Oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym – opis pól

Dowód rejestracyjny i kluczyki do auta
opublikowano: 21 marca 2022 aktualizacja: 29 lipca 2022 autor: redakcja

Dowód rejestracyjny jest najważniejszym dokumentem każdego pojazdu, ponieważ oznacza dopuszczenie pojazdu do ruchu po drogach publicznych. Pomimo tego, że jego posiadanie w trakcie jazdy nie jest obowiązkowe, warto zadbać o to, by wszystkie informacje były w nim zgodne ze stanem faktycznym. Które dane w dokumencie dowodu rejestracyjnego są najbardziej istotne? Co dokładnie oznaczają?

Dowód rejestracyjny – opis

Ten dokument jest wydawany obowiązkowo podczas rejestracji każdego pojazdu, który ma się poruszać po drogach publicznych. Dotyczy zatem zarówno auta osobowego, ciężarowego, autobusu, jak i ciągnika rolniczego.

Uprawnienia wydaje Wydział Komunikacji zgodny z miejscem zamieszkania osoby, która wykonuje dokument. Instytucja ma 30 dni na wydanie dokumentu, natomiast na czas jego przygotowania przez Wytwórnię Papierów Wartościowych wydaje dowód tymczasowy – tak zwany miękki. Mieści się w nim o wiele mniej informacji, ale zgodnie z prawem traktowany jest na równi z twardym dowodem rejestracyjnym.

Sprawdź również: Czy można kupić ubezpieczenie OC na miękki dowód rejestracyjny?

Wcześniej na wymianę dokumentu wpływał fakt, że nie mieścił on już więcej pieczątek związanych z pozytywnym wynikiem przeglądu technicznego. Obecnie pieczątki nie są wymagane, a informacje dotyczące stanu technicznego znaleźć można w bazie CEPiK. Osoba kontrolująca pojazd na drodze nie musi zatem zaglądać do dowodu rejestracyjnego – wszystkie informacje może sprawdzić zdalnie w odpowiednim systemie.

Nowy posiadacz jest zobowiązany do zgłoszenia nabycia pojazdu w ciągu 30 dni od uzyskania własności, tj. podpisania umowy kupna-sprzedaży, umowy darowizny lub wystawienia faktury VAT.

Powinien także przerejestrować pojazd i wymienić dowód rejestracyjny, ale zgodnie z orzeczeniem WSA w Szczecinie sygn. akt II SA/Sz 229/20 nie musi tego robić od razu, jeśli kupił używany pojazd na terytorium Polski. Rejestracja pojazdu następuje bowiem na wniosek właściciela.

Oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym

Warto przyjrzeć się również temu, jakie można znaleźć oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym i jak je czytać. Informacje w nim zawarte są związane zarówno z samym pojazdem, jak i jego właścicielem (lub właścicielami). Co ważne, nie znajdzie się tam informacji na temat kierowcy – to oznacza, że jednym samochodem może poruszać się nieograniczona liczba osób. Auto zakupione na kredyt lub za pomocą leasingu, w dokumentach ma wymienione jednostki, które je finansują.

Jak czytać dowód rejestracyjny? W razie wątpliwości, co oznaczają poszczególne liczby i symbole, ich opis znajduje się w samym dokumencie – na środkowej stronie w formie legendy. Można tam zajrzeć zawsze w razie potrzeby.

Dowód rejestracyjny wzorzec
Wzorzec dowodu rejestracyjnego z przykładowymi danymi – źródło gov.pl

Jakie dane z dowodu rejestracyjnego są najbardziej istotne? Przede wszystkim te, które są zawarte na pierwszej stronie dokumentu:

 • A – numer rejestracyjny pojazdu,
 • D.1 – marka samochodu,
 • D.2 – typ pojazdu,
 • D.3 – model pojazdu,
 • E – numer ewidencyjny pojazdu (VIN).

Równie ważne informacje znajdują się na odwrocie, czyli ostatniej stronie. Tam umieszczono następujące dane:

 • C – dane posiadacza dowodu rejestracyjnego i właściciela pojazdu, w tym:
  • C.1.1 – imię/nazwisko lub nazwa posiadacza dokumentu
  • C.1.2 – numer PESEL/REGON posiadacza dokumentu
  • C.1.3 – adres posiadacza dokumentu
  • C.2.1 – imię/nazwisko lub nazwa właściciela pojazdu
  • C.2.2 – numer PESEL/REGON właściciela pojazdu
  • C.2.3 – adres właściciela pojazdu
 • F.1 – maksymalna masa całkowita pojazdu (kg)
 • F.2 – dopuszczalna masa całkowita pojazdu (kg)
 • F.3 – dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów (kg)
 •  G – masa własna pojazdu (w przypadku pojazdu ciągnącego innego niż kategoria M1, masa własna pojazdu obejmuje urządzenie sprzęgające (w kg))
 • J – kategoria pojazdu
 • K – numer świadectwa homologacji typu pojazdu (jeśli występuje)
 •  L – liczba osi
 •  O.1 – maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem (kg)
 •  O.2 – maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca (kg)
 •  P.1 – pojemność silnika (cm³)
 • P.2 – maksymalna moc netto silnika (kW)
 •  P.3 – rodzaj paliwa
 • Q – stosunek mocy do masy własnej (kW/kg; dotyczy motocykli i motorowerów)
 •  S.1 – liczba miejsc siedzących, włączając siedzenie kierowcy
 • S.2 – liczba miejsc stojących (jeśli występuje).

Warto zwrócić uwagę, że nie zawsze oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym zajmują wszystkie rubryki. Nie jest to żaden błąd. Niektóre dane dotyczą tylko niektórych typów pojazdów (na przykład liczba miejsc stojących). Wzór dokumentu jest uniwersalny, dlatego jest wydawany zarówno dla aut osobowych, jak i dla autobusów czy samochodów ciężarowych. Nie należy więc niepokoić się, że niektóre „okienka” pozostały puste.

Dowód rejestracyjny – oznaczenia przeglądów i inne dane

Rewers dowodu rejestracyjnego - terminy badań technicznych
Rewers dowody rejestracyjnego – źródło gov.pl

Rubryki, w których widnieją dane techniczne pojazdu i jego właściciela to nie jedyne istotne miejsca w tym dokumencie. Bardzo ważna jest też część, w której znajdują się miejsca do wpisywania terminu kolejnego badania technicznego.

Reszta pól pozwala na umieszczanie adnotacji urzędowych, na przykład na temat montażu instalacji LPG, haka do przewożenia przyczepy oraz danych współwłaściciela.

Czy trzeba wozić ze sobą dowód rejestracyjny?

Od 1 października 2018 nie jest to już konieczne. Kierowca, jak mówią przepisy, nie jest zobowiązany do posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz umowy polisy OC w czasie jazdy dlatego, że nie musi ich okazywać w czasie kontroli policji. Policja lub inne uprawnione służby wszelkie informacje na temat samochodu i jego właściciela mogą czerpać z CEPiK – bazy danych na temat kierowców i pojazdów.

Zniesienie tego obowiązku nie oznacza jednak, że auto może być niezarejestrowane lub nie mieć aktualnych badań technicznych – w tej kwestii nic się nie zmieniło. O te formalności właściciel powinien zadbać, a różnica dotyczy braku obowiązku okazania dokumentu podczas kontroli drogowej.

Czy jednak rzeczywiście warto podróżować bez dowodu i polisy OC? Zdania na ten temat są podzielone. Z jednej strony kierowcy doceniają wygodę – nie muszą pamiętać o kolejnym obowiązku. Dowód rejestracyjny ma ponadto dość nietypowe wymiary, dlatego trudno zmieścić go do portfela, a w torebce czy kieszeni może się uszkodzić. Kwestie praktyczne zdecydowanie przemawiają zatem za pozostawieniem „papierów” w domu.

Zobacz: Co zrobić gdy zgubisz dokumenty: prawo jazdy, OC, dowód rejestracyjny?

Należy jednak mieć na uwadze fakt, że w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych sytuacji (np. wypadek), posiadanie przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia OC może sprawić, że procedura związana z likwidacją powstałych szkód pójdzie znacznie szybciej. Oczywiście wszystkie te czynności i tak zostaną przeprowadzone, jeśli nie miałeś przy sobie dokumentów, ale może być to trochę bardziej trudne. Zwłaszcza w sytuacji, gdy poszkodowany w stłuczce musi sam szukać informacji o sprawcy za pomocą systemu internetowego.

Informacje w dowodzie rejestracyjnym – podsumowanie

Dowód rejestracyjny jest najważniejszym dokumentem każdego pojazdu. Choć kierowca nie musi mieć go przy sobie podczas jazdy, każdy samochód, autobus czy ciągnik poruszający się po drogach powinien zostać zarejestrowany, czego potwierdzeniem jest właśnie wydanie dowodu.

Można w nim znaleźć wszelkie istotne informacje na temat pojazdu, takie jak numer rejestracyjny, VIN, dopuszczalną masę całkowitą czy liczbę miejsc. Ponadto, jest to także miejsce, w którym umieszcza się dane na temat terminu ważności przeglądu technicznego.

W razie wątpliwości, jak czytać poszczególne oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym, wyjaśnienie można znaleźć w samym dokumencie – na środkowej stronie.

5/5

FAQ:

 1. Czy trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

  Zgodnie z przepisami nie trzeba mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego podczas jazdy. Funkcjonariusz policji lub innych służb, które są uprawnione do przeprowadzania kontroli drogowych, nie może wymagać okazania tego dokumentu. W niektórych sytuacjach dowód i polisa OC mogą jednak okazać się przydatne. Chodzi między innymi o stłuczki, czy innego typu sytuacje sporne na drodze.

 2. Kod AZTEC – do czego służy w dowodzie rejestracyjnym?

  Kod AZTEC ma formę ciemnego kwadratu, który znajduje się na przedostatniej stronie dokumentu. Jest zapisem wszystkich informacji zawartych w dowodzie rejestracyjnym. Aby go odczytać, należy użyć specjalnego dekodera.
  W praktyce nie jest on zbyt często używany, przede wszystkim dlatego, że znając numer rejestracyjny pojazdu, wszelkie dane można pobrać z systemu CEPiK. Nie trzeba wykorzystywać do tego czytnika AZTEC.