Rejestracja samochodu zabytkowego – ile kosztuje i jak to zrobić?

rejestracja samochodu zabytkowego 1-min
opublikowano: 14 października 2022 aktualizacja: 26 października 2022 autor: redakcja

Żyjemy w czasach, gdzie co drugie gospodarstwo domowe użytkuje przynajmniej jedno auto. Posiadanie samochodu stało się nieodłączną częścią codzienności. Pojazdy mają swoją historię, którą doceniają pasjonaci motoryzacji.

Kolekcjonerzy samochodów mogą przerejestrować swoje starsze pojazdu na takie o statusie zabytku. Aby otrzymać jednak żółte tablice rejestracyjne, potencjalny pojazd zabytkowy musi spełnić pewne warunki. Jakie zarejestrować auto zabytkowe? Gdzie kupić ubezpieczenie OC pojazdu zabytkowego?

Warunki rejestracji pojazdu na zabytek

Samochody są częścią historii oraz symbolem rozwoju technologicznego. Pojazdy zabytkowe z XIX wieku dziś raczej zdobią muzealne wystawy, natomiast za samochód na zabytek może być uznawany także pojazd sprzed kilkudziesięciu lat.

Definicję legalną pojazdu zabytkowego określa Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 2 pkt 39 pojazd może zostać uznany za zabytkowy, jeśli został wpisany do rejestru zabytków, znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków lub wpisany do inwentarza muzealiów na podstawie odrębnych przepisów.

Obecnie trwają prace resortu infrastruktury nad sprecyzowaniem tej definicji, dlatego prawdopodobnie wkrótce warunki zarejestrowania pojazdu zabytkowego będą wzbogacone o kolejne kryteriami. W planowanej nowelizacji ustawy samochód zabytkowy to dodatkowo taki, który ma co najmniej 30 lat, jego typ nie jest już produkowany i nie dokonano w nim znaczących zmian konstrukcyjnych.

Natomiast na chwilę obecną, przyjmuje się, że aby pojazd mógł zostać wpisany do rejestru zabytków, musi spełnić następujące kryteria:

 • mieć co najmniej 30 lat,
 • model pojazdu nie jest produkowany od co najmniej 15 lat,
 • musi posiadać co najmniej 75% oryginalnych części.

W ujęciu praktycznym oznacza to, że za pojazd zabytkowy może zostać uznany samochód wyprodukowany na początku lat 90. np. bardzo popularny w tym okresie Fiat Cinquecento.

Jak wygląda rejestracja auta na zabytek – krok po kroku

Zgodnie z polskim prawem samochód zabytkowy musi zostać zarejestrowany. Wymaga to zgromadzenia odpowiednich dokumentów i dopełnienia kilku formalności.

Może cię zainteresować: Formalności po zakupie samochodu

Właściciel zabytkowego pojazdu powinien posiadać jego dowód własności. Dokumentem potwierdzający nabycie samochodu na zabytek może być faktura VAT, umowa kupna sprzedaży czy postanowienie sądu.

Kupujesz pojazd zabytkowy i nie wiesz jak przygotować umowę kupna sprzedaży? Na autoumowa.pl znajdziesz wzory dokumentów na rok 2022 w formatach PDF oraz DOC, a także generator umów, który przygotuje za Ciebie gotową umowę w kilka minut.

Do rejestracji będzie także potrzebny dowód rejestracyjny pojazdu. Jednak często w przypadku pojazdów na zabytek, problemem jest zguba dowodu rejestracyjnego. W takiej sytuacji istnieje możliwość złożenia oświadczenia o zaginięciu tego dokumentu pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Najważniejszy jednak jest dokument potwierdzający ujęcie pojazdu zabytkowego. Bez tego aktu nie będzie możliwe zarejestrowanie samochodu na zabytek. Do wydania tzw. białej karty jest potrzebna opinia rzeczoznawcy, który sporządza dokument potwierdzający stan pojazdu. Wojewódzki Konserwator Zabytków na tej podstawie włącza samochód do ewidencji zabytków i wydaje odpowiednie zaświadczenie o wpisie na listę zabytków.

Badanie techniczne pojazdu zabytkowego niczym się nie różni od kontroli zwykłego samochodu, wymaga to jednak posiadania dodatkowej dokumentacji. W okręgowej stacji kontroli pojazdów należy przedłożyć wniosek o rejestrację auta zabytkowego, dowód własności pojazdu, a także dokument potwierdzający wpis Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Następnie po zakończeniu badań technicznych trzeba ponownie udać się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Na tym etapie zostaje podjęta decyzja o ewentualnym włączeniu pojazdu do spisu zabytków. Jeżeli wszystkie warunki zostaną spełnione, najpewniej zostaniesz poinformowany o pozytywnej decyzji. Natomiast zdarza się również, że Konserwator zabytków może odmówić rejestracji pojazdu np. gdy samochód wciąż jest stosunkowo popularny i wiele osób w danym regionie nim jeździ.

Po zebraniu wszystkich dokumentów nie pozostaje nic innego jak udanie się do Wydziału Komunikacji i zarejestrowanie auta.

Ile kosztuje rejestracja samochodu na zabytek?

Uzyskanie tzw. białej karty od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków to koszt ok. 400-800 zł.

Następnie trzeba zapłacić za przegląd techniczny samochodu – w zależności od typu i przeznaczenia pojazdu może to kosztować od ok. 98 zł do nawet 450 zł. Pierwsze badanie pojazdu zarejestrowanego jako zabytek zwykle jest droższe. Jeżeli pojazd nie będzie wykorzystywany do celów zabytkowych, nie podlega kolejnym badaniom.

Wydział komunikacji to kolejne miejsce, gdzie trzeba uiścić opłaty. Za rejestrację pojazdu na zabytek zapłacisz ok. 200-300 zł (w zależności od miejsca złożenia wniosku).

Rejestracja samochodu zabytkowego a ubezpieczenie OC

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nakłada obowiązek posiadania ważnej polisy OC również dla pojazdów zabytkowych. Natomiast posiadanie samochodu na zabytek wiąże się z pewnymi przywilejami.

Właściciel pojazdu zabytkowo może wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Zwykle istnieje możliwość opłacenia składki na min. 30 dni. Oznacza to, że istnieje możliwość wykupienia polisy np. tylko na okres letni.

Trzeba jednak pamiętać, że polisy krótkoterminowe nie przedłużają się automatyczne, dlatego jeśli chcesz podróżować autem zabytkowym w ciągu roku, lepszym rozwiązaniem będzie wykupienie polisy na cały rok.

Zakup ubezpieczenia AC może się okazać o wiele bardziej skomplikowany. Ze względu na większe ryzyko szkodowe, a także mniejszą opłacalność naprawy starszych pojazdów, niektórzy ubezpieczyciele nie posiadają w ogóle w swojej ofercie opcji ubezpieczenia AC samochodu na zabytek. Możliwość zakupienia polisy, a także wysokość jej składki zależy jednak od wielu czynników m.in. modelu i marki pojazdu, profilu kierowcy, szkodowości, miejsca zamieszkania.

Rejestracja na zabytek – czy warto?

Jakie są jednak główne zalety zarejestrowania samochodu na zabytek? Zdecydowanie największą wartością dodatnią jest zwiększenie wartości pojazdu.

Samochód podlegający ochronie zabytków dla miłośników motoryzacji to złoty graal. Kolekcjonerzy są gotowi zapłacić więcej za pojazdy, które posiadają żółte tablice. Wielu inwestorów uważa także kupno zabytkowego auta za dobre ulokowanie gotówki.

Zabytkowe pojazdy robią także furorę w branży ślubnej. Wiele par decyduje się na wynajęcie eleganckich samochodów na swoją ceremonię. Za wypożyczenie oldtimera na imprezę ślubną, właściciele pojazdów zabytkowych liczą sobie kilkaset złotych za godzinę.

Opinia eksperta: ,,W mojej opinii bez wątpienia samochód zabytkowy jest obecnie opłacalną inwestycją. Bez wątpienia modele z czasów PRLu budzą sentyment niejednego kolekcjonera. Pojazdy zabytkowe stały się opłacalnym biznesem z racji, iż wiele miłośników motoryzacji wypożycza je na wszelkiego rodzaje imprezy okolicznościowe czy tymczasowe wystawy. W dodatku nie trzeba opłacać ubezpieczenia OC za cały rok, w większości towarzystw istnieje możliwość zakupu polisy na 30 dni. Dlatego oprócz prestiżu, posiadanie samochodu zabytkowy może przynieść dobry dodatkowy zarobek.”

Podsumowanie:

 • Pojazd może zostać uznany za zabytkowy, jeśli został wpisany do rejestru zabytków, znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków lub wpisany do inwentarza muzealiów na podstawie odrębnych przepisów.
 • Powszechnie przyjmuje się, że pojazd zabytkowy to taki, który ma 30 lat, jego model nie jest produkowany od co najmniej 15 lat i posiada co najmniej 75% oryginalnych części.
 • Dokumenty koniecznie do rejestracji pojazdu jako zabytek to: dowód własności, dowód rejestracyjny (lub oświadczenie właściciela pojazdu w przypadku zagubienia), badanie techniczne, decyzja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpisie do rejestru zabytków.
 • Koszt rejestracji pojazdu na zabytek to ok. 700-1600 zł.
 • Auta zabytkowe muszą posiadać polisę OC, jeśli są aktywnymi uczestnikami ruchu drogowego. Istnieje jednak możliwość wykupienia polisy krótkoterminowej np. na okres letni.
 • Przerejestrowanie pojazdu na zabytkowy może być dobrą inwestycją finansową i źródłem dodatkowych przychodów.
2.7/5

FAQ - najczęściej zadawane pytania o rejestrację samochodu zabytkowego

 1. Jaka jest różnica między pojazdem zabytkowym a historycznym?

  Główną różnicą jest fakt, że pojazd historyczny nie musi być nigdzie ewidencjonowany. Co do zasady jednak każdy pojazd zabytkowy jest pojazdem historycznym, natomiast nie każdy pojazd historyczny jest pojazdem zabytkowym. Wynika to z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Dlatego choć pojazd jest uznawany za historyczny, może być użytkowany na standardowych tablicach rejestracyjnych.

 2. Czy można sprzedać pojazd zabytkowy?

  Nie ma ku temu żadnych przeszkód, w przypadku sprzedaży zasady się nie zmieniają i właściciel pojazdu zabytkowego może go sprzedać tak samo jakby sprzedawał zwykły samochód.

 3. Czy auto z instalacją gazową może być zabytkiem?

  Nie ma ku temu przeszkód, jeśli zostanie zachowanych 75% oryginalnych części pojazdu. W świetle przepisów nie ma znaczenia, które elementy samochodu zostały usprawnione o nowocześniejsze rozwiązania.