Kupiłeś auto? Kup niedrogie AC

niedrogie AC dla nowego auta
opublikowano: 16 stycznia 2017 aktualizacja: 2 czerwca 2020 autor: redakcja

Nie ma idealnych zabezpieczeń przed złodziejami, a najlepszy kierowca może być sprawcą kolizji. Dlatego warto kupić dodatkową polisę autocasco (AC). Tylko jak poradzić sobie z wydatkiem, kiedy po nabyciu auta w kieszeni już pusto?

Polisy autocasco kupują najczęściej właściciele pojazdów o wysokiej wartości. Drogie auto to również droga naprawa, a po kradzieży – większa strata. Lepiej więc zrzucić ten finansowy ciężar na barki ubezpieczyciela. Mówiąc o kradzieży, nie można także pominąć pojazdów szczególnie atrakcyjnych dla złodziei. Warto je ubezpieczyć, nawet gdy ich cena nie sięga już kilkudziesięciu tysięcy.

Zakres autocasco wpływa na cenę

Dobrowolna polisa autocasco (AC) z bardzo szeroką ochroną ubezpieczeniową może sporo kosztować. Jeśli nie stać nas na bogatą opcję, możemy przemyśleć zakup AC w wersji mini. Czyli ochronę tylko np. od żywiołów, pożaru, kradzieży czy szkody całkowitej. Zwykle – im większy zakres ubezpieczenia, tym wyższa cena polisy.

Wiek pojazdu a zakres ubezpieczenia AC

Dla nowych samochodów wybierajmy autocasco gwarantujące stałą sumę ubezpieczenia (niezmienną wartość), z naprawą na częściach oryginalnych, najlepiej w autoryzowanym warsztacie. Starsze auta możemy ubezpieczyć obniżając cenę polisy, kosztem gwarantowanych usług. Na przykład – z wypłatą odszkodowania „do ręki” (na podstawie kosztorysu), czy z wymianą uszkodzonych części na tańsze zamienniki.

Zawyżanie wartości auta to dodatkowy wydatek

Im droższy samochód, tym wyższa cena AC. Tymczasem, niektórzy kierowcy upierają się, by podnieść wartość auta na umowie ubezpieczenia. Może to być słuszne posunięcie tylko wtedy, gdy samochód jest nowy i obawiamy się kradzieży. Jednak warto również wiedzieć, że szkoda częściowa i tak będzie rozliczana według aktualnych cen robocizny i wymienianych części.

Jeśli zawarta umowa AC dotyczyła zmiennej sumy ubezpieczenia, to nawet po kradzieży wartość auta (i odszkodowania) zostanie ustalona na dzień zaistnienia szkody.

Jak sprawdzić koszt i zakres ubezpieczenia AC?

Najlepiej porównać kilka ofert (np. z pomocą porównywarki ubezpieczeń OC) i wybrać taką polisę, która będzie spełniała wszystkie nasze oczekiwania. Pamiętajmy, że autocasco jest regulowane warunkami ubezpieczenia, zależnymi od wybranej firmy. Sprawdzajmy więc nie tylko cenę, ale także zakres ochrony, gwarantowany w ramach umowy.

4.7/5