Ubezpieczenie OC komisowe – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć
Kupujesz samochód z komisu samochodowego? Spisanie umowy to nie wszystko, o czym powinieneś pamiętać. Istotne są także kwestie związane z ubezpieczeniem pojazdu. Podpowiadamy, czym jest ubezpieczenie komisowe i jakich formalności musisz dopełnić.
W momencie sprzedaży czy oddania pojazdu do komisu samochodowego, polisa OC nie wygasa – korzysta z niej kolejny właściciel. Czasami to komis samodzielnie ubezpiecza samochód – umowa jest wtedy zawierana tylko na miesiąc (lub dłużej, ale z symboliczną składką). W takim przypadku nabywca auta powinien koniecznie sprawdzić nie tylko termin wygaśnięcia polisy, ale również koszt ubezpieczenia, po ewentualnej rekalkulacji składki.
Auto z komisu, z polisą OC od poprzedniego właściciela – co z kontynuacją umowy?
zakres i działanie polisy OC został uregulowany w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jeżeli kupisz pojazd i otrzymasz polisę zbywcy pojazdu, masz kilka możliwości:
- możesz kontynuować ubezpieczenie, które zakupił poprzedni właściciel
Spodziewaj się jednak, że ubezpieczyciel dokona ponownej kalkulacji składki, czyli sprawdzi, jakie ryzyko wiąże się z podpisaniem umowy z Tobą. Ryzyko jest szacowane na podstawie m.in. wieku właściciela samochodu i jego dotychczasowej historii szkodowej – może się okazać, że będziesz musiał dopłacić.
Jeżeli zdecydujesz się na tę opcję, pamiętaj, że ubezpieczenie nie odnowi się automatycznie – polisa wygaśnie. Wówczas będziesz musiał samodzielnie zadbać o nowe OC. Jeżeli o tym zapomnisz, grozi Ci kara za przerwę w ubezpieczeniu, egzekwowana przez UFG. - zawrzeć nową umowę OC
Nie musisz kontynuować umowy OC, którą wykupił poprzedni właściciel pojazdu – możesz ją wypowiedzieć w dowolnym momencie. Aby wypowiedzenie było skuteczne, musi zostać sporządzone na piśmie. Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, umowa ulega rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia. Pamiętaj, aby wcześniej kupić nową polisę. Pomiędzy kolejnymi okresami ochrony nie może być ani jednego dnia przerwy.
Czym jest polisa komisowa i kiedy się z nią spotkasz?
Obok standardowych polis OC zawieranych na okres 12 miesięcy, towarzystwa ubezpieczeniowe mają w ofercie także ubezpieczenia OC krótkoterminowe. Do ich zawarcia są upoważnieni zarówno klienci indywidualni (np. właściciele pojazdów zabytkowych), jak i przedsiębiorcy. Jeżeli chodzi o drugą grupę, to zaliczają się do niej firmy handlujące pojazdami. Ponieważ z ubezpieczeń krótkoterminowych (30-dniowych) korzystają m.in. właściciele komisów, często określa się je jako „polisy komisowe”.
Zawarcie polisy krótkoterminowej jest bardzo korzystne dla właściciela komisu, bo jest ona tania. Ubezpieczenie pojazdu osobowego na 30 dni to koszt ok. 70 zł. Od strony formalnej istotne jest, że umowy ubezpieczenia krótkoterminowego nie trzeba wypowiadać – wygasa ona automatycznie po upływie terminu, na jaki była zawarta. Pamiętaj jednak, aby dokładnie sprawdzić, kiedy kończy się okres ochrony i zadbać o jej ciągłość.
Jak sprawdzić ważność polisy OC?
Zasadniczo, osoba sprzedająca pojazd ma obowiązek przekazać kupującemu potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Tak wynika z art. 32 ust. 1 ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach. W praktyce jednak bywa różnie – może się okazać, że właściciel, który nie wykupił ubezpieczenia OC, będzie zwodził kupującego. W Twoim interesie podczas kupna pojazdu leży weryfikacja ważności polisy OC. Jak to zrobić?
Aby sprawdzić ważność ubezpieczenia OC, możesz skorzystać z bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Wystarczy, że na jego stronie internetowej podasz kilka danych:
- numer rejestracyjny lub numer VIN,
- określisz dzień, na który chcesz sprawdzić ważność polisy,
- wybierzesz z listy kraj.
Sprawdzenie ważności ubezpieczenia OC w bazie UFG jest bezpłatne, szybkie i może uchronić Cię przed sporą karą finansową, gdyby okazało się, że kupujesz samochód, który nie jest ubezpieczony.
Co zrobić, jeżeli samochód, który zamierzasz kupić nie ma OC?
W dalszym ciągu możesz sfinalizować zakup – nie musisz obawiać się, że zobowiązania poprzedniego właściciela przejdą na Ciebie. Ponieważ jednak od momentu zakupu pojazdu na Tobie spoczywa obowiązek zakupu polisy OC, najlepiej zrobisz, jeżeli wykupisz ją jeszcze w tym samym dniu.
Znalezienie korzystnego ubezpieczenia nie powinno być trudne – możesz skorzystać z porównywarki rankomat.pl, dzięki której szybko sprawdzisz, które towarzystwo ubezpieczeniowe przygotowało dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę.
Podsumowanie:
- Osoba kupująca samochód ma prawo żądać od sprzedawcy, dokumentów potwierdzających zakup polisy OC.
- Nabywca auta może kontynuować ubezpieczenie kupione przez dotychczasowego właściciela lub zawrzeć nową umowę OC.
- Ubezpieczenie OC standardowo obejmuje okres 12 miesięcy, ale od tej zasady są wyjątki. Przedsiębiorcy handlujący pojazdami mogą zawrzeć umowę ubezpieczenia krótkoterminowego – na 30 dni.
- Aby sprawdzić ważność polisy OC, wystarczy skorzystać z bazy UFG.
- Jeżeli samochód nie ma aktualnej polisy OC w dniu sprzedaży, kupujący powinien jeszcze w tym samym dniu wykupić ubezpieczenie. W przeciwnym wypadku grozi mu kara pieniężna, nakładana przez UFG.