Kiedy jest potrzebne upoważnienie do ubezpieczenia samochodu?

W większości przypadków agent ubezpieczeniowy wystawi polisę OC bez stwarzania problemów, jeśli tylko ubezpieczający zgodzi się . W końcu w momencie podpisania umowy powstaje obowiązek zapłaty składki, a towarzystwo ubezpieczeniowe nie dba o to, kto płaci, jeśli tylko płaci. Są jednak sytuacje, kiedy okazanie takiego upoważnienia jest niezbędne do zawarcia umowy. 

Gdy ubezpieczany samochód jest własnością firmy

Kiedy auto znajduje się w rejestrze środków trwałych przedsiębiorstwa, sytuacja trochę się komplikuje. Istotna będzie tutaj struktura przedsiębiorstwa – w zależności od formy działalności, zmieniają się uprawnienia do zawierania umów ubezpieczenia, np. w jednoosobowej działalności gospodarczej uprawnionym jest prowadzący działalności, a w przypadku spółki jawnej – wspólnik. 

Często jednak mamy do czynienia z sytuacją, kiedy w imieniu firmy występuje pośrednik, czyli osoba, która zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych nie jest uprawniona do zawierania umów ubezpieczenia. Wówczas musi posiadać upoważnienie do zawarcia ubezpieczenia. 

Gdy suma ubezpieczenia lub składka jest bardzo wysoka

Zawarcie ubezpieczenia jest bardzo często czynnością niosącą za sobą poważne skutki prawne i finansowe. Agenci do zawierania polis o bardzo wysokiej sumie ubezpieczenia muszą mieć dodatkowe uprawnienia. 

Na podobnej zasadzie agent ubezpieczeniowy może oczekiwać okazania pisemnego upoważnienia. Trzeba pamiętać, że w chwili podpisania polisy strona ubezpieczająca obowiązuje się do uiszczenia składki.

Oszczędzisz średnio 435zł

Porównaj 67 ofert
ubezpieczeń w 5 minut

Co musi zawierać upoważnienie do ubezpieczenia pojazdu?

Upoważnienie do ubezpieczenia musi zawierać następujące dane:

  • dane osoby upoważniającej – imię, nazwisko lub nazwa, PESEL lub REGON, adres zamieszkania lub siedziby, seria i numer dowodu tożsamości (dla osób fizycznych),
  • dane osoby upoważnianej – imię, nazwisko lub nazwa, PESEL lub REGON, adres zamieszkania lub siedziby, seria i numer dowodu tożsamości (dla osób fizycznych),
  • zakres upoważnienia – czy umocowanie dotyczy jednego pojazdu, czy np. wszystkich pojazdów osoby upoważniającej,
  • jeśli zakres upoważnienia dotyczy konkretnego pojazdu, dokument musi zawierać dane pojazdu – marka, model, rok produkcji, numer VIN i numer rejestracyjny.

Upoważniona może być dowolna osoba posiadająca zdolność do podejmowania czynności prawnych.

Zobacz inne podobne wzory dokumentów:

Najnowsze wpisy na blogu

Ładowanie hybrydy
14.11.2024
redakcja

Najlepsze auta hybrydowe – ranking TOP 10 samochodów z napędem hybrydowym

Najlepsze hybrydy, czyli jakie? Auta hybrydowe zyskują na popularności, a za tym idzie również coraz więcej pytań zadawanych o konkretne modele. Przygotowaliśmy zestawienie, dzięki któremu możesz je porównać i ocenić, jakie hybrydy są szczególnie warte uwagi.

Tankowanie ekonomicznego samochodu
14.11.2024
redakcja

Najbardziej ekonomiczne samochody używane – TOP 10

Najbardziej ekonomiczne samochody używane to takie, które nie tylko niewiele kosztują, ale również są tanie w utrzymaniu. Oznacza to niskie spalanie, dobrą jakość podzespołów i niskie ceny części zamiennych. Czy takie auta w ogóle istnieją?

Zakup auta do 40 tys. zł
31.10.2024
redakcja

Jakie auto do 40 tysięcy? TOP 10

Używane samochody to częsty wybór dużej części Polaków. Są tańsze, często w niezłym stanie, a dodatkowo mogą być też ekonomiczne, jeśli chodzi o zużycie paliwa. Jakie auto do 40 tys. kupić, aby cieszyć się dobrą jakością i brakiem konieczności stałych napraw?

Zakup samochodu do 50 tys. zł
31.10.2024
redakcja

Jaki samochód do 50 tysięcy wybrać? TOP 10 używanych aut

Za 50 000 zł nie da się kupić nowego auta, w którym zmieszczą się przynajmniej dwie osoby. Jednak przy takiej kwocie rynek wtórny stoi przed Tobą otworem. Możesz wybierać spośród pojazdów z różnych roczników, nawet tych nowszych. Ale jaki samochód do 50 tys. wybrać?