Upoważnienie do ubezpieczenia samochodu
Generalnie dowolna osoba może ubezpieczyć inną osobę i w momencie złożenia podpisu oraz opłacenia składki, umowa ubezpieczenia będzie ważna. Są jednak sytuacje, kiedy ubezpieczony może chcieć dodatkowo upoważnić pełnomocnika na piśmie.
Upoważnienie do ubezpieczenia samochodu
Do zawarcia ubezpieczenia w czyimś imieniu nie potrzebujesz żadnych dodatkowych dokumentów czy upoważnień. Wnioskopolisy towarzystw ubezpieczeniowych rozróżniają dwie podstawowe role – ubezpieczającego i ubezpieczonego. Ubezpieczający to osoba, która składa wniosek i podpisuje polisę. Ubezpieczony to posiadacz przedmiotu ubezpieczenia.
Przykład: Pan Marian jest właścicielem auta. Jego córka Agata zawiera polisę ubezpieczeniową na to auto po drodze z pracy. Pan Marian jest ubezpieczonym. Pani Agata jest ubezpieczającą. Auto zaś jest przedmiotem ubezpieczenia.
Kiedy jest potrzebne upoważnienie do ubezpieczenia samochodu?
W większości przypadków agent ubezpieczeniowy wystawi polisę OC bez stwarzania problemów, jeśli tylko ubezpieczający zgodzi się . W końcu w momencie podpisania umowy powstaje obowiązek zapłaty składki, a towarzystwo ubezpieczeniowe nie dba o to, kto płaci, jeśli tylko płaci. Są jednak sytuacje, kiedy okazanie takiego upoważnienia jest niezbędne do zawarcia umowy.
Gdy ubezpieczany samochód jest własnością firmy
Kiedy auto znajduje się w rejestrze środków trwałych przedsiębiorstwa, sytuacja trochę się komplikuje. Istotna będzie tutaj struktura przedsiębiorstwa – w zależności od formy działalności, zmieniają się uprawnienia do zawierania umów ubezpieczenia, np. w jednoosobowej działalności gospodarczej uprawnionym jest prowadzący działalności, a w przypadku spółki jawnej – wspólnik.
Często jednak mamy do czynienia z sytuacją, kiedy w imieniu firmy występuje pośrednik, czyli osoba, która zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych nie jest uprawniona do zawierania umów ubezpieczenia. Wówczas musi posiadać upoważnienie do zawarcia ubezpieczenia.
Gdy suma ubezpieczenia lub składka jest bardzo wysoka
Zawarcie ubezpieczenia jest bardzo często czynnością niosącą za sobą poważne skutki prawne i finansowe. Agenci do zawierania polis o bardzo wysokiej sumie ubezpieczenia muszą mieć dodatkowe uprawnienia.
Na podobnej zasadzie agent ubezpieczeniowy może oczekiwać okazania pisemnego upoważnienia. Trzeba pamiętać, że w chwili podpisania polisy strona ubezpieczająca obowiązuje się do uiszczenia składki.
Oszczędzisz średnio 435zł
ubezpieczeń w 5 minut
Co musi zawierać upoważnienie do ubezpieczenia pojazdu?
Upoważnienie do ubezpieczenia musi zawierać następujące dane:
- dane osoby upoważniającej – imię, nazwisko lub nazwa, PESEL lub REGON, adres zamieszkania lub siedziby, seria i numer dowodu tożsamości (dla osób fizycznych),
- dane osoby upoważnianej – imię, nazwisko lub nazwa, PESEL lub REGON, adres zamieszkania lub siedziby, seria i numer dowodu tożsamości (dla osób fizycznych),
- zakres upoważnienia – czy umocowanie dotyczy jednego pojazdu, czy np. wszystkich pojazdów osoby upoważniającej,
- jeśli zakres upoważnienia dotyczy konkretnego pojazdu, dokument musi zawierać dane pojazdu – marka, model, rok produkcji, numer VIN i numer rejestracyjny.
Upoważniona może być dowolna osoba posiadająca zdolność do podejmowania czynności prawnych.
Zobacz inne podobne wzory dokumentów:
Najnowsze wpisy na blogu
Gaśnica w samochodzie – czy jest obowiązkowa? Gdzie ją umieścić?
O gaśnicy w samochodzie kierowcy przypominają sobie zwykle albo podczas kontroli drogowej, albo w trakcie przeglądu. W rzeczywistości jest to niezwykle ważny element podstawowego wyposażenia pojazdu. Ważne jest jednak, gdzie umieścisz gaśnicę w samochodzie i jakiego jest typu. Wielu kierowców waha się, czy gaśnica w samochodzie jest w ogóle obowiązkowa. …
Jak często wymieniać olej w samochodzie?
Silnik jest podstawowym elementem układu napędowego. Aby pracował właściwie, potrzebny jest olej, który go smaruje, obniża temperaturę i zmniejsza tarcie między elementami. Co ile wymiana oleju jest konieczna dla zachowania dobrej kondycji silnika? To powinien wiedzieć każdy kierowca! Dbanie o wymianę elementów eksploatacyjnych w samochodzie jest kluczowe dla zachowania dobrej …
Jaki dobry samochód do 10 tysięcy wybrać? TOP 10 modeli aut
Nie każdy ma środki na nowe auto z salonu. Czasami jego zakup się też nie opłaca, na przykład, jeśli poszukiwane jest dodatkowe auto na dojazdy do pracy albo pojazd dla początkującego kierowcy. Wtedy warto wybierać tańsze modele, na przykład do 10 tys. złotych.
Najlepsze kabriolety do 30 tys. – TOP 7 modeli
Marzysz o jeździe z otwartym dachem? W takim razie musisz mieć kabriolet! Choć jazda z opuszczonym dachem kojarzy się przede wszystkim z cieplejszymi niż Polska krajami i niekoniecznie po tak nierównej drodze, to jednak kabriolety stają się popularne również tutaj. Jak je wybierać?