Brak OC i przeglądu a sprzedaż samochodu

sprzedaż auta bez OC
opublikowano: 16 stycznia 2019 aktualizacja: 14 lutego 2022 autor: redakcja

Jedyne pewne rzeczy na świecie to, cytując klasyka, śmierć i podatki. Do tej listy można dopisać jeszcze ubezpieczenie OC dla kierowcy. O tym, że jest ono obowiązkowe, wiadomo powszechnie, ale nie zawsze samochód posiada taki dokument. Sprawdzamy, z czym posiadanie polisy OC i jej brak wiążą się w praktyce.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest tak samo ważne, jak prawo jazdy czy przegląd techniczny. Bez załatwienia którejkolwiek z tych formalności nie możemy poruszać się samochodem po drogach publicznych legalnie. Chyba że wystarczą nam polne i leśne drogi pokonywane pod osłoną nocy.

Co grozi za brak ubezpieczenia OC?

Jeśli zostaniemy przyłapani na jeździe bez ważnej polisy OC, np. w trakcie kontroli drogowej czy podczas ustalania przyczyn wypadku, w którym braliśmy udział, to w świetle prawa popełniamy wykroczenie.

Co prawda od 1 października 2018 roku nie musimy już mieć obowiązkowego ubezpieczenia przy sobie (razem z dowodem rejestracyjnym), ale warto pilnować, by polisa i inne dokumenty były ważne.

Za każdy dzień bez OC zapłacimy karę finansową. Ile, to zależy od liczby dni bez ubezpieczenia, a także rodzaju pojazdu (osobowy, ciężarowy, motocykl, motorower). Karę nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i może ona wynieść prawie 5000 zł, a dokładnie:

  • 900 zł – bez ważnego OC do 3 dni;
  • 2250 zł – bez ważnego OC od 4 do 14 dni;
  • 4500 zł – bez ważnego OC powyżej 14 dni.

PAMIĘTAJ!
UFG prowadzi rejestr umów ubezpieczenia OC, w którym gromadzi dane m.in. na temat okresu zawarcia umowy ubezpieczenia. System zwany „wirtualnym policjantem” sam weryfikuje ciągłość ubezpieczenia. Z kolei towarzystwa ubezpieczeń muszą przekazać do rejestru informacje o zawarciu umowy.

Kupno samochodu bez OC – jakie zasady?

Sam zakup samochodu bez ważnej polisy OC nie jest karalny, tyle że nie możemy poruszać się takim pojazdem legalnie. Tu działa zasada taka sama jak w przypadku braku ważnego przeglądu technicznego.

Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umowy OC przechodzą na nas jako nabywców pojazdu. Kiedy kupujemy samochód razem z ubezpieczeniem, to:

  • możemy rozwiązać dotychczasową umowę – należy tylko dopilnować, aby pomiędzy jedną a drugą polisą nie było ani jednego dnia przerwy;
  • kontynuować umowę zawartą przez poprzedniego właściciela aż do końca okresu, na jaki została zawarta.

Kiedy kupujemy samochód bez ubezpieczenia, musimy jak najszybciej, jeszcze tego samego dnia go ubezpieczyć, o ile wcześniej nie wymaga także zarejestrowania (w Wydziale Komunikacji Urzędu Miejskiego). Pojazd można ubezpieczyć również przed przerejestrowaniem.

WAŻNE!
Przy zmianie TU – musimy najpierw zawrzeć umowę ubezpieczenia w dowolnie wybranej firmie, a następnie wypowiedzieć OC poprzedniego właściciela.

Co istotne, ubezpieczyciel ma prawo do ponownej kalkulacji należnej składki ubezpieczeniowej ze względu na zmianę właściciela auta. Składka może wzrosnąć, ale i spaść, o ile posiadamy większe zniżki niż poprzedni właściciel samochodu.

Sprzedaż samochodu bez OC – o czym pamiętać?

Jeśli sprzedajemy samochód bez dopełnienia obowiązkowych formalności, musimy powiadomić o tym kupującego, ale także pamiętać o terminach:

  • polisa OC – kupujący jest odpowiedzialny za ubezpieczenie samochodu dopiero od dnia zakupu i najpóźniej w tym dniu powinien wykupić je dla siebie. To znaczy, że do czasu sprzedaży auta polisa musi być ważna;
  • przegląd techniczny – jeśli upłynął termin przeglądu w momencie zakupu pojazdu, nowy nabywca musi przetransportować samochód na lawecie do najbliższej stacji diagnostycznej. W przeciwnym razie ryzykuje popełnieniem wykroczenia.

PAMIĘTAJ!
Sprzedając samochód, musisz przekazać kupującemu kartę pojazdu, dowód rejestracyjny, polisę OC i umowę kupna-sprzedaży z poprzednim właścicielem.

Po sprzedaży samochodu trzeba jeszcze powiadomić o transakcji odpowiedni organ administracyjny (Urząd Miejski). Mamy na to maksymalnie 30 dni. O sprzedaży auta musi też wiedzieć towarzystwo ubezpieczeń – do 14 dni. W przeciwnym razie zarówno sprzedający, jak i kupujący zostaną wezwani do opłacenia kolejnych rat ubezpieczenia.

Oceń tę stronę