Przepisanie OC na nowego właściciela – jak to zrobić?

przepisanie OC
opublikowano: 14 stycznia 2024 autor: redakcja

Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową przypisaną do konkretnego pojazdu. Kupując używany samochód, można przejąć ubezpieczenie wykupione przez poprzedniego właściciela. Jak wygląda przepisanie OC i czy opłaca się korzystać z polisy zbywcy? Tłumaczymy to krok po kroku.

Każdy właściciel samochodu musi pamiętać o wykupieniu obligatoryjnego ubezpieczenia OC. Jeśli nabywa pojazd używany, ma możliwość kontynuować polisę OC lub wypowiedzieć umowę i znaleźć atrakcyjniejszą dla siebie ofertę.

Warto pamiętać, że towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo dokonać rekalkulacji składki, co oznacza, że jej wysokość może się zmienić. Nabywca pojazdu powinien najpierw upewnić się, że kupuje samochód objęty ubezpieczeniem, jak długo będzie ono ważne i w którym towarzystwie zostało zakupione. Jeśli wybrany przez pojazd nie ma ważnego OC, należy je wykupić najpóźniej w dniu podpisania umowy kupna sprzedaży.

Ubezpieczenie OC po sprzedaży pojazdu – co się z nim dzieje?

Każdy pojazd mechaniczny musi mieć ważne OC, jednak nie zawsze tak jest. Świadczą o tym konkretne dane – w 2021 UFG wystawił ponad 250 tys. wezwań do zapłaty kary za brak polisy OC. Kary są bardzo wysokie i naliczane już od pierwszego dnia zwłoki.

W 2024 roku kary za brak ważnego ubezpieczenia OC będą jeszcze wyższe niż w 2023. Co więcej, stawki zostaną podniesione dwukrotnie. W okresie od stycznia do końca czerwca kierowca niewywiązujący się z obowiązku zapłaci 280-12 730 złotych. W drugiej połowie roku brak OC poskutkuje nałożeniem kary w wysokości 290-12 900 złotych.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Kupując samochód, trzeba sprawdzić, czy ma ważne OC. Dzięki temu uniknie się kłopotów i ewentualnych dodatkowych kosztów. Nawet jeśli auto nie jest ubezpieczone, jest jeszcze szansa, by uniknąć kary – wystarczy, że umowa z TU zostanie podpisana w dniu zakupu pojazdu.

Obowiązek posiadania OC wynika z przepisów Ustawy o Ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Ważne! Ubezpieczenie OC przynależy do samochodu, a nie właściciela, dlatego też zawsze podąża za autem. Zbywca powinien przekazać nowemu właścicielowi polisę i udzielić wszelkich informacji na jej temat . To od nabywcy zależy, czy zechce skorzystać z dotychczasowego ubezpieczenia, czy też znajdzie inną ofertę.

Jak sprawdzić polisę OC poprzedniego właściciela?

Chcesz sprawdzić OC sprzedającego? Możesz to zrobić bezpłatnie korzystając z jednego z podanych sposobów:

  • wejdź na stronę UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny);
  • skorzystaj z rządowego portalu historiapojazdu.gov.pl.

Zobacz więcej: Jak sprawdzić ważność OC?

Potrzebne będą Ci dane samochodu:

  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • numer VIN,
  • data pierwszej rejestracji.

Otrzymasz informacje, czy auto jest objęte ubezpieczeniem, sprawdzisz, ile czasu pozostało do końca umowy.

Ubezpieczenie OC a obowiązki stron transakcji

Zarówno na zbywcę, jak i na nabywcę pojazdu zostały nałożone ściśle określone obowiązki. W momencie popisania umowy zakres polisy OC obejmuje już nowego właściciela samochodu. Sprzedawca powinien w ciągu 14 dni poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o przeniesieniu OC na kupującego.

Może to zrobić korzystając z internetowego formularza, a także przechodząc na swoje konto klienta. Dobrze, jeśli dotychczasowy właściciel zachowa potwierdzenie złożenia zawiadomienia lub otrzymania go przez firmę ubezpieczeniową. Pozwoli mu to uniknąć ewentualnych nieporozumień w przyszłości.

Zachowanie dowodu dopełnienia formalności po sprzedaży auta to po prostu zabezpieczenie dla dotychczasowego posiadacza. W przeciwnym wypadku ubezpieczyciel może nie odnotować faktu zmiany właściciela.

To oznacza, że nadal jest on odpowiedzialny za polisę i to do niego należy się zgłosić, gdy np. nie zostanie zapłacona składka lub dojdzie do kolizji i konieczności pokrycia kosztów szkody z OC.

Przykład: Pani Monika sprzedała samochód, nie zgłosiła jednak tego faktu do ubezpieczyciela. Polisa OC była opłacana w ratach. Gdy ostatnia płatność nie została uregulowana, pani Monika otrzymała wezwanie do zapłacenia kary za brak ważnego OC.

Również nabywca auta może skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym, aby dowiedzieć się więcej na temat polisy i sprawdzić, czy nie dojdzie do ponownego przeliczenia wysokości składki. Nowy właściciel samochodu może bowiem otrzymać zupełnie inną propozycję – składka może być niższa lub wyższa. Dlaczego?

Cena polisy zależy od wielu składowych jak np.:

  • miejsce zamieszkania (OC jest droższe w dużych miastach),
  • historia ubezpieczeniowa kierowcy,
  • zgromadzone zniżki,
  • stan cywilny,
  • wiek.

Kiedy przepisanie OC na nowego właściciela się opłaca?

W niektórych przypadkach przepisanie OC na nowego właściciela to opłacalne posunięcie. Kiedy warto kontynuować polisę OC sprzedającego?

  1. Przepisanie OC na nowego właściciela samochodu może okazać się opłacalne, gdy do końca umowy zostało dużo czasu (około 10 miesięcy), sprzedający opłacił składkę w całości, a nabywca sprawdził, że nie będzie do niej dopłacał.
  2. Przepisanie ubezpieczenia OC wiąże się ze zwrotem składki, np. z racji wypracowania zniżek, czy też większego doświadczenia kierowcy, zamieszkiwania w mniejszej miejscowości.

Przykład: Pan Marek jest kierowcą z dużym stażem, zgromadzonymi na koncie zniżkami. Kupił samochód od młodego i niedoświadczonego kierowcy. Po przeprowadzeniu ponownej kalkulacji składki okazało się, że pan Marek może mieć tańszą polisę. To oznacza zwrot kosztów.

Warto wcześniej skontaktować się z ubezpieczycielem i dowiedzieć, czy będzie przeprowadzał rekalkulację składki. Może się okazać, że nowemu właścicielowi należy się zwrot części składki, np. gdy wypracował więcej zniżek niż poprzednik.

  1. Przepisanie polisy OC będzie dobrym krokiem, jeśli akurat nabywcy nie stać na zakup nowej polisy.

Przykład: Pani Ania kupiła samochód wykorzystując cały przeznaczony na to budżet. Postanowiła kontynuować ubezpieczenie poprzednika, szczególnie że do końca umowy pozostało jeszcze 10 miesięcy.

Kiedy lepiej zrezygnować z OC poprzedniego właściciela?

Zdarzają się także sytuacje, w których nie opłaca się kontynuować ubezpieczenia, lepiej zrzec się polisy i wykupić nową. Kiedy przepisanie ubezpieczenia OC nie ma sensu?

  1. Jeśli poprzedni właściciel wybrał polisę opłacaną w ratach, kolejne opłaty wnosi już nabywca; może to okazać się nieopłacalną inwestycją.

Przykład: Pan Józef kupił samochód i przejął polisę zbywcy. Niestety nie sprawdził, czy sprzedawca opłacił ją w całości. Po miesiącu od zakupu TU zgłosiło się do niego z prośbą, by uregulował kolejną ratę. Pan Józef sprawdził, ile zapłaciłby w innym towarzystwie za nową, roczną polisę i dowiedział się, że byłaby to znacznie atrakcyjniejsza oferta od obecnej.

Przejęcie OC jest opłacalne w momencie, gdy zostało uregulowane w całości. Przed podjęciem decyzji o przepisaniu OC lub rezygnacji z polisy zbywcy, sprawdź, czy została opłacona w całości. W ten sposób unikniesz zaskoczenia i nieprzyjemnych sytuacji.

Sprzedający ma obowiązek udzielić Ci wszelkich informacji na temat ubezpieczenia. Możecie też wszystkie te dane zawrzeć w umowie kupna-sprzedaży pojazdu (w którym TU została wykupiona polisa, jaka była jej wartość, do kiedy jest ważna, czy została opłacona w całości).

  1. Gdy do końca umowy zostało niewiele czasu (mniej niż 2 miesiące) korzystniej będzie od razu zrzec się polisy i kupić własną; w takiej sytuacji sprzedający dostanie zwrot składki, a nowy właściciel zyska roczną ochronę.

Przykład: Pani Justyna kupiła samochód z ubezpieczeniem, które traci ważność za 1,5 miesiąca. To kobieta aktywna zawodowo, obarczona mnóstwem obowiązków, dlatego obawiała się, że w natłoku zajęć może zapomnieć o przedłużeniu OC. Mając świadomość, jakie kary grożą za brak ważnego OC, postanowiła zrzec się polisy poprzednika i wykupić całoroczne ubezpieczenie u zaufanego ubezpieczyciela. Tym samym zagwarantowała sobie spokój na kolejny rok.

Polisa przejęta po sprzedającym samochód nie przedłuża się automatycznie! Jeśli zapomnisz wykupić nowe ubezpieczenie, narazisz się na wysokie kary finansowe.

  1. Jeżeli kierowca ma swoje sprawdzone towarzystwo ubezpieczeniowe lub wie, że wybierając nową polisę otrzyma atrakcyjną ofertę.

Przykład: Pan Andrzej ubezpieczył dom i wykupił polisę na życie w znanym towarzystwie ubezpieczeniowym. Kupując samochód postanowił zrezygnować z OC byłego właściciela, ponieważ otrzymał atrakcyjną ofertę od swojego ubezpieczyciela.

Jeśli masz wykupione inne produkty w TU istnieje duża szansa, że ubezpieczyciel zaproponuje ci dobre warunki, gdy zdecydujesz się na kolejną polisę. Warto to sprawdzić, zanim przejmiesz OC sprzedającego samochód – wyjaśnia ekspert.

  1. Gdy kierowcy zależy na zbieraniu zniżek – UFG nie uznaje zniżek wypracowanych na polisie zbywcy, dlatego lepiej od razu zrzec się ubezpieczenia i wykupić własne.

Przykład: Jarek jest młodym kierowcą, który dopiero wypracowuje zniżki. Korzystniejsze będzie dla niego wykupienie polisy na siebie, dzięki czemu przez kolejny rok będzie mógł zbierać punkty za bezszkodową jazdę. Korzystając z ubezpieczenia sprzedawcy nie będzie miał takiej możliwości.

Ile kosztuje przepisanie polisy OC na nowego właściciela?

Jednym z częściej pojawiających się pytań jest to o koszty przeniesienia OC na nowego właściciela. Ile trzeba zapłacić za przepisanie ubezpieczenia OC?

Mamy dla ciebie dobrą wiadomość – jeśli chcesz przepisać OC, nie musisz martwić się o koszty, robisz to bezpłatnie. Jednocześnie musisz pamiętać, że prawem towarzystwa ubezpieczeniowego jest przeprowadzenie rekalkulacji składki. Oznacza to, że ubezpieczenie samochodu może kosztować cię mniej lub więcej niż twojego poprzednika.

Dlaczego nowy właściciel samochodu może otrzymać inną ofertę? Towarzystwa ubezpieczeniowe ponownie szacują ryzyko, gdy tylko zmieniają się okoliczności, a tak dzieje się w momencie zbycia pojazdu. Przeniesienie OC może oznaczać wyższą składkę, ale też mniejsze koszty. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę:

  • wypracowane zniżki, historię ubezpieczenia;
  • wiek i doświadczenie kierowcy;
  • stan cywilny;
  • miejsce zamieszkania.

Na podstawie wszystkich tych składowych ocenia ryzyko wystąpienia zdarzeń, za których skutki musiałby ponosić finansową odpowiedzialność i decyduje o wysokości ubezpieczenia.

Jak wygląda przepisanie ubezpieczenia OC na nowego właściciela? Procedura

W momencie podpisania umowy kupna-sprzedaży pojazdu dotychczasowy właściciel zostaje zobowiązany do przekazania kupującemu kompletu dokumentów związanych z autem – oddaje:

  • kartę pojazdu,
  • dowód rejestracyjny,
  • ubezpieczenie OC.

Polisa ubezpieczeniowa przechodzi na nowego właściciela automatycznie, dlatego kupujący nie musi się zgłaszać do ubezpieczyciela, stawiać osobiście w ego siedzibie, wysyłać wniosków. To na sprzedawcy ciąży obowiązek poinformowania TU o sprzedaży samochodu. Dotychczasowy właściciel pojazdu ma na to 14 dni.

Zgłoszenia sprzedaży samochodu można dokonać na odległość, korzystając z gotowego formularza dostępnego w Internecie lub przesłać wniosek tradycyjną pocztą. Wzór może się różnić w zależności od towarzystwa, można go znaleźć na stronie internetowej danego TU.

Poinformowanie TU o przepisaniu OC należy do obowiązków zbywcy pojazdu mechanicznego. Za jego niedopełnienie grożą mu konsekwencje finansowe ubezpieczyciel może zażądać opłacenia składki za okres od sprzedaży samochodu do momentu poinformowania towarzystwa ubezpieczeniowego o zbyciu pojazdu. W tym czasie zarówno nabywca pojazdu, jak jego zbywca ponoszą odpowiedzialność za nieuregulowane należności. Oznacza to, że pozostałe do zapłacenia raty mogą oni zapłacić po połowie.

Stefania Stuglik, rankomat.pl

Kto opłaca składki ubezpieczenia po kupnie samochodu?

Jeśli kupujący zdecyduje się przepisać ubezpieczenie na siebie, może zostać wezwany do zapłacenia pozostałych rat. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie, czy polisa została opłacona w całości, a także kiedy wygasa.

Wszystkie te informacje są niezwykle ważne dla nowego właściciela, a wiedza na temat przejętego OC pozwoli uniknąć w przyszłości nieprzyjemnych sytuacji i kłopotów.

  1. Na sprzedającym samochód ciąży obowiązek przekazania dokumentów jak dowód rejestracyjny, karta pojazdu, polisa OC.
  2. Sprzedający powinien w ciągu 14 dni poinformować ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu.
  3. Kupujący może zdecydować się na kontynuowanie polisy aż do wygaśnięcia umowy lub na wypowiedzenie OC zbywcy.
  4. W przypadku kontynuowania polisy zbywcy trzeba pamiętać, że OC nie przedłuża się automatycznie na kolejny rok.
  5. Przeniesienie OC jest bezpłatne, jednak TU może dokonać rekalkulacji składki, co niekiedy powoduje wzrost lub obniżenie ceny polisy.
5/5

FAQ - najczęściej zadawane pytania o przepisanie OC

  1. Czy zbywca pojazdu musi zgłaszać fakt sprzedaży do swojego ubezpieczyciela?

    Tak, zbywca pojazdu ma 14 dni na zgłoszenie sprzedaży do ubezpieczyciela. Może to zrobić za pomocą internetowego formularza dostępnego na stronie danego TU.

  2. Czy po przepisaniu polisy OC na nowego właściciela na pewno dojdzie do rekalkulacji składki?

    Towarzystwo może, ale nie musi dokonać rekalkulacji składki. Co więcej, ponowne przeliczenie nie zawsze oznacza wyższe opłaty, nabywca może również sporo zyskać.

  3. Jak wypowiedzieć umowę OC poprzedniego właściciela?

    Po zakupie auta kupujący ma prawo wypowiedzieć umowę OC poprzednika w dowolnym momencie jej trwania. Wystarczy przygotować pisemny wniosek, w którym znajdą się niezbędne informacje: nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego i jego adres, numer polisy OC, dane osobowe i kontaktowe obecnego właściciela, numer rejestracyjny pojazdu. Należy również zamieścić podstawę prawną – jest nim art. 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

  4. Ile mam czasu na zgłoszenie się do ubezpieczyciela pojazdu jako jego nowy właściciel?

    Nabywca nie musi zgłaszać się do ubezpieczyciela, chyba, że chce dopytać o polisę, sprawdzić, czy została opłacona w całości, kiedy wygasa. To na sprzedającym ciąży obowiązek zgłoszenia zbycia (w ciągu 14 dni).

  5. Ile kosztuje przepisanie ubezpieczenia OC na nowego właściciela pojazdu?

    Przepisanie OC na nowego właściciela jest bezpłatne.