Korekta licznika – na czym polega?
Cofanie licznika to praktyka nieuczciwych sprzedawców, którzy chcą zwiększyć atrakcyjność pojazdu, a co za tym idzie podnieść jego cenę. Zmiana stanu drogomierza jest przestępstwem podlegającym karze grzywny, ale też ograniczenia lub pozbawienia wolności. Przeczytaj, czym dokładnie jest korekta licznika w samochodzie i jak sprawdzić rzeczywisty przebieg pojazdu.
Przebieg auta świadczy o intensywności jego eksploatacji – im więcej kilometrów przejechano danym samochodem, tym większe ryzyko zużycia poszczególnych części. Choć wielu kierowców uważa, że przebieg pojazdu przekłada się na jego wiek, nie zawsze tak jest.
- Przebieg samochodu – jakie ma znaczenie?
- Stan licznika a wiek pojazdu
- Czym jest licznik przebiegu kilometrów? Przeznaczenie drogomierza
- Korekta licznika w samochodzie – na czym polega?
- Jaka jest kara za cofnięcie licznika?
- Wymiana licznika – czym jest?
- Jak wykryć korektę licznika?
- Podejrzany przebieg samochodu – co zrobić?
- Przebieg samochodu a ubezpieczenie OC
Na rynku wtórnym można znaleźć auta stosunkowo młode z dużym przebiegiem i starsze samochody, którymi kierowca przemieszczał się okazjonalnie. Kupując używane auto, warto jednak zweryfikować, czy licznik pokazuje rzeczywiste wartości i przyjrzeć się historii pojazdu – pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości.
Przebieg samochodu – jakie ma znaczenie?
Kupując używany samochód, kierowcy zwracają uwagę na jego rocznik, czyli wiek. Powszechnie uważa się, że im młodsze jest auto, tym lepszy jego stan. I oczywiście często tak właśnie jest.
Może się jednak zdarzyć, że nawet kilkuletni samochód będzie mocno wyeksploatowany. Nie warto więc trzymać się uparcie teorii, że młodsze auto to mniejszy przebieg i lepszy stan techniczny – bywa bowiem różnie.
Ważne! Rzeczywisty wiek pojazdu zależy nie tylko od roku produkcji, ale również od przebiegu, sposobu użytkowania i eksploatowania.
Aby jak najdłużej cieszyć się dobrym stanem technicznym samochodu, należy pamiętać o prawidłowej eksploatacji. Producenci określają, po przejechaniu ilu kilometrów trzeba wymienić konkretny element czy płyn, np. rozrząd zaleca się wymieniać co 90-120 tys. km, a olej i filtr oleju po przejechaniu 10 tys. km.
Stan licznika a wiek pojazdu
Choć nie ma żadnej reguły pozwalającej na podstawie przebiegu pojazdu określić jego wiek, statystyki mówią nam o pewnej średniej. Oto jak wygląda średni przebieg aut w poszczególnych kategoriach wiekowych:
- do 5 lat – około 54 tys. km;
- 6-10 lat – w przybliżeniu 143 tys. km;
- 11-15 – około 209 tys. km;
- 16-20 – średnio 247 tys. km;
- powyżej 20 lat – około 270 tys. km.
Ważne! Stan licznika nie zawsze odpowiada wiekowi samochodu. Zdarzają się auta nowe, wykorzystywane przez firmy, czy służące do codziennego pokonywania długich dystansów (dojazdy do pracy), w których wskazania drogomierza będą naprawdę wysokie. I odwrotnie, kierowca może wsiadać za kółko okazjonalnie, dlatego na liczniku jego pojazdu wartości będą niewielkie, mimo że auto nie jest już najnowsze.
Czym jest licznik przebiegu kilometrów? Przeznaczenie drogomierza
Licznik przebiegu, inaczej licznik kilometrów lub drogomierz jest urządzeniem pomiarowym samochodu. Jego zadaniem jest rejestrowanie przejechanych kilometrów, mierzenie przebytych odległości. Działa on na zasadzie zliczania obrotów kół pojazdu podczas jazdy.
W samochodach montowane są liczniki analogowe lub cyfrowe
Licznik mierzy przebieg pojazd, dostarcza informacji o pokonanym dystansie. Drogomierz umożliwia również:
- monitorowanie zużycia paliwa;
- planowanie serwisów, wymiany poszczególnych elementów, płynów eksploatacyjnych;
- określenie wartości rynkowej pojazdu.
Pamiętaj! Wymianę licznika można zlecić tylko w konkretnych przypadkach – cała procedura uregulowana jest przepisami prawa. Konieczność wymiany drogomierza zachodzi bardzo rzadko, może dotyczyć np. aut sprowadzonych z zagranicy (odmienne jednostki).
Korekta licznika w samochodzie – na czym polega?
Korekta licznika to nic innego jak jego cofnięcie. Oznacza to, że wskazania drogomierza nie odzwierciedlają rzeczywistego przebiegu pojazdu. Dlaczego stosuje się taką praktykę? Im mniejszy przebieg samochodu, tym bardziej atrakcyjnie przedstawia się samochód – kupujący chętniej zainteresuje się właśnie takim autem, spodziewając się mniejszego zużycia i lepszego stanu technicznego. W związku z tym sprzedający będzie mógł podnieść cenę pojazdu i zarobić na sprzedaży więcej.
Oczywiście bywają sytuacje, w których stan licznika może od razu budzić wątpliwości. Jeśli samochód ma już sporo lat, a na liczniku niewiele kilometrów, warto uważniej przyjrzeć się pojazdowi. Cofnięcie licznika łatwiej jest też ukryć, jeśli dany samochód miał wielu właścicieli – trudno dociec, czy i w którym momencie została przeprowadzona korekta licznika.
Jaka jest kara za cofnięcie licznika?
Od 1 stycznia 2020 roku za cofnięcie licznika grozi kara pozbawienia wolności (więzienia) od 3 miesięcy do 5 lat. Artykuł 306a Kodeksu karnego przewiduje też łagodniejszą karę jak grzywna i ograniczenie wolności.
§ 1. Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w § 1. § 3. W wypadku mniejszej wagi sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 roku Kodeks karny, art. 306a
Ważne! Za popełnienie przestępstwa odpowiada zarówno osoba, która przeprowadziła cofnięcie licznika (mechanik samochodowy), jak i zlecająca wykonanie takiej czynności (sprzedawca).
Wykrycie nieprawidłowości podczas kontroli drogowej
Jeśli funkcjonariusz odkryje podczas kontroli drogowej nieprawidłowy stan licznika w samochodzie, przekaże sprawę do wydziału dochodzeniowo-śledczego. Zadaniem jednostki jest ustalenie okoliczności oraz sprawcy, który dopuścił się przekręcenia licznika. Jeśli okaże się, że właściciel pojazdu zrobił to samodzielnie lub zlecił usługę innej osobie, zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.
Warto pamiętać, że jeśli cofnięcie licznika zostanie stwierdzone podczas kontroli drogowej, a nie podczas sprzedaży samochodu, właściciel pojazdu może liczyć na łagodniejszą karę. Dlaczego?
W takim przypadku korekta licznika zostanie potraktowana jako przygotowanie do popełnienia oszustwa, które jako takie jest przestępstwem mniejszej wagi – uważa się, że nikt nie został jeszcze pokrzywdzony.
Wymiana licznika – czym jest?
Wymiany licznika można dokonać jedynie w przypadku, gdy jest on uszkodzony lub naprawy wymaga inny element, którego nie można demontować bez ingerencji w drogomierz.
Ważne! Wymiana licznika w samochodzie jest uregulowana prawnie. Taką czynność należy zgłosić i zalegalizować w stacji kontroli pojazdów.
Właściciel pojazdu musi złożyć pisemne oświadczenie o wymianie licznika (podać powód wymiany), a następnie poddać auto kontroli. Po wymianie drogomierza należy przeprowadzić odczyt wskazań nowego licznika i skontrolować prawidłowość montażu. Diagnosta ma obowiązek wpisać informację o wymianie licznika do Centralnej Ewidencji Pojazdów.
Pamiętaj! Wymieniając licznik kierowca poświadcza, że ma świadomość konsekwencji karnych wynikających ze złożenia nieprawdziwych oświadczeń.
Co jeszcze warto wiedzieć o wymianie licznika?
Tak naprawdę konieczność wymiany licznika w aucie zachodzi bardzo rzadko. Powód wymiany licznika to:
- niewskazywanie przebiegu kilometrów lub wskazywanie nieprawidłowych wartości;
- nieprawidłowe jednostki na liczniku (np. samochody sprowadzone z Anglii nie pokazują kilometrów);
- konieczna wymiana elementu pojazdu zintegrowanego z drogomierzem.
Wymiana drogomierza wymaga od właściciela samochodu dopilnowania wymaganych prawem formalności – to zgłoszenie wymiany licznika i proces legalizacji. Właściciel ma na to 14 dni od momentu montażu nowego licznika. Wybierając się do stacji kontroli pojazdów, musi zabrać dowód rejestracyjny pojazdu i oświadczenie o wymianie drogomierza.
Jak wykryć korektę licznika?
Przy zakupie używanego auta trzeba zwrócić szczególną uwagę na odczyt drogomierza. Jak sprawdzić, czy nie trafił nam się samochód z przekręconym licznikiem? Istnieje kilka sposobów na skontrolowanie, czy nie doszło do cofnięcia licznika.
Sprawdzanie stanu licznika w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców
Realny stan licznika można sprawdzić w CEPiK. Aby to zrobić, kierowca musi znać:
- numer rejestracyjny pojazdu;
- numer VIN;
- datę pierwszej rejestracji samochodu.
widok formularza ze strony www.historiapojazdu.gov.pl
Wystarczy wejść na stronę historiapojazdu.gov.pl, podać wymagane dane, aby skorzystać z informacji gromadzonych od wydziałów komunikacji, ubezpieczycieli, policji czy stacji kontroli pojazdów.
Ciekawe! W bazie CEPiK można znaleźć informacje o wymianie licznika i wykonaniu ostatniego odczytu. Można dowiedzieć się, kiedy drogomierz był wymieniony i z jakiej przyczyny. Dzięki usłudze, zainteresowana kupnem osoba, może dowiedzieć się więcej o wybranym aucie, np. zapoznać ze stanem licznika spisanym podczas ostatniej kontroli drogowej.
Oględziny samochodu
W sprawdzeniu rzeczywistego przebiegu samochodu może też pomóc konsultacja z firmą, która specjalizuje się w ocenie stanu technicznego pojazdu, badając stopień zużycia poszczególnych elementów, podzespołów.
Jeśli kupujący ma wiedzę na temat pojazdów, może spróbować samodzielnie przeprowadzić oględziny. Warto zwrócić uwagę również na takie zmiany jak przetarta tapicerka, kierownica czy uszkodzenia na uchwycie zmiany biegów.
Pamiętaj! W samochodzie możesz znaleźć urządzenia, które pośrednio mogą pomóc zweryfikować przebieg pojazdu, np. pompa hamulcowa rejestrująca każde hamowanie czy stacyjka zapamiętująca każde uruchomienie silnika.
Cofnięty licznik a zapisy w książce serwisowej
Jeśli obawiasz się przekręconego licznika w aucie, możesz też przyjrzeć się książkom serwisowym i fakturom za naprawy, zwróć uwagą na naklejki i zawieszki, które pojawiają się w momencie wymiany płynów, olejów, filtrów.
Analiza tych informacji może ujawnić jakieś nieścisłości i wzbudzić czujność potencjalnego kupca.
Podejrzany przebieg samochodu – co zrobić?
Jeśli podejrzewasz, że mogło ci się trafić auto z cofniętym licznikiem, jego przebieg wzbudza wątpliwości, musisz działać. Należy jak najszybciej zgłosić podejrzenie popełnienia przestępstwa na policję – sprawa musi zostać wyjaśniona, a osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie czy zlecenie korekty licznika, ukarana (jak mówią przepisy Kodeksu karnego).
Kierowca, który sprzedaje samochód, w który wcześniej cofnięto licznik, ma obowiązek poinformować o tym nabywcę. W przeciwnym razie dopuszcza się oszustwa, za co może zostać surowo ukarany.
Ważne! Sprzedaż samochodu z cofniętym licznikiem jest możliwa, jednak w umowie musi znaleźć się zapis o takim procederze.
Przebieg samochodu a ubezpieczenie OC
Wykupienie ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Polisę należy zakupić najpóźniej w dniu rejestracji lub wprowadzenia samochodu do ruchu drogowego. Za brak OC kierowcy grozi wysoka kara finansowa – zostanie nałożona nawet w przypadku jednodniowej przerwy w ubezpieczeniu.
Warto pamiętać, że na cenę polisy wpływa wiele różnych czynników – jednym z nich jest również przebieg samochodu. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę kilka parametrów auta:
- markę, model, rodzaj pojazdu;
- pojemność silnika;
- rok produkcji, a zatem wiek, a co się z tym najczęściej wiąże, przebieg.
Ile kosztuje OC dla auta z małym i dużym przebiegiem?
Szukając OC warto porównywać ceny, propozycje wielu firm ubezpieczeniowych. W prosty sposób można to zrobić korzystając z kalkulatora OC i AC. Sprawdziliśmy, ile za obowiązkową polisę zapłaci właściciel auta z niewielkim przebiegiem, a ile kierowca podróżujący samochodem z dużymi wartościami na liczniku.
Oto propozycje cen polisy OC dla samochodu marki Hyundai i20 z 2016 roku z przebiegiem 100 tys. km.
Ubezpieczyciel | Cena OC |
---|---|
Trasti | 486,00 |
Balcia | 682,00 |
Beesafe | 808,75 |
Nieco niższe ceny towarzystwa zaproponowały właścicielowi auta marki Hyndai i20 z 2018 roku z przebiegiem 45 tys. km.
Ubezpieczyciel | Cena OC |
---|---|
Trasti | 471,00 |
Balcia | 682,00 |
Benfia | 751,00 |
Beesafe | 789,10 |
A oto kilka propozycji ubezpieczenia OC dla Skody Octavii z 2006 roku z przebiegiem 300 tys. km.
Ubezpieczyciel | Cena OC |
---|---|
Trasti | 500,00 |
Balcia | 741,00 |
Beesafe | 840,24 |
W wielu przypadkach różnice nie są znaczące, jednak dla aut z mniejszym przebiegiem towarzystwa przygotowały nieco atrakcyjniejsze oferty.
Kupując OC, warto rozważyć również rozszerzenie ochrony w postaci autocasco lub assistance. Polisy te gwarantują pomoc w razie uszkodzenia samochodu czy kolizji w drodze.
Korzystając z kalkulatora internetowego sprawdzisz nie tylko ceny, ale i zakres ochrony, limity poszczególnych usług i wyłączenia odpowiedzialności. Warto pamiętać, że ubezpieczyciele oferują często atrakcyjne cenowo pakiety polis – bardziej opłaca się od razu rozszerzyć ochronę, niż dokupić dodatkowe ubezpieczenie w innym terminie.
- Licznik kilometrów służy odmierzaniu pokonanych dystansów.
- Drogomierz jest elementem pojazdu objętym ochroną prawną. Można go wymienić jedyni w określonych przypadkach.
- Wymianę licznika należy zgłosić i zalegalizować w Stacji Kontroli Pojazdów (przeprowadzić odczyty wskazań nowego licznika i kontrolę prawidłowości montażu).
- Za cofnięcie licznika w aucie grozi kara pozbawienia wolności, ograniczenia wolności lub grzywny.
- Rzeczywisty stan licznika można sprawdzić, przyglądając się historii pojazdu. Wystarczy skorzystać ze strony historiapojazdu.gov.pl.
- Przebieg pojazdu może mieć wpływ na cenę ubezpieczenia OC.
Najczęściej zadawane pytania o korektę licznika
-
Kiedy możliwa jest wymiana licznika w samochodzie?
Wymiana licznika jest możliwa w przypadku jego uszkodzenia lub konieczności wymiany innego elementu zintegrowanego z drogomierzem.
Wymiana licznika w samochodzie jest niezbędna, jeśli pokazuje on wartości w innych jednostkach niż kilometry. Ma to miejsce, gdy samochód został sprowadzony np. z Anglii – w takiej sytuacji konieczne jest dostosowanie pojazdu do polskich przepisów i wymogów. -
O czym musi pamiętać właściciel samochodu, w którym wymieniono licznik?
Na właścicielu spoczywa obowiązek zgłoszenia wymiany licznika w stacji kontroli pojazdów. Po stronie diagnosty leży obowiązek zgłoszenia odczytu z nowego drogomierza do CEPiK. Kierowca musi też wnieść stosowną opłatę za przeprowadzenie całej procedury.
-
Jak sprawdzić, czy stan licznika w samochodzie jest prawidłowy, zgodny z rzeczywistym przebiegiem?
Warto przeanalizować historię samochodu korzystając z bazy CEPiK, a także przeprowadzić oględziny samochodu. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego rzeczoznawcy samochodowego lub firmy zajmującej się oceną stanu technicznego pojazdów.