki parkowania, elektryczne szyby itd.
  • rodzaj używanego paliwa – ta zmienna równie często ma znaczy wpływ podczas wyceny auta.  Ze względu na rosną ceny paliwa/gazu, poszukujący pojazdów mogą dostosowywać swoje preferencje zakupowe względem tych czynników.
  • eksploatacja i stan techniczny – używane auto w dobrej kondycji zwiększa zainteresowanie i z pewnością znajdzie się potencjalny kupujący. Nie należy jednak ukrywać ewentualnych wad, ponieważ przy oględzinach wyjdą one szybko. Można zaproponować kupującemu przegląd pojazdu w warsztacie, wtedy będzie miał pewność co do stanu pojazdu i będzie to punkt zaczepny do ewentualnej negocjacji wyższej ceny.
  • przebieg samochodumniejszy przebieg pojazdu stwarza możliwość podniesienia ceny, natomiast unikaj prób cofania liczników. Nieuczciwe praktyki odstraszą chętnych na zakup pojazdu, a w przypadku tego czynu grozi ci również odpowiedzialność karna (nawet do 5 lat więzienia).
  • liczba przebytych szkód – bezwypadkowe auta od zawsze cieszą się największym zainteresowaniem wśród poszukujących samochodów na rynku wtórnym. Przebyte stłuczki obniżą wartość samochodu. 
  • średnia cena rynkowa podobnych pojazdów na rynku – przed ustaleniem ceny ostatecznej, warto sprawdzić na różnych portalach ogłoszeniowych ceny podobnych samochodów. Rynek pojazdów zmienia się dynamicznie, a drogie samochody szybką tracą na wartości. Dlatego może się okazać, iż cena pierwotna auta będzie diametralne się różniła od cen rynku wtórnego.
  • lokalizacja – cenna może być zależna od rynku lokalnego. W dużych miastach samochody zwykle są znacznie droższe.  

Jak obliczyć wartość przy sprzedaży auta?

Wielu sprzedawców decyduje się na samodzielną wycenę pojazdu. Używany samochód należy dobrze wycenić, dlatego oprócz indywidualnego researchu, warto skorzystać z porad profesjonalistów w dziedzinie motoryzacji lub skorzystać z pomocy narzędzi internetowych wspomagających wycenę pojazdu.

Programy eksperckie

Popularnymi narzędziami do stworzenia rzetelnej wyceny są płatne programy eksperckie jak InfoExpert czy Eurotax. Informatory te są na bieżąco aktualizowane względem aktualnych trendów rynkowych. Zawierają katalog zmiennych dopasowanych do danych o pojazdach obejmujące około 12 lat wstecz.

Korzystają z nich przede wszystkim profesjonaliści, czyli osoby zawodowo zajmujące się sprzedażą, rzeczoznawcy, pracownicy firm ubezpieczeniowych i banków. Natomiast każdy właściciel pojazdu może skorzystać z funkcji takiego programu. 

Dobry research

Nie obejdzie się także bez własnej analizy rynku. Warto sprawdzić, czy podobny do twojego używany samochód, jest oferowanych przez innych sprzedawców.

Na pewno nie zaszkodzi sprawdzenie portali ogłoszeniowych, gdzie można sprzedać samochód online np. OLX, OTOMOTO, AAA Auto i porównanie ofert sprzedaży, na które aktualnie jest popyt. Przewyższona wycena auta może sprawdzić, że nie znajdą się żadni potencjalni kupcy. Ceny warto sprawdzić również dlatego, aby uniknąć zaniżenia wartości samochodu.

Sprawdź także: Sprzedaż samochodu – gdzie umieścić i ile kosztuje ogłoszenie?

Wizyta w komisie

Dobry pomysłem jest także zweryfikowanie cen u lokalnych sprzedawców. Komisy samochodowe zajmują się profesjonalną sprzedażą, dlatego zaproponowana cena za odkupienie twojego samochodu powinna dać jakąś wskazówkę w ostatecznym wyznaczaniu wartości pojazdu.

Możesz po prostu podjechać do kilku komisów i zapytać za jaką kwotę, dany komis byłby zainteresowany odkupieniem twojego samochodu. Jest to również jedna z dróg sprzedaży – jeśli wskazana cena w komisie cię usatysfakcjonuje.   

Rzeczoznawca

Skorzystanie z usług rzeczoznawcy będzie korzystne w przypadku kiedy nie masz doświadczenia lub czasu do wykonania samodzielnej wyceny, a zależy ci na rzetelnej sprzedaży auta. Wycenę warto zlecić rzeczoznawcy także w sytuacji, kiedy sprzedajesz samochód należący do kilku osób (np. odziedziczony po rodzicu) i nie chcesz kłótni. Opinię rzeczoznawcy trudniej będzie podważyć.

Może cię zainteresować: Wartość rynkowa samochodu – jak ją oszacować?

Zawodowi rzeczoznawcy mają dostęp do programów eksperckich, orientują się w realiach rynkowych, dlatego z łatwością pomogą wycenić samochód. Zlecenie wyceny rzeczoznawcy zwykle waha się w przedziale pomiędzy 300-500 zł, a profesjonalny dokument na pewno doda wartości do ogłoszenia sprzedaży pojazdu.

Porównywarka ubezpieczeniowa

Szybkim i bez kosztowym rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeniowej dostępnej w Internecie. Polecaną wyszukiwarką jest rankomat.pl, gdzie możesz porównać ceny ubezpieczeń AC z wykonaniem kalkulacji. Po wprowadzeniu danych porównywarka obliczy wartość auta. Porównywarka bazuje na programach eksperckich, ale jest dużo prostsza w użyciu.

Pamiętaj, że jeśli sprzedasz auto i kupisz nowy samochód, to masz obowiązek zakupu nowej polisy OC. Do zakupienia obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu, również możesz użyć porównywarki ubezpieczeń, która wskaże ci najlepszą cenę polisy. 

Na stronie autoumowa.pl znajdziesz aktualne wzory dokumentów na rok 2022 potrzebne do formalnego sprzedania samochodu.

Opinia eksperta: Czasem okazuje się, że samodzielnie trudno jest wycenić samochód. Wtedy najlepiej zasięgnąć fachowej porady. W takim wypadku cenne będzie skorzystanie z pomocy rzeczoznawcy. Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się z to kosztami. Dlatego dobrym sposobem jest również uzyskanie informacji na portalach ubezpieczeniowych, które oprócz przygotowania oferty ubezpieczenia, są w stanie przygotować wstępną kalkulację pojazdu.

Pośrednicy w sprzedaży samochodów używanych

Sprzedaż samochodu z zyskiem wymaga jednak czasu. Prostszym rozwiązaniem może być skorzystanie z pośrednika sprzedaży.

Obecnie jest wielu profesjonalnych sprzedawców, którzy oferują swoje pośrednictwo w procesie sprzedaży. Należy jednak pamiętać, że pośrednikiem nie musi być osoba zajmująca się handlem samochodami zawodowo. Warto jednak zlecić pośrednictwo sprawdzonej i zaufanej osobie, która ma odpowiednią wiedzę motoryzacyjną i sprzedażową.

Profesjonalista ma dostęp do narzędzi służących rzetelnej wycenie samochodu. Jako osoba dobrze znająca się na sprzedaży samochodów, zwykle będzie dobrym negocjatorem, dlatego powinna sprzedać auto szybko oraz z większym zyskiem, niżeli w przypadku, gdybyś zrobił to samodzielnie.

Zaletą skorzystania z pośrednika jest wygoda, natomiast wiąże się to z koniecznością opłaty od pośrednictwa sprzedaży. Dlatego opłacalność takiej usługi sprawdzi się najlepiej w przypadku posiadania wartościowego samochodu.

Na co uważać przy wycenie auta?

Przy wycenie samochodu na sprzedaż warto jednak zwrócić uwagę na różne kwestie. Oprócz samej wyceny samochodu według określonych wskaźników trzeba także pamiętać o innych sprawach formalnych.

Przede wszystkim unikaj przecenienia, ale i niedoszacowania samochodu. Zawyżona cena pojazdu sprawi, że trudno będzie sprzedać auto, a w ostatecznym efekcie nie znajdą się żadni kupcy. Z kolei ustalenie za niskiej ceny sprawi, że samochód zostanie sprzedany bez zysku.

Uczciwą praktyką jest także udanie się do mechanika i zweryfikowanie czy pojazd nie posiada ukrytych wad. Być może istnieją jakieś wady, o których nie masz pojęcia. Sporządzenie uczciwej oferty, pomoże uniknąć ewentualnych problemu w trakcie, ale również po sprzedaży samochodu.

Przy ustaleniu ceny ostatecznej, trzeba także mieć świadomość w kwestiach podatkowych – istnieje obowiązek wskazania dochodu przy rozliczeniu PIT. W zależności od zastosowanej skali podatkowej może być to 17% lub 32%.

Czy warto sprzedać stary samochód?

Wysłużony samochód z wadami będzie trudny do sprzedania. W szczególności, jeśli jego dalsza eksploatacja jest ograniczona. Pomijając wątpliwości czy dany samochód można dalej użytkować, warto zastanowić się także nad kwestiami ekologicznymi – taki pojazd wnosi wiele niebezpiecznych substancji do atmosfery, co może być szkodliwe społecznie.  

Istnieje jednak inna, zgodna z prawem możliwość zbycia samochodu. Stare auto można oddać do  Stacji Demontażu Pojazdów i w pełni bezpieczne zezłomować. Uwaga – samodzielny demontaż i sprzedaż części samochodowych jest nielegalny i może skutkować otrzymaniem wysokich kar.

Podsumowanie

  • Do obliczenia wartości pojazdu warto wykorzystać wiele zmiennych. Na cenę końcową znacznie mogą wpłynąć dane jak m.in. model i marka pojazdu, rok produkcji, przebieg, eksploatacja i stan techniczny, szkodowość.
  • Wyceny samochodu można dokonać na wiele sposobów. Samodzielnej wyceny można dokonać poprzez programy jak InfoExpert, Eurotax, własny research poprzez sprawdzanie ofert na portalach ogłoszeniowych, wizyty w komisie czy przy skorzystaniu z porównywarki ubezpieczeń. Profesjonalnymi wyliczeniami zajmuje się rzeczoznawca samochodowy.
  • Oprócz samej wyceny, do ceny ostatecznej trzeba wziąć pod uwagę podatek PIT.
  • Sprzedaż starego samochodu może przynieść więcej problemów niż korzyści. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest legalne zezłomowanie.
4.3/5

FAQ - najczęściej zadawane pytania o wycenę samochodu na sprzedaż

  1. Czy warto skorzystać z bezpłatnych generatorów online wyceny pojazdu?

    Zwykle takie kalkulatory są niezbyt dokładne i podają tylko orientacyjną cenę. Dlatego najlepiej skorzystać z profesjonalnych narzędzi wyceny, które wskazaliśmy w artykule.

  2. Jakie podstawowe dane powinny koniecznie się znaleźć w umowie sprzedaży pojazdu?

    Sporządzając umowę sprzedaży, powinieneś zwrócić należytą uwagę, aby wszystkie niezbędne informacje zostały w niej zawarte. Nie zapomnij jednak przede wszystkim o danych personalnych sprzedającego i kupującego, szczegółach technicznych sprzedawanego samochodu, ceny sprzedaży (najlepiej liczbowo i słownie), a także dacie i miejscu zawarcia umowy. Jeśli jednak wciąż masz wątpliwości, jak powinna wyglądać prawidłowa umowa, sprawdź przygotowane wzory umów kupna-sprzedaży na naszym portalu.

  3. Czy po sprzedaniu auta mogę przepisać polisę OC na nowego właściciela?

    Po sporządzeniu umowy i przekazaniu pojazdu umowa ubezpieczenia przechodzi automatycznie na nowego właściciela. Twoim obowiązkiem jest jednak poinformowanie o tym fakcie zakład ubezpieczeń w ciągu 14 dni od zbycia pojazdu.