Samochód z Litwy – gdzie szukać i jak sprowadzić? Litewskie strony z samochodami

samochód z litwy
opublikowano: 26 listopada 2023 autor: redakcja

Litewski rynek aut używanych jest dla polskiego konsumenta dość egzotyczny, ale nie oznacza to wcale, że samochody z tego kraju nie trafiają do Polski. W Internecie znaleźć można coraz więcej ogłoszeń z używanymi pojazdami z Litwy. Czy to nowy trend?

Gdy myślimy o sprowadzeniu samochodu z europejskiego kraju, najczęściej na myśl przychodzą nam Niemcy, Francja, ewentualnie Holandia. Zresztą potwierdzają to statystyki.

Jak wynika z danych przedstawionych przez Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców (CEPiK), w 2022 roku do Polski trafiło 1035 używanych samochodów z Litwy. W porównaniu z Niemcami, z których w tym samym okresie przywieźliśmy ponad 377 tys. aut, możemy mówić o marginesie. Nie oznacza to jednak, że ten niewielki rynek należy ignorować. Importerzy coraz odważniej penetrują litewski rynek w poszukiwaniu okazji.

Czy Polacy chętnie sprowadzają samochody z Litwy?

Ciekawostką niech będzie fakt, że wielu nowych nabywców nawet nie wie, że samochód osobowy, który właśnie nabyli u pośrednika, pochodzi właśnie z Litwy. CEPiK rejestruje bowiem informacje o ostatnim kraju, w którym dany pojazd został zarejestrowany. Jeśli więc trafił do Litwy na lawecie z przeznaczeniem na handel, informacja ta nie zostanie odnotowana w statystykach.

Samochód z Litwy może w rzeczywistości pochodzić z Niemiec, Francji czy Holandii. Litwini mają bardzo korzystne przepisy dotyczące akcyzy, dlatego ten niewielki kraj staje się swego rodzaju centrum dystrybucji dla używanych aut z Europy Zachodniej. Z jednej strony to dobrze, ponieważ rynek daje coraz większe możliwości, ale z drugiej – z myślą o handlu z Ukrainą, Łotwą czy nawet Rosją, handlarze z Litwy „ściągają” pojazdy wiekowe i w kiepskim stanie technicznym.

W przypadku ich sprzedaży dalej na wschód niska cena odgrywa kluczową rolę. Polski konsument jest bardziej wybredny, poszukując samochodów zadbanych.

Ważne! Wybierając więc pojazd z Litwy, należy uważać – mogą to bowiem być stare taksówki czy pojazdy floty, które mają setki tysięcy kilometrów na liczniku. Polacy z coraz większym zainteresowaniem patrzą na pojazdy z Litwy – to dobrze, ale warto zachować zdrowy rozsądek.

Jakie samochody najczęściej sprowadza się z Litwy?

Samochody sprowadzane z Litwy to niewielki odsetek wszystkich importowanych do Polski aut. Wskazanie szczególnie popularnych modeli nie jest możliwe, ponieważ próbka jest bardzo mała. Rozkład marek jest zbliżony do tego, co w przypadku innych krajów – królują samochody niemieckie (Opel, Audi, Volkswagen), a także Fordy i Volvo.

Podczas zakupu zwracamy bardziej uwagę na stan techniczny pojazdu, określając jego ewentualną przydatność na polskich drogach. Sporym zainteresowaniem cieszą się uniwersalne i wygodne SUV-y, a także auta z napędem na cztery koła. Litewski rynek używanych samochodów nie jest może duży, ale mimo wszystko w komisach i u prywatnych sprzedawców można znaleźć interesujące egzemplarze.

Gdzie szukać samochodu z Litwy? Litewskie strony z ogłoszeniami

Samochód z Litwy znaleźć da się na kilka sposobów. Oczywiście można na własną rękę pojechać do tego kraju i rozpocząć poszukiwania, ale bariera językowa może okazać się problemem. W dobie nowoczesnych technologii warto skorzystać z możliwości, jakie daje Internet.

Najpopularniejszą stroną z ogłoszeniami obejmującymi samochody osobowe, ciężarowe oraz motocykle jest autogidas.lt. Serwis dostępny jest w trzech językach:

  • litewskim,
  • rosyjskim,
  • angielskim.

Jest on przejrzysty i prosty w obsłudze, co pozwala na szybkie przeglądanie sporej liczby ofert.

Alternatywą jest portal mascus.pl, który gromadzi ogłoszenia z całej Europy – w tym Litwy. Dostępny jest w języku polskim.

Jak zarejestrować samochód z Litwy w Polsce?

Ponieważ Litwa jest krajem członkowskim Unii Europejskiej, sprowadzony samochód podlega takiej samej procedurze, jak w przypadku aut z Niemiec, Francji czy Holandii. Kluczowa jest umowa kupna-sprzedaży, a także dowód rejestracyjny pojazdu. Niekiedy samochód ma wydaną kartę pojazdu – w takim wypadku również jako nowi właściciele musimy ją otrzymać od poprzednich.

Jeśli pojazd został ubezpieczony i ma ważne OC, powinniśmy otrzymać polisę, ponieważ w momencie zakupu jesteśmy jej właścicielem. Wszystkie dodatkowe dokumenty, związane na przykład z przeglądem czy naprawami, również powinny zostać dołączone przez poprzedniego właściciela.

Gdy to wszystko jest w naszym posiadaniu, a samochód z Litwy właśnie wjechał do Polski, przystąpić musimy do załatwiania formalności związanych z jego pierwszą rejestracją w naszym kraju.

Opłacenie akcyzy

Wysokość opłaty zależna jest od pojemności silnika, a także wartości samochodu i na podstawie tych zmiennych jest wyliczana. Musisz je przekazać w urzędzie skarbowym (deklaracja AKC-U/S). Podatek akcyzowy według polskich przepisów wynosi:

  • 3,1 % wartości pojazdu – pojemność silnika do 2000 cm3,
  • 18,6 % wartości pojazdu – pojemność silnika powyżej 2000 cm3.

Inaczej mają się sprawy w przypadku samochodów z silnikiem hybrydowym. Stawki podatkowe wyglądają tak:

  • 1,55 % wartości pojazdu, który jest pełną (HEV) lub miękką hybrydą (MHEV) – pojemność silnika nie przekracza 2000 cm3,
  • 9,3 % wartości pojazdu HEV lub MHEV – pojemność silnika wynosi od 2000 do 3500 cm3.
  • z opłaty akcyzowej zwolnione są pojazdy elektryczne o rozszerzonym zasięgu (REX) oraz hybrydy plug-in do 2000 cm3. W przypadku tych samych aut (z silnikiem od 2000 do 3500 cm3) akcyza jest obniżona do 9,3%.

Na zapłacenie akcyzy masz 30 dni od momentu, gdy auto przekroczyło polsko-litewską granicę.

Tłumaczenie dokumentów samochodu

Przetłumaczone dokumenty są niezbędne podczas rejestracji samochodu osobowego sprowadzonego z Litwy. Muszą one zostać przygotowane przez tłumacza przysięgłego. Najważniejszym dokumentem jest umowa kupna-sprzedaży.

Nie musisz tłumaczyć dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu. Nie jest to wymagane w przypadku samochodów sprowadzanych z Unii Europejskiej (chyba że znajdują się tam jakieś dodatkowe adnotacje lub pieczątki).

Przegląd techniczny auta

Po polskich drogach nie mogą poruszać się samochody bez ważnego przeglądu technicznego. Zaraz po przekroczeniu granicy masz obowiązek udać się do wybranej Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Odpowiednie zaświadczenie, potwierdzające, że pojazd nadaje się do jazdy, również musisz dołączyć do dokumentów składanych w wydziale komunikacji.

Wizyta w urzędzie i wniosek o rejestrację auta

Kiedy dodamy do tego obowiązkowe ubezpieczenie OC (jeśli nie „kupiłeś” go wraz z pojazdem, również musisz o nim pamiętać po przekroczeniu granicy), możemy mówić o końcu obowiązków i formalności. Zebrane dokumenty musisz zanieść do właściwego dla miejsca zamieszkania wydziału komunikacji.

Pamiętaj również, że do dokumentów dołączony musi zostać wniosek o rejestrację. Jego wzór dostępny jest w Internecie, dlatego najlepiej wcześniej go pobrać oraz uzupełnić, żeby nie robić tego w urzędzie.

Wypróbuj! Aby uniknąć kolejek, skorzystaj z możliwości wyznaczenia dnia i godziny wizyty w wydziale komunikacji. To wygodne rozwiązanie, które pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu.

Rejestracja auta z Litwy – jakie dokumenty przygotować?

Podsumowując, rejestrując samochód z zagranicy, w tym wypadku Litwy, przygotować musisz następujące dokumenty:

  • wniosek o rejestrację,
  • dowód własności pojazdu,
  • dokument tożsamości,
  • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu (jeśli dotyczy);
  • dowód rejestracyjny samochodu,
  • kartę pojazdu (jeśli wydano),
  • polisę OC,
  • zaświadczenie z SKP,
  • zagraniczne tablice rejestracyjne,
  • dowód opłacenia akcyzy,
  • dowód opłacenia PCC,
  • dowód odprawy celnej,
  • tłumaczenie.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu z Litwy?

Samochody osobowe z Litwy będą miały zbliżone stawki do pojazdów z Zachodu. Kluczowe w przypadku określenia stawki OC, AC czy NNW jest wiele zmiennych, które nie są związane tylko z wiekiem i wartością pojazdu.

Znaczenie ma również historia samego kierowcy, jego zniżki, a także przeznaczenie auta. Nie da się określić, jaka będzie stawka ubezpieczenia bez dokładnej i szczegółowej analizy. Najwygodniej skorzystać z kalkulatorów OC, które dostępne są w Internecie.

Ubezpieczenie samochodów z Litwy – jakie i gdzie kupić?

To właśnie porównywarki oraz kalkulatory OC są najlepszym sposobem na zapoznanie się z aktualną ofertą ubezpieczycieli. Wystarczy kilkanaście minut, żeby porównać dostępne oferty i wybrać tę najkorzystniejszą. Wielu właścicieli aut wybrało tę formę podpisywania umów ubezpieczeniowych, ponieważ to wygodne i korzystne rozwiązanie.

Warto mieć również świadomość, że istnieje możliwość zakupu tymczasowego ubezpieczenia. Dostępne na kilka lub kilkadziesiąt dni może okazać się niezbędne podczas załatwiania formalności związanych z rejestracją samochodu z Litwy, lub innego kraju.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Brak OC oznacza bowiem narażenie się na dotkliwą karę finansową. Nawet jeden dzień zwłoki może oznaczać spore koszty. Zapoznaj się z karami za bark OC, które obowiązuje w okresie od lipca do grudnia 2023 roku.

Samochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy
Do 3 dni1440 zł2160 zł240 zł
Od 4 do 14 dni3600 zł5400 zł600 zł
Powyżej 14 dni7200 zł10800 zł1200 zł

Z takiej opcji może skorzystać każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Zobaczmy na konkretnych przykładach, jak szeroki wybór ofert można zyskać dzięki porównywarce.

Przykład: Swój samochód – Volvo S90, 2018, silnik 2.0 (diesel) – postanowiła ubezpieczyć 55-letnia Alicja, , mieszkanka Narwi, ze zniżkami za bezszkodową jazdę.

TUOCACASSNNWCENA
UNIQA++490,00
BALCIA+559,00
WIENER++573,00
UNIQA++++1629,00
MTU24++ (mini)++2108,00
BENEFIA++++2828,00
*kalkulacja z dnia 23.11.2023

Jak wynika z kalkulacji, Alicja mogła zaoszczędzić na zakupie pakietu ochronnego nawet ponad 1000 zł! Wszystko zależało oczywiście od zakresu ubezpieczenia i indywidualnych parametrów klientki.

Jeśli niedługo czeka Cię zakup obowiązkowej polisy dla samochodu z Polski czy zagranicy, sprawdź, na jakie ubezpieczenie możesz sobie pozwolić i znajdź optymalne rozwiązanie.

  1. Import samochodów z Litwy nie jest póki co specjalnie popularny, ale widać coraz większe zainteresowanie tym kierunkiem. Warto jednak wiedzieć, że często kupowane na Litwie samochody są w rzeczywistości sprowadzone z krajów zachodnich, ponieważ w kraju tym są niskie stawki związane z akcyzą oraz rejestracją;
  2. Kupując samochód z Litwy, pamiętać musisz o dokładnym jego sprawdzeniu – często bowiem sprzedawane są auta przeznaczone raczej na rynki wschodnie, czyli najczęściej starsze i mające duży przebieg. Możliwe jest jednak znalezienie zadbanych egzemplarzy.
  3. Kupując auto na Litwie, po przejechaniu granicy musisz zająć się formalnościami – opłaceniem akcyzy, przygotowaniem wszystkich dokumentów i w końcu rejestracją. Przebiega dokładnie tak samo, jak w przypadku wszystkich innych samochodów sprowadzonych z państw Unii Europejskiej.
  4. Musisz pamiętać, że każdy pojazd, który pojawia się w Polsce, musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Żeby uniknąć kary, załatw to możliwe jak najszybciej – pomocne są porównywarki i kalkulatory OC, które dostępne są online.
5/5

FAQ - najczęściej zadawane pytania o samochód z Litwy

  1. Ile mam czasu na zarejestrowanie samochodu z Litwy po jego sprowadzeniu do Polski?

    Na załatwienie wszystkich formalności związanych z zarejestrowaniem samochodu z Litwy masz 30 dni od momentu przekroczenia granicy.

  2. Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji auta w wydziale komunikacji?

    Lista dokumentów jest dość długa, ale wszystkie otrzymasz w czasie załatwiania niezbędnych formalności. Wśród nich są: wniosek o rejestrację, dowód własności pojazdu, dokument tożsamości, potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu (opcjonalnie), dowód rejestracyjny samochodu, karta pojazdu (jeśli wydano), polisa OC, zaświadczenie z SKP, zagraniczne tablice rejestracyjne, dowód opłacenia akcyzy, dowód opłacenia PCC, dowód odprawy celnej oraz tłumaczenie.

  3. Jak sprawdzić stan techniczny auta jeszcze przed jego sprowadzeniem do kraju?

    Najlepszym sposobem jest skorzystanie z informacji, które zamieszczane są w Internecie (historiapojazdu.gov.pl). Na miejscu natomiast warto poprosić o pomoc mechanika, który będzie w stanie dokonać szczegółowych oględzin pojazdu.

  4. Ile wynosi opłata akcyzowa na samochody osobowe z Litwy?

    Stawki są takie same, jak w przypadku wszystkich krajów Unii Europejskiej. Opłata akcyzowa wyliczana jest na podstawie wartości auta i pojemności silnika (3,1 % wartości pojazdu przy silniku do 2000 cm3 i 18,6% przy wyższej pojemności). Niższą opłatą zapłacą osoby sprowadzające hybrydy oraz auta elektryczne.

  5. Jak sprowadzić auto z Litwy?

    Można skorzystać z pomocy firm zajmujących się transportem samochodów z krajów Unii Europejskiej, ale również możliwe jest samodzielne sprowadzenie auta z Litwy. Jeśli jednak chodzi o formalności, lepiej zdecydować się na skorzystanie z lawety, ponieważ wjeżdżając na kołach, musisz natychmiast zająć się przeglądem i sprawami związanymi z OC (jeśli nie są uregulowane).