O co pytać przy zakupie auta? Zestaw najważniejszych pytań
Wielu z nas ma za sobą kupno używanego samochodu, część dopiero zamierza nabyć pojazd z drugiej ręki. Aby zrobić to sprawnie i szybko warto porozmawiać ze sprzedającym – pozwoli to zdobyć jak najwięcej informacji na temat samochodu. O co zapytać przy zakupie auta?
Polacy chętnie kupują używane samochody, a główną przyczyną jest niższa cena, czyli większa przystępność. Nabycie auta, które miało już właściciela (a nawet kilku) wiąże się z większym ryzykiem niż zakup nowego pojazdu z salonu. Samochód używany ma swoją historię. Niewykluczone, że brał udział w kolizjach, przechodził poważne naprawy. Nabywca chce mieć pewność, że decyduje się na samochód bezpieczny, który posłuży mu przez dłuższy czas i nie stanie się skarbonką bez dna.
- Ryzyko przy kupnie samochodu używanego – dlaczego warto go sprawdzić?
- 1. Jaka jest historia pojazdu?
- 2. Jak samochód był serwisowany? Historia napraw
- 3. Jaki jest stan techniczny samochodu?
- 4. Czy właściciel posiada komplet dokumentów dotyczących samochodu?
- 5. Dlaczego właściciel zdecydował się na sprzedaż auta?
- 6. Co znajduje się na wyposażeniu auta?
- 7. Jazda testowa i ocena sprawności samochodu
To dlatego warto przyjrzeć się przeszłości auta, sprawdzić jego stan techniczny. Pomóc mogą też zadawane pytania, z których kupujący nigdy nie powinien rezygnować.
Ryzyko przy kupnie samochodu używanego – dlaczego warto go sprawdzić?
Samochód używany może być w znacznie gorszym stanie niż przedstawia go sprzedający. To głównie dlatego warto dokładnie sprawdzić, co się kupuje. Istnieje bowiem ryzyko, że auto wystawione na sprzedaż jest po wypadku, stłuczkach, kolizjach czy ma cofnięty licznik.
Taki samochód to mniej bezpieczna jazda i, niestety, wyższy koszt eksploatacji. Może się też szybko okazać, że nowo nabyty pojazd wymaga poważnych napraw, co znacznie nadszarpuje domowy budżet. Częstą praktyką jest bowiem skupowanie samochodów powypadkowych i naprawianie specjalnie pod sprzedaż. Takie naprawy bywają powierzchowne, a stan techniczny auta pozostawia wiele do życzenia.
1. Jaka jest historia pojazdu?
O co pytać przy zakupie auta używanego? Nabywca musi przede wszystkim poznać historię samochodu. Oczywiście o wszystko warto podpytać sprzedawcę. To ważne, ponieważ niezależnie od tego, ile lat ma pojazd, mogły mu się przytrafić różne sytuacje (wypadki, kolizje, stłuczki, poważne awarie i naprawy).
Historia samochodu to także opowieść o jego kolejnych właścicielach (warto wiedzieć, ilu ich było), głównych użytkownikach. To z kolei może dużo powiedzieć o stanie auta. Istotna jest też informacja, od kiedy pojazd jest zarejestrowany w Polsce.
Zobacz też: Jak Długo Trwa Rejestracja Samochodu?
Oczywiście kupujący musi liczyć na to, że sprzedawca odpowie zgodnie z prawdą. Jednak, ponieważ kupno samochodu to inwestycja, dobrze jest samemu znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania. Pomoże w tym numer VIN pojazdu. Wystarczy wejść na stronę historiapojazdu.gov.pl i wpisać dane samochodu.
W ten sposób można pozyskać darmowy raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Pozwoli on ocenić stan techniczny samochodu i wiarygodność sprzedawcy. Dzięki niemu potencjalny nabywca dowie się m.in.:
- kiedy były przeprowadzane badania techniczne i czy auto posiada ważne badanie;
- jak przedstawia się odczyt drogomierzy;
- czy auto ma aktualne OC;
- czy zaistniała szkoda całkowita;
- ilu było właścicieli, w którym województwie był zarejestrowany pojazd;
- kto był właścicielem (firma/osoba prywatna/organizacja);
- czy pojazd został wycofany z ruchu;
- czy auto nie znajduje się w bazie samochodów kradzionych.
Takie małe osobiste śledztwo dostarczy sporo ważnych informacji na temat samochodu, który planujesz kupić.
2. Jak samochód był serwisowany? Historia napraw
Podoba ci się samochód i chcesz go kupić? Zapytaj również o historię napraw i sposób serwisowania. Sprawdzisz, jak właściciel dbał o auto, czy dokonywał niezbędnych napraw, wymian płynów eksploatacyjnych. W tym celu warto przejrzeć książkę napraw. Jeżeli pojazd był serwisowany w ASO, każda ingerencja została w niej zapisana.
Zainteresowany kupnem może poprosić sprzedającego o przedstawienie potwierdzeń, faktur za dokonane naprawy, przeprowadzone kontrole. Im więcej takich dokumentów właściciel zgromadził, tym większa pewność, że samochód był poddawany regularnym badaniom. Być może wśród nich znajdziesz dowody świadczące o wymianie filtrów i płynów eksploatacyjnych. Zadbany pojazd to bezpieczny pojazd.
Natalia Tokarczyk-Jarocka, specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych
Spróbuj! Warto pytać o naprawy przeprowadzane w ostatnim czasie, aby wiedzieć, które elementy i kiedy były wymienione.
3. Jaki jest stan techniczny samochodu?
Kolejne, nie mniej ważne pytanie dotyczy stanu technicznego samochodu. Chodzi o to, aby dowiedzieć się, jak wyglądają poszczególne podzespoły – układ hamulcowy, karoseria, a także wnętrze pojazdu. Warto przeprowadzić oględziny samochodu, sprawdzić stan lakieru (poszukać ewentualnych ognisk korozji), zawieszenia. Na taką kontrolę dobrze jest wybrać się z kimś zaufanym.
Dobrym pomysłem jest sprawdzenie samochodu na wybranej stacji diagnostycznej.
Kontrolując stan używanego auta, warto zwrócić uwagę na:
- stan komory silnika (pasek rozrządu, kable, osłony);
- klocki hamulcowe;
- światła;
- szyby;
- otwieranie i zamykanie drzwi;
- stan karoserii i grubość lakieru;
- działanie systemów elektronicznych.
Jeśli masz wiedzę i doświadczenie, możesz sprawdzić samochód samodzielnie. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak podstawienie go do niezależnego serwisu lub ASO, gdzie auto zostanie gruntownie sprawdzone.
4. Czy właściciel posiada komplet dokumentów dotyczących samochodu?
O co jeszcze pytać przy kupnie samochodu używanego? Potencjalny nabywca powinien sprawdzić, czy dotychczasowy właściciel ma komplet dokumentów i czy stan rzeczywisty zgadza się z tym, co w nich widnieje. Przeanalizować warto wpisy w dowodzie rejestracyjnym (z przeglądów technicznych), poprzednie faktury zakupowe (jeśli auto miało jeszcze innego właściciela).
Ważne! Numer VIN z nadwozia powinien zgadzać się z numerem wpisanym w dowodzie rejestracyjnym!
Jeśli planujesz zakup używanego auta, dowiedz się również, czy właściciel ma ważną polisę OC. Pamiętaj, że ubezpieczenie możesz kontynuować, ale masz też prawo wypowiedzieć umowę i podpisać nową z wybranym przez siebie towarzystwem. Jeżeli zdecydujesz się korzystać z obecnego OC, pilnuj terminu ważności – taka polisa nie przedłuży się automatycznie! Na szczęście nawet o jej wygaśnięciu zorientujesz się tuż przed – z pomocą przyjdzie Ci porównywarka ubezpieczeń online, gdzie kupisz polisę przez całą dobę.
Przy zakupie samochodu używanego ważne jest, aby dopilnować przekazania przez sprzedającego kompletu dokumentów. Jest on zobowiązany do oddania wraz z pojazdem dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, polisy OC, książki serwisowej.
5. Dlaczego właściciel zdecydował się na sprzedaż auta?
Kupno samochodu używanego to zawsze pewna doza niepewności i ryzyko, dlatego warto zdobyć jak najwięcej informacji na temat pojazdu. To pewne, że interesuje cię przebieg auta, jego stan techniczny, przeszłość.
Możesz też zapytać o powody sprzedaży samochodu. Te mogą być naprawdę różne – czy właściciel po prostu chce kupić nowszy, lepszy, większy, droższy pojazd, czy też z jego obecnym autem dzieje się coś niepokojącego?
Może pojazd sprawiał zbyt dużo kłopotów, był za drogi w eksploatacji? Trudno oczekiwać jednak od sprzedawcy, by uczciwie przyznał, że samochód, który chce sprzedać, nie jest w tak dobrym stanie, jak deklarował. Zapytać jednak nie zaszkodzi.
Pamiętaj, że sama rozmowa z poprzednim użytkownikiem auta nie zastąpi oględzin i badania technicznego. Dopiero przyjrzenie się, w jakim stanie jest samochód odpowie na pytanie, czy rzeczywiście warto go kupić.
6. Co znajduje się na wyposażeniu auta?
Na co jeszcze zwracać uwagę? Zapytaj również o wyposażenie znajdujące się w samochodzie. Może sprzedawca oferuje:
- dodatkowy komplet opon,
- apteczkę,
- zapas żarówek,
- trójkąt ostrzegawczy,
- lewarek,
- gaśnicę.
Jeśli nie dostaniesz tego wraz z autem, musisz liczyć się z dodatkowym wydatkiem – wszystkie te elementy muszą się znaleźć w twoim pojeździe.
Oczywiście możesz zapytać również o nieobowiązkowe, ale przydatne i pożądane wyposażenie, np. radio. Jako nowy właściciel masz prawo dokładnie przyjrzeć się, co dostaniesz za żądaną kwotę. Taka rozmowa to też dobry wstęp do ewentualnych negocjacji.
Spróbuj! Jeśli zauważysz, że czegoś brakuje lub coś działa nie do końca prawidłowo, spróbuj dowiedzieć się, ile sprzedawca jest w stanie zejść z ceny. Ogłoszenia o sprzedaży samochodu zawierają wstępną cenę, zazwyczaj udaje się coś utargować. Trzeba jednak wiedzieć, o co pytać.
7. Jazda testowa i ocena sprawności samochodu
Kupujesz pojazd używany? Nie rezygnuj z próbnej przejażdżki. Sprawdź, jak prowadzi się samochód, jak pracuje silnik, skrzynia biegów, hamulce. Poczujesz, czy wszystko działa sprawnie i bez oporów, czy jednak coś budzi twoje wątpliwości i obawy. Wsłuchaj się w odgłosy, które wydaje auto, poczuj, czy samochodu nie ciągnie w jedną stronę. Taka krótka jazda testowa powie ci dużo o tym, w jakim stanie jest pojazd, którym się zainteresowałeś.
Jeśli sprzedający nie chce, abyś prowadził, poproś, by to on usiadł za sterami. Ty przyglądaj i przysłuchuj się z pozycji pasażera.
Im więcej wiesz o aucie, które zamierzasz kupić, tym mniej rozczarowań czeka cię później. Być może niektóre pytania wydają ci się banalne i oczywiste, ale nie rezygnuj z nich – przeprowadzona rozmowa może cię uratować przed pochopną decyzją.
Pamiętaj też, że rozmowa telefoniczna nie zastąpi spotkania ze sprzedawcą, a już tym bardziej nie da Ci takiej wiedzy, jak oględziny i pierwsza próbna jazda. Jeśli chcesz kupić auto używane w jak najlepszym stanie i cieszyć się z komfortowej jazdy, dobrze przygotuj się do konfrontacji z poprzednim właścicielem – przygotuj listę pytań, które pomogą ci podjąć właściwą decyzję.
- Przy kupnie auta warto zapytać o przebieg auta, stan techniczny, przeprowadzone naprawy, udział samochodu w kolizjach i wypadkach, ostatni przegląd.
- Przyszły nabywca może sprawdzić historię samochodu wchodząc na stronę historiapojazdu.gov.pl. Potrzebny mu będzie numer rejestracyjny, numer VIN auta.
- Poprzedni właściciel może pozwolić na przegląd samochodu w wybranej stacji diagnostycznej lub serwisie ASO.
- Kupując auto używane warto przeprowadzić jazdę próbną.
- Dobrą praktyką jest porównanie numeru VIN z pojazdu z numerem umieszczonym w dowodzie rejestracyjnym.
- Kupujący powinien sprawdzić informacje zawarte w dokumentach jak dowód rejestracyjny, książka napraw, polisa OC.
FAQ - najczęściej zadawane pytania
-
O co pytać przy zakupie auta używanego?
Kupujący powinien zadać pytania o przebieg auta, wykonane naprawy, ewentualny udział w kolizjach, stłuczkach, poważniejszych wypadkach. Warto poznać historię pojazdu, liczbę poprzednich właścicieli, czy powód sprzedaży samochodu. Potencjalny nabywca może zapytać o dodatkowe wyposażenie, jakie oferuje sprzedawca, a także o historię napraw (co, kiedy było wymieniane, naprawiane i dlaczego).
Istotna jest weryfikacja dokumentów, a także przeprowadzenie jazdy testowej. Wszystko to da nabywcy wiedzę o stanie pojazdu, który chce kupić. -
Z jakim przebiegiem najlepiej kupić auto?
Oczywiście im mniejszy przebieg, tym lepiej. Auta z przebiegiem do 100 tys. km traktowane są prawie jak nowe. Zatem w przypadku samochodów używanych warto szukać pojazdów o przebiegu między 100 a 200 tys. km. Trzeba jednak pamiętać, że stan pojazdu zależy również od sposobu, w jaki był on eksploatowany. Dlatego też tak ważne jest, by zwrócić uwagę na wiele detali, nie tylko na wartość przebiegu.
-
O co pytać przez telefon przy zakupie auta?
Rozmowa przez telefon to tylko wstęp. Oczywiście już na tym etapie można zadać większość pytań – o przebieg, stan techniczny, ostatnie naprawy, serwis, przeglądy, ubezpieczenie. Być może pierwsze odpowiedzi pokażą, że nie jest to odpowiednia oferta. Rozmowa telefoniczna nie powinna jednak zastąpić osobistego kontaktu ze sprzedawcą i oględzin samochodu. Warto potraktować ją jedynie jako wstęp.
-
Ile można się targować przy kupnie używanego samochodu?
Nie ma reguły. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest samochód, czy znacznie odbiega on od tego, co mówił sprzedawca. Jeśli kupujący zauważy jakieś nieprawidłowości, niezgodność z opisem, ma pole manewru i może próbować zejść z ceny. Wszystko zależy jednak od sprzedawcy i jego elastyczności.