Tymczasowy dowód rejestracyjny – czym jest? Jak i kiedy go wyrobić?

tymczasowy dowod rejestracyjny
opublikowano: 22 września 2024 autor: redakcja

Tymczasowy dowód rejestracyjny nazywany jest również dowodem rejestracyjnym miękkim. To pozwolenie czasowe, wydawane na 30 dni, do czasu przygotowania właściwego dowodu rejestracyjnego. Jak wygląda, jak i kiedy go wyrobić?

Tymczasowy dowód rejestracyjny umożliwia poruszanie się pojazdem po drogach publicznych, gdy właściciel nie ma jeszcze właściwego, tzw. twardego dowodu. Aby uzyskać czasowe pozwolenie, należy udać się do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zamieszkania kierowcy i złożyć wniosek wraz z wymaganymi dokumentami.

Zazwyczaj tymczasowy dowód rejestracyjny wydawany jest od ręki. Jest on ważny przez 30 dni – po tym czasie właściciel pojazdu powinien zgłosić się po odbiór właściwego dowodu rejestracyjnego. Czasowa rejestracja jest zbędna, jeśli nabywca używanego samochodu decyduje się pozostawić numery rejestracyjne poprzednika.

Tymczasowy dowód rejestracyjny – kiedy się go wyrabia?

Dowód rejestracyjny jest dokumentem potwierdzającym dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego. Kiedy należy wyrobić dowód rejestracyjny tymczasowy? Mówi o tym art. 74 Prawa o ruchu drogowym, wskazując na kilka sytuacji, w których przeprowadza się rejestrację czasową:

  • z urzędu, gdy wpłynie wniosek o rejestrację pojazdu;
  • na wniosek właściciela pojazdu, gdy planuje on wywóz samochodu za granicę, jego przejazd z miejsca zakupu do miejsca docelowego lub odstawienie na przegląd techniczny czy w celu naprawy pojazdu.

Aby wyrobić dowód rejestracyjny tymczasowy, właściciel musi udać się do wydziału komunikacji. Miękki dowód rejestracyjny zostanie wydany od razu.

Jak wygląda tymczasowy dowód rejestracyjny?

Tymczasowy dowód rejestracyjny jest bardzo podobny do stałego dowodu rejestracyjnego, ma jednak tylko dwie strony i jest w kolorze lekko różowym. W dokumencie zapisane zostają najważniejsze informacje na temat samochodu oraz dane jego właściciela.

Znajdują się one w określonych rubrykach oznaczonych literami i cyframi:

  • A – numer rejestracyjny pojazdu;
  • B – data pierwszej rejestracji pojazdu;
  • C.1.1 – nazwisko właściciela dowodu rejestracyjnego;
  • C.1.2 – numer Pesel lub Regon właściciela;
  • C.1.3 – adres zameldowania właściciela dowodu;
  • C.2.1 – nazwisko właściciela pojazdu;
  • C.2.2 – numer Pesel lub Regon właściciela;
  • C.2.3 – adres zameldowania właściciela pojazdu;
  • D.1 – marka pojazdu;
  • D.2 – typ pojazdu;
  • D.3 – model pojazdu;
  • E – numer VIN lub numer podwozia, ramy pojazdu, nadwozia;
  • F.1 – maksymalna masa całkowita pojazdu;
  • F.2 – dopuszczalna masa całkowita pojazdu;
  • F.3 – dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów;
  • G – masa własna pojazdu;
  • H – okres ważności dowodu rejestracyjnego;
  • I – data wydanie dowodu rejestracyjnego;
  • J – kategoria pojazdu;
  • K – numer świadectwa homologacji typu pojazdu;
  • L – liczba osi;
  • O.1 – maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem;
  • O.2 – maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca;
  • P.1 – pojemność silnika;
  • P.2 – maksymalna moc netto silnika;
  • P.3 – rodzaj paliwa;
  • S – liczba miejsc w pojeździe;
  • S.1 – liczba miejsc siedzących łącznie z kierowcą;
  • S.2 – liczba miejsce stojących.

Ważne! Dowód tymczasowy ważny jest 30 dni – termin ważności zapisany jest w rubryce H.

Jak zdobyć pozwolenie czasowe pojazdu?

W celu wyrobienia tymczasowego dowodu rejestracyjnego należy udać się do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zamieszkania kierowcy.

Ważne! Rodzaj dokumentów niezbędnych do rejestracji czasowej różni się w zależności od tego, czy jest to samochód nowy, czy używany. Warto dopytać w urzędzie, jakie będą potrzebne w danym przypadku.

Do wyrobienia pozwolenia czasowego zawsze potrzebny jest:

  • wypełniony wniosek (formularz rejestracji);
  • dokument tożsamości do wglądu;
  • dowód własności pojazdu – umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT, potwierdzenie darowizny;
  • dokumenty rejestracyjne;
  • potwierdzenie ważnego badania technicznego;
  • aktualne ubezpieczenie OC samochodu.

Aby móc poruszać się samochodem po drogach publicznych, kierowca musi swój pojazd ubezpieczyć i zarejestrować. Jak mówią przepisy, polisę OC należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji samochodu lub wprowadzenia go do ruchu drogowego. Urzędnik sprawdzi zatem, czy właściciel dostarczył niezbędne dokumenty, m.in. aktualne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Jak wyrobić tymczasowy dowód rejestracyjny?

Zanim udasz się do wydziału komunikacji, sprawdź, czy dokumenty możesz złożyć online. Wiele jednostek daje petentom taką możliwość. Warto też doprecyzować, jakie dokumenty będą potrzebne do wyrobienia dowodu rejestracyjnego.

Pamiętaj! Podaj dane kontaktowe, aby otrzymać informację, gdy stały dowód rejestracyjny będzie gotowy.

Kolejnym krokiem powinno być zgromadzenie niezbędnych dokumentów i prawidłowe wypełnienie wniosku – dobre przygotowanie zazwyczaj przyspiesza proces tworzenia właściwego dowodu rejestracyjnego. Choć urząd ma 30 dni, często dokument jest gotowy do odbioru już po kilkunastu.

Ważne! Gdy właściwy dowód rejestracyjny będzie gotowy do odbioru, tymczasowy należy oddać.

Za wydanie miękkiego dowodu rejestracyjnego trzeba też zapłacić. Jest to kwota 14 lub 19 zł (przy wyrabianiu dokumentu na wniosek właściciela).

Zgubiony dowód rejestracyjny tymczasowy – co robić?

Może się zdarzyć, że przed odbiorem dowodu rejestracyjnego właściwego zgubisz pozwolenie czasowe. Bez niego gotowy dokument nie zostanie wydany, dlatego warto wiedzieć, jak postąpić. Wystarczy udać się do wydziału komunikacji, pobrać oświadczenie o utracie pozwolenia czasowego, wypełnić i złożyć w urzędzie.

Ciekawe! Oświadczenie o utracie pozwolenia czasowego to prosty wniosek składający się z jednej strony.

Brak dowodu rejestracyjnego – konsekwencje

Ważny dowód rejestracyjny to dokument stwierdzający, że pojazd został dopuszczony do ruchu. Przed wygaśnięciem ważności tymczasowego dowodu rejestracyjnego, należy odebrać właściwy dokument, czyli twardy dowód rejestracyjny.

Zobacz też nasz poradnik: Wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego

Za jazdę bez ważnego dowodu rejestracyjnego kierowcy grozi mandat w wysokości do 5 tys. złotych. Funkcjonariusz może zakazać dalszej jazdy, co zazwyczaj oznacza odholowanie auta na policyjny parking lub konieczność wezwania lawety. To kolejny koszt, który musi pokryć właściciel pojazdu.

Ważne! Od 1 października 2018 roku nie ma obowiązku wożenia dowodu rejestracyjnego tymczasowego czy stałego. Funkcjonariusz ma możliwość sprawdzenia danych w systemie. Policja ma również dostęp do informacji na temat ubezpieczenia OC.

Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny właściwy jest gotowy?

Miękki dowód rejestracyjny jest ważny tylko przez określony czas potrzebny do przeprowadzenia czynności związanych z wyrobieniem stałego dowodu rejestracyjnego. W niektórych sytuacjach jego ważność można jednorazowo przedłużyć o kolejne 14 dni. Po przekroczeniu tego dodatkowego okresu tymczasowy dowód traci ważność i przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie dla policji czy urzędów.

Nie ma też możliwości dalszego wydłużenia ważności tymczasowego dowodu rejestracyjnego.

Czekając na dowód rejestracyjny, warto sprawdzać status dokumentu. Można to zrobić wchodząc na stronę internetową Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. To darmowa usługa dla wszystkich kierowców, którzy czekają na wydanie dokumentu – wystarczy wprowadzić wymagane dane jak numer VIN samochodu (pięć ostatnich cyfr) i numer rejestracyjny. Po ich podaniu wyświetli się status dowodu:

  • trwa postępowanie administracyjne i dowód nie jest jeszcze gotowy do odbioru;
  • dokument jest gotowy do odbioru w urzędzie;
  • sprawa wymaga dodatkowych wyjaśnień, pojawił się błąd czy podano nieprawidłowe dane.

Dokument można odebrać osobiście, a także przez pełnomocnika.

Tymczasowy dowód rejestracyjny a ubezpieczenie OC

Zanim kierowca zarejestruje samochód, powinien wykupić OC. W tym samym czasie może zawrzeć umowę na dodatkowe ubezpieczenie autocasco. Ubezpieczyciel nie potrzebuje dowodu rejestracyjnego miękkiego, a jedynie numer rejestracyjny, VIN, markę i model pojazdu. Po uzyskaniu dokumentu należy poinformować o tym fakcie ubezpieczyciela, aby mógł zaktualizować dane.

Nabywca samochodu używanego może kontynuować polisę poprzednika lub podpisać nową umowę z innym towarzystwem. Aby porównać oferty wielu firm, warto skorzystać z kalkulatora OC i AC. Szybko, wygodnie i w prosty sposób można zapoznać się z propozycjami, sprawdzić ceny oraz zakres dodatkowych ubezpieczeń. Polisę można również kupić przez Internet. Za brak OC kierowcy grożą wysokie kary finansowe, dlatego trzeba pamiętać o pilnowaniu jego ważności.

Więcej dowiesz się tutaj: Kara za brak ubezpieczenia OC – ile wynosi i jak uniknąć?

Tymczasowy dowód rejestracyjny uprawnia do korzystania z samochodu, zanim będzie gotowy właściwy dokument. Czasowe pozwolenie jest ważne przez 30 dni, choć można je przedłużyć o kolejne 14. W tymczasowym dowodzie rejestracyjnym zapisane są najważniejsze informacje na temat pojazdu i właściciela. Po odebraniu stałego dowodu rejestracyjnego miękki dowód należy zwrócić.

  1. Tymczasowy dowód rejestracyjny uprawnia do poruszania się pojazdem, który nie posiada jeszcze właściwego dokumentu.
  2. Czasową rejestrację przeprowadza się z urzędu, gdy wpłynie wniosek o rejestrację, a także na wniosek właściciela (wywóz auta za granicę, przejazd z miejsca zakupu, na badanie techniczne lub w celu naprawy).
  3. Tymczasowy dowód rejestracyjny jest ważny 30 dni. Jednorazowo można go przedłużyć do 14 dni.
  4. Dowód tymczasowy należy zwrócić przy odbiorze twardego dowodu rejestracyjnego.
  5. W dowodzie rejestracyjnym miękkim zapisane są najważniejsze informacje o pojeździe i właścicielu.
5/5

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Czy muszę wozić dowód rejestracyjny przy sobie?

    Od 2018 roku nie ma obowiązku wożenia przy sobie dowodu rejestracyjnego. Trzeba jednak dopilnować, aby dokument był ważny, ponieważ podczas kontroli drogowej funkcjonariusz może sprawdzić te dane w systemie.

  2. Jakie informacje znajdują się w miękkim dowodzie rejestracyjnym?

    To najważniejsze dane na temat samochodu i jego właściciela. W dokumencie można znaleźć numer rejestracji pojazdu, datę pierwszej rejestracji, markę, model, typ pojazdu, liczbę osi, pojemność silnika itd. Zapisane jest tam imię i nazwisko oraz pesel, adres zameldowania właściciela dowodu. Ważną informację jest data ważności dokumentu.

  3. Jak długo ważny jest tymczasowy dowód rejestracyjny?

    Miękki dowód wydawany jest na 30 dni.

  4. Ile trzeba zapłacić za dowód rejestracyjny tymczasowy?

    Opłata to 14 zł, gdy wydawany jest z urzędu lub 19 zł w sytuacji, gdy wydawany jest na wniosek właściciela pojazdu.