Sprzedaż/kupno auta z tymczasowym „miękkim” dowodem rejestracyjnym
Miękki dowód rejestracyjny to pozwolenie czasowe, które daje właścicielowi prawo swobodnego dysponowania pojazdem jeszcze przed wydaniem właściwego dowodu rejestracyjnego. Jego ważność upływa po 30 dniach. Wielu kierowców zastanawia się, czy możliwa jest sprzedaż auta z miękkim dowodem? Sprawdziliśmy, co mówią przepisy.
Pozwolenie czasowe wydawane jest, gdy właściciel pojazdu złoży wniosek o przerejestrowanie samochodu, chce wywieźć auto za granicę lub przemieścić się nim np. w celu przeprowadzenia badania technicznego czy naprawy.
Dokument wydawany jest w wydziale komunikacji od razu po złożeniu wniosku. Pozwolenie czasowe nie wyklucza możliwości sprzedaży pojazdu. Strony transakcji muszą jednak pamiętać o konieczności dopełnienia szeregu formalności. Warto też zastanowić się nad odłożeniem sprzedaży auta w czasie – najczęściej właściwy dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru już po kilku lub kilkunastu dniach.
Czym jest pozwolenie czasowe?
Pozwolenie czasowe to tzw. dowód rejestracyjny miękki. Uprawnia on do poruszania się po polskich drogach zgodnie z przepisami przez określony czas. Właściciel może normalnie korzystać z samochodu, czekając na wydanie właściwego dowodu rejestracyjnego przez 30 dni. W razie potrzeby ważność dokumentu może zostać wydłużona o kolejne 14 dni – dzieje się tak w sytuacji, gdy konieczne są dodatkowe wyjaśnienia.
Tymczasowy dowód rejestracyjny przypomina właściwy dokument i zawiera najważniejsze informacje o samochodzie jak:
- numer rejestracyjny,
- datę pierwszej rejestracji,
- pojemność silnika,
- liczbę osi,
- markę, model pojazdu,
- rodzaj paliwa,
- liczbę miejsc.
Znajdują się tam również dane właściciela pojazdu.
Ważne! O czasowej rejestracji mówi szczegółowo art. 74 Prawa o ruchu drogowym.
Jazda z nieważnym pozwoleniem czasowym lub bez dowodu rejestracyjnego tymczasowego to nie błahe niedociągnięcie formalne, ale złamanie przepisu, za które grozi kara finansowa.
Jak uzyskać tymczasowy dowód rejestracyjny?
Pozwolenie czasowe wydawane jest najczęściej w przypadku rejestracji samochodu. Przeprowadza ją wydział komunikacji właściwy dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu.
Ważne! Zgodnie z art. 74 Prawa o ruchu drogowym, starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) właściciela pojazdu dokonuje z urzędu czasowej rejestracji pojazdu, wydając pozwolenie czasowe i zalegalizowane tablice rejestracyjne.
Aby dokonać rejestracji czasowej, należy przygotować i złożyć w urzędzie niezbędne dokumenty:
- wniosek o rejestrację;
- dowód własności pojazdu;
- ważną polisę OC;
- wynik badania technicznego;
- dokumenty rejestracyjne;
- dowód osobisty.
Czasowej rejestracji pojazdu nie musi przeprowadzać kierowca, który zakupił pojazd używany i zdecydował po pozostawieniu tablic rejestracyjnych poprzednika.
Sprzedaż auta z miękkim dowodem – czy jest możliwa?
Wielu kierowców zastanawia się, czy właścicielowi samochodu posługującego się tymczasowym dowodem rejestracyjnym przysługuje prawo do swobodnego dysponowania swoim mieniem? Krótko mówiąc, czy może on sprzedać pojazd, który nie ma jeszcze właściwego dowodu rejestracyjnego? Na ten temat krąży mnóstwo sprzecznych opinii, a przepisy interpretowane są na różne sposoby.
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu, jeśli została wydana – mówi o tym art. 78 Prawa o ruchu drogowym. Przepis ten chroni nabywcę, sprawia, że zna sytuację prawną pojazdu, jednak nie wyklucza prawa właściciela do swobodnego dysponowania mieniem i sprzedaży auta.
Ważne! Jedynym skutkiem sprzedaży pojazdu z miękkim dowodem rejestracyjnym jest wygaśnięcie decyzji o czasowej rejestracji. Nie ma to jednak żadnego wpływu na ważność przejścia prawa własności na nowego właściciela i możliwość rejestracji pojazdu przez nabywcę.
Co po sprzedaży samochodu z miękkim dowodem rejestracyjnym?
Właściciel pojazdu zarejestrowanego czasowo ma prawo do jego sprzedaży. Trzeba jednak mieć świadomość, że decyzja o czasowej rejestracji wygaśnie – zastosowanie ma tu art. 162 Kodeksu postępowania administracyjnego. W myśl przepisów musi zostać wydana odrębna decyzja, która stwierdza wygaśnięcie decyzji o czasowej rejestracji.
Z powyższego wynika, że nabywca otrzymuje samochód niezarejestrowany i musi całą procedurę przeprowadzić od nowa.
Kupujący musi zgłosić się do organu rejestrującego z wnioskiem o wydanie pozwolenia czasowego. Dlaczego to tak ważne? Tymczasowy czy właściwy dowód rejestracyjny jest dokumentem stwierdzającym dopuszczenie pojazdu do ruchu – bez niego właściciel nie ma prawa wyjechać na drogę.
Sprzedaż auta z miękkim dowodem – jak uniknąć kłopotów?
Jeśli jesteś właścicielem pojazdu czasowo zarejestrowanego i chcesz go sprzedać, pamiętaj, że masz takie prawo. Niekiedy warto jednak wstrzymać się z podpisaniem umowy do czasu wydania właściwego dowodu rejestracyjnego.
Spersonalizowany dowód rejestracyjny może być gotowy przed upływem terminu określonego w pozwoleniu czasowym. Oznacza to, że kierowca ma szansę wcześniej odebrać dowód rejestracyjny – nawet po 7 dniach od złożenia wniosku. Dzieje się tak najczęściej, gdy do urzędu zostały dostarczone wszystkie niezbędne dokumenty i nie ma konieczności składania wyjaśnień.
Ważne! Na stronie internetowej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych można sprawdzić status dokumentu, zweryfikować, czy został wydrukowany i przekazany do urzędu.
Rejestracja samochodu a ubezpieczenie
Przed rejestracją pojazdu należy go ubezpieczyć. Kupując używane auto możemy zdecydować o kontynuowaniu polisy poprzedniego właściciela lub zakupić nową u innego ubezpieczyciela.
Ważne! Bez ważnej polisy OC nie można ubezpieczyć auta.
Kupując samochód używany, warto sprawdzić ważność ubezpieczenia. Po skontaktowaniu się z ubezpieczycielem nowy właściciel otrzyma informacje o polisie, a także o ewentualnej rekalkulacji składki.
Aby sprawdzić oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych, warto skorzystać z kalkulatora OC i AC. Po podaniu najważniejszych informacji na temat samochodu oraz danych kierowcy, zainteresowany otrzyma propozycje największych firm. W ten sposób może sprawdzić nie tylko cenę OC, ale koszt zakupu i zakres dodatkowych ubezpieczeń jak autocasco lub assistance.
Zobacz więcej: Co to jest AC?
Sprzedaż samochodu podlegającemu rejestracji czasowej jest możliwa. Nabywca musi jednak pamiętać, że będzie zobowiązany przeprowadzić całą procedurę od nowa – najpierw zdobyć dowód miękki, a następnie dokument właściwy. Proces przebiegnie szybciej, jeśli kierowca dostarczy do organu rejestrującego wymagany komplet dokumentów.
- Tymczasowa rejestracja nie jest przeciwwskazaniem do sprzedaży samochodu.
- Miękki dowód rejestracyjny ważny jest przez 30 dni. Jego okres ważności można jednorazowo przedłużyć o 14 dni.
- Nabywca musi przeprowadzić całą procedurę rejestracji od nowa – zaczynając od rejestracji czasowej, kończąc na właściwej.
- Jeśli to możliwe, warto poczekać ze sprzedażą samochodu do momentu uzyskania właściwego dowodu rejestracyjnego. Dokument może być gotowy nawet po 7 dniach.
- Przed rejestracją pojazdu należy wykupić polisę OC.
Zakup pojazdu z pozwoleniem czasowym jest możliwy. Trzeba jednak pamiętać, że w takiej sytuacji decyzja o czasowej rejestracji wygasa. Oznacza to, że właściciel musi przeprowadzić całą procedurę od początku. Powinien złożyć wniosek o rejestrację, dołączając niezbędne dokumenty
Nie ma konieczności przeprowadzania rejestracji czasowej, jeśli nowy właściciel zdecyduje się pozostawić dotychczasowe tablice rejestracyjne (numery). Warunkiem jest, aby tablice miały aktualny wzór.
Miękki dowód ważny jest przez okres 30 dni. Jednorazowo może zostać przedłużony o kolejne 14 dni w celu wyjaśnienia spraw związanych z rejestracją samochodu. W tym czasie przeprowadza się czynności związane z zamówieniem i dostarczeniem dokumentu właściwego.
Tak. Ubezpieczenie jest niezbędne, aby zarejestrować samochód. Jest to jeden z dokumentów, które należy złożyć wraz z wnioskiem o rejestrację pojazdu.