OC graniczne – wszystko o ubezpieczeniu krótkoterminowym dla kierowców
Masz samochód zarejestrowany poza Unią Europejską i chcesz nim poruszać się po Polsce? Wybierasz się własnym autem w podróż przez Bałkany i zapomniałeś o Zielonej Karcie? W jednym i drugim przypadku niezbędne będzie wykupienie ubezpieczenia OC graniczne.
OC graniczne to krótkoterminowe ubezpieczenie komunikacyjne. Taka polisa jest nie tylko w pewnych sytuacjach obowiązkowa, ale również zawierana na określony czas.
Dla kogo OC graniczne?
Ubezpieczenie OC graniczne dotyczy głównie 4 grup kierowców:
- sprowadzających samochód spoza UE (w tym Szwajcarii, Norwegii, Islandii, Andory i Serbii),
- przyjeżdżających samochodem zarejestrowanym poza obszarem UE (np. Stany Zjednoczone, Rosja, Ukraina),
- wyjeżdżających do krajów, które nie należą do UE ani Strefy Schengen (np. Albania, Bośnia i Hercegowina),
- którzy nie posiadają Zielonej Karty – ubezpieczenia obowiązkowego dla wyjeżdżających do takich państw, jak: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.
OC graniczne nie jest wymagane, jeśli podróż samochodem dotyczy krajów Unii Europejskiej – wszędzie tam respektowana jest standardowa polisa OC. Ale, gdy chcemy wybrać się do np. Chorwacji, warto pamiętać, że 2-krotnie trzeba przekroczyć granicę z Bośnią i Hercegowiną. Wtedy oprócz polskiej polisy OC trzeba mieć OC graniczne lub Zieloną Kartę.
OC graniczne – przed czym chroni, a przed czym nie?
Ubezpieczenie OC graniczne zapewnia ochronę przed finansowymi skutkami szkody, spowodowanej w Polsce (samochodem zarejestrowanym poza UE), ale i za granicą – w obrębie Unii Europejskiej i poza nią.
Powodując wypadek, nie zapłacisz za szkody materialne ani leczenie poszkodowanych z własnej kieszeni. Ale na tym zakres ochrony ubezpieczenia OC graniczne się kończy. Tym samym polisa nie zadziała, gdy:
- uszkodzenie dotyczy przewożonych za opłatą ładunków lub przesyłek,
- wypadek spowoduje zanieczyszczenie lub skażenie środowiska,
- dojdzie do utraty cennych przedmiotów pozostawionych we wnętrzu samochodu (np. gotówki, biżuterii, dokumentów).
OC graniczne w swojej podstawowej wersji nie zawiera – podobnie jak roczna polisa OC – assistance czy autocasco.
OC graniczne na minimum 30 dni
Takie ubezpieczenie nie musi być wykupywane na rok. Minimalny okres ważności ubezpieczenia granicznego w państwach należących do Systemu Zielonej Karty to 15 dni, natomiast polskie ubezpieczenie graniczne zawierane jest na min. 30 dni. . Po tym czasie możliwe jest przedłużenie ochrony na kolejne 30 dni, ale nie dłużej niż na 12 miesięcy.
Okres obowiązywania ubezpieczenia OC graniczne liczy się od momentu wprowadzenia pojazdu mechanicznego do ruchu na terytorium Polski. Oznacza to, że po odprawie celnej i wykupieniu czerwonych tablic rejestracyjnych, auto jest dopuszczone do ruchu tylko przez 30 dni.
OC graniczne – ile odszkodowania z polisy?
Odszkodowanie jest wypłacane w kwocie proporcjonalnej do rozmiarów szkody. Maksymalna kwota zależy od wysokości sumy gwarancyjnej, jaka obowiązuje w danym kraju, np. w Polsce to odpowiednio:
- 1 mln euro – w razie uszkodzenia pojazdu lub innej rzeczy,
- 5 mln euro – w przypadku szkód osobowych (bez względu na liczbę poszkodowanych).
Odszkodowanie jest wypłacane przez towarzystwo ubezpieczeń, które sprzedało polisę OC graniczne, np. PZU, Allianz, Gothaer czy Axa Direct (także online). Warto pamiętać, że nie wszyscy ubezpieczyciele mają w swojej ofercie OC graniczne dla kierowców.
OC graniczne – ile kosztuje?
Stawki ubezpieczenia OC graniczne dla samochodów sprowadzanych spoza UE to koszt ok. 60 złotych dla auta osobowego i 120 złotych dla auta ciężarowego. Ceny dotyczą ubezpieczenia zawieranego na 30 dni. Alternatywą dla ubezpieczenia granicznego lub Zielonej Karty jest sprowadzenie auta na lawecie, ale w takim wypadku autem tym do czasu rejestracji i wykupienia ważnej polisy OC nie można się nigdzie poruszać.
Inne stawki za OC graniczne dotyczą wyjeżdżających własnym samochodem poza obszar UE. Na podstawie danych Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) porównujemy składki za 30-dniowe OC graniczne od najtańszych do najdroższych:
- Mołdawia – 30 zł
- Ukraina – 52 zł
- Białoruś – 108 zł
- Czarnogóra – 120 zł
- Kosowo – 176 zł*
- Turcja – 180 zł
- Albania – 280 zł
- Rosja – 280 zł
- Macedonia – 301 zł
- Bośnia i Hercegowina – 323 zł
- Maroko – 378 zł
*PAMIĘTAJ!
Zielona Karta i polskie OC nie działa na terytorium Kosowa. W tym kraju obowiązuje wyłącznie ubezpieczenie graniczne!