Kiedy i dlaczego warto sporządzić protokół zdawczo odbiorczy samochodu?

Protokół zdawczo-odbiorczy jest wręcz nieodzowny w sytuacji przekazania samochodu bez przeniesienia prawa własności, czyli np. przy wynajmie samochodu lub użyczeniu. To podstawowy dokument w obrocie firm zajmujących się zarobkowym wynajmem pojazdów. 

Przykład 1. Pan Andrzej pożycza swojemu koledze samochód, BMW serii 7, rocznik 2020, by pojechał nim do ślubu. Nie sporządza protokołu zdawczo-odbiorczego, ponieważ ufa swojemu znajomemu. Przy odbiorze auta zauważa brak alufelg o wartości 12 000 zł. Znajomy umywa ręce. Pan Andrzej zgłasza sprawę na policję i w toku postępowania znajomy zeznaje, że takich felg nigdy w samochodzie nie było. Bez protokołu zdawczo-odbiorczego panu Andrzejowi pozostaje tylko dochodzenie swoich praw w sądzie.

Protokół zdawczo-odbiorczy może być dodatkowym zabezpieczeniem podczas sporządzania umowy-kupna sprzedaży, jako że umowa k/s może, w odróżnieniu do faktury VAT, zawierać dodatkowe postanowienia. 

Protokół zdawczo-odbiorczy pojazdu chroni obie strony transakcji:

  • właściciel ma pewność, że stan techniczny pojazdu jest znany odbiorcy, i będzie go można zweryfikować,
  • odbiorca ma pewność, że właściciel nie pociągnie go do odpowiedzialności za fikcyjne szkody.

Przykład 2. Pani Anna przeprowadza się i wynajmuje półciężarówkę do przewiezienia rzeczy. Spisuje umowę, ale zapomina o protokole zdawczo-odbiorczym. Przy zwrocie pojazdu wynajmujący oskarża ją o kradzież wyposażenia dodatkowego, którego nigdy w tym pojeździe nie było. Bez protokołu zdawczo-odbiorczego pani Annie będzie trudno udowodnić, że w samochodzie czegoś nie było.

Oszczędzisz średnio 435zł

Porównaj 67 ofert
ubezpieczeń w 5 minut

Jakie informacje powinien zawierać protokół zdawczo-odbiorczy pojazdu?

Protokół zdawczo-odbiorczy musi jasno określać:

  • Kto przekazuje – dane właściciela lub osoby upoważnionej do dysponowania mieniem, imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, seria i numer dowodu tożsamości, lub w przypadku firmy – nazwa, adres siedziby, REGON
  • Komu przekazuje – dane odbiorcy, imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, seria i numer dowodu tożsamości, lub w przypadku firmy – nazwa, adres siedziby, REGON,
  • Co przekazuje – określenie przekazywanego przedmiotu. W przypadku pojazdu będzie to marka, model, rocznik, numer rejestracyjny, numer VIN, opis stanu technicznego, stan licznika, wyposażenie dodatkowe,
  • Szczegóły przekazania – gdzie, kiedy, na jak długo, kiedy i gdzie odbiór,
  • Załączniki – dokumenty pojazdu (dowód rejestracyjny, karta pojazdu, polisa OC),
  • Określenie, na kim spoczywa obowiązek ponoszenia kosztów eksploatacji pojazdu, np. wymiana płynów, ogumienia, konserwacja,
  • Określenie formy gratyfikacji – ilość, dzień płatności, forma zapłaty,
  • Oświadczenie właściciela o prawie do własności i dysponowania przekazywanym przedmiotem.

Do protokołu zdawczo-odbiorczego warto załączyć zdjęcia pojazdu.

Zobacz inne podobne wzory dokumentów:

Najnowsze wpisy na blogu

gaśnica stroi w samochodzie
19.12.2024
redakcja

Gaśnica w samochodzie – czy jest obowiązkowa? Gdzie ją umieścić?

O gaśnicy w samochodzie kierowcy przypominają sobie zwykle albo podczas kontroli drogowej, albo w trakcie przeglądu. W rzeczywistości jest to niezwykle ważny element podstawowego wyposażenia pojazdu. Ważne jest jednak, gdzie umieścisz gaśnicę w samochodzie i jakiego jest typu. Wielu kierowców waha się, czy gaśnica w samochodzie jest w ogóle obowiązkowa. …

wlewanie oleju do samochodu
16.12.2024
redakcja

Jak często wymieniać olej w samochodzie?

Silnik jest podstawowym elementem układu napędowego. Aby pracował właściwie, potrzebny jest olej, który go smaruje, obniża temperaturę i zmniejsza tarcie między elementami. Co ile wymiana oleju jest konieczna dla zachowania dobrej kondycji silnika? To powinien wiedzieć każdy kierowca! Dbanie o wymianę elementów eksploatacyjnych w samochodzie jest kluczowe dla zachowania dobrej …

13.12.2024
redakcja

Jaki dobry samochód do 10 tysięcy wybrać? TOP 10 modeli aut

Nie każdy ma środki na nowe auto z salonu. Czasami jego zakup się też nie opłaca, na przykład, jeśli poszukiwane jest dodatkowe auto na dojazdy do pracy albo pojazd dla początkującego kierowcy. Wtedy warto wybierać tańsze modele, na przykład do 10 tys. złotych.

Uśmiechnięta kobieta w kabriolecie
13.12.2024
redakcja

Najlepsze kabriolety do 30 tys. – TOP 7 modeli

Marzysz o jeździe z otwartym dachem? W takim razie musisz mieć kabriolet! Choć jazda z opuszczonym dachem kojarzy się przede wszystkim z cieplejszymi niż Polska krajami i niekoniecznie po tak nierównej drodze, to jednak kabriolety stają się popularne również tutaj. Jak je wybierać?