Assistance za granicą – jak wybrać najlepszy?

Assistance za granicą
opublikowano: 29 marca 2018 aktualizacja: 17 czerwca 2020 autor: redakcja

Wyobraź sobie, że rodzinna podróż za granicę zamienia się w prawdziwy koszmar. Twój samochód psuje się na bezdrożu, nie znasz języka i nie wiesz jak wezwać pomoc drogową. W dodatku nie masz gotówki, aby za nią zapłacić… Takich problemów możesz uniknąć już za kilkadziesiąt złotych rocznie.

Pan Franciszek postanowił zrobić swoim najbliższym niespodziankę i zabrać ich na spontaniczną wyprawę za granicę. Niestety, zamiast miłych wspomnień, po wycieczce pozostał kolosalny rachunek do zapłaty. Na liście opłat, oprócz naprawy auta w zagranicznym warsztacie, znajdują się: opłaty parkingowe, holowanie pojazdu, zakwaterowanie 4 osób w najbliższym hotelu oraz koszt wynajęcia auta zastępczego. W sumie 10 tys. złotych, po przeliczeniu na polską walutę.

Najsmutniejsze w tej historii jest to, że pan Franciszek posiadał ubezpieczenie assistance, ale… obowiązujące tylko na terenie naszego kraju. Gdyby podczas zakupu polisy OC zdecydował się na wariant rozszerzony, za jedyne 50 zł dopłaty uzyskałby ochronę również za granicą, w dodatku w znacznie szerszym niż obecnie zakresie.

Podpowiadamy, jak wybrać polisę ASS, aby uniknąć problemów, z którymi spotkał się pan Franciszek.

Idealne ubezpieczenie assistance za granicę – czyli jakie?

Przede wszystkim takie, które zapewni pomoc drogową (i nie tylko) w przypadku każdego unieruchomienia auta na drodze: po kolizji, wypadku i oczywiście awarii. Dodatkowo należy sprawdzić, czy polisa zapewnia wsparcie ubezpieczyciela na wypadek kradzieży samochodu.

Co powinna zapewnić ochrona ASS? Szeroko rozumianą pomoc dla kierowcy i jego pasażerów. A więc nie tylko holowanie lub naprawę auta na miejscu zdarzenia, ale również pokrycie kosztów zakwaterowania i wynajmu pojazdu zastępczego, transport i opiekę medyczną, opiekę nad dziećmi lub zwierzętami (o ile podróżujemy z nimi za granicę) oraz pomoc tłumacza.

Czym kierować się podczas zakupu polisy assistance?

Im bardziej rozszerzona oferta ubezpieczenia, tym wyższy będzie koszt polisy. Dlatego kiepskim rozwiązaniem (chociaż najwygodniejszym) byłby zakup assistance w tzw. opcji „full pakiet”. Znacznie lepiej będzie przemyśleć swoje potrzeby i wybrać produkt „uszyty na miarę”.
Pod uwagę warto wziąć:

  • długość planowanego pobytu za granicą oraz częstotliwość wyjazdów,
    trasę podróży,
  • możliwość podróży z dziećmi lub innymi pasażerami,
  • finansowe zasoby na okoliczność nieplanowanego noclegu w hotelu.

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ praktycznie każdy ubezpieczyciel wprowadza do warunków ubezpieczenia limity kwotowe, ilościowe (na wybrane usługi) lub kilometrowe.

  • Osoby, które często wyjeżdżają za granicę i spędzają tam dłuższy czas, mogą szybko wyczerpać limit wyznaczony przez swoje towarzystwo. Wystarczy, że do awarii dojdzie kilka razy podczas jednak okresu ubezpieczenia (niektóre firmy ograniczają wybrane usługi nawet do jednorazowego darmowego wsparcia – np. pomoc po wyładowaniu akumulatora);
  • Problemem może być też limit kilometrowy (np. holowanie tylko do 200 km od miejsca zdarzenia), jeśli trasa podróży prowadzi przez odludne regiony kraju oraz zbyt krótki czas finansowania samochodu zastępczego (np. tylko 3 dni);
  • Wyjazd z kompletem pasażerów, a szczególnie z niepełnoletnimi dziećmi, powinien się wiązać ze szczegółową analizą zakresu ochrony assistance. Na przykład, warto sprawdzić, czy ubezpieczyciel gwarantuje zakwaterowanie i transport do miejsca docelowego dla wszystkich osób oraz opiekę nad dziećmi, jeśli w zdarzeniu ucierpiał ich opiekun lub rodzic.

Jak kupić najlepszy assistance za granicę?

Praktycznie każde towarzystwo ubezpieczeniowe proponuje swoim klientom ASS z ochroną rozszerzoną na zagranicę, jako dodatek do OC lub AC. Jednak każde posiada własną ofertę i przede wszystkim – indywidualny cennik. Co bardzo istotne, cena ubezpieczenia niekoniecznie idzie w parze z zakresem ubezpieczenia. Jak więc nie pogubić się w gąszczu tych ofert?

Najlepiej przeprowadzić porównanie ofert ubezpieczenia, np. za pomocą internetowej porównywarki, która zawiera propozycje kilkunastu towarzystw i na podstawie szczegółowego zestawienia wybrać najlepszą polisę ASS w pakiecie z obowiązkowym OC, za rozsądną cenę.

4.5/5