Samochody z Belgii – gdzie szukać? Lista stron z autami

Szukanie samochodów z Belgii - strony
opublikowano: 21 czerwca 2022 autor: redakcja

Używane samochody z Europy Zachodniej są w Polsce niezwykle popularne. Jeśli chodzi o źródła sprowadzanych pojazdów, przodują Niemcy, ale godne zainteresowania są również egzemplarze z innych krajów – w tym z Belgii. Sprawdź, jak sprowadzić auto z Belgii, gdzie je znaleźć i ile to kosztuje.

Gdzie szukać samochodów w Belgii?

Belgijski rynek samochodów używanych jest znacznie mniejszy niż polski czy niemiecki (sprawdź: top 5 stron z samochodami z Niemiec) , ale bardzo atrakcyjny. Zwykle dostępne na nim pojazdy są relatywnie nowe i utrzymane w bardzo dobrym stanie technicznym. Belgowie bardzo rzadko stosują też nieuczciwe praktyki, takie jak cofanie liczników. To dlatego jest to kraj, z którego coraz częściej sprowadzane są do polski auta.

Chcąc kupić samochód z Belgii, najlepiej szukać go na własną rękę, ponieważ polscy handlarze niejednokrotnie proponują egzemplarze o wątpliwej przeszłości. Nie powinno to być trudne. Można się posłużyć Internetem. W Belgii działa kilka portali ogłoszeniowych, na których można znaleźć wiele ciekawych propozycji.

Wolisz znaleźć samochód z Belgii w „realu”? Dobrym pomysłem może być odwiedzenie największej belgijskiej giełdy samochodowej – A12 Automarket w Antwerpii.

Samochód z Belgii – strony z autami (lista)

Które belgijskie portale ogłoszeniowe są godne uwagi? Najlepiej zaglądać na te największe, ponieważ to tam znajdziesz największy wybór ofert. Są to przede wszystkim:

www.autoscout24.be – strona główna serwisu

www.autoscout24.be – międzynarodowa platforma do sprzedaży pojazdów działająca w wielu krajach Europy, z przejrzystą wyszukiwarką i możliwością bezpośredniego kontaktu ze sprzedawcą;

2dehands.be – strona główna serwisu

www.2dehands.be/autos – portal ogłoszeniowy zbliżony do Gumtree lub OLX, obejmujący przeróżne kategorie; w zakładce „autos” można znaleźć dużo ogłoszeń sprzedaży używanych samochodów od prywatnych użytkowników.

Większość ogłoszeń jest opatrzona zdjęciami, w każdym z nich znajdziesz też dane techniczne pojazdu i informacje o jego stanie. Dzięki temu łatwo znajdziesz swój wymarzony samochód z Belgii. Strony z autami są dostępne w języku niderlandzkim i francuskim, ale nawet bez ich znajomości powinieneś bez problemu poradzić sobie z przeglądaniem dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia w przeglądarce. Komunikacja ze sprzedającym i  załatwianie późniejszych formalności również nie powinny być kłopotliwe – większość Belgów sprawnie posługuje się językiem angielskim i/lub niemieckim.

Sprawdzenie samochodu z Belgii – jak to zrobić?

Oczywiście każdy używany samochód wymaga sprawdzenia. Dotyczy to również pojazdów, które dobrze się prezentują i są relatywnie nowe. Jak sprawdzić stan techniczny auta z Belgii?

Sprzedający powinien udostępnić nabywcy książkę serwisową. Belgowie zazwyczaj serwisują samochody wyłącznie w ASO, co zapewnia dostęp do rzetelnych informacji na temat wykonywanych napraw. Należy również pamiętać, że w Belgii pierwszy obowiązkowy przegląd samochodu wykonuje się po czterech latach, dlatego przy kupowaniu stosunkowo nowego auta dane dotyczące przeglądów mogą być niedostępne. Po 4 latach przeglądy są już jednak wymagane co roku.

Zawsze warto jednak również sprawdzić pojazd w stacji diagnostycznej. Jest to stosunkowo niewielki koszt (ok. 50 euro), a taka wizyta pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości. Sprawdzenie przebiegu powinno być dość proste, ponieważ każdy samochód w Belgii ma dokument nazywany Car-pass, w którym widnieje jego przebieg. Dzięki temu proceder cofania liczników praktycznie nie istnieje w tym kraju.

Możesz również sprawdzić dowolny samochód z Belgii pod względem formalnym, korzystając ze strony historiapojazdu.gov.pl. Wystarczy podać numer rejestracyjny, VIN i datę pierwszej rejestracji, aby dowiedzieć się na przykład, czy pojazd nie został zgłoszony jako kradziony.

Jakie dokumenty musi mieć samochód z Belgii?

Kupując samochód z Belgii, upewnij się, że otrzymałeś wszystkie potrzebne dokumenty. Są to:

 • dowód rejestracyjny (w języku francuskim “Certificat d’immatriculation“, w niderlandzkim “Inschrijvingsbewijs“),
 • karta pojazdu (jeśli była wydana),
 • książka serwisowa,
 • certyfikat COC (jeśli właściciel go posiada),
 • dokument “Car-pass“.

Warto zapamiętać, że jeśli sprzedawca nie dostarczy Ci Car-pass, możesz odstąpić od transakcji!

Jak przetransportować samochód z Belgii?

Auta z Belgii można transportować do Polski dwoma metodami. Pierwsza to laweta – jest to rozwiązanie wygodne, ale kosztowne. Zwykle taniej jest przejechać samochodem z Belgii do Polski na kolach, ale wymaga to spełnienia kilku dodatkowych formalności i poniesienia wydatków w wysokości ok. 250 euro.

Aby przejechać samochodem z Belgii do Polski, najpierw trzeba go wyrejestrować. Jednocześnie można opłacić tablice wywozowe (tablice, na których można się poruszać po wszystkich krajach UE przez okres od 2 tygodni do 3 miesięcy). Trzeba jednak brać pod uwagę, że procedura wyrejestrowania auta z Belgii może w praktyce trwać nawet dwa dni. Co więcej, można ją zrealizować tylko w Brukseli – należy w tym celu udać się do City Atrium.

To również nie koniec formalności, ponieważ przed wyjazdem z Belgii należy również zakupić OC. Jeśli samochód nie ma aktualnego badania technicznego, konieczne będzie również udanie się do stacji diagnostycznej.

Rejestracja auta z Belgii

Po przetransportowaniu auta z Belgii do Polski należy je zarejestrować w wydziale komunikacji. Wymaga to uprzedniego opłacenia akcyzy. Podatek akcyzowy wynosi:

 • 3,1% wartości samochodu z silnikiem do 2000 cm3,
 • 18,6% wartości samochodu z silnikiem powyżej 2000 cm3.

Jego wartość należy obliczyć samodzielnie i wykazać w deklaracji AKC-U/S złożonej w urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni. Należny podatek należy natomiast opłacić w ciągu 30 dni. Należy zachować potwierdzenie przelewu, ponieważ jest ono potrzebne przy rejestracji.

Przed rejestracją auta z Belgii należy też zadbać o przetłumaczenie umowy kupna-sprzedaży (chyba że od razu została ona sporządzona w polskiej wersji językowej). Wymagane jest tłumaczenie przysięgłe.

Na rejestrację auta z Belgii masz 30 dni od momentu jego sprowadzenia do kraju. Wymaga to złożenia odpowiedniego wniosku i załączników takich jak:

 • umowa kupna-sprzedaży (lub jej tłumaczenie – urząd przyjmuje tylko dokumenty w języku polskim),
 • dowód rejestracyjny (oryginał),
 • karta pojazdu – jeżeli została wydana,
 • zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym pojazdu,
 • dowód opłacenia akcyzy,
 • dowód uiszczenia opłat za rejestrację auta,
 • tablice rejestracyjne – jeżeli wróciłeś autem z Belgii na tablicach wywozowych.

Od razu po złożeniu wniosku otrzymuje się pozwolenie czasowe na 30 dni (tzw. miękki dowód rejestracyjny), tablice i nalepkę kontrolną. Docelowy dowód będzie do odbioru w urzędzie po maksymalnie 30 dniach.

Pamiętaj o ubezpieczeniu auta!

Ostatnim krokiem do legalnego poruszania się autem sprowadzonym z Belgii jest ubezpieczenie. Każdy samochód poruszający się po Polskich drogach musi bowiem mieć OC. Należy pamiętać, że OC krótkoterminowe nie odnawia się automatycznie i po zakończeniu okresu jego obowiązywania trzeba podpisać standardową umowę na rok .

Najkorzystniejszą ofertę OC znajdziesz w internetowych porównywarkach – wystarczy wypełnić formularz, podając dane dotyczące samochodu i właściciela, aby otrzymać zestawienie realnych propozycji różnych towarzystw działających w kraju. W ten sposób możesz też wyszukać Pakiet OC z AC lub NNW, dla zapewnienia jeszcze większej ochrony auta, kierowcy i pasażerów.

Podsumowanie

Podsumowując – gdzie szukać i jak sprowadzić auto z Belgii?

 • Atrakcyjne oferty używanych samochodów w Belgii znajdziesz z łatwością w internecie, na belgijskich portalach. Można też udać się osobiście na belgijską giełdę – największa znajduje się w Antwerpii.
 • Kupno samochodu z Belgii jest obarczone niewielkim ryzykiem – tamtejsi właściciele zazwyczaj serwisują pojazdy wyłącznie w ASO, nie praktykuje się też cofania liczników, a ich stan jest nadzorowany za pomocą dokumentu Car-pass.
 • Nie mniej jednak, każdy samochód przed zakupem należy sprawdzić – najlepiej udając się do stacji obsługi. Wiąże się to z niewielką opłatą. Ponadto stan prawny pojazdu można samodzielnie zweryfikować w internecie.
 • Sprowadzić samochód z Belgii do Polski można na lawecie (drożej) albo na kołach (zwykle taniej, ale procedura jest bardziej skomplikowana).
 • Po przywiezieniu auta z Belgii do Polski należy opłacić akcyzę, dokonać rejestracji i wykupić ubezpieczenie OC. Konieczne może być też przeprowadzenie badania technicznego.
4.5/5

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Czy warto kupić samochód z Belgii?

  Samochody z Belgii zwykle są zadbane i relatywnie nowe. Ich właściciele zazwyczaj serwisują pojazdy wyłącznie z ASO. W tym kraju praktycznie niespotykany jest też proceder cofania liczników. Dlatego zakup auta z Belgii może być bardzo dobrym pomysłem dla kogoś, kto szuka pojazdu w bardzo dobrym stanie. Trzeba się jednak liczyć z dodatkowymi kosztami związanymi z procedurą sprowadzenia pojazdu do Polski oraz dość złożonymi formalnościami. Ze względu na zróżnicowaną wartość podatku akcyzowego, najbardziej opłacalne jest sprowadzanie do Polski samochodów o pojemności silnika poniżej 2000 cm3.

 2. Co jest potrzebne do zarejestrowania auta z Belgii?

  Proces rejestracji auta z Belgii wymaga złożenia w wydziale komunikacji odpowiedniego wniosku. Należy dołączyć do niego:
  • umowę kupna-sprzedaży (lub jej tłumaczenie na język polski, jeśli oryginalna umowa była sporządzona języku obcym),
  • dowód rejestracyjny,
  • kartę pojazdu – jeżeli została wydana,
  • zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym pojazdu,
  • dowód opłacenia akcyzy,
  • dowód uiszczenia opłat za rejestrację auta,
  • tablice rejestracyjne – jeżeli wróciłeś autem z Belgii na tablicach wywozowych.
  Na rejestrację samochodu z Belgii po jego sprowadzeniu do Polski masz 30 dni. Wszelkie formalności (zapłata akcyzy, tłumaczenie przysięgłe umowy itp.) trzeba więc załatwić odpowiednio wcześniej

 3. Ile kosztuje rejestracja auta z Belgii?

  Koszt samej rejestracji pojazdu z Belgii to obecnie 256 zł. Jeśli zdecydujesz się na indywidualne tablice rejestracyjne, wzrośnie od do 1176 zł. Całościowy koszt sprowadzenia auta z Belgii do Polski jest jednak wyższy i uwzględnia:
  • koszt przetransportowania samochodu (koszt lawety lub formalności niezbędnych do przejechania pojazdem do Polski),
  • koszt podatku akcyzowego (3,1% wartości auta o pojemności silnika mniejszej niż 2000 cm3 i 18,6% wartości auta o pojemności silnika powyżej 2000 cm3),
  • dodatkowe koszty (np. tłumaczenia umowy kupna-sprzedaży, badania technicznego itp.).