Jak ubezpieczyć samochód po tuningu lub chiptuningu?

opublikowano: 29 stycznia 2021 aktualizacja: 1 marca 2021 autor: redakcja

Kto nie chciałby, aby jego samochód miał większe przyspieszenie i ograniczał ilość spalanego paliwa? Jest na to sposób. Sprawdźmy czym jest tuning i chiptuning, ile to kosztuje i jak wpływa na składkę za ubezpieczenie.

Dla każdego fana motoryzacji ulepszenie samochodu ma duże znaczenie. Tym właśnie jest tuning, a także chiptuning. Metody te się od siebie różnią, ale zarówno jedna, jak i druga spowoduje, że samochód będzie bardziej wartościowy i oryginalny.

Co to jest chiptuning?

Jak sama nazwa wskazuje jest to bardzo podobne do tuningu. Jednak w przypadku tuningu samochód zostaje ulepszony mechanicznie, a chiptuning to ingerencja w elektronikę samochodu. Jest to więc bezpieczniejsza wersja dla pojazdu. Mechanik nie wprowadza zmian w podzespołach samochodu. Wystarczy ingerencja w elektronikę pojazdu. Dzięki temu samochód będzie miał szybszy moment obrotowy oraz większą moc. Dla kierowców duże znaczenie ma szybsze osiąganie prędkości, ale także mniejsze zużycie paliwa. Dodatkowym atutem jest niższa emisja spalin.

Czy chiptuning do dobre rozwiązanie dla samochodu?

Rozpoczęcie procesu chiptuningu należy zacząć od poszukania właściwego specjalisty. Można dokonać zmian w samochodzie samemu, jednak nie zawsze kończy się to dobrze dla samochodu. Warto więc powierzyć samochód doświadczonemu mechanikowi. W oryginale samochód nie jest wykorzystywany do maksimum, ponieważ producenci samochodów nie oddają w ręce kierowców maszyn z najwyższymi możliwościami. Delikatne podwyższenie osiągów nie wpłynie negatywnie na pracę silnika. Będzie bowiem w granicach przygotowanych przez producenta. Podniesienie mocy nie spowoduje szybszego zużycia silnika. Mechanik, który będzie wykonywał chiptuning sprawdzi pojazd na hamowni. Warto to sprawdzić, ponieważ silnik może nie pracować poprawnie, np. w wyniku eksploatacji, dlatego samochód nie osiąga nawet tego, co było wyjściowym założeniem producenta.

Jakie samochody najlepiej poddać chiptuningowi?

Nie dla wszystkich pojazdów chiptuning będzie dobrym rozwiązaniem. Najbardziej skorzystają na nim diesle oraz auta z turbodoładowaniem. Chiptuningu nie można wykonywać w pojazdach bez komputera.

Jakie są granice podniesienia mocy i momentu obrotowego?

Każdy samochód ma inne możliwości. Dotyczy to także zmian wykonywanych w pojazdach. Sprawdźmy, jak można zmienić parametry przykładowych samochodów, aby je ulepszyć.

Marka i model samochoduMoc seriaMoc maxMoment seriaMoment max
Peugeot 208 1.2110 KM140 KM205 Nm260 Nm
Fiat Punto 1.9 JTD80 KM103 KM180 Nm225 Nm
Mercedes A 16082 KM135 KM180 Nm275 Nm
Renault Scenic II 1.9109 KM141 KM300 Nm360 Nm
BMW 5 E60 535d 3.0272 KM320 KM560 Nm650 Nm
Mazda 5 2.0140 KM170 KM350 Nm410 Nm
Honda CRV 2.2140 KM185 KM340 Nm400 Nm
Mini Cooper 1.6175 KM215 KM260 Nm310 Nm
Toyota RAV 2.0124 KM145 KM310 Nm365 Nm

Pamiętaj, aby chiptuning wykonywał specjalista. Warto znaleźć fachowca z polecenia, ale ofert można także szukać przez internet. Koniecznie sprawdź opinie innych użytkowników przed oddaniem samochodu. Trzeba uważać, aby zamiast ulepszyć stan samochodu, nie pogorszyć go, jeszcze do tego dopłacając.

Jaki jest koszt chiptuningu?

Ceny chiptuningu zaczynają się już od 700 zł. Mogą jednak sięgać nawet do kilku tysięcy. Koszt zależy od modelu samochodu, rocznika, typu sterownika. Im nowszy samochód i im większe zmiany chcesz wykonać, tym droższa usługa. Warto jednak skorzystać ze sprawdzonych serwisów i mieć dobrze i bezpiecznie wykonany chiptuning.

Czy chiptuning różni się od tuningu mechanicznego?

Chiptuning to ingerencja w elektronikę samochodu. Zmienia się oprogramowanie pojazdu. Natomiast tuning mechaniczny to zmiany w podzespołach. Np. można zmienić filtr powietrza na stożkowy, a świece na sportowe. Aby ulepszyć osiągi pojazdu warto zamontować większą turbosprężarkę i wymienić wałek rozrządu. Zmiana parametrów przepływu kanałów dolotowych i wydechowych także ulepszy stan samochodu. Wszystkie te czynności dotyczą tuningu mechanicznego.

Czy po chiptuningu/tuningu ubezpieczenie OC zdrożeje?

Cena ubezpieczenia zależy od wielu czynników, zarówno właściciela samochodu, jak i parametrów pojazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczając składkę, mają listę pytań, dzięki którym wyliczają ryzyko wystąpienia zdarzenia. Większość towarzystw nie pyta jednak czy samochód jest tuningowany. Nie powinno być więc za to zwyżki w OC. Jednak, jeżeli zwiększa się moc samochodu cena ubezpieczenia może być wyższa, tak jak przy wyższej pojemności.

Czy po chiptuningu/tuningu ubezpieczenie AC zdrożeje?

W przypadku AC ubezpieczyciele także pytają o wiele kwestii, aby ustalić ryzyko wystąpienia szkody. Składka autocasco zależy przede wszystkim od wartości pojazdu. Cena AC na pewno wzrośnie, ponieważ wzrośnie wartość samochodu. Warto mieć wszystkie rachunki i dokumentację przeprowadzonych zmian, aby przy szkodzie towarzystwo wypłaciło należne odszkodowanie. Jeżeli wykonasz chiptuning w czasie trwania polisy AC, powinieneś zgłosić to ubezpieczycielowi, aby ochrona AC była pełna.

Pamiętaj, aby chiptuning/tuning był wykonany przez profesjonalistę. W przypadku szkody z autocasco, ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania, gdy do zdarzenia dojdzie w wyniku niepoprawnie wykonanego chiptuningu. Towarzystwo ubezpieczeniowe może powołać się na rażące niedbalstwo, wydając decyzję odmowną.

Chiptuning – czy warto?

Jeżeli wciąż zastanawiasz się czy warto wprowadzić zmiany do swojego samochodu, przedstawiamy listę zalet:

  • bezpieczeństwo – szybsze reakcje samochodu, lepsze przyspieszenie z pewnością pomoże przy wyprzedzaniu,
  • ekonomia – dzięki chiptuningowi zużycie paliwa będzie niższe, więc zapłacisz mniej za paliwo,
  • ekologia – chiptuning powoduje mniejszą emisję spalin, co jest bardzo dobre dla środowiska.

W przypadku chiptuningu trzeba zainwestować, ale zalety są zachęcające. Do tego dla fanów motoryzacji posiadanie lepszej wersji swojego samochodu jest z pewnością zadowalające.

Podsumowanie

Chiptuning czy tuning ma na celu ulepszenie samochodu. Większa moc silnika i zwiększony moment obrotowy mogą przynieść kierowcy wiele korzyści. Cena ubezpieczenia OC nie powinna wzrosnąć, natomiast składka AC wzrośnie, ponieważ wzrośnie suma ubezpieczenia. Warto skorzystać z usług fachowców i cieszyć się nową, lepszą wersją swojego samochodu.

4/5