Odstąpienie od umowy kupna samochodu – jak to zrobić?
Zakup używanego samochodu to ważna decyzja, która wiąże się z kilkoma formalnościami, takimi jak zawarcie umowy kupna-sprzedaży. Zdarza się jednak, że wymarzone auto, które staje się naszą własnością, posiada wady, o których nie mieliśmy pojęcia przed zakupem. Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji oraz jak odzyskać swoje pieniądze.
Decydując się na zakup auta z drugiej ręki, powinniśmy jeszcze przed zawarciem umowy dokładnie sprawdzić jego stan, aby uchronić się przed ewentualnymi, późniejszymi problemami. Nie każdy sprzedawca jest jednak uczciwy, a niektóre pojazdy posiadają ukryte wady, które – jako nowi właściciele – widzimy dopiero po finalizacji transakcji.
W takiej sytuacji stajemy się niekoniecznie szczęśliwymi posiadaczami pojazdu, którego stan techniczny lub prawny odbiega od tego zadeklarowanego przez sprzedawcę przed zakupem. Na szczęście w takim przypadku prawo staje po naszej stronie, w związku z czym możemy na jego mocy ubiegać się o unieważnienie umowy i zwrot kosztów. Podpowiadamy, kiedy jest to możliwe oraz jak skutecznie odzyskać swoje pieniądze.
Kiedy można odstąpić od umowy kupna samochodu?
Podczas sporządzania umowy kupna-sprzedaży samochodu używanego, strony najczęściej zawierają w dokumencie zapis potwierdzający, że stan techniczny pojazdu jest znany kupującemu, a sprzedawca poinformował nowego właściciela o wszelkich wadach auta.
Jeśli po finalizacji transakcji nabywca zorientuje się, że został wprowadzony w błąd, a samochód ma istotne usterki, lub jego stan techniczny czy prawny jest niezgodny z tym zadeklarowanym przed poprzedniego właściciela w umowie, może unieważnić zakup i odzyskać utracone pieniądze. Taką możliwość gwarantuje rękojmia, nawet jeśli nie jest opisana w umowie.
Jak czytamy w 1 paragrafie art. 560 Kodeksu cywilnego:
Rękojmia chroni kupującego zarówno w przypadku kupna pojazdu z komisu, jak i od handlarza czy osoby prywatnej. Aby anulowanie transakcji było możliwe, nabywca musi jednak odpowiednio udokumentować odkryte wady i potwierdzić niezgodność. Nie każda wada jest bowiem na tyle istotna, by stanowić prawną podstawę do zwrotu pieniędzy. Kiedy będzie to możliwe i jakie wady wyróżniamy?
Czym są wady prawne?
Jeżeli będący przedmiotem sprzedaży pojazd stanowi własność innych osób lub w inny sposób jest obciążony jej prawem, mówimy o wadzie prawnej. Podobnie, gdy korzystanie i rozporządzanie takim samochodem jest ograniczone, a ograniczenie to wynika z orzeczenia stosownego organu. Innymi słowy – jako właściciele zakupionego auta powinniśmy mieć pełne prawo do dysponowania i korzystanie z pojazdu. Jeżeli tak nie jest, mamy do czynienia z wadą prawną.
Oto przykłady:
- Zakup auta od jednego ze współwłaścicieli.
- Kupno samochodu kradzionego (zobacz: Jak sprawdzić czy auto nie jest kradzione?).
- Zakup pojazdu, który został zajęty przez komornika lub jest zabezpieczony w związku z postępowaniem sądowym.
- Kupno auta od osoby, która nie była jego właścicielem i nie miała prawa go sprzedać.
Czym są wady fizyczne?
Za wadę fizyczną sprzedanego pojazdu uznaje się jego niezgodność z podpisaną umową. Innymi słowy, jeżeli samochód, który był obiektem sprzedaży, nie jest zgodny z tym, jak został opisany we wspomnianym dokumencie, możemy powiedzieć, że posiada fizyczną wadę. Zgodnie z ustawą, która precyzuje to pojęcie, o wadzie fizycznej mówić można szczególnie w sytuacjach, w których:
- Sprzedawany pojazd nie posiada właściwości, którą posiadać powinien w związku ze swoim przeznaczeniem lub z celem określonym w umowie.
- Samochód będący przedmiotem umowy nie ma cech, które zgodnie z zapewnieniami sprzedającego mieć powinien i które były zadeklarowana przed podpisaniem umowy.
- Auto nie może być wykorzystane do celów, do jakich chciał wykorzystywać je kupujący, informujący o tym uprzednio sprzedającego, który przed podpisaniem umowy nie zgłosił zastrzeżeń co do wspomnianego przeznaczenia.
Jeśli chodzi o wady fizyczne pojazdów z drugiej ręki, przy ich weryfikacji na pewno nie można jednak zapomnieć o istotnych czynnikach związanych z eksploatacją auta, takich jak zużycie techniczne, czy przebieg.
Do przykładów wad fizycznych można zaliczyć:
- Niezgodne z początkową deklaracją sprzedającego informacje na temat przebiegu, stanu technicznego, czy historii pojazdu.
- Niezgodna ze sztuką naprawa auta po wypadku.
- Stwierdzenie, że pojazd jest popowodziowy lub uległ wypadkowi.
- Problemy techniczne takie jak awaria silnika, skrzyni biegów, czy innych podzespołów.
- Brak części wyposażenia pojazdu lub jego niepełna dokumentacja.
Ważne jednak, by niezgodności były odpowiednio udokumentowana – jeśli bowiem kupujący w chwili transakcji wiedział o istniejących wadach pojazdu, sprzedawca nie ponosi za nie odpowiedzialności (zobacz: Jak sprawdzić stan techniczny samochodu przed zakupem?).
Jak odstąpić od umowy kupna samochodu?
Jeśli po zakupie auta zorientujemy się, że posiada ono którąś ze wspomnianych wad, pierwszym krokiem powinno być złożenie oświadczenia o chęci odstąpienia od zawartej umowy kupna-sprzedaży. Takie oświadczenie należy przedstawić sprzedającemu. Ważne, aby z dokumentu jasno wynikało, że naszym celem jest rozwiązanie umowy.
W odstąpieniu powinna znaleźć się także informacja o wykrytej wadzie oraz wskazanie, że jest ona wadą istotną. Jeżeli umowa kupna-sprzedaży była zawarta w formie pisemnej, również taką formę powinno przyjąć oświadczenie o odstąpieniu od niej. Ważne jest również to, że na mocy takiego dokumentu nabywca samochodu musi zwrócić pojazd sprzedawcy.
Dokument można przekazać sprzedawcy osobiście lub listownie, zachowując potwierdzenie. Nieuczciwa strona transakcji jest zobowiązana zwrócić nam nie tylko koszt samego zakupu, ale również pieniądze wydane na ubezpieczenie OC, rejestracją pojazdu i jego ewentualny transport.
Rozwiązanie umowy kupna samochodu – wzór
………………………………
(miejscowość i data)
Dane nabywcy: ……………………………………………….
Dane sprzedawcy: …………………………………………….
OŚWIADCZENIE O ODSTĄPIENIU OD UMOWY SPRZEDAŻY
Oświadczam, iż na podstawie zawartego w Kodeksie Cywilnym art. 560 § 1 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. odstępuję od umowy sprzedaży pojazdu:
………………………….. (model, marka i nr VIN samochodu).
Tym samym wzywam Pana/Panią do zapłaty należności finansowej w kwocie ……………….. PLN (słownie: ………………………………. PLN) wraz z odsetkami ustawowymi za ewentualne opóźnienie od dnia wymagalności do dnia zapłaty, tytułem zwrotu ceny zakupu wspomnianego pojazdu.
Zwrotu należności proszę dokonać w terminie nie przekraczającym ……………… dni od daty odbioru niniejszego pisma, na rachunek bankowy …………………………………………………………………………………………………… (nazwa banku i nr rachunku).
Powodem odstąpienia jest fakt, iż stanowiący przedmiot transakcji pojazd posiada istotną wadę w postaci ……………………………., o której sprzedawca nie poinformował kupującego podczas podpisywania umowy kupna-sprzedaży.
Tym samym informuję, że nie korzystam z prawa zatrzymania pojazdu. Wnoszę również o wskazanie terminu i okoliczności, w których możliwe będzie dostarczenie Panu/Pani pojazdu, na Pański koszt, zgodnie z art. 5612 Kodeksu Cywilnego. Niniejsze pismo proszę uznać za ostateczną próbę innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu w rozumieniu art. 187 § 1 pkt. 3 Kodeksu Postępowania Cywilnego.
…………………………………..
(czytelny podpis)
Ile czasu jest na odstąpienie od umowy kupna pojazdu?
Aby rozwiązać umowę kupna-sprzedaży, musimy stwierdzić istnienie wady fizycznej lub prawnej przed upływem 2 lat od momentu wydania rzeczy. W przypadku aut używanych, termin ten może zostać skrócony do roku, ale wtedy w umowie musi zostać zawarty odpowiedni zapis.
Ważne jednak, by zgłosić chęć odstąpienia od umowy jak najszybciej, ponieważ po upływie dłuższego czasu trudniej będzie wykazać, że wada pojazdu nie powstała w trakcie użytkowania już po zakupie.
- Odstąpienie od umowy kupna-sprzedaży samochodu jest możliwe, jeżeli po dokonaniu transakcji nabywca zorientuje się, że pojazd posiada ukryte wady prawne lub fizyczne, o których sprzedawca nie poinformował nowego właściciela.
- Wada prawna występuje w sytuacji, gdy będący przedmiotem umowy samochód nie jest własnością sprzedającego lub jest obciążony inną wadą prawną (na przykład kradzież, czy zajęcie komornicze).
- Wada fizyczna to natomiast niezgodność przedmiotu umowy z jego stanem faktycznym. Mamy z nią do czynienia na przykład wtedy, gdy stan techniczny pojazdu jest inny niż deklarowany przez sprzedającego podczas zawierania transakcji.
- Aby odzyskać pieniądze, kupujący musi dostarczyć sprzedawcy samodzielnie sporządzone oświadczenie o chęci odstąpienia od umowy.
- Okres rękojmi wynosi 2 lata, jednak w przypadku aut używanych może zostać skrócony do roku, na podstawie zapisu w umowie.
Bibliografia
- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.
FAQ - najczęściej zadawane pytania o odstąpienie od umowy kupna pojazdu
-
Ile kosztuje odstąpienie od umowa kupna auta?
Odstąpienie od umowy kupna-sprzedaży samochodu nie wymaga od kupującego ponoszenia dodatkowych kosztów. Sprzedający musi pokryć natomiast wszelkie wydatki związane z nieuczciwą transakcją oraz jej unieważnieniem.
-
Czy odstąpienie od umowy kupna-sprzedaży auta wymaga udokumentowania wad?
Tak, aby unieważnić taką umowę konieczne będzie przedstawienie konkretnej wady, na przykład potwierdzone przez rzeczoznawcę. Co więcej, nabywca musi wskazać, że o takich wadach nie został poinformowany, choćby wskazując na treść ogłoszenia dotyczącego sprzedaży pojazdu lub na zapis w umowie.
-
Czy każda wada odkryta w pojeździe, która nie została wskazana nabywcy przez sprzedawcę, jest podstawą do unieważnienia umowy?
Nie, odstąpienie od umowy kupna-sprzedaży może mieć miejsce tylko jeśli pojazd posiada ukrytą wadę prawną lub fizyczną, uznawaną za istotną.
-
Czy sprzedawca może odmówić zwrotu pieniędzy?
Nie, po otrzymaniu stosownego pisma, sprzedający jest prawnie zobowiązany do zwrotu kosztów związanych z zakupem auta.
-
Czy sprzedawca ma obowiązek poinformować kupującego o wszystkich wadach pojazdu?
Tak. Dotyczy to zarówno wad fizycznych jak i prawnych samochodu. Wprowadzenie kupującego w błąd jest jednoznaczne z możliwością unieważnienia transakcji.
-
Czy unieważniona może zostać tylko umowa, w której znajduje się zapis o braku wad ukrytych?
Nie, nawet jeśli takiego zapisu nie ma w umowie, sprzedawca jest obciążony rękojmią.
Ciekawy artykuł. A co z kosztami korzystania z pojazdu? Kupujący korzysta z auta np. przez rok, przebieg rośnie np. o 20.000 km. Następnie z powodu jakiejś istotnej wady kupujący odstępuje od umowy. Sprzedający powinien oddać mu kwotę zakupu, a co z utratą wartości auta, zwiększony przebieg? Czy sprzedający może żądać zapłaty kosztów za używanie auta od dnia zakupu do oddania auta sprzedającemu?
Przy odstąpieniu od umowy strony uzgadniają jego warunki. Zwrot kosztów za korzystanie z samochodu przez dane okres może być przedmiotem takich uzgodnień.
Witam.
Mam taki problem nabyłem auto 30km od mojej miejscowości. Sprzedający poinformować mnie o różnych wadach auta, lecz nie powiedział o wycieku płynu chłodniczego. Po zakupie wróciłem do domu była to godz 21. Rano i godzinie 3 chciałem autem pojechać do pracy okazało się przejechałem 2m i zapaliła się kontrolka od stanu płynu chłodniczego. Zajrzałem do zbiorniczka i był kompletnie suchy. Zadzwoniłem do sprzedającego z zapytaniem o to stwierdził, że nie miał takiej sytuacji. Niemożliwe jest jednak by to była wada która stała się w przeciągu tych kilku godzin. W związku z tym auto nie nadaje się do jazdy bo płyn ucieka. Poinformowałem sprzedającego, że auto ma być na dojazdy do pracy, tymczasem nie mogę go użytkować. Chciałbym zwrócić auto lecz kupujący nie odbiera ode mnie telefonu.. Odpisał na jednego smsa, że auto było sprawne.. Proszę o poradę co mogę zrobić w takiej syguacji?
Dzień dobry, Panie Łukaszu. Czy sprzedawca o wadach poinformował ustnie, czy też wpisaliście je do umowy kupna-sprzedaży?
Ustnie. Ale o wycieku płynu nie wspomniał nic
Jeżeli nie poinformował o wadzie ani ustnie, ani pisemnie, należy złożyć pisemne oświadczenie o odstąpieniu od umowy i zażądać zwrotu pieniędzy za samochód.
To, czy odpowiada na wiadomości, czy nie, w tym przypadku nie ma znaczenia. Gdyby nadal uchylał się od odpowiedzialności, warto skierować sprawę na drogę sądową. Obecność sprzedającego w sądzie nie jest wymagana i nie ma wpływu na rozstrzygnięcie.
Warto także postarać się o pisemną ekspertyzę od mechanika lub rzeczoznawcy, że wada jest istotna.
Istotne będzie tutaj to, czy sprzedający jest firmą (np. komis) czy osobą fizyczną. Jeżeli jest firmą, to będzie trochę łatwiej.
Witam. Kupiliśmy samochód 18wrzesnia a 1 października auto podczas jazdy dostało samozapłon. Sprzedający twierdzi że nie ma nic do ukrycia, ale nie jest normalną rzeczą, że samochód się pali. Nie mamy ani pieniędzy ani samochodu. Co dalej?
Dzień dobry. Trzeba zbadać przyczynę samozapłonu i sprawdzić, czy przyczyna miała miejsce przed czy po zakupie.
Dzień dobry. Tydzień temu zakupiłam auto od prywatnej osoby . Na drugi dzień zapaliła się kontrolka i oddałam samochód do mechanika, okazało się, że auto ma wycięty katalizator . Zadzwoniłam do Pana od którego kupiłam i go poinformowalam o tym. Udawał że nic nie wie ale później napisał SMS że do mnie przyjedzie i porozmawiamy. Od tego momentu nie odbiera telefonu i nie odpisuje. Jak powinnam dalej z tą sprawą postąpić?
Dzień dobry. Proszę napisać sprzedawcy wezwanie do zwrotu środków za samochód z uwagi na wady fizyczne i że brak reakcji będzie skutkował podjęciem kroków prawnych. Sugeruję także konsultację z prawnikiem. Kluczowa będzie treść umowy kupna-sprzedaży.
Dzień dobry kupiłem auto dwa dni temu zostałem oszukany auto było kupione nowe tak muwił sprzedający w opisie teraz tak napisał że w jednych rękach od nowości a okazał się że jeszcze był drugi właściciel a tak pięknie muwił że wszystko ok i że niby siostra tylko jeździła tak się dałembbwrobić to był zwykły chandlarz i naciągacz byłem u mechanika auto chodzi na gazie a wrzeczywistosci na paliwie muwił że olej w silniku niby nowy ale jakiś dziwnie lepki ,wariatory do wymiany ,czujka wałka rozrządu i parę innych co mam teraz zrobić podpisałem umowę kupna ja pierwszy raz kupowałem samochodu i nie wiedziałem o jakimś paragrafie że nie wnosze roszczeń rękojmi co ja mam teraz zrobić czy mogę zadać zwrotu pieniędzy proszę o pomoc nie wiem co mam robić
Dzień dobry. W umowie kupna-sprzedaży może być zapis, że stan techniczny pojazdu jest Panu znany i Pan się pod tym podpisał. Proszę sprawdzić ten zapis w umowie oraz sprawdzić, czy w umowie jest napisane, że samochód jest sprawny. Jeżeli samochód ma uszkodzenia, awarie to powinno być napisane w umowie. Dla pewności skontaktowałbym się też z prawnikiem.
Witam .Kupiłem 8.10.2022 auto z 2017 roku z przebiegiem 90 tys.Od firmy która nabyła to auto w polskim salonie w marcu 2017r. Po przerejestrowaniu,udałem się do autoryzowanego serwisu w celu dokonania przegladu stanu technicznego,podczas którego stwierdzono po badaniu endoskopowym, że silnik bierze olej i kwalifikuje się do wymiany.Pytanie jak mam postąpić, aby zwrócić auto i odzyskać pieniadze.Dodam że jedynym dowodem zakupu jest faktura VAT bez umowy kupna-sprzedaży. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry. Czy zbywca poinformował Pana o potencjalnej wadzie?
Mam takie pytanie. Kupiłem auto od szwagra. Opłaciłem podatek za kupno samochodu.Szwagier auta jeszcze nie zdążył wyrejestrować a ja zarejestrować.I okazało się że coś zaczyna się dziać z silnikiem bo zapala się kontrolka od ciśnienia oleju.Wczesniej tego nie było. Nie chcę mnie narażać na koszty i oddałem mu samochód a on zwrucił mi pieniądze.Czy muszę spisywać odstąpienie od umowy.Isc rejestrować tem samochód na siebie.Pieniadze za podatek też mi oddał. Jak mam się zachować w takiej sytuacji żeby nie było w przyszłości żadnych problemów.
Dzień dobry. Czy zbycie zostało zgłoszone w wydziale komunikacji?
Dzień dobry. Jeśli auto było wypadkowe ale sprzedawca nie poinformował o tym, a póżnej ja znalazłem zdjęcia, czy mogę w takim razie anulować umowę?
Tak. Jeśli sprzedawca o tym nie poinformował, można odstąpić od umowy.
Jeśli wypadek był nie w Polsce i nie za sprzedawcy?
Ale jestem pewny że sprzedawca o tym znał ale ukrył.
Kupiłem samochód 06/10/2022, wczoraj tzn 03/11/2022 zerwał się łańcuch rozrządu. Auto ma przebiegu 113 tyś km. Naprawa oszacowana jest na około 10 tyś zł. Od zakupu nie minął miesiąc i chciałbym się zapytać jak mogłbym się ubiegać komis o pokrycie naprawy lub zwrócić samochód do sprzedającego
Dzień dobry.
Jaka jest przyczyna zerwania łańcucha? Najważniejsza kwestia do ustalenia jest taka, czy przed dniem sprzedaży można było się spodziewać, że łańcuch jest w stanie, w którym mógłby się zerwać. Jeśli tak, to można odstąpić od umowy. Tutaj pokusiłbym się o opinię biegłego rzeczoznawcy samochodowego.
Bez przyczyny, łańcuch się urwał w trakcie normalnej jazdy.
Sprzedałem auto członkowi rodziny, na auto wykupil nowe ubezpieczenie lecz po miesiącu padl silnik .auto nie zostało jeszcze zgłoszone do wydziału komunikacji . Zwróciłem pieniądze za auto i ubezpieczenie a mi zwrócono pojazd .Co mam dalej zrobić w tej sytuacji i co z ubezpieczeniem oc?
Dzień dobry. Skoro pojazd do Pana wrócił, a jego nabywca wykupił ubezpieczenie OC na cały rok, to przejmuje Pan to ubezpieczenie. Z dokumentem odstąpienia od umowy proszę się udać do wydziału komunikacji i zgłosić nabycie.
Dodatkowo jeśli członek rodziny w ciągu miesiąca nie zgłosił nabycia pojazdu, to może zapłacić karę od 200 do 1000 zł za niezgłoszenie.
Witam zakupiłem auto 7 listopada, 9 listopada auto uległo awaria po przejechaniu 200 km, po wizycie w warsztacie okazało się że jeden z cylindrów nie ma kompresji jest wielki nagar w silniku i auto wymaga gruntownego remontu silnika, mechanik stwierdził że to nie mogło powstać nagle i że to wada ukryta. Sprzedający nie poczuwa się do tej awarii i twierdzi że silniki się psują i że dowiadywał się u adwokata że to nie jest jego wina , czy mogę odstąpić od umowy?
Dzień dobry.
Czy sprzedający w rozmowie lub na umowie poinformował, że taka wada istnieje? Jeśli nie, to auto jest do zwrotu, niezależnie od tego, czy silniki się psują, czy nie.
Proszę poinformować sprzedającego, że w przypadku braku rozwiązania sprawy w trybie polubownym skieruje Pan sprawę na drogę sądową i wtedy sprzedający oprócz zwrotu pieniędzy za samochód zapłaci koszty sądowe.
Z adwokatem to prawdopodobnie tradycyjna, handlarska ściema.
Nie poinformował o wadzie silnika, i nie odbiera wypowiedzenia umowy co robić dalej?
Witam kupiłem auto dwa tygodnie temu które miało korozję na progach po kilku dniach zauważyłem mokrą wykładzinę,po odkryciu okazało się że w dodatku są dziury i bardzo zgnita podłoga o której sprzedający nie po informował, czy są szanse zwrotu pieniędzy i oddanie auta
Dzień dobry. Jak najbardziej proszę złożyć odstąpienie od umowy kupna-sprzedaży.
Witam, a co z umowa kupna sprzedaży w momencie zwrotu samochodu? Należy ją zniszyc?
Dzień dobry. Umowę należy zachować.
Dzień dobry, jest następująca sytuacja. Jestem w związku małżeńskim, kupiłem auto (tylko ja podpisałem umowę). Potem spisaliśmy z żoną umowę darowizny na cześć auta, w dowodzie rejestracyjnym ona jest wpisana jako współwłaściciel. Z powodu ujawnionych wad chcemy od umowy sprzedaży odstąpić. Pytanie: kto ma podpisać odstąpienie, tylko ja czy jeszcze żona?
Dzień dobry. Podpisujecie oboje – Pan i żona.
Witam około dwa tygodnie temu kupiłem samochód podpisałem papier który zabrał mi handlarz, więc jestem na złej pozycji nie wiem co było w tej umowie która podpisałe, auto jest po przeglądzie więc się pogodziłem z kosztami naprawy jednak gdy pojechałem do mechanika,mechanik stwierdził że samochód nadaje się tylko na złom czy w takiej sytuacji mogę wnosić o zwrot pieniędzy za zakupione auto?
Dzień dobry. Jeśli mechanik orzekł, że auto nadaje się na złom, to jest duża szansa, że ma rację. I owszem, od takiej umowy można odstąpić. To, że handlarz zabrał papier, to istotnie źle, ale proszę pamiętać, że handlarz musiał zgłosić zbycie pojazdu w wydziale komunikacji i zanieść tam umowę kupna-sprzedaży lub fakturę. Pana dane na niej są, spytałbym w urzędzie, czy da się ją odzyskać.
Ewentualnie zanim pójdzie Pan do handlarza upomnieć się o zwrot, proszę się z nim skontaktować i poprosić o kopię umowy kupna sprzedaży, „bo potrzebna w urzędzie”, a pan zapomniał wziąć i zorientował się dopiero teraz. Jeśli to dobry cwaniak, to pewnie zmiarkuje, o co chodzi, ale warto spróbować. Jak się nie uda, to wtedy do urzędu.
Podpisałem się pod takim czymś. Ale kupowałem auto z przeglądem czyli zdatne do jazdy a okazuje się ze nadaje się tylko na złom. Dlatego wydaje mi się ze to jest ten punkt zahaczenia ale nie jestem pewny,
Art. 558. § 2. stanowi, że rękojmia nie działa, jeśli sprzedający podstępnie zataił wadę. Myślę, że można to tutaj podciągnąć. Na wszelki wypadek skonsultowałbym się z prawnikiem.
Witam, sprzedałem samochód i zgłosiłem sprzedaż już do wydziału komunikacji a po dwóch dniach kupujący chce odstąpić od umowy z pewnej przyczyny,czy ja muszę do urzędu coś znowu zgłaszać że samochód został jednak zwrócony
Dzień dobry. Tak, trzeba to zgłosić. Z dokumentem odstąpienia od umowy kupna sprzedaży należy udać się do wydziału komunikacji. Nawet gdyby nie było trzeba, to zawsze lepiej pójść niepotrzebnie niż nie pójść i mieć potem problemy.
Witam ,
Sytuacja wyglada następująco , zakupiłem samochód używany u dilera hyundaia w Katowicach w kwietniu 2022r, zrobiłem koło 2000km i okazało się, ze silnik jest do generalnego remontu , mechanik uświadomił mnie o kosztach około 10tysPLN (wartość samochodu 20tys PLN) co w takim wypadku powinienem zrobić ?
Ps Nie byłem poinformowany o tej wadzie samochodu. A w umówie jest zapisek typu, że jestem świadom stanowi pojazdu.
Dzień dobry. W tym przypadku liczy się czas – w jakim czasie od zawarcia umowy doszło do awarii? Kolejna rzecz – czy awaria istniała przed zakupem? Czy mechanik może to potwierdzić? Diler będzie się bronił tym, że awaria powstała po zakupie. Podpisana ekspertyza od mechanika byłaby przydatna. Na wszelki wypadek postarałbym się też o opinię rzeczoznawcy.
Witam. Mam problem nabyłem auto które nie spełniało moich oczekiwań. Po prawie 3 tygodniach po porozumieniu ze sprzedającym spisaliśmy że auto nie ma wad ale zdecydowaliśmy się na unieważnienie umowy kupna sprzedaży tylko, że ja zdążyłem auto zgłosić w US i opłacić opłatę. Co teraz ? Jak to ugryźć ??
Dzień dobry,
proszę powiedzieć, w jaki sposób unieważnili Państwo pierwotną umowę kupna-sprzedaży? Ma to znaczenie dla ew. starania się o zwrot zapłaconego PCC. Czy było to oświadczenie podpisane przez obie strony? Jeśli w ten sposób unieważnili Państwo umowę, można starać się o zwrot pieniędzy z US. Reguluje to Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z jej treścią o zwrot PCC można się ubiegać m.in. wtedy, gdy zostały uchylone skutki prawne oświadczenia woli, czyli po zakupie okazało się, że stan samochodu różni się od oczekiwanego i gdyby kupujący o tym wiedział, nie zdecydowałby się na to. Co należy zrobić? Złożyć wniosek do właściwego US o przeprowadzenie postępowania podatkowego.