Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu
Wypadek? Złomowanie? Kradzież? Utrata samochodu w większości przypadków jest czymś nieprzyjemnym, a dodatkowo trzeba to odpowiednio zgłosić w urzędzie.
Pobierz wzory dokumentów :
Kiedy trzeba wyrejestrować pojazd?
Przesłanki do wyrejestrowania pojazdu to:
- kradzież,
- oddanie pojazdu (także niekompletnego) na złom,
- kasacja za granicą,
- “udokumentowana trwała i zupełna utrata posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności”,
- wywóz pojazdu za granicę, jeśli został tam zarejestrowany lub sprzedany.
Pamiętaj o zgłoszeniu wyrejestrowania pojazdu swojemu ubezpieczycielowi. Zakład ubezpieczeń nie ma wglądu do bazy danych Wydziałów Komunikacji i nie wie, czy straciłeś samochód, czy nie, przez co będzie nadal od ciebie wymagał kontynuowania ubezpieczenia OC.
Oszczędzisz średnio 435zł
ubezpieczeń w 5 minut
Co powinien zawierać wniosek o wyrejestrowanie pojazdu? Jak go wypełnić?
Wniosek o wyrejestrowanie samochodu musi zawierać trzy istotne informacje:
- do kogo należy pojazd – Trzeba podać dane właściciela: imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, serię i numer dowodu tożsamości. Jeśli właścicieli jest kilku, należy podać dane wszystkich,
- o jakim pojeździe mowa – Dane, które pozwolą zidentyfikować pojazd, czyli marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny i numer VIN,
- jaki jest powód wyrejestrowania – Auto można wyrejestrować tylko w określonych przypadkach. Żaden urząd nie uwierzy nam na słowo. Właściciel musi okazać dokument uprawniający do złożenia wniosku o wyrejestrowanie. W zależności od wymienionej powyżej przesłanki, będzie to inny dokument – zaświadczenie o złomowaniu, zaświadczenie o wywozie z kraju zaświadczenie z policji o kradzieży itd.
Zobacz inne podobne wzory dokumentów:
Najnowsze wpisy na blogu
Gaśnica w samochodzie – czy jest obowiązkowa? Gdzie ją umieścić?
O gaśnicy w samochodzie kierowcy przypominają sobie zwykle albo podczas kontroli drogowej, albo w trakcie przeglądu. W rzeczywistości jest to niezwykle ważny element podstawowego wyposażenia pojazdu. Ważne jest jednak, gdzie umieścisz gaśnicę w samochodzie i jakiego jest typu. Wielu kierowców waha się, czy gaśnica w samochodzie jest w ogóle obowiązkowa. …
Jak często wymieniać olej w samochodzie?
Silnik jest podstawowym elementem układu napędowego. Aby pracował właściwie, potrzebny jest olej, który go smaruje, obniża temperaturę i zmniejsza tarcie między elementami. Co ile wymiana oleju jest konieczna dla zachowania dobrej kondycji silnika? To powinien wiedzieć każdy kierowca! Dbanie o wymianę elementów eksploatacyjnych w samochodzie jest kluczowe dla zachowania dobrej …
Jaki dobry samochód do 10 tysięcy wybrać? TOP 10 modeli aut
Nie każdy ma środki na nowe auto z salonu. Czasami jego zakup się też nie opłaca, na przykład, jeśli poszukiwane jest dodatkowe auto na dojazdy do pracy albo pojazd dla początkującego kierowcy. Wtedy warto wybierać tańsze modele, na przykład do 10 tys. złotych.
Najlepsze kabriolety do 30 tys. – TOP 7 modeli
Marzysz o jeździe z otwartym dachem? W takim razie musisz mieć kabriolet! Choć jazda z opuszczonym dachem kojarzy się przede wszystkim z cieplejszymi niż Polska krajami i niekoniecznie po tak nierównej drodze, to jednak kabriolety stają się popularne również tutaj. Jak je wybierać?