Co oznacza numer VIN?
Użytkowanie samochodu wiąże się ze znajomością wielu skrótów funkcjonujących na co dzień wśród kierowców i osób związanych z rynkiem motoryzacyjnym. Jednym z nich jest tzw. numer VIN, który jest zakodowaną informacją o samochodzie.
Niejeden kierowca, który szukał używanego samochodu do zakupu zwracał uwagę na VIN. Dzięki temu mógł sprawdzić jego historię w systemach, co jest pomocne przy potwierdzaniu bezwypadkowości czy braku kradzieży.
Czym jest numer VIN?
Gdyby stosować polskie nazewnictwo, rzeczywistym skrótem byłby NIP, czyli numer identyfikacji pojazdu. Jednak z uwagi na zbieżność skrótu z terminologią podatkową (przyp. – numer identyfikacji podatkowej), stosowany jest pierwowzór angielski, od Vehicle Identification Number. Jest jeszcze jedna różnica między numerem NIP podatkowym a motoryzacyjnym. Pierwszy składa się z 10 cyfr, a drugi z 17 cyfr i liter. Ułożenie poszczególnych znaków nie jest przypadkowe. Każda litera czy cyfra ma osobne znaczenie dla poszczególnych informacji o pojeździe.
Nie wszystkie samochody posiadają numer VIN. Te zarejestrowane po raz pierwszy przed 1995 rokiem oraz motocykle zarejestrowane przed 2003 rokiem nie mają takich numerów – –wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w autoumowa.pl.
Z jakich znaków składa się numer VIN?
17-znakowy numer VIN to nic innego jak kod samochodu. Aby go rozszyfrować, warto przyjrzeć się porządkowi znaków:
- znaki 1-3 (tzw. WMI)wskazują na region i nazwę producenta pojazdu, gdzie pierwszy znak oznacza kraj, np. WF0 – ford wyprodukowany w Niemczech,
- znaki 4-9 (tzw. VDS)zdradzają typ pojazdu, w tym fragmencie VIN wiadomo już czy samochód wyposażony jest w poduszki powietrzne, jaki posiada rodzaj pasów bezpieczeństwa, typ nadwozia i liczbę drzwi. Ostatni znak w tej sekcji to znak kontrolny numeru VIN – dzięki specjalnemu algorytmowi można zweryfikować, czy żaden z pozostałych znaków nie został nielegalnie zmieniony.
- znaki 10-17 (tzw. VIS)to numer własny pojazdu, po tym można poznać wersję silnika czy rodzaj napędu. Znak 10. to rok produkcji samochodu, a znak 11. jest identyfikacją fabryki.
Jak wykorzystać numer VIN?
VIN jest istotną kwestią przy zakupie używanego pojazdu. Dzięki identyfikacji tego numeru można sprawdzić jego dane, historię. Po wpisaniu 17-znakowego numeru VIN wyświetlą się szczegółowe informacje na temat samochodu. Oprócz nazwy producenta, modelu czy rodzaju nadwozia także:
- typ paliwa,
- pojemność i moc silnika,
- kraj producenta,
- kolor lakieru,
- wykończenie wnętrza,
- typ skrzyni biegów,
- napęd.
Numer VIN jest przydatny w momencie sprzedaży samochodu. Kupujący pojazd może zweryfikować informacje ze stanem rzeczywistym, a także sprawdzić historię pod kątem kradzieży czy wypadku pojazdu. Pełny raport zawiera także dokumentację fotograficzną po kolizji.
Numer VIN można sprawdzić za pomocą tzw. dekodera na stronie internetowej z wyszukiwarki. Dodatkowe analizy i raporty generowane przez dekodery są płatne. Ich koszt wynosi kilkanaście do 100 złotych. Cena uwzględnia ilość i rodzaj informacji potrzebną do zebrania przez dekoder.
Usługa jest dostępna także w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEPIK). Jeśli wybrany pojazd jest w bazie, użytkownik w zakładce „Dane zagraniczne” zobaczy informacje w siedmiu kategoriach: kradzież, złomowanie, powypadkowy, uszkodzony, przekręcony licznik, niedopuszczony do ruchu, służył jako taxi.
Przykład:
Pani Agnieszka planowała zakup samochodu. Bardzo spodobała jej się oferta u jednego ze sprzedawców. Interesowała się Oplem Astrą. Pani Agnieszka już umówiła się na oględziny auta. Jednak koleżanka doradziła jej wcześniejszą weryfikację historii pojazdu. Pani Agnieszka miała numer VIN i pobrała płatny raport dla tego pojazdu. Okazało się, że niestety pojazd jest powypadkowy. Dzięki temu Pani Agnieszka nie kupiła takiego samochodu i zaoszczędziła swój czas na oglądanie innych aut.
Gdzie znaleźć VIN mojego pojazdu?
VIN znajduje się w dokumentach auta – dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu. W dowodzie rejestracyjnym znajduje się w rubryce „E”. Zawsze trzeba sprawdzić numer na dokumencie z numerem na stałym elemencie w samochodzie. W zależności od modelu VIN może występować w różnych miejscach. Najczęściej jest on na tabliczce znamionowej na podszybiu auta. Numer VIN można znaleźć także na słupku bocznym od strony kierowcy, prawym nadkolu, przegrodzie czołowej i ramie nośnej przy prawym przednim kole.
Każda marka pojazdu ma inne miejsce na VIN. Np. we Fiatach numer znajduje się na podłodze bagażnika, w Volkswagenach i Jeepach na podłodze pod tylnym siedziskiem kanapy, a w BMW na obudowie deski rozdzielczej z lewej strony, wzmocnieniu bocznym prawym i przegrodzie czołowej.
W pojazdach zabytkowych od 1954 do 1981 r. nie było standardu 17-znakowego numeru VIN, więc producenci wykorzystywali inne formaty. Numeru identyfikacyjnego VIN nie wymaga się dla pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1995 roku.
Numer VIN składa się z 17 znaków. Są to zarówno cyfry, jak i litery. Producenci samochodów nie mogą jednak korzystać z 3 liter – I, O oraz Q. Wykluczono je z powodu możliwych pomyłek np. O i 0.
Uszkodzony numer VIN – co robić?
Każdy pojazd samochodowy dopuszczony do ruchu w Polsce musi posiadać numer VIN albo numer nadwozia umieszczony w sposób trwały. Obowiązek wyrobienia numeru VIN zachodzi także wtedy gdy jest on nieczytelny (w całości lub fragment) na skutek wypadku, korozji czy nieumiejętnej naprawy.
Wniosek o nadanie nowego numeru VIN należy zgłosić w Urzędzie Miasta czy Starostwie Powiatowym i z pozytywną decyzją od urzędnika zlecić wybicie nowego numeru w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Poprawiona wersja będzie zawierać tylko 12 znaków i wiązać się z wydaniem nowego dowodu rejestracyjnego.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o numer VIN
-
Czy numer nadwozia to to samo, co numer VIN?
Tak. Te dwa pojęcia używane są zamiennie. Oznaczają numer identyfikacyjny pojazdu, który jest niepowtarzalny. Znajduje się na stałym elemencie w samochodzie oraz w dowodzie rejestracyjnym.
-
Co może okazać się po sprawdzeniu VIN?
Osoby, które chcą kupić auto i sprawdzają jego historię po numerze VIN mogą uzyskać informacje o uszkodzeniach, a także o kradzieży. Taka weryfikacja pomaga w zakupie. Wcześniejsze sprawdzenie może odwieść od nieudanego zakupu lub utwierdzić w swoim wyborze.
-
Co zrobić, gdy numer VIN jest nieczytelny?
Każdy pojazd samochodowy dopuszczony do ruchu w Polsce musi posiadać numer VIN albo numer nadwozia umieszczony w sposób trwały. Obowiązek wyrobienia numeru VIN zachodzi także wtedy gdy jest on nieczytelny (w całości lub fragment) na skutek wypadku, korozji czy nieumiejętnej naprawy. Wniosek o nadanie nowego numeru VIN należy zgłosić w Urzędzie Miasta czy Starostwie Powiatowym i z pozytywną decyzją od urzędnika zlecić wybicie nowego numeru w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Poprawiona wersja będzie zawierać tylko 12 znaków i wiązać się z wydaniem nowego dowodu rejestracyjnego.