Przyciemnianie szyb samochodowych a przepisy
Przyciemnione szyby w samochodzie kojarzą się z intymnością, ochroną prywatności, a poniekąd również z luksusem. Zastanawiasz się, czy warto w ten sposób udoskonalić swój pojazd? Przeczytaj, co o przyciemnianiu szyb mówią przepisy i poznaj zalety rozwiązania!
Samochód z przydymionymi szybami prezentuje się wyjątkowo efektownie. Jednak nie tylko jego atrakcyjny wygląd jest powodem, dla którego wiele osób decyduje się na modyfikację, jaką jest przyciemnienie samochodowych okien. To także doskonała ochrona przed promieniami słonecznymi, która gwarantuje tak pożądany podczas podróży komfort.
- Jakie zalety ma przyciemnianie szyb w aucie?
- Przyciemnienie szyb samochodowych a przepisy prawa
- Co ci grozi za niewłaściwe przyciemnianie szyb?
- Jak przebiega przyciemnianie szyb w samochodzie?
- Samodzielne przyciemnianie szyb w samochodzie krok po kroku
- Przyciemnianie szyb w samochodzie a ubezpieczenie OC
Dziś producenci bardziej luksusowych pojazdów oferują ciemne okna w standardzie, jednak zdecydowana większość użytkowników aut musi potraktować przyciemnienie szyb samochodowych jako dodatkową opcję. Przed podjęciem decyzji o takim podrasowaniu pojazdu warto sprawdzić aktualne przepisy. Właściciel musi mieć pewność, że jest to czynność legalna i niewpływająca na bezpieczeństwo jazdy. Jak to jest z przyciemnianiem szyb w praktyce?
Jakie zalety ma przyciemnianie szyb w aucie?
Przyciemnianie szyb samochodowych to dla wielu sposób na poprawę wyglądu pojazdu – w końcu takie ciemne okna chroniące przed spojrzeniami wścibskich niewątpliwie dodają uroku. To aspekt czysto estetyczny. Trzeba jednak pamiętać, że przyciemnianie szyb w samochodzie jest też rozwiązaniem czysto praktycznym i często nie ma nic wspólnego z koniecznością upiększenia wozu, czy sprawienia, aby wyglądał na bardziej luksusowy.
Dlaczego więc usługa ta cieszy się zainteresowaniem? Powodów jest kilka:
- ochrona przed promieniowaniem słonecznym – ciemniejsze szyby nie przepuszczają światła, zabezpieczają przed szkodliwym działaniem promieni UV; niektóre laminaty eliminują nawet 99% promieni UV;
- poprawa komfortu jazdy – dzięki zastosowaniu przyciemnienia wnętrze samochodu nie nagrzewa się zbyt szybko, w aucie panuje przyjemna temperatura, co bez wątpienia zwiększa wygodę podróżowania;
- poprawa bezpieczeństwa – prawidłowo i zgodnie z przepisami przyciemnione szyby mogą wpłynąć na bezpieczeństwo podróżujących; to dobra ochrona przed oślepieniem przez nadjeżdżające z naprzeciwka samochody;
- większa dyskrecja – ciemne szyby uniemożliwiają zajrzenie do wnętrza pojazdu, oszacowanie, co znajduje się w środku, czy kto aktualnie w nim przebywa;
- dodatkowe zabezpieczenie w razie stłuczenia – szkło ze stłuczonej szyby nie dostanie się do środka, co z kolei wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów (mniejsze ryzyko pokaleczenia odłamkami).
Jak łatwo zauważyć, przyciemnianie szyb może mieć wiele zalet, a każda osoba decydująca się na taką usługę może oczekiwać innych korzyści. Niezależnie od tego, co kieruje właścicielami pojazdów, istotne jest, aby postępować zgodnie z literą prawa. Inaczej wygląda przyciemnienie tylnej szyby, a inaczej szyby przedniej.
Przyciemnienie szyb samochodowych a przepisy prawa
Przepisy prawa wyraźnie wskazują, czy i które szyby mogą zostać przyciemnione oraz w jakim stopniu. Za niestosownie się do zasad grozi kara. Największe ograniczenia dotyczą szyby przedniej, największą dowolność mają kierowcy, którzy planują przyciemnić szybę tylną lub boczne tylne. Jakie dokładnie przepisy mówią o możliwościach przyciemniania szyb?
Przyciemnienie szyby przedniej
Jak wspomniano, największe obostrzenia dotyczą szyby przedniej – to ona powinna zapewnić kierowcy pełną, wyraźną widoczność bez zniekształceń. Co więcej, nawet w przypadku rozbicia musi nadal spełniać swoje zadania, czyli umożliwiać obserwowanie otoczenia. I w końcu to, co najbardziej interesuje osoby planujące przyciemnienie szyb, czyli tzw. współczynnik przepuszczania światła.
W przypadku szyb przednich i przednich bocznych nie może być on mniejszy niż 70%. Zapis taki znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku (§ 8 ust. 5).
Zanim zapadnie decyzja o przyciemnieniu szyb warto sprawdzić, czy nie są one przyciemnione fabrycznie. Trzeba pamiętać, że niezastosowanie się do powyższego przepisu to nie tylko narażenie się na przykre konsekwencje w postaci mandatu, ale także znaczne zmniejszenie bezpieczeństwa wszystkich podróżujących.
Przyciemnienie tylnej szyby
Nieco mniej problemów mają osoby, które planują przyciemnienie szyb w samochodzie z tyłu (lub bocznych tylnych). W tym przypadku kierowcy mają pełną dowolność. Mogą zatem postarać się o całkowite przyciemnienie tylnych szyb bez obaw o jakiekolwiek konsekwencje w razie kontroli policyjnej.
Co ci grozi za niewłaściwe przyciemnianie szyb?
Za zbyt mocne przyciemnienie szyb, niezastosowanie się do obowiązujących norm i przepisów grozi mandat w wysokości do 3 tys. złotych. Policjant dokonujący kontroli i stwierdzający niezgodność może również zatrzymać dowód rejestracyjny.
Zatrzymania dowodu rejestracyjnego można uniknąć pod warunkiem natychmiastowego usunięcia z szyb folii przyciemniającej. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Warto więc zadbać, by usługa przyciemnienia szyb samochodowych została wykonana w sposób profesjonalny i zgodny z przepisami prawa.
Jak sprawdzane jest przyciemnienie szyb samochodowych?
Nieprawidłowo przyciemnione szyby samochodowe to realne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego, dlatego też jest ono surowo karane. Co więcej, podczas rutynowej kontroli funkcjonariusz ma możliwość skontrolowania, w jakim stopniu są przyciemnione szyby.
Do pomiarów przepuszczalności światła w przednich szybach stosuje się specjalistyczne urządzenia – CL176, AMX710, Elhos EGM-1.
Ty również możesz sprawdzić, czy szyby w twoim aucie nie były przyciemnione fabrycznie – wystarczy udać się na stację diagnostyczną.
Jak przebiega przyciemnianie szyb w samochodzie?
Zastanawiasz się nad przyciemnieniem szyb w samochodzie? Raczej nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem zakładu, który świadczy takie usługi. Warto jednak zasięgnąć języka i wybrać profesjonalistów kładących duży nacisk na jakość. To gwarancja wykonania przyciemnienia zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Trzeba też pamiętać, że na bezpieczeństwie nie należy oszczędzać, dlatego lepiej zapłacić nieco więcej i mieć pewność, że przyciemnianie szyb w samochodzie zostało przeprowadzone prawidłowo.
Metody przyciemniania szyb
Musisz wiedzieć, że nie istnieje jedna metoda przyciemniania szyb w aucie, a zakłady oferują wykonanie usługi za pomocą dwóch podstawowych technik – piecowej oraz oklejania folią. Czym różnią się od siebie obie metody?
- Metoda piecowa jest dość długim procesem, jednak gwarantuje trwałość i daje możliwość zastosowania gradientu (różny stopień zaciemnienia na dole i na górze). Osoby decydujące się na przyciemnianie szyb samochodowych tą metodą muszą uzbroić się w cierpliwość. Procedura trwa kilka dni, obejmuje demontaż szyby, natryskiwanie tlenków metali (np. tytan), wyprażanie w piecu oraz ponowny montaż szyby.
- Oklejanie folią jest procedurą znacznie szybszą i prostszą, a przede wszystkim odwracalną. Oznacza to, że folię można w razie konieczności usunąć. Na rynku istnieją folie o różnej barwie oraz o różnym stopniu przyciemnienia. Jeśli zdecydujesz się na ten sposób przyciemniania szyb samochodowych, możesz liczyć na zwrot auta jeszcze tego samego dnia.
Koszt usługi przyciemniania szyb
Ile zapłacisz za przyciemnienie szyb samochodowych? Wszystko zależy od tego, jaką metodę wybierzesz. Cena może być różna w większych i mniejszych miastach, różne zakłady mogą też ustalać inne widełki cenowe. Ogólna zasada jest jednak taka, że za przyciemnianie metodą piecową należy zapłacić znacznie więcej – 1500-2000 tys. złotych. Dodatkowa opłata (300-400 zł) dotyczy przyciemnienia szyby przedniej.
Za oklejenie folią trzeba zapłacić kilkaset złotych (400-750 zł). Oczywiście ostateczny koszt zależy od modelu samochodu (wielkość szyby), a także od rodzaju wybranej folii (tu warto zwrócić uwagę na jej jakość).
Samodzielne przyciemnianie szyb w samochodzie krok po kroku
Dość wysoki koszt usługi przyciemniania szyb mobilizuje właścicieli aut do prób samodzielnego naklejenia folii. Czy jest to dobry pomysł?
Przykład: Pan Mariusz zdecydował się na samodzielne oklejenie szyb w aucie. Niestety, po nałożeniu folii, pojawiły się bąble, a po krótkim czasie materiał zaczął się łuszczyć i odklejać. Pan Mariusz zaczął się zastanawiać, jakie błędy popełnił podczas montowania folii przyciemniającej.
Jeśli zdecydujesz się samodzielnie przyciemnić szyby, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym osiągniesz zamierzony efekt – estetycznie oklejone okna samochodowe. Przede wszystkim potrzebna jest cierpliwość, precyzja, dobrej jakości folia i odpowiednie narzędzia. Warto też pamiętać, że przed oklejaniem należy przygotować szybę. Jak ją okleić?
- Przede wszystkim skup się na szybach tylnych bocznych, ponieważ oklejanie szyby tylnej jest znacznie bardziej skomplikowane i nie zalecane początkującym majsterkowiczom.
- Postaw na dobrej jakości materiał – jednym z polecanych jest folia termokurczliwa, która łatwo dopasowuje się do szyby.
- Przed oklejaniem należy wymontować szybę. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, poszukaj informacji w poradnikach, instrukcjach.
- Wymontowaną szybę ułóż na równej i czystej powierzchni, a następnie dokładnie ją oczyść – umyj, odtłuść i wytrzyj do sucha.
- Przygotuj wykrój folii, odrysowując kształt szyby, a następnie wytnij odpowiedni fragment materiału przyciemniającego pamiętając o kilkucentymetrowym zapasie.
- Przyłóż folię do szyby, a następnie rozgrzej przy pomocy opalarki jednocześnie wygładzając ją specjalną szpachelką aż skurczy się i uzyska odpowiedni kształt. Następnie połóż ją na płaskiej powierzchni i zajmij się przygotowaniem szyby.
- Szybę spryskaj płynem do folii, który otrzymasz w zestawie z materiałem do oklejania szyb.
- Przyłóż do mokrej szyby folię i dopasuj ją wygładzając szpachelką (w ten sposób usuniesz nadmiar płynu i pozbędziesz się pęcherzyków powietrza).
- Pozostaw oklejoną szybę do wyschnięcia.
Ostatnim krokiem będzie zamontowanie oklejonej szyby.
Przyciemnianie szyb w samochodzie a ubezpieczenie OC
Przyciemnienie szyb samochodowych należy zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym zostało wykupione OC. Często wiąże się to z koniecznością ponownego przeliczenia ceny ubezpieczenia. Warto również pamiętać, że niestosowanie się do obowiązujących przepisów (zbyt mocne przyciemnienie szyb) grozi odmową wypłaty odszkodowania w razie szkody.
Przykład: Pani Anna wykupiła OC u swojego stałego ubezpieczyciela. Miesiąc później postanowiła przyciemnić samochodowe szyby. Krótko po tym doszło do kolizji – ubezpieczyciel stwierdził, że szyby zostały przyciemnione nieprawidłowo i odmówił wypłaty odszkodowania.
Sytuacja ta pokazuje, że decydując się na przyciemnienie szyb samochodowych należy dopilnować, by usług została wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wszelkie zmiany i modyfikacje wprowadzane w aucie trzeba zgłaszać ubezpieczycielowi, ponieważ mogą one wpływać na wysokość składki. Co ważne, w przypadku szkody dotyczącej szyby, TU nie pokrywa kosztów usługi przyciemniania.
Szukając dla siebie najlepszego ubezpieczenia warto zastanowić się nad wykupieniem dodatkowych produktów jak ubezpieczenie szyb (zarówno przy OC, jak i przy pakiecie OC/AC). Takie dodatkowe ubezpieczenie pokrywa koszt naprawy lub wymiany szyby bocznej, przedniej i tylnej.
Przygotowaliśmy kalkulację, która pokazuje, ile możesz zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia, jeśli skorzystasz z tak prostego rozwiązania, jak internetowa porównywarka. Na takie oferty mógł liczyć właściciel samochodu Hyundai i20 1.2 Classic z 2015 roku.
Nazwa TU | OC | AC | NNW | Assistance | Cena OC |
LINK 4 | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | 731,09 |
UNIQA | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | 874,00 |
Beesafe | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | 994,00 |
Mtu24.pl | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | 1150,00 |
Wiener | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | 1324,00 |
Dzięki internetowemu kalkulatorowi OC i AC możesz sprawdzić składkę ubezpieczenia w różnych towarzystwach. Masz również możliwość zweryfikowania, co obejmuje polisa, ile należy dopłacić za ubezpieczenie szyb. To prosty i szybki sposób na poznanie ofert dostępnych na polskim rynku ubezpieczeń. Wystarczy podać dane pojazdu oraz właściciela.
Przyciemnienie szyb samochodowych to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Prawidłowo wykonane zwiększa komfort podróżnych, chroni pojazd przed nadmiernym nagrzewaniem, a kierowcę przed oślepieniem przez nadjeżdżające z naprzeciwka samochody.
Niestety, zdarza się, że przyciemnianie szyb wiąże się z nieprzestrzeganiem przepisów, co może skutkować mandatem i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Warto pamiętać, że przednia szyba musi mieć przepuszczalność światła na poziomie 70%.
- Przyciemnianie szyb samochodowych pełni z jednej strony funkcję estetyczną (dodaje eleganckiego wyrazu samochodowi), a z drugiej praktyczną – zapewnia komfort jazdy przy ostrym słońcu, które może oślepiać i zwiększać ryzyko wypadku lub kolizji.
- Kwestię przyciemniania szyb regulują przepisy Ustawy prawo i ruchu drogowym, a konkretnie artykuł 8 ust. 5 pkt. 4.
- Jeśli szyby w samochodzie będą przyciemnione zbyt mocno, możesz zostać ukarany mandatem nawet w wysokości 3 tysięcy złotych.
- Przednia szyba samochodowa powinna być przepuszczalna w 70%.
- Przyciemnianie szyb w samochodzie można zlecić fachowcom lub przeprowadzić samodzielnie, jednak według określonej procedury.
FAQ - najczęściej zadawane pytania o przyciemnianie szyb samochodowych
-
Do jakiego stopnia można legalnie przyciemnić szyby samochodowe?
Szybę tylną oraz boczne tylne można przyciemniać dowolnie (warunkiem są sprawne lusterka boczne). Szyba przednia musi mieć przepuszczalność światła na poziomie 70%.
-
Jak sprawdzić, w jakim stopniu są przyciemnione szyby w moim aucie?
Zaleca się wizytę w stacji diagnostycznej. Przy użyciu specjalistycznych przyrządów pracownik może skontrolować stopień przyciemnienia szyb samochodowych.
-
Jaki mandat mogę zapłacić za niewłaściwie przyciemnione szyby?
Kara za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących przyciemniania szyb może sięgać 3 tys. złotych.
-
Czy szyby w samochodzie mogą być przyciemnione fabrycznie?
Tak, samochód może mieć fabrycznie przyciemnione szyby. Jeśli nie masz pewności, sprawdź na stacji diagnostycznej.
-
Dlaczego warto przyciemniać szyby w samochodzie?
Przyciemnione szyby zapewniają większą prywatność, chronią przed nagrzewaniem się wnętrza samochodu. Dodatkowo, kierowca w mniejszym stopniu narażony jest na oślepienie przez światła nadjeżdżających samochodów, czy przez promienie słoneczne. Ciemniejsze szyby to również większy komfort pasażerów.