Sprzedaż samochodu po leasingu – na co uważać?

sprzedaż samochodu po leasingu
opublikowano: 22 lipca 2019 autor: redakcja

Samochód, które wcześniej służył do prowadzenia działalności gospodarczej możesz sprzedać na różne sposoby. Sprawdzamy, jak w takim przypadku wyglądają kwestie podatkowe i co z ubezpieczeniem OC.

Kupując auto na firmę, możesz wiele zyskać. Przed wszystkim odliczyć część opłat (paliwo). Taki pojazd jest najczęściej brany w leasing, czyli spłacany w niewielkich ratach, a użytkowany do celów gospodarczych. Wtedy możesz też zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów całość płaconych rat leasingowych. Wartość samochodu z leasingu jest też z reguły niższa od rynkowej.

Najpierw wykup samochodu z leasingu

Po zapłaceniu ostatniej raty leasingowej masz jako przedsiębiorca 3 możliwości – dalej wykorzystywać pojazd do prowadzenia działalności gospodarczej lub przeznaczyć auto do celów prywatnych czy sprzedać. Poniżej analizujemy każdy z wariantów.

  1. Wykup auta po leasingu na firmę – majątek w postaci samochodu stanowi tzw. środek trwały. Taki wydatek księgujesz w kosztach jako amortyzację. A jeśli chcesz sprzedać firmowy samochód, musisz wykazać przychód z działalności gospodarczej. Bez względu na okres, w jakim doszło do transakcji (miesiąc, pół roku czy rok). Taka sprzedaż podlega opodatkowaniu stawką 23%.
  2. Wykup auta po leasingu prywatnie – w takiej sytuacji samochód nie jest traktowany jako majątek przedsiębiorstwa, więc nie podlega opodatkowaniu VAT. Jeśli do transakcji dojdzie po upływie 6 miesięcy od zakończenia leasingu, nie trzeba też płacić podatku dochodowego.
  3. Sprzedaż – jeśli wykupiony z leasingu samochód przeznaczasz na cele osobiste, tj. nie wykorzystujesz w działalności gospodarczej, a kosztów eksploatacji również nie zaliczymy do kosztów) po upływie pół roku od momentu wykupu możemy go sprzedać, nie płacąc z tego tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Co, jeśli kupujesz samochodu po leasingu

Będąc osobą fizyczną, kupujesz samochód od innej osoby prywatnej. Wtedy musisz rozliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w związku z zawarciem umowy kupna-sprzedaży samochodu.

Jako kupujący masz 14 dni na złożenie w swoim urzędzie skarbowym formularza PCC-3.

Podatek wynosi 2% wartości rynkowej samochodu. Ale takiego podatku możesz uniknąć, jeśli kupujesz auto od firmy leasingowej na fakturę.

Samochód po leasingu a ubezpieczenie

Jeszcze w trakcie obowiązywania leasingu samochód jest ubezpieczony. Z reguły polisa jest zawierana przez leasingodawcę, który przerzuca składki na leasingobiorcę. Firmy leasingowe zazwyczaj mają podpisane umowy tylko z wybranymi towarzystwami lub nawet tylko z jednym, więc niekoniecznie ich oferta będzie najlepsza czy najtańsza na rynku.

Ale możemy też sami ubezpieczyć taki samochód. Wystarczy o tym poinformować leasingodawcę. Ważne, żeby umowa AC uwzględniała wyznaczone przez niego warunki (np. często jest to zniesiony udział własny i naprawa na częściach oryginalnych). Niestety, leasingodawca może czasami pobrać opłatę manipulacyjną za to, że ubezpieczamy auto sami.

PAMIĘTAJ!
Firmy leasingowe na oferowanych przez siebie ubezpieczeniach zarabiają – mają prowizję od każdej zawartej polisy.

Dlatego warto wcześniej (minimum 30 dni) sprawdzić jaki będzie koszt kontynuacji ubezpieczenia „u leasingodawcy” a jaki u konkurencji – np. w porównywarce ubezpieczeń online Rankomat.pl. Jeśli to drugie źródło będzie korzystniejsze, wtedy wystarczy wystąpić do leasingodawcy o zgodę na ubezpieczenie we własny zakresie.

A w przypadku sprzedaży samochodu po leasingu można poczekać do końca umowy lub wykupić nową polisę OC i dodatkową AC.