Szkoda w garażu. Kto wypłaci odszkodowanie?

Szkoda garaż odszkodowanie
opublikowano: 27 marca 2017 aktualizacja: 17 czerwca 2020 autor: redakcja

Nikt nie rodzi się mistrzem kierownicy. Na początku kariery za kółkiem, łatwiej o uszkodzenie auta. Nawet w przydomowym garażu. Takiej szkody nie musimy likwidować z własnej kieszeni. Nawet jeśli przy okazji zdemolujemy budynek…

Mały garaż może być zmorą początkującego kierowcy. To prawdziwy sukces, jeśli pierwsze próby wjazdu do środka nie zakończą się zarysowaniem karoserii czy urwaniem lusterka. Takie „wpadki” zdarzają się zresztą także doświadczonym właścicielom aut.

Od razu porzućmy nadzieję na rekompensatę z obowiązkowego OC. Ustawa o OC nie przewiduje odszkodowania nawet wtedy, gdy samochodem nie kierował jego właściciel (np. syn lub córka użytkuje auto ojca).

Naprawa auta tylko z polisy AC

Uszkodzenia auta zlikwidujemy z polisy autocasco (AC). O ile ją posiadamy i o ile towarzystwo ubezpieczeniowe nie uzna naszych poczynań „za kółkiem” za rażące niedbalstwo. W takiej sytuacji może pomniejszyć odszkodowanie lub nawet całkowicie odmówić naprawy szkody. Będziemy mieć problem, gdy np. samochód stoczy się ze stromego podjazdu (nie zaciągnęliśmy hamulca ręcznego) lub uszkodzimy auto drzwiami garażowymi. Postępowanie towarzystwa ubezpieczeniowego podczas likwidacji szkody jest też zależne od szczegółowych warunków zawartej umowy (OWU).

Naprawa budynku uszkodzonego przez samochód

Szkody w garażu spowodowane przez naszą nieuwagę naprawimy w ramach ubezpieczenia nieruchomości. Pod warunkiem, że umowa zawiera taką adnotację. Duże znaczenie będzie miało to, czy garaż przylega do ściany domu, jest jego częścią, czy też stanowi oddzielny budynek. W ostatnim przypadku większość towarzystw wymaga tzw. doubezpieczenia. Poza tym sprawdźmy, czy ochrona nieruchomości dotyczy samych murów, czy również wyposażenia budynku.

Jaka polisa na wypadek szkód w garażu?

Przy szkodzie garażowej przydadzą się dwie oddzielne polisy (AC i nieruchomości) lub ubezpieczenie łączone – w ramach jednej umowy. Takie pakiety ubezpieczeń są dostępne praktycznie w każdym towarzystwie, które ma w ofercie produkty dla domu i samochodu. Propozycję ubezpieczenia poznamy także za pomocą internetowej porównywarki rankomat.pl.

1.5/5