Oklejanie nadwozia folią winylową

Nadwozie samochodu folia winylowa
opublikowano: 26 stycznia 2017 aktualizacja: 17 czerwca 2020 autor: redakcja

Coraz więcej właścicieli samochodów pragnie nadać swoim czterem kółkom indywidualność, nie naruszając przy tym ich konstrukcji oraz pokrycia.

Coraz więcej właścicieli samochodów pragnie nadać swoim czterem kółkom indywidualność, nie naruszając przy tym ich konstrukcji oraz pokrycia. Istnieją różne sposoby wizualnego tuningu samochodu: przyciemnianie szyb, przyciemnianie, polerowanie reflektorów ta inne. Lecz jednym z samych kardynalnych zmian — oklejania folią całego samochodu.

Folia winylowa ma wiele zalet. Ma nasycone i żywe kolory, doskonale widoczne najdrobniejsze szczegóły. Jeśli znudził Cię wygląd Twojego samochodu lub po prostu zmienił Ci się nastrój, winyl łatwo usunąć lub wymienić na inny. Jeśli doszło do uszkodzenia pokrycia winylowego, jego część lub całość można wymienić na nowe.

Jednak należy pamiętać, że oklejanie samochodu winylem ma kilka wad. Elementy oklejone folią winylową są nad warstwą lakieru auta, zwłaszcza gdy są stosowane grube wielowarstwowe pokrycia. Można to zauważyć tylko przy bliższym przyjrzeniu się, natomiast z odległości kilku metrów już nie. Teksturowa imitacja karbonu z użyciem folii wygląda bardzo wiarygodnie, ale nieco wystaje ponad pokrycie nadwozia. Brud i kurz są bardziej widoczne na winylowej nawierzchni, a w przypadku rzadkiego mycia samochodu na krawędziach powstaje czarne „obramowanie”. Nie zapomnij, że oklejony winylem samochód należy myć tylko na myjniach bezdotykowych i w żadnym przypadku nie polerować!

Nawet folie winylowe najlepszej jakości blakną szybciej niż lakier. Winyl rzeczywiście chroni farbę, co w konsekwencji może mieć zły efekt. Jeśli auto było oklejone winylem tylko częściowo, to po jego zdjęciu można zaobserwować oryginalną farbę.

Jest jeszcze jeden kierunek stylizacji winylowej. Akcent tym razem jest nie na grafice, tylko na fakturze folii. Takie folie świetnie naśladują różne pokrycia — od karbonu do chromu.

Tak więc, gdy rozważysz wszystkie „za” i „przeciw” i zdecydujesz się na oklejenie samochodu winylem, należy pamiętać, że powierzchnia auta musi być przygotowana. Żadnych wgnieceń, odprysków, a tym bardziej brudu nie powinno być na powierzchni auta. Niektóre uszkodzenia samochodu nie da się ukryć poprzez oklejenie folią winylową, natomiast może ono je podkreślić.

4.5/5