Jak sprawdzić stan moich opon samochodowych?

sprawdzenie opon
opublikowano: 27 listopada 2015 aktualizacja: 17 czerwca 2020 autor: redakcja

Zgodnie z polskim prawem o ruchu drogowym, opony samochodowe nadają się do wymiany,jeśli ich bieżnik ma mniej niż 1,6 mm głębokości.

W przypadku, gdy są one zaopatrzone we wskaźnik maksymalnego zużycia, a jest on wyraźnie widoczny i staje się częścią pracującego bieżnika, powinna być dokonana wymiana opon – Gdańsk, podobnie jak inne miasta, posiada szereg warsztatów, w których taką usługę wykonamy od ręki, albo nawet kupimy na miejscu opony samochodowe do założenia w naszym samochodzie. Jak sprawdzać opony?

Sprawdzanie głębokości bieżnika

Eksperci zalecają, aby co najmniej raz w tygodniu, albo przynajmniej zawsze przed wyruszeniem w dłuższą trasę własnym samochodem sprawdzić jego ogumienie, a w tym skontrolować głębokość bieżnika opony. Wystarczy w tym celu rzut oka na wskaźnik zużycia opony albo zmierzenie głębokości rzeźby bieżnika linijką lub suwmiarką. Zgodnie z przepisami, aby móc poruszać się po drogach pojazdem mechanicznym, bieżnik opon, w które jest on zaopatrzony, nie może mieć mniejszej głębokości niż 1,6 mm.
W praktyce jednak wymiany ogumienia najlepiej dokonać już wtedy, gdy bieżnik w oponach letnich ma mniej niż 3 mm głębokości, a w oponach zimowych – 4 mm. Wtedy mamy pewność, że opony zachowały jeszcze wszystkie swoje parametry jezdne i zapewnią kierowcy maksimum bezpieczeństwa. Jednakże, nie tylko sama głębokość bieżnika ma znaczenie dla wszechstronnego sprawdzenia i oceny stanu opon samochodowych.

Wiek opony

Nie powinno się wykorzystywać w samochodzie opon starszych niż 10 lat. Na takich nadal będziemy mogli się poruszać po drodze, ale ich parametry znacznie się obniżą, a co za tym idzie – zwiększy się ryzyko ich uszkodzenia i awarii. Nawet jeśli opony nie były dotychczas używane, ryzykowne będzie jeżdżenie na nich.

Czy wiesz że…?

Dla określenia wieku opony należy odczytać cztery ostatnie cyfry kodu DOT znajdującego się na boku każdej opony. Może on mieć postać np. A5AE JKPR 3315. W takim przypadku opona została wyprodukowana w 33 tygodniu 2015 roku.

Poziom ciśnienia

Stan opon zależny jest także od utrzymywania w nich właściwego ciśnienia. Pozwala ono uchronić nasze ogumienie przed wieloma uszkodzeniami mechanicznymi. Częstsze lub doraźne kontrole ciśnienia w oponach dokonywać powinno się, jeśli:
– kierowca jeździ z dużymi obciążeniami,
– uszkodzony został bok opony,
– samochód najechał na przedmiot, krawężnik czy dziurę w jezdni.

Uwaga!

Ciśnienie opon najlepiej jest sprawdzać po dłuższym postoju samochodu, np. rano lub ewentualnie po co najmniej 30-minutowym postoju.

Stan wizualny opony

Tkwiące w oponie ostre przedmioty – gwoździe, kawałki szkła czy zalegające w bieżniku kamienie, żwir i inne przedmioty, mogą kwalifikować ogumienie do wymiany. Należy sprawdzać regularnie opony pod kątem uszkodzeń mechanicznych, powstających w toku eksploatacji pojazdu. Rozerwania, pęknięcia i ubytki w budowie nie powinny ujść uwadze kierowcy, aby nie naraził się na wybuch opony podczas jazdy.

Zobacz również: kiedy wymienić opony letnie na zimowe?

(wpis gościnny)

4.3/5