Leasing samochodowy – na czym polega? 5 ważnych informacji

leasing samochodu
opublikowano: 23 października 2014 aktualizacja: 20 października 2020 autor: redakcja

Leasing samochodowy należy niewątpliwie do najpopularniejszej formy finansowania auta firmowego. Przez ostatnie trzy lata ponad 70% przedsiębiorców pozyskało samochód w ten sposób, a tymczasem tylko co dziesiąty właściciel firmy nabył auto służbowe, zaciągając kredyt bankowy. Postanowiliśmy sprawdzić skąd bierze się popularność leasingu samochodowego i przede wszystkim – na czym on polega.

Czym jest leasing samochodowy

W polskim prawie jest to tzw. umowa nazwana. Polega ona na odpłatnym użytkowaniu przedmiotu leasingu przez leasingobiorcę, w określonym czasie i na określonych warunkach. W omawianym przypadku przedmiotem tym jest każdy typ samochodu np. osobowy, ciężarowy, dostawczy, a leasingobiorcą – przedsiębiorca lub osoba prywatna (dziś jednak pominiemy przykład leasingu konsumenckiego dla osób prywatnych). Usługi leasingu świadczy zwykle wyspecjalizowana w tej dziedzinie firma, którą w umowie określa się leasingodawcą.

Rodzaje leasingu samochodowego i ich kluczowe różnice

W każdym leasingu wyróżnia się dwie jego formy: operacyjny i finansowy. W głównej mierze różnią się one względami podatkowymi.
W leasingu operacyjnym samochód jest częścią majątku leasingodawcy, który może dokonywać odpisów amortyzacyjnych, a w finansowym przypisuje się go do majątku leasingobiorcy. Dlatego też przedsiębiorca inaczej rozlicza koszty uzyskania przychodu. W leasingu finansowym może zaliczyć do nich odpisy amortyzacyjne i odsetki od każdej z rat leasingowych, natomiast w leasingu operacyjnym – wpłatę początkową (czynsz inicjalny) i całość comiesięcznej opłaty. Bardzo istotną różnicą, która niejednokrotnie decyduje o wyborze leasingu operacyjnego jest inny sposób rozliczenia podatku VAT. Leasing finansowy „wymusza” opłacenie VAT w całości, z góry, zwykle przy pierwszej płatności, operacyjny: adekwatnie do każdej raty. U naszego przedsiębiorcy, który na przykład stawia pierwsze kroczki w biznesie i dopiero rozpoczyna działalność, leasing operacyjny będzie więc znacznie wygodniejszy i tańszy.

Jedną z najbardziej doświadczonych firm leasingowych jest z pewnością Europejski Fundusz Leasingowy (EFL). Aby poznać jego propozycje wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy i poczekać na kontakt ze strony specjalisty.

Leasing samochodowy lepszy od kredytu. Za co cenią go przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy zapytani o to, dlaczego wybierają leasing samochodowy, odpowiadają podobnie:

– nie muszą w tym przypadku angażować własnych środków finansowych,
– ratę leasingową traktują jako koszt prowadzonej działalności gospodarczej,
– łatwiej mogą zaciągnąć kredyt na inne cele. W leasingu operacyjnym samochód nie jest ich środkiem trwałym, nie wpływa więc na osłabienie zdolności kredytowej,
– najczęściej usługa leasingu nie jest kosztowna, a „spłacony” samochód kosztuje niewiele drożej od „salonowego”,
– leasingodawca nie sprawdza zdolności kredytowej przedsiębiorcy, dlatego z leasingu skorzysta także ten, który ma małe zyski lub nawet straty.

Jak wybrać najlepszą firmę leasingową

Na naszym rynku jest już spora konkurencja i firmy specjalizujące się w takich usługach coraz mocniej zabiegają o przychylność klienta. Dlatego bardzo ważne jest przeprowadzenie cenowego porównania i oczywiście – wynegocjowanie najlepszej promocji. Niektóre firmy same wychodzą z inicjatywą, proponując na przykład: wysoki rabat w racie leasingowej (np. EFL oferuje 30%), szybką decyzję i elastyczny system płatności. Liczy się także fachowe doradztwo i czas odpowiedzi na zapytanie ofertowe przedsiębiorcy. W wielu przypadkach wystarczy tylko wypełnić formularz zgłoszeniowy i poczekać na kontakt ze strony specjalisty.

Umowa leasingu. Na co zwrócić uwagę

Przedsiębiorca decydujący się na zawarcie umowy leasingu samochodowego powinien dokładnie zapoznać się z warunkami umowy i zwrócić szczególną uwagę na:
wysokość opłat leasingowych i możliwość zmiany stawki,
sposób rozliczenia szkody całkowitej samochodu i ewentualne zagospodarowanie wraku,
możliwość wcześniejszego zakończenia umowy leasingu,
ukryte koszty (kary umowne, np za: przekroczenie limitów użytkowania pojazdu w przebiegu, ilości użytkowników, ograniczenia wyjazdów autem za granicę, spóźnienie z zapłatą raty czy nie oddanie pojazdu w określonym terminie).

OWUL, czyli Ogólne Warunki Umowy Leasingu to obowiązkowa lektura każdego leasingobiorcy. Pamiętaj, że nawet jeden niezrozumiały i niewyjaśniony zapis może kosztować Cię sporo pieniędzy i … problemów. Dlatego „kto pyta nie błądzi”. Szukaj fachowych doradców, którzy pomogą Ci w wyborze najlepszej oferty i firmy leasingowej, która zapewni Ci „bezpieczny, tani leasing”.

4.5/5