Ubezpieczenie samochodu po zakupie – jak to zrobić krok po kroku?
Kupujesz nowy samochód prosto z salonu i zastanawiasz się co z jego OC? A może sprowadzasz auto z zagranicy i nie wiesz, czy będziesz potrzebował krótkoterminowej polisy OC? Co OC ,,z drugiej ręki” przy zakupie używanego samochodu? Sprawdziliśmy krok po kroku, jak ubezpieczyć auto po zakupie.
Kupno samochodu, to ważna decyzja: masa ogłoszeń w internecie, kilkanaście parametrów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze wymarzonych „czterech kółek” i formalności związane z zakupem samochodu. Finalizacja zakupu to jednak nie koniec spraw związanych z nabyciem auta. Równie ważną kwestią, jak wyżej wspomniane aspekty zakupu jest wykup obowiązkowego ubezpieczenia OC. Przeczytaj i dowiedz się:
- kiedy należy ubezpieczyć nowy samochód,
- co zrobić z OC po poprzednim właścicielu,
- jakie OC dla aut sprowadzanych z zagranicy,
- co dzieje się z AC przy sprzedaży samochodu.
Kiedy muszę ubezpieczyć nowy samochód?
Jeśli decydujesz się na zakup nowego samochodu prosto z salonu, w momencie gdy stajesz się jego właścicielem, na Tobie spoczywa obowiązek posiadania ważnej polisy OC. Wspomniane ubezpieczenie należy kupić najpóźniej w dniu rejestracji auta, nie później jednak, niż z chwilą wprowadzenia go do ruchu drogowego. Oznacza to, że będziesz poruszał się tym autem po drogach czy strefach zamieszkania.
Najlepszą opcją będzie wykup obowiązkowego ubezpieczenia OC jeszcze przed finalizacją samego zakupu auta, czyli zanim wyjedziesz nim z salonu. Ubezpieczając nowy samochód masz dwie opcje: możesz skorzystać z tzw. pakietu dealerskiego lub poszukać ubezpieczenia komunikacyjnego na własną rękę.
W przypadku nowych aut, warto jest rozważyć wykup kompleksowego pakietu ubezpieczenia komunikacyjnego, obok obowiązkowego OC, (które obejmuje pokrycie szkód, które kierowca ubezpieczonego samochodu wyrządził z własnej winy w skutek kolizji lub wypadku), można rozważyć zakup:
- autocasco, czyli AC, które chroni przed kradzieżą lub uszkodzeniem np. w wyniku wandalizmu czy kradzieży auta,
- ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli NWW, które chroni przed zdarzeniami losowymi i powstałymi w ich wyniku uszkodzeniami ciała lub rozstroju zdrowia,
- assistance – w ramach, którego ubezpieczony otrzymuje szeroki pakiet usług dodatkowych na wypadek zaistniałych sytuacji objętych ubezpieczeniem: np. wymiana opon, holowanie, opieka medyczna etc.
- ubezpieczenia dodatkowe np. ubezpieczenie opon, ubezpieczenie szyb.
Pakiet delarski obejmuje komplet wspomnianych wyżej ubezpieczeń, który najczęściej oferowany jest w atrakcyjnej cenie. Dodatkowo, często w ramach pakietu delarskiego klient może liczyć na zniesienie udziału własnego w szkodach (AC), czy bezgotówkową formę naprawy z użyciem oryginalnych części. Każdorazowo zalecane jest porównanie ceny takiego pakietu z ofertami kompleksowych ubezpieczeń komunikacyjnych na rynku. Atrakcyjna na pierwszy rzut okaz oferta dealarska może wypaść niekorzystnie na tle oferty innego towarzystwa. Skorzystanie z porównywarki ubezpieczeniowej pozwoli porównać oferty z kilkunastu towarzystw w zaledwie 7 minut.
Kupując nowy samochód z salonu jeszcze przed jego rejestracją w polisie będzie widnieć tymczasowo numer VIN pojazdu. Po zarejestrowaniu auta należy poinformować ubezpieczyciela o konieczności skorygowania informacji o nadany przy rejestracji numer rejestracyjny pojazdu.
Czy mogę zatrzymać OC poprzedniego właściciela?
Ubezpieczenie OC przypisane jest do konkretnego samochodu, zatem wraz ze sprzedażą pojazdu używanego, poprzedni właściciel w dniu zakupu ma obowiązek wydać aktualne OC auta kupującemu. Warto sprawdzić, czy przekazywane OC było opłacone w całości. Jeśli poprzedni właściciel wybrał opcję płatności ratalnej, na kupującym będzie spoczywał obowiązek opłacenia kolejnych rat OC.
Kupując używany samochód należy poinformować ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu. Towarzystwo może dokonać rekalkulacji składki polisy OC, czyli wyliczeń wartości polisy w oparciu o nowe dane dotyczące innego właściciela pojazdu. Bez względu na to, czy towarzystwo zażąda dopłaty składki, czy nie – jako nowy właściciel pojazdu masz prawo wypowiedzieć dotychczasowe OC w dowolnym momencie trwania umowy i wykupić nową polisę.
Ważne! Polisa OC kupowanego używanego samochodu nie przedłuża się automatycznie na kolejny rok, a po okresie obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej wygasa. Warto zapamiętać datę końca polisy, gdyż brak w ciągłości ubezpieczenia wiąże się z karami ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (w 2020 r. do 5200 zł).
Jak kupić OC dla auto sprowadzonego zza granicy?
Nieco odmiennie wygląda sytuacja w przypadku aut sprowadzonych z zagranicy. Można je kupić w wyspecjalizowanej firmy (najczęściej komis) lub samodzielnie je sprowadzić. Gdy decydujesz się sam pojechać po upatrzony model auta, będziesz musiał sprawdzić dokumenty OC. Jeśli samochód ma ważny przegląd oraz OC, możesz swobodnie przyjechać nim do Polski oraz dokonać wszelkich formalności związanych z przerejestrowaniem pojazdu oraz wykupem rocznego OC.
Gdy auto nie ma ważnego OC lub znajduje się w kraju spoza UE, będziesz musiał zaopatrzyć się w wywozowe tablice rejestracyjne oraz krótkoterminowe OC w kraju, w którym nabywasz samochód. Posiadając tymczasowe tablice rejestracyjne (tzw. wywozowe) oraz OC, będziesz mógł po powrocie do Polski załatwić niezbędne formalności związane z rejestracją auta oraz zakupem rocznego OC.
Znacznie mniej formalności czeka nabywców aut sprowadzonych z zagranicy przez wyspecjalizowane firmy lub komisy samochodowe. Kupujemy wówczas pojazd z komisowym z krótkoterminowym OC oraz pakietem przetłumaczonych już dokumentów. Gdy decydujesz się na zakup auta z komisu, sprawdź koniecznie ważność komisowego ubezpieczenia OC. Można z niego korzystać tylko do czasu jego wygaśnięcia, a samo OC nie przedłuża się automatycznie na kolejny okres.
Ważne – towarzystwo po sprzedaży samochodu z komisu ma prawo do przeliczenia składki polis według nowych danych, czyli dotyczących właściciela pojazdu. Warto wiec skontaktować się z ubezpieczycielem i zgłosić fakt nabycia auta. Komisy samochodowe często korzystają z OC płacąc najniższe składki (dotyczy to również komisowych OC całorocznych), a fakt zmiany właściciela pojazdu może wiązać się z rekalkulacją składki po dużo wyższej stawce niż zapłaci komis. Masz również prawo do wypowiedzenia takiej umowy OC i poszukania tańszej oferty.
Jeśli komis samochodowy sprzedaje auto bez ważnego OC, bo przywiózł je do kraju na lawecie – zanim wyjedziesz autem z komisu musisz zadbać o ważne OC. W tym celu możesz skorzystać z krótkoterminowego ubezpieczenia OC na 30 dni. Pamiętaj, ze ubezpieczenie OC musisz wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, oczywiście przy założeniu że do czasu rejestracji nie będziesz poruszał się nim po drogach.
Czy AC przechodzi na nowego właściciela auta?
Zgoła odmienne zasady niż w przypadku OC, stosuje się w odniesieniu do ubezpieczenia dodatkowego autocasco. AC nie jest przekazywane wraz ze zmianą właściciela pojazdu. Zmiana własności jest dla towarzystwa ubezpieczeniowego jednoznaczne z wygaśnięciem umowy AC.
Tylko cześć ubezpieczycieli posiada w swojej ofercie możliwość przepisania AC na nowego właściciela, gdy poprzedni posiadał wykupiony pakiet ubezpieczenia OC i AC. Powyższa reguła ma zastosowanie również w przypadku innych ubezpieczeń, np. NWW czy assistance. Jeśli kupujesz używany samochód z wykupionym pakietem OC i AC, koniecznie skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową i dopilnuj wszelkich formalności.