Samochód z Anglii – gdzie szukać ofert? Jak sprowadzić auto?
Niektórzy Polacy decydują się na sprowadzenie samochodów z Anglii. Nie jest to co prawda popularne rozwiązanie, przede wszystkim z uwagi na wysokie koszty ubezpieczenia pojazdów z wysp. Niemniej jednak wiele osób zastanawia się, gdzie szukać najlepszych ofert oraz jakie formalności trzeba załatwić przy zakupie tzw. „anglików”. Jeśli interesują Cię wyszczególnione zagadnienia, dobrze trafiłeś. Podstawowe informacje na wspomniany temat znajdziesz w niniejszym artykule.
Czy warto sprowadzić samochód z Anglii?
Import aut z Anglii w pewnych sytuacjach może okazać się opłacalny dla polskich kierowców. Na ten stan rzeczy wpływają głównie relatywnie niskie ceny modeli pochodzących z Wielkiej Brytanii. Z drugiej strony trzeba mieć też świadomość, że w Anglii obowiązuje ruch lewostronny. W znacznym stopniu wpływa to na odmienną konstrukcję pojazdów sprowadzanych z wysp. W ich przypadku kierownica zazwyczaj umieszczona jest po prawej stronie. Co więcej, także przednie lampy oraz światła przeciwmgielne ustawione są w inny sposób niż ma to miejsce w przypadku samochodów poruszających się po polskich drogach.
Od 2015 roku przy rejestracji samochodów z Wielkiej Brytanii nie ma konieczności zmiany położenia kierownicy z prawej na lewą stronę. Niemniej jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jazda angielskim autem przystosowanym do przemieszczania się ruchem lewostronnym w polskich warunkach wiąże się z różnymi niedogodnościami. Kierowcy takich pojazdów muszą zachowywać szczególną ostrożność zwłaszcza przy wyprzedzaniu innych aut.
Angielskie strony z samochodami
Osoby zainteresowane zakupem auta z Anglii zwykle szukają najlepszych dla siebie ofert na odpowiednich stronach internetowych. Do najpopularniejszych portali można zaliczyć:
- Autotrader;
- Ebay;
- Facebook Marketplace;
- Parkers;
- Motors.co.uk.
Wymienione strony z angielskimi samochodami to bardzo popularne serwisy, na których można znaleźć zarówno fabrycznie nowe, jak i używane pojazdy rozmaitych marek. Z punktu widzenia klienta oznacza to możliwość wyboru najlepszego dla siebie pojazdu w atrakcyjnej cenie.
Autotrader
Autotrader to wyspecjalizowany portal stworzony z myślą o osobach prywatnych oraz firmach planujących wystawienie auta na sprzedaż. Dzięki zaawansowanej opcji filtrowania dostępnych pojazdów (np. z uwagi na markę, model, rok produkcji, zakres cenowy) można bez problemu zawęzić zakres poszukiwań do najbardziej interesujących daną osobę modeli. Do niemal każdego auta dodany jest szczegółowy opis oraz zdjęcia. Po dokonaniu wyboru odpowiedniego pojazdu wystarczy skontaktować się ze sprzedawcą w celu omówienia szczegółów transakcji.
Ebay
Portal Ebay to jeden z najpopularniejszych serwisów aukcyjnych na świecie. Można tam znaleźć również samochody osobowe z Anglii. Oferty sprzedaży niektórych z nich zamieszczane są na zasadzie zwykłych ogłoszeń, które można selekcjonować zgodnie z określonymi kryteriami charakterystycznymi dla motoryzacyjnych serwisów ogłoszeniowych.
W przypadku innych pojazdów natomiast organizowane są licytacje. Auta z Anglii oferowane w systemie aukcyjnym często nie mają zaznaczonej najniższej wartości. W praktyce oznacza to możliwość ich nabycia w atrakcyjnej cenie. Zwycięzcy licytacji nie muszą wnosić opłaty z góry. Mogą najpierw obejrzeć kupiony samochód.
Facebook Marketplace
Facebook Marketplace w ostatnich latach coraz bardziej zyskuje na popularności wśród osób myślących o sprzedaży samochodu. Z serwisu tego można swobodnie korzystać nie tylko za pośrednictwem tradycyjnych stron internetowych, ale także urządzeń mobilnych. Proces zamieszczenia ogłoszenia na portalu trwa jedynie kilka chwil i jest bezpłatny.
Parkers
Parkers jest jednym z najpopularniejszych serwisów z ofertami motoryzacyjnymi zamieszczanymi przez właścicieli samochodów z Wielkiej Brytanii. Poza szczegółową wyszukiwarką ogłoszeń dostępna jest tam również opcja szacowania ceny konkretnego pojazdu na angielskim rynku. W celu skorzystania z tej możliwości należy wpisać w odpowiednie miejsce numer rejestracyjny wybranego auta. Potencjalnych klientów z pewnością zainteresują także opinie użytkowników określonych modeli.
Motors.co.uk
Motors.co.uk jest serwisem zaliczającym się do największych konkurentów Autotrader. Za jego największą zaletę uznaje się inteligentną wyszukiwarkę aut, zwaną Smart Search. Znajduje ona automatycznie odpowiednie pojazdy, bazując przy tym na podanych przez klienta informacjach odnośnie do przeznaczenia samochodu, jego dodatkowego wyposażenia, oczekiwanego zużycia paliwa, a także zakresu cenowego.
Może cię zainteresować: Francuskie strony z samochodami – gdzie szukać auta z Francji?
Popularne „angliki” można też nabyć za pośrednictwem firm zajmujących się świadczeniem tego typu usług. W praktyce jest to jednak mało opłacalne rozwiązanie.
Komisy, aukcje – inne sposoby na znalezienie auta
Planując sprowadzenie samochodu z Wielkiej Brytanii, można też skorzystać z oferty komisów działających w tym kraju. Rozwiązanie to ma kilka zalet. Przede wszystkim oferowane przez takie firmy auta przechodzą przed dopuszczeniem ich do sprzedaży przechodzą szczegółowy przegląd techniczny. Co więcej, dla wielu osób znakomitą opcją okazuje się zamiana posiadanego dotychczas pojazdu na inny model oferowany przez komis. Cała operacja nosi nazwę part exchange.
Komisy samochodowe z Anglii można znaleźć poprzez wpisanie w Google odpowiedniej frazy wraz z nazwą miejscowości. Zestawienie firm z różnych miast dostępne jest na FindGarage oraz Yello Pages.
Aukcje samochodów z Anglii odbywają się zarówno w tradycyjny sposób, jak i w formie online (np. na stronach bca.co.uk,, auctioneers.co.uk.). Za ich pośrednictwem w ręce klientów trafiają relatywnie tanie modele. Niestety, w tym przypadku często nie ma możliwości sprawdzenia stanu technicznego danego pojazdu ani jego przetestowania.
Historia auta z Wielkiej Brytanii – jak sprawdzić?
Sprawdzenie historii samochodu sprowadzanego z Wielkiej Brytanii jest bardzo proste. Do realizacji tego celu wystarczy znajomość numeru rejestracyjnego danego pojazdu. Do weryfikacji auta z wysp służą trzy strony internetowe. Są to kolejno:
- Check-mot.service – rządowa strona, z której można korzystać bezpłatnie; znajdują się tam informacje na temat przeprowadzonych badań technicznych pojazdu, dacie kolejnego przeglądu, a także wskazaniach producenta odnośnie do kwestii bezpieczeństwa;
- Vehicleenquiry – serwis zawierający informacje o regularności opłacania podatku drogowego oraz ewentualnych zaległościach w tej dziedzinie;
- Hpicheck – strona przeznaczona do weryfikacji, czy dany samochód uczestniczył w kolizji lub wypadku; powypadkowe pojazdy towarzystwa ubezpieczeniowe przyporządkowują do jednej z czterech kategorii: (N – niewielkie uszkodzenie na skutek drobnej stłuczki; S – auta nadające się do naprawy, B – poważne zniszczenie pojazdu; S – samochód nadający się tylko na złom).
Wyśmienitym rozwiązaniem jest też poszukanie stosownych informacji na stronie DVLA. Strona ta służy do weryfikacji danych dotyczących podatku drogowego, danych technicznych auta i terminu jego przeglądu, a także ostatniego wpisu w certyfikacie rejestracyjnym.
Samochód z UK – akcyza, badania techniczne i dokumenty
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie i sprowadzeniu samochodu z Wielkiej Brytanii, warto zwrócić uwagę na to, czy dany pojazd ma ważną polisę OC oraz aktualne badania techniczne. Powinien zostać odprowadzony od niego podatek drogowy. Po dokonaniu transakcji kupna sprzedaży klient otrzymuje od sprzedawcy fakturę albo umowę. Trzeba też wypełnić sekcję C(4) w dowodzie rejestracyjnym, a następnie wysłać tę część dowodu do angielskiego wydziału komunikacji (DVLA). Należy także pamiętać o załatwieniu innych formalności.
Akcyza
Akcyzę należy opłacić w ciągu 30 dni od sprowadzenia samochodu. Można to zrobić online lub osobiście w urzędzie skarbowym. Wysokość tego podatku uzależniona jest od pojemności silnika, przy czym graniczną wartością jest tutaj 2000 m3. W przypadku aut o mniejszej niż wymieniona pojemności stawka akcyzy wynosi 3,1%. Natomiast jeśli wspomniana wartość jest większa, wówczas trzeba liczyć się z koniecznością opłacenia akcyzy w wysokości 18,6% wartości rynkowej auta (w przypadku samochodów hybrydowych stawka akcyzy jest obniżona o połowę). W ciągu dwóch tygodni od opłacenia podatku trzeba złożyć deklarację uproszczonego nabycia wewnątrzwspólnotowego.
Badania techniczne
Samochody sprowadzane z Anglii po przyjeździe do Polski muszą zostać poddane badaniom technicznym wykonywanym przez mechaników z autoryzowanej stacji kontroli pojazdów. Zanim jednak do tego dojdzie, najpierw należy najpierw odpowiednio ustawić lusterka, a następnie przełożyć światła przeciwmgielne na lewą stronę.
Kluczowe jest także ułożenie przednie lamp w taki sposób, aby nie oślepiały kierowców jadących z naprzeciwka. Licznik po przeprowadzonych modyfikacjach powinien wskazywać prędkość w km/h. Koszt przystosowania „anglika” do jazdy po polskich drogach oscylują na poziomie od kilku do nawet kilkunasty tysięcy złotych. Na ich ostateczną wysokość wpływa głównie cena określonych części oraz wydatki na robociznę.
Dokumenty
Dokumenty przekazywane do wydziału komunikacji (dowód rejestracyjny, polisa OC, umowa kupna-sprzedaży) powinny być przetłumaczone na język polski. Zadanie ich przełożenia warto powierzyć doświadczonemu tłumaczowi przysięgłemu. Po dopełnieniu wszystkich tych formalności należy odwiedzić wydział komunikacji. Trzeba mieć ze sobą następujące dokumenty:
- dowód osobisty i rejestracyjny;
- wniosek o rejestrację samochodu;
- fakturę albo umowę kupna-sprzedaży;
- potwierdzenie opłacenia akcyzy;
- zaświadczenie o przeprowadzeniu badań technicznych.
Za rejestrację samochodu należy zapłacić 256 zł albo 1176 zł (w przypadku indywidualnych tablic rejestracyjnych).
Ubezpieczenie „anglika” w Polsce
Po sprowadzeniu „anglika” do Polski trzeba jeszcze dopełnić formalności związanych z wykupieniem ubezpieczenia OC. Przy rejestracji auta trzeba zapłacić pełną roczną polisę. Niestety, zwykle jest ona znacznie droższa niż ma to miejsce w przypadku aut przystosowanych do ruchu prawostronnego. Ubezpieczyciele uznają bowiem samochody z Anglii za pojazdy stwarzające duże zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego na polskich drogach.
Zobacz także: Ile kosztuje ubezpieczenie „anglika” w Polsce?
Na szczęście koszty nabycia ubezpieczenia OC można maksymalnie obniżyć, korzystając z różnych dostępnych na Internecie porównywarek. Zestawiając ze sobą różne oferty polis, można trafić na najlepszą.
Podsumowanie
Podsumowując, należy stwierdzić, że:
- osoby myślące o sprowadzeniu auta z Anglii mogą znaleźć odpowiednie oferty na różnych stronach internetowych (np. Autotrader, Ebay);
- pojazdy różnych marek można także znaleźć w komisach oraz na aukcjach samochodowych;
- do weryfikacji aut z Anglii służą różne strony internetowe;
- wysokość akcyzy uzależniona jest od pojemności silnika pojazdu;
- dokumenty niezbędne do rejestracji samochodu muszą być przetłumaczone na język polski.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
-
Na jakich stronach warto szukać ofert sprzedaży aut z UK?
Jest kilka takich stron m.in. Autotrader, Ebay, Facebook Marketplace oraz Parkiers.
-
Jak zarejestrować „anglika” w Polsce?
Należy przedstawić w wydziale komunikacji niezbędną dokumentację w języku polskim oraz uiścić opłatę w stosownej wysokości. Samochody z Anglii muszą też zostać odpowiednio przystosowane do ruchu prawostronnego.
-
Jak sprawdzić online historię samochodu z Anglii?
Można to zrobić na takich stronach, takich jak hpicheck.com, check-mot.service.gov.uk, vehicleenquiry.service.gov.uk