Samochód zastępczy z OC sprawcy – co musisz wiedzieć?
Twój samochód wymaga naprawy w warsztacie po kolizji z winy innego kierowcy? Masz prawo korzystać w tym czasie z auta zastępczego z OC sprawcy. Podpowiadamy, kto pomoże ci go zorganizować i na jakich warunkach.
Od lat poszkodowani w kolizjach i wypadkach drogowych toczyli batalie o zwrot kosztów wynajmu pojazdu zastępczego z OC sprawcy zdarzenia. Niestety, bardzo często kończyły się one odmową wypłaty odszkodowania. Powód: kierowca nie używa samochodu do celów zarobkowych, a więc może na czas naprawy korzystać z komunikacji miejskiej. Ostateczne rozstrzygnięcie sporów nastąpiło w listopadzie 2011 roku. Wtedy to Sąd Najwyższy uznał, że samochód zastępczy należy się wszystkim, którzy potrzebują go do codziennego, normalnego funkcjonowania.
Wypłata na wynajem auta zastępczego czy za wynajem?
Samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje ci na cały okres naprawy auta. Dokładnie: od dnia oddania go do warsztatu (nie od dnia kolizji, ponieważ czasami zdarza się, że z usterką można jeszcze poruszać się po drodze), do dnia odbioru pojazdu sprawnego.
Zanim wynajmiesz samochód zastępczy powinieneś wiedzieć, że ubezpieczyciel sprawcy nie wypłaca pieniędzy z góry. Nie musisz się jednak przejmować ich brakiem. Wszystkie formalności załatwisz bezgotówkowo. Zazwyczaj odbywa się to za pośrednictwem warsztatu naprawczego (wybranego przez ciebie lub wskazanego przez ubezpieczyciela).
Pamiętaj, że ubezpieczyciel pokrywa wyłącznie wydatki „celowe i ekonomicznie uzasadnione”. Samochód zastępczy powinien więc być podobnej klasy do twojego, a stawka za wynajem – obowiązująca na rynku lokalnym. Towarzystwo może zakwestionować wynajem auta wyższej klasy lub zbyt długi czas korzystania z niego.
Masz drugi samochód? Ubezpieczyciel jest zwolniony z odpowiedzialności
Towarzystwo ubezpieczeniowe nie może odmówić ci zwrotu poniesionych kosztów za korzystanie z pojazdu zastępczego, tłumacząc się np. możliwością podróżowania komunikacją miejską. Zdaniem Sądu Najwyższego, samochodu nie można zastąpić żadnym środkiem komunikacji publicznej. Nie ma również znaczenia czy potrzebujesz go do celów prywatnych (osoby fizyczne), czy też firmowych (przedsiębiorcy). Jest jednak pewien warunek – ubezpieczyciel może zakwestionować konieczność wynajmu auta zastępczego, jeśli w twoim posiadaniu znajduje się inny samochód. Nie musisz jednak w takim przypadku z góry rezygnować z ubiegania się o auto zastępcze. Po indywidualnym rozpatrzeniu sprawy (jeśli np. uda ci się udowodnić, że nie możesz korzystać z drugiego auta), ubezpieczyciel może pozytywnie rozpatrzyć twój wniosek.
Skąd auto zastępcze? Warsztat wypożyczalnia czy ubezpieczyciel?
Załóżmy, że doszło do szkody i potrzebujesz pojazdu zastępczego z OC sprawcy. Gdzie powinieneś się zgłosić w tej sprawie? Auto zastępcze (koniecznie podobnej klasy) możesz wynająć z wypożyczalni (uwaga! Sprawdź cennik – cena usługi nie może wykraczać poza przeciętnie obowiązujące stawki w twojej miejscowości).
Pojazdy zastępcze oferują także warsztaty naprawcze. Zdarza się również, że sam ubezpieczyciel proponuje auto zastępcze, w chwili zgłoszenia szkody. W każdym przypadku powinieneś jednak sprawdzić, czy oferowany pojazd spełnia twoje wymagania (przede wszystkim czy nie jest niższej klasy).
Czas wynajmu auta zastępczego – główny powód konfliktu z ubezpieczycielem
Towarzystwa ubezpieczeniowe starają się ograniczyć wydatki związane z likwidacją szkody i niestety – najczęściej kosztem nieprawnego skrócenia czasu wynajmu samochodu zastępczego. Warto zabezpieczyć się na taką okoliczność i gromadzić wszystkie dowody potwierdzające faktyczny okres likwidacji szkody.
Jeśli towarzystwo twierdzi np., że naprawa samochodu trwa zbyt długo z twojej winy, możesz posiłkować się przedstawieniem dokładnego przebiegu likwidacji szkody (opóźnienie mogło powstać z winy ubezpieczyciela, który zbyt długo akceptował kosztorys lub późno wypłacił należne odszkodowanie).