Sprzedaż samochodu przed upływem 6 miesięcy a podatek
Prawo podatkowe bywa skomplikowane, w szczególności w połączeniu z zagadnieniami ubezpieczeniowymi. Sprzedaż pojazdu, choć wydaje się prostym procesem, niesie za sobą również pewne obowiązki, których niedopełnienie grozi karą grzywny. Jak to wygląda przy sprzedaży samochodu przed upływem 6 miesięcy od nabycia?
Rozliczenie się z właściwym Urzędem Skarbowym ze sprzedaży samochodu jest obowiązkowe, jeśli zachodzą przesłanki opodatkowania transakcji. Z artykułu dowiesz się, jak rozliczyć podatek od sprzedaży samochodu.
Kto płaci podatek od sprzedaży auta?
Obowiązek zapłaty podatku dotyczy osób fizycznych oraz prawnych. Istnieją jednak wyjątki, kiedy sprzedaż auta nie podlega opodatkowaniu w Urzędzie skarbowym. Kiedy powinieneś dokonać obowiązku zapłaty podatku?
Przy sprzedaży samochodu podstawą opodatkowania są poczynione nakłady i charakter przeprowadzonej transakcji. Dlatego podatek może zapłacić zarówno kupujący, jak i sprzedający w zależności od sytuacji, a także wspólnych ustaleń pomiędzy stronami umowy.
Sprawdź: Podatek od kupna samochodu – jak zapłacić?
Jaki można zapłacić podatek od sprzedaży samochodu?
Ustawodawca stworzył kilka zasad ogólnych, opisując w przepisach przypadki stanowiące podstawę opodatkowania.
Podatek VAT w przypadku firm
Pojazd jest środkiem trwałym przedsiębiorstwa, a zatem wchodzi w skład jego majątku. W przypadku sprzedaży samochodu firmowego należy pamiętać o obowiązku opłacenia podatku VAT.
Wyjątki od zapłaty podatku stanowią sytuacje, kiedy przy nabyciu pojazdu przedsiębiorca nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz gdy samochód był używany do czynności zwolnionych z podatku od towarów i usług.
Podatek dochodowy
Urząd skarbowy może jednak rozliczyć firmę również z podatku dochodowego. Uzyskane środków z tytułu sprzedaży stanowią bowiem dochód dla przedsiębiorstwa. Podatek od sprzedaży samochodu firmowego nie jest konieczny w przypadku zbycia pojazdu po upływie 6 lat, liczonych od pierwszego dnia miesiąca następującego od dnia wycofania samochodu z użytkowania działalności.
Podatek dochodowy dotyczy jednak także podmiotów nieprowadzających działalności gospodarczej. Osoba prywatna powinna zapłacić podatek w przypadku sprzedaży samochodu zakupionego do 6 miesięcy wcześniej.
Jak zapłacić podatek dochodowy? Sprzedaż samochodu należy wykazać przed Urzędem skarbowym dopiero w kolejnym roku, przy okazji składania deklaracji podatkowej. Uzyskanie dochodu w rozliczeniu rocznym należy określić jako inne źródła w formularzu PIT-36. Podatek zapłacisz jednak w zależności od zastosowanej skali podatkowej.
Ważne! Pamiętaj, że zeznanie podatkowe powinno być sporządzone zgodnie z prawdą, w przeciwnym wypadku za niezapłacenie podatku możesz zostać objęty karą grzywny.
Podatek PCC
Podatek PCC to inaczej podatek od czynności cywilnoprawnych. Dotyczy on umów sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Zwyczajowo podatek płaci nowy właściciel samochodu, czyli kupujący, choć prawo tego nie wymaga, dlatego tej formalności może dokonać także sprzedający samochód. Przepisy pozostawiają termin 14 dni od zbycia pojazdu na złożenie deklaracji o nazwie PCC-3 do Urzędu Skarbowego.
Jak sprzedać samochód bez podatku?
Osoba prywatna może odczekać wspomniane 6 miesięcy, aby uniknąć dodatkowego opodatkowania w postaci podatku dochodowego. W przypadku firmy musi minąć co najmniej 6 lat, liczonych od dnia zbycia pojazdu.
Natomiast jeśli chodzi o podatek VAT, przedsiębiorstwo może uniknąć konieczności składania korekty naliczonego już VAT-u. Musi jednak upłynąć 60 miesięcy (lub 12, jeśli wartość samochodu nie przekracza 15 000 PLN).
Ile samochodów można sprzedać rocznie?
Wszystko jest zależne od statusu prawnego zbywcy. W przypadku firmy, istnieje możliwość wpisania sprzedaży pojazdów w działalność przedsiębiorstwa. Inaczej się to kształtuje dla osób fizycznych.
Nie jest uregulowane przepisami, ile pojazdów może rocznie sprzedać osoba prywatna. Natomiast warto mieć na uwadze, że zorganizowana sprzedaż, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły może zostać uznana przez Urząd skarbowy za regularne uzyskanie przychodu noszące znamiona działalności gospodarczej.
Sporadyczna sprzedaż samochodu nie zbudzi zatem podejrzeń fiskusa, o ile koszty uzyskania przychodu zostaną wykazane podczas zeznania podatkowego.
Co grozi za uchylenie się od zapłacenia podatku?
Każdy, kto uzyskał dochody w mijającym roku rozliczeniowym ma obowiązek złożenie w urzędzie skarbowym zeznania podatkowego. Jeżeli któryś z dochodów nie zostanie wykazany, niezależnie od tego czy przypadkowo czy celowo, np. nie uwzględnisz w dokumencie sprzedaży samochodu, urząd może przeprowadzić specjalną kontrolę.
Gdy urzędnik stwierdzi, że zataiłeś ważne informacje, musisz liczyć się z konsekwencjami na mocy Kodeksu Karnego Skarbowego.
Co mówi prawo?
Zgodnie z art. 54 §1 i 2 Kodeksu karnego skarbowego, za uchylenie się od obowiązku zapłaty podatku, grozi kara grzywny do 720 stawek dziennych, a nawet kara ograniczenia lub pozbawienia wolności.
Jaka jest wysokość podatku od sprzedaży samochodu?
Podstawowa stawka podatku VAT wynosi 23%, co należy odliczyć przy sprzedaży auta należącego do firmy. Nie ma tutaj znaczenia czy przy nabyciu przysługiwało całościowe, czy częściowe odliczenie VAT. Podatek można jednak pomniejszyć o koszty amortyzacji.
Z kolei przy podatku dochodowym ważny jest próg rozliczenia. Może być to zatem 17% lub 32% w zależności od rocznego dochodu.
Wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych wynosi natomiast 2% od wartości pojazdu. Sprzedałeś samochód i zastanawiasz się jak skonstruować poprawną umowę kupna-sprzedaży? Na autoumowa.pl znajdziesz gotowe do wykorzystania wzory pdf i doc umowy lub wygenerujesz własny dokument.
Podsumowanie:
- Przy transakcji sprzedaży samochodu powinieneś sprawdzić, czy masz obowiązek rozliczyć podatek. W zależności od sytuacji prawnej istnieją trzy rodzaje podatków: VAT, dochodowy oraz PCC.
- Istnieją wyjątki, gdzie podstawa opodatkowania nie ma zastosowania. W przypadku osoby fizycznej pojazd sprzedany po upływie 6 miesięcy od zakupu nie podlega opodatkowaniu. Firma uniknie podatku dochodowego, jeśli minęło 6 lat od wyłączenia pojazdu z użytku działalności.
- Przepisy nie określają ile maksymalnie pojazdów rocznie, może sprzedać osoba nieprowadząca działalności gospodarczej. Natomiast jeśli sprzedaż pojazdów stanowi jeden z głównych źródeł przychodu rocznego, może być to podstawą do nałożenia kary przez Urząd skarbowy.
- Stawka za podatek VAT wynosi 23%. Możesz zapłacić 7% lub 32% od dochodu w zależności od progu podatkowego przy podatku dochodowym. Podatek PCC to z kolei 2% od wartości pojazdu.
FAQ - najczęściej zadawane pytania o Sprzedaż samochodu przed upływem 6 miesięcy a podatek
-
Czy przy zgłoszeniu sprzedaży samochodu płaci się dodatkowe opłaty?
Nie, jeśli zgłaszasz sprzedaż auta do Wydziału komunikacji we własnym imieniu. Opłatę pobiera się tylko w przypadku wyznaczenia pełnomocnika.
-
Czy po sprzedaży auta polisa przechodzi na kolejnego właściciela?
Tak, polisa powinna zostać przekazana nabywcy przy sporządzeniu umowy kupna-sprzedaży. Następnie kupujący ma prawo zadecydować czy będzie kontynuował polisę w obecnym zakładzie ubezpieczeń.
-
Czy możliwe jest zbycie niezamortyzowanego pojazdu?
Oczywiście, istnieje taka możliwość. Warto mieć na uwadze, że niezamortyzowana część wartości stanie się kosztem podatkowym w momencie sprzedaży samochodu.