Czy można kupić ubezpieczenie OC na miękki dowód rejestracyjny?

Zakup OC na miękki dowód rejestracyjny
opublikowano: 27 kwietnia 2021 aktualizacja: 14 lutego 2022 autor: redakcja

Nie musisz czekać 30 dni po zakupie samochodu, aby otrzymać bezterminowy dowód rejestracyjny i móc legalnie jeździć pojazdem. Wystarczy wyrobić tzw. miękki dowód rejestracyjny i wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC, korzystając ze znajdujących się w nim danych.

Miękki dowód rejestracyjny można wyrobić w wydziale komunikacji odpowiednim ze względu na miejsce zamieszkania właściciela. Wraz z wnioskiem o jego wydanie należy złożyć:

  • obecne tablice rejestracyjne,
  • obecny dowód rejestracyjny,
  • umowę kupna-sprzedaży,
  • OC,
  • dowód uiszczenia opłaty (13,50 zł).

Czym się różni miękki dowód rejestracyjny od twardego?

Dowód rejestracyjny samochodu to dokument, który potwierdza dopuszczenie go do ruchu drogowego, a także stanowi źródło informacji na temat jego danych technicznych oraz tożsamości właściciela. Standardowy dokument, który otrzymujesz po zarejestrowaniu pojazdu w urzędzie, to dowód bezterminowy, zwany również twardym. Na jego wydanie czekasz zazwyczaj do 30 dni.

W sytuacji, gdy chcesz korzystać z samochodu przed upływem tego czasu, możesz wyrobić tzw. miękki dowód rejestracyjny. Jest to potoczna nazwa czasowego pozwolenia na użytkowanie pojazdu, które obowiązuje przez 30 dni, z opcją przedłużenia o kolejnych 14 dni.

Kiedy możesz potrzebować miękkiego dowodu rejestracyjnego?

Wydawać by się mogło, że około 30-dniowy czas oczekiwania na bezterminowy dowód rejestracyjny jest na tyle krótki, że nie opłaca się wyrabiać jego tymczasowego odpowiednika. Okazuje się to jednak przydatne wtedy, gdy kupiłeś nowy lub używany samochód i chcesz korzystać z niego od razu, nie czekając na otrzymanie twardego dokumentu.

Aby móc wyjechać nim na drogę, musisz posiadać potwierdzenie jego własności oraz aktualną polisę OC. W przypadku używanych samochodów z aktualną polisą poprzedniego właściciela nie jest to problemem, gdyż możesz legalnie nimi jeździć bez obawy o mandat w przypadku kontroli drogowej. Na przerejestrowanie auta lub poinformowanie wydziału komunikacji o jego nabyciu masz 30 dni. Sytuacja komplikuje się jednak wtedy, gdy:

  • kupiłeś nowy samochód, który nie ma tablic rejestracyjnych ani OC,
  • kupiłeś używany samochód i zdecydowałeś się na kontynuowanie polisy OC wykupionej przez poprzedniego właściciela, jednak ta kończy się przed wydaniem twardego dowodu rejestracyjnego,
  • sprowadziłeś samochód z zagranicy i chcesz go zarejestrować w Polsce.

W tych przypadkach wyrobienie miękkiego dowodu i wykorzystanie go do zakupu ubezpieczenia samochodu jest najkorzystniejszym rozwiązaniem, które pozwoli Ci uniknąć dotkliwych kar finansowych.

Uwaga! Przy zakupie używanego samochodu poprzedni właściciel musi wręczyć Ci twardy dowód rejestracyjny. Co się stanie, gdy zamiast niego otrzymasz miękki dokument? Nie będziesz mógł zarejestrować pojazdu na siebie. Wnioskując o czasową rejestrację samochodu, jego właściciel zobowiązuje się do tego, że pojazd nie zmieni właściciela. Taki obowiązek nakłada na niego art. 74 ust. 2b ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Zmiana właściciela auta w tym okresie sprawia, że nikt nie ma prawa do odbioru twardego dokumentu z urzędu. Sama transakcja sprzedaży pozostaje w mocy, jednak nowy właściciel nie jest w stanie zarejestrować nowo kupionego samochodu.

Z czym się wiąże przerwa w ubezpieczeniu OC?

Od 1 października 2018 roku nie musisz mieć przy sobie potwierdzenia obowiązkowej polisy OC. Jej brak na pewno zostanie jednak wykryty podczas kontroli drogowej, bo funkcjonariusz sprawdzi ją w systemie. Jeśli wykryje, że jej nie masz, musisz się liczyć z konsekwencjami finansowymi za niedopełnienie tego obowiązku. Brak OC mogą również wykryć algorytmy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Wysokość kar za brak OC w 2021 roku

 Liczba dniSamochody osoboweSamochody ciężarowePozostałe pojazdy
Do 3 dni1120 zł1680 zł190 zł
Od 4 do 14 dni2800 zł4200 zł470 zł
Powyżej 14 dni5600 zł8400 zł930 zł

Właściciele samochodów używanych, u których wystąpi przerwa w OC, muszą się też liczyć z możliwością utraty zniżek, a tym samym z wyższym kosztem zakupu ubezpieczenia.

Czy można ubezpieczyć samochód bez twardego dowodu rejestracyjnego?

Jednym z dokumentów potrzebnych do wykupienia polisy OC dla pojazdu jest dowód rejestracyjny. Do zarejestrowania samochodu w urzędzie wymagane jest z kolei potwierdzenie zawarcia umowy o ubezpieczeniu pojazdu. Jak rozwiązać tę sytuację? Przedstawiamy 3 scenariusze.

Jak kupić OC dla nowego samochodu na miękki dowód?

Jeśli ubezpieczysz pojazd od razu po zakupie i złożysz wniosek o miękki dowód, będziesz mógł korzystać z niego przed właściwą rejestracją. Takie OC bazuje na numerze VIN pojazdu i wymaga uzupełnienia w późniejszym czasie, gdy dostaniesz już twardy dowód.

Jak kupić OC dla używanego samochodu na miękki dowód?

Aby otrzymać czasowe pozwolenie na użytkowanie takiego pojazdu musisz najpierw mieć wykupioną polisę OC. Jeśli jednak ubezpieczenie poprzedniego właściciela jest jeszcze aktualne, możesz z niego skorzystać, gdyż okazywane w urzędzie potwierdzenie posiadania OC nie musi być wystawione na Twoje nazwisko. Co w sytuacji, gdy polisa poprzedniego właściciela wygasła?

Skorzystaj z umowy kupna-sprzedaży i dowodu rejestracyjnego poprzedniego właściciela, aby zawrzeć nową umowę ubezpieczenia OC, podając ubezpieczycielowi swoje dane osobowe. Dzięki temu będziesz mógł wyrobić miękki dowód, a także unikniesz płacenia kar za przerwę w OC.

Jak kupić OC dla samochodu, gdy nie masz żadnego dowodu rejestracyjnego?

Zakupu OC możesz dokonać jeszcze przed otrzymaniem miękkiego dowodu rejestracyjnego. Wystarczy potwierdzić prawo własności do pojazdu przy pomocy umowy kupna-sprzedaży samochodu lub faktury VAT. Gdy rejestracja dobiegnie końca, podaj numer rejestracyjny ubezpieczycielowi, a ten wyśle polisę OC uzupełnioną o brakujące dane.

Co to jest wtórnik dowodu rejestracyjnego?

W wydziale komunikacji możesz też wyrobić tzw. wtórnik dowodu rejestracyjnego. Ten dokument znajduje zastosowanie wtedy, gdy:

  • twardy dowód został zgubiony lub stał się nieczytelny.

Czy musisz wozić ze sobą dowód rejestracyjny?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, od 1 października 2018 roku nie musisz wozić w samochodzie potwierdzenia wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Tego samego dnia zniesiono również obowiązek wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego, a 5 grudnia 2020 roku także prawa jazdy.

Co to oznacza dla kierowcy?

Brak widma mandatu w sytuacji, gdy nie okaże stosownych dokumentów podczas kontroli drogowej. Funkcjonariusz jest w stanie skontrolować wszystkie dokumenty online, korzystając ze specjalnego systemu, i nie potrzebuje ich w fizycznej formie.

Co możesz zrobić, jeśli potrzebujesz sprawdzić informację z jednego z tych dokumentów, a nie masz go pod ręką? Wystarczy pobrać aplikację mObywatel i skorzystać z usługi mPojazd, która stanowi elektroniczny odpowiednik polisy OC, karty pojazdu i dowodu rejestracyjnego. Aby z niej korzystać, trzeba posiadać Profil Zaufany.

Czym są tablice rejestracyjne i jak długi jest ich okres ważności?

Umieszczane z przodu i tyłu samochodu tablice rejestracyjne służą do identyfikacji pojazdu. Są wydawane bezterminowo i pozostają ważne tak długo, jak długo samochód nie zmieni właściciela. Jeśli dojdzie do sprzedaży, kolejny właściciel wnioskuje o nowy numer rejestracyjny.

Istnieje jeden wyjątek pozwalający na niezmienianie tablic rejestracyjnych po zakupie pojazdu. Jeśli kupujący zamierza zarejestrować pojazd w tym samym mieście co wcześniej, tablice mogą pozostać bez zmiany.

Wyrobienie miękkiego dowodu rejestracyjnego nie zajmuje wiele czasu, a pomoże uniknąć wielu problemów w razie ewentualnej kontroli drogowej. Pamiętaj, że na bezterminowe zarejestrowanie pojazdu masz 30 dni od dnia jego zakupu. W przypadku kupna auta używanego, w ciągu 30 dni należy powiadomić wydział komunikacji o jego nabyciu, a przerejestrować pojazd można w późniejszym terminie.

Ubezpieczenie OC na miękki dowód rejestracyjny – Co warto wiedzieć?

  • Miękki dowód rejestracyjny to czasowe pozwolenie na użytkowanie pojazdu przez 30 dni z możliwością rozszerzenia o 14 dni. W tym czasie należy rozpocząć procedurę bezterminowej rejestracji pojazdu, by otrzymać tzw. twardy dowód.
  • Z miękkiego dowodu skorzystasz przede wszystkim do wykupienia polisy OC samochodu w sytuacji, gdy nie jest on jeszcze bezterminowo zarejestrowany. Zakup ubezpieczenia na miękki dowód pozwoli uniknąć przerw w OC, które mogą skutkować karami finansowymi i utratą zniżek.
  • Korzystając z miękkiego dowodu, możesz wykupić polisę OC zarówno dla nowego, jak dla używanego samochodu. Możesz również zrobić to bez żadnego dowodu rejestracyjnego, posiłkując się umową kupna-sprzedaży auta, a następnie uzupełniając brakujące dane po zarejestrowaniu pojazdu.
  • Od 1 października 2018 roku nie musisz wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego, gdyż służby sprawdzają go w systemie. Alternatywę dla tradycyjnego dokumentu stanowi usługa mPojazd, z której możesz korzystać na telefonie.
2.7/5