Brak OC i przeglądu a sprzedaż samochodu

brak OC a sprzedaż auta
opublikowano: 16 stycznia 2019 aktualizacja: 2 stycznia 2024 autor: redakcja

Jedyne pewne rzeczy na świecie to, cytując klasyka, śmierć i podatki. Do tej listy można dopisać jeszcze ubezpieczenie OC dla kierowcy. O tym, że jest ono obowiązkowe, wiadomo powszechnie, ale nie zawsze samochód jest rzeczywiście objęty taką ochroną. Sprawdzamy, z czym posiadanie polisy OC i jej brak wiążą się w praktyce.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest tak samo ważne, jak prawo jazdy czy przegląd techniczny. Bez załatwienia którejkolwiek z tych formalności nie możemy poruszać się samochodem po drogach publicznych legalnie.

Kara za brak ubezpieczenia OC jest bardzo dotkliwa, a stawka podwyższana jest co pół roku. Jednocześnie za jej nałożenie odpowiedzialna jest nie tylko policja, ale również Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który monitoruje sytuację na polskich drogach. Mimo wszystko wciąż są właściciele pojazdów, którzy nie mają nie tylko ważnego OC, ale i obowiązkowego przeglądu. Co w przypadku, gdy chcemy kupić taki pojazd?

Co grozi za brak ubezpieczenia OC?

Jeśli zostaniemy przyłapani na jeździe bez ważnej polisy OC, np. w trakcie kontroli drogowej czy podczas ustalania przyczyn wypadku, w którym braliśmy udział, to w świetle prawa popełniamy wykroczenie.

Co prawda od 1 października 2018 roku nie musimy już mieć obowiązkowego ubezpieczenia przy sobie (razem z dowodem rejestracyjnym), ale warto pilnować, by polisa i inne dokumenty były ważne.

Za każdy dzień bez OC zapłacimy karę finansową. Ile, to zależy od liczby dni bez ubezpieczenia, a także rodzaju pojazdu (osobowy, ciężarowy, motocykl, motorower). Karę nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Według najnowszych stawek, które obowiązują od stycznia od stycznia 2024 roku, osoby bez ważnego OC muszą liczyć się z następującymi konsekwencjami.

Brak OC

Samochód osobowy

Samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy

Pozostałe pojazdy

Do 3 dni

1 700 zł

2 550 zł

280 zł

Od 4 do 14 dni

4 240 zł

6 370 zł

710 zł

Powyżej 14 dni

8 480 zł

12 730 zł

1 410 zł

PAMIĘTAJ!
UFG prowadzi rejestr umów ubezpieczenia OC, w którym gromadzi dane m.in. na temat okresu zawarcia umowy ubezpieczenia. System zwany „wirtualnym policjantem” sam weryfikuje ciągłość ubezpieczenia. Z kolei towarzystwa ubezpieczeń muszą przekazać do rejestru informacje o zawarciu umowy.

Nie jest oczywiście tak, że każdy dzień zwłoki zostanie odnotowany, a właściciel pojazdu ukarany. Nie warto jednak ryzykować, ponieważ kontrole są coraz dokładniejsze, a – jak widać po powyższej tabeli – kary coraz bardziej dotkliwe.

Przykład: Pani Anna sprowadziła samochód, Skodę Octavię, z Czech. Skorzystała z pomocy zajmującej się tym firmy, która za odpowiednią opłatą zajęła się formalnościami na granicy. Nowa właścicielka musiała jedynie pojechać na przegląd i podpisać umowę ubezpieczeniową. Z powodu braku czasu przystąpiła do tego dopiero tydzień po sprowadzeniu auta. Jej sprawą zainteresował się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który nałożył na panią Annę karę ustawową – 4 240 zł. Choć ostatecznie kobieta wykupiła OC, musiała również zapłacić wysoką karę.

Kupno samochodu bez OC – jakie zasady?

Sam zakup samochodu bez ważnej polisy OC nie jest karalny, tyle że nie możemy poruszać się takim pojazdem legalnie. Tu działa zasada taka sama jak w przypadku braku ważnego przeglądu technicznego.

Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umowy OC przechodzą na nas jako nabywców pojazdu. Kiedy kupujemy samochód razem z ubezpieczeniem, to:

  • możemy rozwiązać dotychczasową umowę – należy tylko dopilnować, aby pomiędzy jedną a drugą polisą nie było ani jednego dnia przerwy;
  • kontynuować umowę zawartą przez poprzedniego właściciela aż do końca okresu, na jaki została zawarta.

Kiedy kupujemy samochód bez ubezpieczenia, musimy jak najszybciej, jeszcze tego samego dnia go ubezpieczyć, o ile wcześniej nie wymaga także zarejestrowania (w Wydziale Komunikacji urzędu miasta, urzędu dzielnicy lub starostwa powiatowego). Pojazd można ubezpieczyć również przed przerejestrowaniem.

Zawarcie nowej umowy OC

W przypadku, gdy samochód nie miał ważnej polisy OC, zobowiązani jesteśmy do bezzwłocznego zakupu ubezpieczenia. Poszukiwania najlepiej rozpocząć w Internecie. Porównywarki oraz kalkulatory OC pozwalają na znalezienie najlepszej i jednocześnie najtańszej oferty.

Do wyliczenia stawki wykorzystywany jest specjalny algorytm, który łączy niezbędne dane. Związane zarówno z samym pojazdem, jak i jego nowym właścicielem. Ważne są między innymi zebrane zniżki, ale również doświadczenie czy sytuacja życiowa kierowcy. W przypadku auta kluczowa jest jego wartość, ale nie bez znaczenia jest również pojemność silnika.

Zobacz też: Ile kosztuje OC – sprawdź cenę ubezpieczenia samochodu

Zarejestrowanie kupionego pojazdu

Jeśli jesteś nowym właścicielem pojazdu, koniecznie musisz pamiętać o jego zarejestrowaniu. Zgodnie z przepisami masz na to 30 dni od momentu zakupu. Możliwe jest – w określonych okolicznościach – zachowanie dotychczasowych tablic rejestracyjnych, ale wciąż niezbędna jest wizyta w urzędzie (odpowiednim do zamieszkania wydziale komunikacji).

Lista dokumentów niezbędnych do rejestracji

Żeby szybko zarejestrować swój nowy samochód, najlepiej skorzystać z możliwości wcześniejszego umówienia wizyty w urzędzie. Dzięki temu można uniknąć kolejek i wielogodzinnego oczekiwania. Ważne jest również, żeby mieć ze sobą komplet dokumentów:

  • wniosek o rejestrację (wzór do znalezienia w internecie lub w dowolnym wydziale komunikacji);
  • dokument potwierdzający zakup pojazdu (umowa kupna-sprzedaży lub faktura);
  • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego;
  • dowód rejestracyjny;
  • dowód odprawy celnej;
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne (jeżeli samochód ich nie ma nalży sporządzić oświadczenie o ich braku);
  • potwierdzenie wniesienia opłat za rejestrację;
  • pełnomocnictwo wraz z opłatą skarbową (opcjonalnie – opłaty nie dokonuje się w sytuacji, gdy pełnomocnikiem jest np. żona lub mąż).

Auto bez ważnego OC – czy można nim wrócić do domu?

Jeśli kupiony właśnie pojazd nie ma ważnego OC, nie można wyjechać nim na polskie drogi. Może to skutkować mandatem lub karą. W takim wypadku kluczowa jest kolejność działań – po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży należy podpisać umowę ubezpieczeniową.

Można skorzystać z pomocy doradcy ubezpieczeniowego, ale nigdy nie wiadomo, kiedy będzie wolny termin na wizytę. Obecnie większość osób od razu szuka rozwiązania w Internecie. Skorzystanie z możliwości, jakie dają porównywarki OC są w tym wypadku kluczowe. Są szybkie, wygodne i pozwalają na wybranie najlepszej polisy. Dopiero po wydaniu kompletu dokumentów, pojazd może wyjechać na drogę.

Sprzedaż samochodu bez OC – o czym pamiętać?

Jeśli sprzedajemy samochód bez dopełnienia obowiązkowych formalności, musimy powiadomić o tym kupującego, ale także pamiętać o terminach:

  • polisa OC – kupujący jest odpowiedzialny za ubezpieczenie samochodu dopiero od dnia zakupu i najpóźniej w tym dniu powinien wykupić je dla siebie. To znaczy, że do czasu sprzedaży auta polisa musi być ważna;
  • przegląd techniczny – jeśli upłynął termin przeglądu w momencie zakupu pojazdu, nowy nabywca musi przetransportować samochód na lawecie do najbliższej stacji diagnostycznej. W przeciwnym razie ryzykuje popełnieniem wykroczenia.

PAMIĘTAJ!
Sprzedając samochód, musisz przekazać kupującemu kartę pojazdu, dowód rejestracyjny, polisę OC i umowę kupna-sprzedaży z poprzednim właścicielem.

Po sprzedaży samochodu trzeba jeszcze powiadomić o transakcji odpowiedni organ administracyjny (Urząd Miejski). Mamy na to maksymalnie 30 dni. O sprzedaży auta musi też wiedzieć towarzystwo ubezpieczeń – do 14 dni. W przeciwnym razie zarówno sprzedający, jak i kupujący zostaną wezwani do opłacenia kolejnych rat ubezpieczenia.

Zakup OC – jak zrobić to szybko i tanio?

Wspomniane już wcześniej porównywarka i kalkulator OC są obecnie najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy szukają dobrego ubezpieczenia OC.

Wszystko można załatwić bez wychodzenia z domu, a znalezienie kilkunastu ofert, które można następnie porównać, to prosta procedura, podczas której niezbędne są dane kierowcy i informacje o pojeździe. To również szansa na znalezienie faktycznie najtańszego i najlepszego ubezpieczenia.

Przykład: Ubezpieczenia dla swojego Forda S-Max z 2018 roku szukał 34-Bartek z Nowego Sącza. Samochód ma przebieg wynoszący 189 tysięcy kilometrów oraz silnik benzynowy o pojemności 2.0. Samochód jest garażowany. Oto jakie propozycje ochrony samochodu otrzymał Bartek.

TowarzystwoOCACASSNNWCENA
BALCIA+397,00
MTU24+447,00
LINK4++484,11
UNIQA++++1672,00
MTU24++++1971,00
TRASTI++++3031,00
*kalkulacja cen z dnia 2 stycznia 2024 roku

Wyraźnie widać, że cena ubezpieczenia samochodu Bartka zależy m.in. od zakresu ochrony, jaki wybierze. Otrzymał bowiem propozycje nie tylko samego OC, ale także pakietów obejmujących także ubezpieczenie autocasco, assistance czy NNW.

Co istotne, między najtańszym pełnym pakietem a najdroższym Bartek może zaoszczędzić prawie 1500 zł. Jeśli i Ty szukasz kompleksowego zabezpieczenia pojazdu, ale także siebie i swoich bliskich, zajrzyj do porównywarki ubezpieczeń i sprawdź, ile zaoszczędzisz!

5/5

FAQ - najczęściej zadawane pytania o brak OC i przeglądu technicznego przy sprzedaży auta

  1. Co zrobić po zakupie samochodu bez OC?

    Bezzwłocznie, najlepiej jeszcze tego samego dnia, ubezpieczyć pojazd. Jeśli nie u agenta, warto skorzystać z możliwości, jakie dają porównywarki OC dostępne w internecie. Nawet jeden dzień zwłoki z zakupem polisy oznaczać może dotkliwe kary od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

  2. Czy brak OC auta może oznaczać kary dla nowego właściciela?

    Nie, ponieważ nowy właściciel odpowiedzialny jest za OC od momentu zakupu pojazdu. Oznacza to jednak, że musi jak najszybciej wykupić polisę, ponieważ każdy dzień zwłoki to narażanie się na dodatkowe kary. Nie może jednak zostać obciążany karami za niedopatrzenia poprzedniego właściciela.

  3. Jaki jest najszybszy sposób na podpisanie nowej umowy ubezpieczeniowej?

    Obecnie najlepiej skorzystać z porównywarek internetowych, które – po podaniu najważniejszych danych związanych z pojazdem i właścicielem – pozwalają na porównanie kilkunastu ofert od działających na polskim rynku ubezpieczycieli. To wygodne, szybki i najtańsze rozwiązanie, które pozwala na uniknięcie kary za brak ciągłości ubezpieczenia OC.

  4. Czy po zakupie samochodu bez OC muszę udać się do agenta ubezpieczeniowego?

    Samochód należy ubezpieczyć bezzwłocznie, a wizyta u agenta jest jednym z rozwiązań. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze uda się do niego dostać tego samego dnia. Wygodniej i szybciej jest skorzystać z możliwości, jakie dają serwisy internetowe zajmujące się porównywaniem ofert OC. Wystarczy kilkanaście minut, żeby cieszyć się nową polisą.