Jak sprawdzić zniżki OC za darmo? [poradnik]
Zniżki za bezszkodową jazdę są dla ubezpieczycieli najsilniejszym argumentem za tym, żeby zaufać kierowcy i dać mu tanie OC. Zasady przyznawania zniżek są jasne i znane większości kierowców, a mimo to pojawiają się nieścisłości.
Jak sprawdzić wysokość zniżek OC? Gdzie tanio kupić polisę OC? Jak sprawdzić zniżki OC za darmo? Tego dowiesz się w tym artykule.
Jak sprawdzić, ile mam zniżek za bezszkodową jazdę?
Jest kilka sposobów:
- Sprawdzenie zniżki na OC przez Internet w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
- Uzyskanie informacji o przebiegu ubezpieczeń OC w firmie, w której zawarliśmy umowę OC.
- Sprawdzenie u agenta ubezpieczeniowego.
Jak sprawdzić zniżki przez Internet?
To najłatwiejszy i najszybszy sposób na uzyskanie informacji o liczbie posiadanych zniżek.
Informacja ze strony UFG:
Aby sprawdzić zniżki na stronie UFG, wejdź na stronę Funduszu i wykonaj następujące kroki:
- Kliknij na kafelek “Baza OC i AC”.
- Zaloguj się (tutaj będzie potrzebny profil zaufany).
- Wypełnij wniosek o wydanie zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia.
- Złóż wniosek.
- Czekaj na zaświadczenie.
Dokument otrzymasz do 15 dni od dnia wpłynięcia prawidłowo wypełnionego wniosku.
Wniosek możesz wysłać także pocztą, ale to będzie długo trwało.
Zdobądź Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego (ZOPUK)
Wadą tego rozwiązania jest fakt, że jeśli miałeś polisy ubezpieczeniowe w różnych towarzystwach, to wniosek o wydanie ZOPUK musisz złożyć we wszystkich.
Wniosek o wydanie ZOPUK możesz złożyć w placówce danego towarzystwa ubezpieczeniowego albo przez stronę internetową.
Prawidłowo wypełniony wniosek o wydanie Zaświadczenia o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego powinien zawierać:
- Dane ubezpieczonego – imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL.
- Dane pojazdu – marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN.
- Dane kontaktowe – numer telefonu oraz adres poczty elektronicznej, na który ubezpieczyciel ma wysłać zaświadczenie, ewentualnie zaznacz, żeby wysłał papier do placówki agenta lub na Twój adres zamieszkania.
Spytaj agenta ubezpieczeniowego
Informacje na temat Twojej historii ubezpieczenia są gromadzone i przechowywane w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Podczas kalkulacji składki za polisę ubezpieczenia samochodu agenci ubezpieczeniowi wysyłają zapytanie do UFG na temat Twojego przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego.
Wykonując następną kalkulację u agenta, po prostu spytaj, co mu się wyświetla w komputerze. Agent powinien mieć możliwość to podejrzeć.
Za co można mieć zwyżkę w OC i AC?
Masz dużo zniżek, a nadal dużo płacisz za ubezpieczenie samochodu? Może masz zwyżkę?
Sprawdź, za co możesz mieć zwyżkę.
Szkody
Obecnie system oceny ryzyka ubezpieczeniowego działa inaczej, niż kiedyś.
Dawniej system opierał się w dużej mierze na liczbie lat bezszkodowych. Przykładowo rok bezszkodowej jazdy dawał 10% zniżki, a jedna szkoda zabierała 20% zniżki. Trzy szkody w jednym roku mogły podnieść składkę za OC o 300%.
Ten system działał do momentu komputeryzacji procesu wystawiania polisy i opracowania algorytmów szacujących ryzyko ubezpieczeniowe.
Dzisiaj działa to trochę inaczej. Jeżeli ubezpieczasz auto od 5 lat, to dokładnie taki wynik pokaże analiza historii ubezpieczenia.
Dlatego sprawdzając zniżki, de facto sprawdzasz historię ubezpieczeniową, czyli okres posiadania ubezpieczenia w zestawieniu z liczbą szkód.
Wiek i doświadczenie za kierownicą
Młodzi kierowcy kupujący pierwszy samochód zaraz po zrobieniu prawa jazdy muszą odpokutować za młody wiek, płacąc bardzo wysokie stawki za OC i AC. Nie mają historii ubezpieczenia, a ze statystyk wynika, że powodują dwa razy więcej szkód, niż 50-latkowie.
Towarzystwa ubezpieczeniowe nie są skłonne im zaufać.
Trochę lepiej wygląda sytuacja osób starszych, które dopiero co zrobiły prawo jazdy. Nadal płacą więcej, niż doświadczeni kierowcy mający prawo jazdy od dawna, ale płacą mniej niż nastolatkowie i studenci.
Mandaty i punkty karne
Od 17 czerwca 2022 r. towarzystwa ubezpieczeniowe mają dostęp do informacji o mandatach i punktach karnych kierowców. Mogą uwzględniać te dane przy ocenie ryzyka ubezpieczeniowego.
Samochód firmowy
Możesz nie odczuć różnicy w składce między samochodem prywatnym i firmowym, jednak w przypadku wykorzystywania auta zarobkowo taka rożnica może już stać się odczuwalna. Jeśli będziesz wykorzystywać służbowy samochód do nauki jazdy albo przewozu osób lub rzeczy, ubezpieczyciel może uznać to za znacznie większe ryzyko polisowe. I większą stawkę.
Jeśli zdecydujesz się na wykorzystywanie firmowego samochodu do wyścigów lub rajdów, możesz spodziewać się znacznie większych opłat.
Na co uważać przy gromadzeniu zniżek w OC?
Zbieranie zniżek to kluczowy element posiadania pojazdu. Rok czy dwa posiadania OC mogą stanowić o różnicy w składce nawet kilkuset złotych. Dlatego warto zadbać o to, by nie popełnić błędu.
Przed zawarciem polisy w nowej firmie, spytaj o zniżki
Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą mieć różne polityki wewnętrzne dotyczące zniżek. Np. część z nich będzie honorować zniżki nabyte za OC przyczepki, a część nie.
Może zatem dojść do sytuacji, w której będziesz mieć dwa lata posiadania OC, choć powinno być cztery. To dobry moment, żeby wyprostować te informacje.
Jeśli masz szkody, sprawdź, czy są Twoje
Zaskoczeniem może być wyższa składka OC za szkody, których nie spowodowałeś. Na przykład – inny uczestnik zdarzenia zgłosił szkodę na Twoje dane i otrzymał odszkodowanie, ale w toku postępowania okazało się, że wina za zdarzenie leży po jego stronie.
Tymczasem dane do UFG już poszły.
Od takiej szkody warto się odwołać do UFG, przedstawiając stosowne dokumenty (np. opinię policji czy wyrok sądu).
Upewnij się, że do UFG trafiły właściwe dane
Znane są przypadki, gdzie w imieniu lub nazwisku właściciela pojazdu była literówka, i pod jednym imieniem miał rok posiadania OC, a pod drugim już trzy. Do UFG trafiają dane z polisy OC, więc jeśli agent źle coś przepisze, to takie dane będą w bazie Funduszu.
Może też się zdarzyć, że pomyłka nastąpi jeszcze wcześniej np. na etapie rejestracji pojazdu. Wówczas masz do wyboru – skorygować dane lub za każdym razem powtarzać agentowi ubezpieczeniowemu, że w dowodzie rejestracyjnym jest błąd.
Podsumowanie:
- Historia ubezpieczenia jest jednym z najważniejszych czynników dla wysokości składki za OC.
- Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek rejestracji umów OC i AC, oraz przekazywania danych do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
- Aby sprawdzić ile masz zniżek, wejdź na stronę UFG i złóż wniosek o wydanie zaświadczenia.
- Ilość zniżek możesz sprawdzić także u swojego agenta ubezpieczeniowego.
- Uzyskanie informacji o ilości zniżek jest bezpłatne.
- Dane w UFG mogą nie zgadzać się ze stanem faktycznym. Jeśli są rozbieżności pomiędzy tym, co ma UFG, a Twoim rzeczywistym stanem zniżek, wyprostuj to. Może się okazać, że przepłacasz za OC i AC.
FAQ - najczęściej zadawane pytania o sprawdzenie zniżek w OC
-
Czy zniżki można gromadzić przed ukończeniem 18 roku życia?
Tak. Od momentu ukończenia 13 roku życia możesz posiadać pojazd, który wymaga rejestracji, np. przyczepkę lub quada. Rodzic może nawet dopisać dziecko do samochodu, ale to się raczej nie opłaca.
-
Czy zniżki OC przechodzą na małżonka?
Możesz korzystać ze zniżek na ubezpieczenie OC i AC małżonka w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych (np. PZU, Warta).
Zanim zdecydujesz się na korzystanie ze zniżek małżonka, dowiedz się, czy dana firma to honoruje.
To dobry pomysł, żeby ubezpieczyć auto na siebie, gdy małżonek spowodował w ostatnim roku wiele szkód. Przejmujesz bowiem zniżki, ale nie szkody.
-
Czy po szkodzie stracę zniżki na ubezpieczenie innych pojazdów?
Tak. OC jest przypisane do samochodu, ale historia ubezpieczenia - do człowieka. Oznacza to, że jeśli spowodujesz jednym samochodem stłuczkę, informacje o tym trafią do UFG i w przyszłym roku będziesz mieć drożej na wszystkich pojazdach.
Dobrym sposobem na obejście tej zwyżki w sytuacji, gdy masz dużo szkód, jest przekazania pojazdów i zniżek małżonkowi.
-
Ile kosztuje sprawdzenie zniżek OC?
Zarówno sprawdzenie zniżek w ubezpieczeniu OC i AC przez Internet, jak i wydanie zaświadczenia ZOPUK, to bezpłatne operacje.