Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu
Wypadek? Złomowanie? Kradzież? Utrata samochodu w większości przypadków jest czymś nieprzyjemnym, a dodatkowo trzeba to odpowiednio zgłosić w urzędzie.
Pobierz wzory dokumentów :
Kiedy trzeba wyrejestrować pojazd?
Przesłanki do wyrejestrowania pojazdu to:
- kradzież,
- oddanie pojazdu (także niekompletnego) na złom,
- kasacja za granicą,
- “udokumentowana trwała i zupełna utrata posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności”,
- wywóz pojazdu za granicę, jeśli został tam zarejestrowany lub sprzedany.
Pamiętaj o zgłoszeniu wyrejestrowania pojazdu swojemu ubezpieczycielowi. Zakład ubezpieczeń nie ma wglądu do bazy danych Wydziałów Komunikacji i nie wie, czy straciłeś samochód, czy nie, przez co będzie nadal od ciebie wymagał kontynuowania ubezpieczenia OC.
Oszczędzisz średnio 435zł
ubezpieczeń w 5 minut
Co powinien zawierać wniosek o wyrejestrowanie pojazdu? Jak go wypełnić?
Wniosek o wyrejestrowanie samochodu musi zawierać trzy istotne informacje:
- do kogo należy pojazd – Trzeba podać dane właściciela: imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, serię i numer dowodu tożsamości. Jeśli właścicieli jest kilku, należy podać dane wszystkich,
- o jakim pojeździe mowa – Dane, które pozwolą zidentyfikować pojazd, czyli marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny i numer VIN,
- jaki jest powód wyrejestrowania – Auto można wyrejestrować tylko w określonych przypadkach. Żaden urząd nie uwierzy nam na słowo. Właściciel musi okazać dokument uprawniający do złożenia wniosku o wyrejestrowanie. W zależności od wymienionej powyżej przesłanki, będzie to inny dokument – zaświadczenie o złomowaniu, zaświadczenie o wywozie z kraju zaświadczenie z policji o kradzieży itd.
Zobacz inne podobne wzory dokumentów:
Najnowsze wpisy na blogu
Kierunkowskazy w samochodzie – kiedy i jak prawidłowo ich używać?
Choć wydaje się, że używanie kierunkowskazów to podstawowa wiedza, którą powinien posiąść każdy kierowca, praktyka okazuje się niestety boleśnie rozczarowująca. A prawidłowe używanie kierunkowskazów w samochodzie bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo na drogach, dlatego warto mieć aktualną wiedzę w tym zakresie. Kierunkowskazy w samochodzie zaliczają się do niezbędnego wyposażenia każdego pojazdu. …
Popularne zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą
Wielu kierowców szuka skutecznych rozwiązań zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą. Rozwiązań jest wiele – zarówno mechanicznych, jak i elektronicznych – ale czy są one skuteczne? Z poniższego artykułu dowiesz się o najskuteczniejszych i najpopularniejszych rozwiązaniach w zakresie zabezpieczenia pojazdu. W dzisiejszych czasach, gdy kradzieże samochodów stanowią poważne zagrożenie dla właścicieli pojazdów, …
Kiedy zmienić opony na letnie?
Wymiana opon na letnie to zadanie, z którym co roku zmaga się wielu polskich kierowców. Warto zadbać o to, żeby proces ten przebiegał odpowiednio, a samo ogumienie było w odpowiednim stanie. Kiedy się zmienia opony na letnie? Opony zimowe – czy każdy musi je mieć? Odpowiedzi na te i wiele …
Piszczenie hamulców podczas jazdy – co oznacza? Najczęstsze przyczyny
Piszczenie hamulców podczas jazdy i hamowania – gwałtownego lub lekkiego – to problem, z którym zmaga się wielu kierowców. Nie można go ignorować, ponieważ kondycja układu hamulcowego jest kluczowa jeśli chodzi o bezpieczeństwo jazdy. Dlaczego piszczące hamulce to coś, czego nie należy bagatelizować? Jakie są powody piszczenia? O tym w …