Jakie wybrać ubezpieczenie OC dla samochodu sprowadzonego z zagranicy?
Wymarzonego modelu auta z zagranicy nie musimy przywozić do Polski na lawecie. Jeśli samochód posiada aktualne ubezpieczenie OC i tablice rejestracyjne, możemy samodzielnie przyjechać nim do kraju.
Wygodniejszym rozwiązaniem może być również zakup auta sprowadzonego z zagranicy bezpośrednio w Polsce. Można to zrobić np. w jednym z komisów. Wyjaśniamy, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia OC dla samochodu pochodzącego spoza naszego kraju, aby legalnie móc poruszać się nim po drogach.
Jak dobrać OC dla samochodu sprowadzanego z zagranicy?
Wyjazd za granicę po wymarzony model samochodu może okazać się problemem, gdy nie ma on aktualnego ubezpieczenia OC lub Zielonej Karty.(zobacz więcej na temat zielonej karty w artykule https://ubezpieczamy-auto.pl/zielona-karta/) Wówczas jedynym wyjściem może być sprowadzenie go do Polski na lawecie. Jednak może to być dość kosztowne rozwiązanie. W takim razie co można zrobić w takiej sytuacji?
Zamiast nerwowo poszukiwać lawety, możemy np. na miejscu w Niemczech kupić tablice wywozowe (zjazdowe) oraz krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Dzięki temu możemy nie będąc jeszcze właścicielem wymarzonego samochodu, samodzielnie przyjechać nim do Polski. Będzie to możliwe, ponieważ 30-dniowa polisa zostanie wystawiona imiennie, a nie na pojazd. Dzięki temu zyskujemy potrzebny czas na załatwienie wszelkich niezbędnych formalności.
Co ważne, krótkoterminowe ubezpieczenie OC na 30 dni (https://ubezpieczamy-auto.pl/oc-krotkoterminowe/) dla auta sprowadzanego z zagranicy można kupić tylko raz. W tym czasie musimy przerejestrować pojazd. W przeciwnym razie nie będziemy mogli go ubezpieczyć w Polsce na okres 12 miesięcy.
Jak dobrać OC dla samochodu z zagranicy kupowanego w Polsce?
Nie zawsze wymarzony model samochodu musimy samodzielnie sprowadzać z zagranicy. Innym rozwiązaniem może być zakup przywiezionego auta bezpośrednio w Polsce. Wtedy z zakupem ubezpieczenia OC możemy nieco poczekać, jeśli pojazd posiada ważne tablice wywozowe (zjazdowe).
Najwygodniej bezpośrednio w Polsce auto przywiezione z zagranicy kupić w komisie samochodowym. Wtedy należy dokładnie sprawdzić, jakie ubezpieczenie OC zawarł pośrednik. Możemy mieć do czynienia z dwoma rodzajami polis:
- z umową krótkoterminową (komisową) zawartą na 30 dni – wtedy należy sprawdzić, kiedy dokładnie upływa termin jej ważności, ponieważ samochód już od jakiegoś czasu mógł stać w komisie. Tego typu ubezpieczenie nie przedłuża się automatycznie. W związku z tym przed jego zakończeniem samodzielnie musimy kupić standardowe OC na 12 miesięcy,
- z całorocznym ubezpieczeniem OC, lecz nie opłaconym w całości. Komisy samochodowe ubezpieczają auta sprowadzane z zagranicy na rok, ale za bardzo niską opłatę. Następnie po sprzedaży pojazdu polisa przechodzi na nowego właściciela.
Niestety często może to być niekorzystne rozwiązanie, ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe może dokonać rekalkulacji składki, której wysokość wzrośnie. W takim przypadku warto samodzielnie poszukać korzystniejszej cenowo oferty zakupu OC, np. w naszym kalkulatorze. Jednocześnie musimy pamiętać, że w przeciwieństwie to krótkoterminowej 30-dniowej polisy, ubezpieczenie całoroczne zawarte przez komis musimy wypowiedzieć pisemnie u dotychczasowego ubezpieczyciela.
Czy istnieje ubezpieczenie na VIN auta kupowanego za granicą?
Kupując samochód za granicą należy zachować ostrożność. Szczególnie, jeśli chcemy go samodzielnie przywieźć do Polski. Możemy trafić na nieuczciwego sprzedawcę, który wręczy nam wydrukowane zagraniczne tablice rejestracyjne. Następnie będzie nas przekonywał, że możemy legalnie poruszać się po polskich drogach wykupując krótkoterminowe ubezpieczenie na VIN (numer identyfikacji pojazdu). Oczywiście jest to nieprawda.
Aby legalnie móc wjechać do Polski zakupionym za granicą samochodem, to oprócz aktualnego OC lub Zielonej Karty, musi on posiadać tablice wywozowe (zjazdowe) z kraju, z którego sprowadzamy pojazd (np. z Niemiec). Jeśli ich nie ma, auto jest wyrejestrowane i jego transport może się odbyć wyłącznie na lawecie. W efekcie jeśli podczas jazdy dojdzie do wypadku lub kolizji drogowej, to towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty odszkodowania z polisy.
Warto więc przed zakupem samochodu za granicą dokładnie sprawdzić, czy jego tablice wywozowe (zjazdowe) posiadają żółty lub czerwony pasek z prawej strony. Na nich znajduje się data ich ważności, czyli okresu, gdy jazda pojazdem z tymi oznaczeniami jest legalna. Jeśli ich brakuje, możemy auto przywieść do Polski na lawecie lub zrezygnować z transakcji.