Jak zdać prawo jazdy za pierwszym razem?

kobieta zdające egzamin na prawo jazdy
opublikowano: 15 kwietnia 2024 autor: redakcja

Prawo jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdów mechanicznych – w zależności od kategorii mogą to być samochody osobowe, motocykle, ciężarówki itd. Zanim wsiądziesz za kółko, musisz odbyć kurs obejmujący zagadnienia teoretyczne oraz zajęcia praktyczne, a następnie zdać egzamin. Wielu przyszłych kierowców zastanawia się, jak zdać prawo jazdy za pierwszym razem? Czy to możliwe?

Od wielu lat egzamin na prawo jazdy kojarzy się z ogromnym stresem. Również statystyki zdawalności nie napawają optymizmem. Kandydat na kierowcę musi opanować sporo materiału teoretycznego, a do tego zdobyć umiejętności praktyczne. To niełatwe zadanie, dlatego warto zastanowić się, jak do niego podejść.

Zdanie egzaminu za pierwszym razem to marzenie każdej osoby wybierającej się na kurs – oznacza spore oszczędności i ogromną satysfakcję. Na szczęście jest to możliwe, jednak trzeba odpowiednio się przygotować, zarówno pod kątem teorii, jak i zadań praktycznych. Przepracowanie ćwiczeń dotyczących przepisów oraz zachowań na drodze, a także dodatkowe godziny jazdy po placu manewrowym i miejskich drogach powinny pomóc szybciej zdać prawo jazdy.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy?

Egzamin na prawo jazdy składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Zanim jednak możliwe będzie przystąpienie do egzaminu, kandydat musi odbyć kurs w szkole nauki jazdy.

Podstawowe szkolenie obejmuje 30 godzin teorii (każda lekcja trwa 45 minut) oraz 30 godzin praktyki (każda po 60 minut). To standardowy pakiet. Nie oznacza to jednak, że kursant nie może wykupić dodatkowych lekcji, aby lepiej się przygotować do zdania egzaminu państwowego.

Po ukończeniu kursu przychodzi czas na zweryfikowanie zdobytej wiedzy i umiejętności.

Egzamin teoretyczny

Egzamin teoretyczny odbywa się w sali komputerowej – każdy przystępujący do niego zajmuje swoje miejsce, by wypełnić test. Ten składa się z 32 pytań. 20 z nich obejmuje zagadnienia z wiedzy podstawowej, a 12 z wiedzy specjalistycznej dotyczącej zdawanej kategorii.

Pytania z wiedzy podstawowej podzielone są na trzy kategorie – o wysokim, średnim i niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Należy na nie odpowiedzieć twierdząco lub przecząco. Każda kategoria jest też inaczej punktowana.

Na pytania z wiedzy specjalistycznej należy odpowiedzieć zaznaczając prawidłową opcję A, B lub C. Tu również punktacja uzależniona jest od kategorii pytań.

Na odpowiedzi przyszły kierowca ma 25 minut. Maksymalnie może zdobyć aż 74 punkty, jednak do zaliczenia wystarczy 68. Aby zdać egzamin praktyczny, trzeba się naprawdę dobrze przygotować i maksymalnie skupić, ponieważ system nie pozwala na cofnięcie się do poprzedniego pytania. Przystąpienie do części praktycznej jest możliwe po zaliczeniu teorii.

Natalia Tokarczyk-Jarocka, specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Egzamin praktyczny

Egzamin praktyczny składa się z dwóch części – jazdy po placu manewrowym oraz po drodze publicznej. Egzaminowany ma do wykonania kilka zadań. Pierwszym z nich jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Może ono obejmować np. kontrolę poziomu płynów eksploatacyjnych czy działania świateł. Następnie kandydat na kierowcę musi przygotować się do jazdy, czyli ustawić w odpowiedniej pozycji fotele, lusterka, zapiąć pasy itp.

Kolejnym etapem jest wykonanie zadań na placu manewrowym. Należy do nich m.in.:

  • jazda po łuku do przodu i do tyłu,
  • ruszanie na wzniesieniu.

Po prawidłowym zaliczeniu tej części egzaminowany wyjeżdża do miasta, gdzie zostaną ocenione jego umiejętności wykonywania manewrów. Przez kilkadziesiąt minut będzie musiał słuchać poleceń egzaminatora, który zechce sprawdzić, jak kandydat zachowuje się w ruchu drogowym, czy stosuje się do znaków drogowych, ustępuje pierwszeństwa przejazdu.

Po zakończeniu egzaminu, następuje jego omówienie. Jeśli przyszły kierowca nie otrzymał pozytywnej oceny, z całą pewnością dowie się, co musi poprawić i przećwiczyć.

Zobacz też: Ile kosztuje prawo jazdy w 2024 r.? Przegląd ofert

Jak zdać prawo jazdy za pierwszym razem? O to zadbaj już na kursie

Jak zdać prawo jazdy kategorii B za pierwszym razem? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że solidne przygotowanie nie tylko umożliwi otrzymać pozytywny wynik egzaminu, ale pozwoli w przyszłości bezpiecznie poruszać się po drogach. Nauki przepisów nie warto odkładać na ostatnią chwilę, a ponieważ materiału jest sporo, dobrze jest opracować sobie harmonogram zajęć.

Aby zdać egzamin teoretyczny, warto jak najwcześniej rozpocząć naukę zagadnień. Najlepiej każdego dnia poświęcić jakiś czas na przyswajanie wiedzy. Przyda się nie tylko podręcznik, ale również baza oficjalnych pytań egzaminacyjnych dostępna na stronie Ministerstwa Infrastruktury. Oczywiście sporą dawkę wiedzy kursant zdobędzie uczęszczając na zajęcia teoretyczne.

Natalia Tokarczyk-Jarocka, specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Dobrą praktyką jest również wykupienie dodatkowych godzin jazdy ze sprawdzonym instruktorem, który wskaże błędy oraz sposoby na ich wyeliminowanie.

Przygotuj się pod kątem merytorycznym

Wielu kandydatów na kierowców nie docenia wiedzy teoretycznej. Zdarza się, że do szkoły jazdy trafiają osoby, które potrafią już prowadzić samochód, ale nie do końca opanowały zasady ruchu drogowego, przepisy.

Jeśli chcesz zdać prawo jazdy za pierwszym razem, musisz być dobrze przygotowany merytorycznie. Warto prześledzić wszystkie pytania, które mogą pojawić się na egzaminie teoretycznym – przejście przez kolejne zagadnienia ze zrozumieniem i czytanie omówień poszczególnych pytań pozwolą ugruntować wiedzę niezbędną do zdania egzaminu.

Wybierz odpowiednią szkołę nauki jazdy

Jak zdać prawo jazdy za pierwszym razem? Nie bez znaczenia jest także wybór szkoły jazdy – warto zwrócić uwagę na doświadczenie egzaminatorów, statystyki zdawalności. Możesz również kierować się opinią znajomych, którzy korzystali z usług danej placówki.

Co warto sprawdzić, szukając najlepszej szkoły?

  • na jakich samochodach odbywa się nauka (powinny być takie same jak w WORD);
  • czy szkoła gwarantuje materiały dydaktyczne;
  • czy szkoła ma jasną, czytelną ofertę cenową;
  • czy szkoła ma jakieś pozytywne opinie kursantów;
  • gdzie znajduje się szkoła (w jakiej odległości od miejsca zamieszkania kursanta);
  • gdzie szkoła ma swój plac manewrowy;
  • jakie rodzaje kursów oferuje placówka – eksternistyczne, weekendowe, ekspresowe, online na żywo.

Wybór odpowiedniej szkoły jazdy z dopasowaną ofertą i dobrą opinią to jeden z warunków właściwego przygotowania się do egzaminu.

Ćwicz z uwagą i wykup dodatkowe jazdy

Jeśli zastanawiasz się, jak zdać prawo jazdy za pierwszym razem, pamiętaj, że ogromne znaczenie mają ćwiczenia. Przyłóż się do nich, powtarzaj poszczególne manewry tak długo, aż staną się dla ciebie proste do wykonania. Jeśli czas przeznaczony na naukę w szkole to za mało, wykup dodatkowe jazdy.

Ciekawe! W Internecie dostępne są różnego rodzaju poradniki wideo, w których instruktorzy udzielają porad, jak zdać prawo jazdy za pierwszym razem.

Przygotuj się do egzaminu psychicznie

Równie ważne jest przygotowanie psychiczne do egzaminu. Pozytywne nastawienie, umiejętność radzenia sobie ze stresem to kwestie, którym również warto poświęcić nieco uwagi. Co zrobić, aby w dniu egzaminu nerwy nie wzięły góry i nie pokonały zdającego? Już dzień wcześniej warto się odprężyć, zadbać o odpowiednią dawkę ruchu, aktywności fizycznej.

To sposób na dotlenienie mózgu, odprężenie i obniżenie poziomu hormonu stresu. Koniecznie należy też zadbać o zdrowy, odpowiednio długi sen. Wypoczęty umysł znacznie lepiej funkcjonuje!

Przed samym egzaminem warto zjeść lekkostrawny, pożywny posiłek bogaty w owoce i warzywa. Nie zaleca się spożywania słodyczy i tłustych potraw, ponieważ ograniczają zdolności koncentracji.

Ważne! Dobrym pomysłem jest wykonanie kilku ćwiczeń oddechowych – łagodzą one stres, działają relaksująco, pomagają się wyciszyć. Weź kilka głębokich oddechów przeponą, a poczujesz napływający spokój!

Jeśli bardzo się denerwujesz, staraj się nie rozmawiać na temat egzaminu z innymi zdającymi. To może tylko zwiększyć napięcie i podnieść poziom stresu.

Jak podejść do egzaminu na prawo jazdy?

Przygotowałeś się merytorycznie i praktycznie? Czas na egzamin. Co jeszcze możesz zrobić, aby zdać prawo jazdy za pierwszym razem? Staraj się nie stresować i przybądź na czas do ośrodka egzaminacyjnego. Nie zapomnij o niezbędnych dokumentach.

Postaraj się dotrzeć do WORD przed czasem, to da ci kilka minut na uspokojenie nerwów, rozejrzenie się po ośrodku. Sprawdź, czy masz wszystko, co niezbędne i spróbuj opanować emocje. Dobrze, aby do egzaminu podejść ze spokojem i otwartym umysłem.

Stefania Stuglik, specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Najpierw czeka cię wykonanie zadań teoretycznych, następnie przyjdzie czas na jazdę. To część testu, która budzi największe emocje i strach.

Co zatem zrobić, by zdać?

  1. Przed rozpoczęciem jazdy zadbaj o prawidłowe ustawienie fotela, zagłówka, lusterek – to także zostanie ocenione przez egzaminatora. Postaraj się jak najlepiej przygotować do jazdy.
  2. Pamiętaj, aby skupić się na jeździe. Przypomnij sobie najczęściej popełniane błędy i staraj się ich unikać. To, co na pewno cię zdyskwalifikuje to wymuszenie pierwszeństwa, niezatrzymanie się na znaku STOP, nieprawidłowa zmiana pasa ruchu, niewłaściwe zachowanie wobec pieszego lub rowerzysty.
  3. Skrupulatnie wykonuj polecenia egzaminatora – skup się, słuchaj i staraj się koncentrować na tym, co dzieje się na drodze. Obecność instruktora może działać stresująco, dlatego nie analizuj jego zachowań, a skup się na prawidłowym wykonywaniu manewrów.
  4. Pamiętaj, że ważna jest płynna jazda. Staraj się unikać gwałtownych manewrów, a wykaż się pewnością i dokładnością.
  5. Obserwuj otoczenie, ale w taki sposób, by egzaminator to widział. Często korzystaj z lusterek, wyraźnie zaznaczając każdy taki ruch.
  6. Zwróć uwagę na dynamikę jazdy, przystosuj się do warunków panujących na drodze. Nie przekraczaj dozwolonej prędkości, ale nie jedź również zbyt wolno. Cały czas obserwuj otoczenie i reaguj na to, co się dzieje.
  7. Nie wpadaj w panikę, gdy wydarzy się coś nieprzewidzianego. Musisz być na to przygotowany. Niech nie zniechęcają cię drobne błędy – wcale nie muszą cię zdyskwalifikować. Podstawą jest zachowanie spokoju i pewna jazda.

Co zrobić w przypadku niepowodzenia na egzaminie prawa jazdy?

Bywa jednak i tak, że mimo dobrego przygotowania i wielu zabiegów, nie uda się zdać za pierwszym razem. W takiej sytuacji możesz umówić się ze swoim instruktorem na dodatkowe jazdy, podczas których przećwiczycie to, co nie wyszło. Możesz też od razu zapisać się na kolejny termin egzaminu.

Ważne! Po trzech niezdanych egzaminach, przyszli kierowcy muszą zaliczyć jazdy doszkalające!

Jeśli wiesz, co sprawiło ci trudność, co zrobiłeś źle na egzaminie, skoncentruj się na tym i postaraj wyeliminować błędy. Dobry instruktor pomoże ci przygotować się do kolejnego podejścia do egzaminu.

Zdałeś egzamin na prawo jazdy? Pomyśl o ubezpieczeniu auta!

Masz już upragnione prawko i jesteś właścicielem samochodu? W takim razie pomyśl o ubezpieczeniu auta. Siedząc za kierownicą będziesz odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

Obowiązkowe OC jest niezbędne, aby samochód mógł wyjechać na drogę. Wielu kierowców decyduje się również na dodatkowe polisy, np. autocasco czy assistance. Te ubezpieczenia chronią przed uszkodzeniem pojazdu np. przez żywioły, ale też przed kradzieżą, gwarantują też wsparcie w przypadku awarii w podróży.

Choć ubezpieczenie dla początkującego kierowcy jest droższe niż dla osoby z doświadczeniem, warto o nie zadbać. Dobra polisa daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala uniknąć finansowej odpowiedzialności w przypadku kolizji, wypadku czy uszkodzenia samochodu.

Szukając dobrej oferty, skorzystaj z kalkulatora OC i AC. Nie tylko porównasz oferty wielu towarzystw, ale sprawdzisz, jaką ochronę proponują. Szybko zdobędziesz ważne informacje i wybierzesz dobre ubezpieczenie.

Podczas pierwszych jazd możesz czuć się jeszcze niepewnie. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza, dlatego staraj się od razu zacząć jeździć. Pokonuj coraz dalsze odległości, nie bój się nowych sytuacji, bo to one sprawiają, że stajesz się doświadczonym i dobrym kierowcą. Z każdą kolejną jazdą będzie coraz lepiej.

  1. Egzamin na prawo jazdy składa się z części teoretycznej i praktycznej.
  2. Kandydat na kierowcę musi opanować wiedzę z zakresu przepisów ruchu drogowego, pierwszej pomocy, podstawy działania samochodu (wymiana płynów, działanie świateł itp.).
  3. Kluczem do zdania egzaminu jest nie tylko solidne przygotowanie, ale też wybór odpowiedniej szkoły nauki jazdy.
  4. Przed egzaminem warto wykupić dodatkowe jazdy doszkalające.
  5. Na egzamin należy stawić się punktualnie, z ważnym dowodem tożsamości.
  6. W celu zredukowania stresu przed egzaminem można wykonać ćwiczenia oddechowe, warto też wyspać się i zjeść pożywny posiłek.
  7. Po trzech niezdanych egzaminach kursant ma obowiązek wykupienia jazd doszkalających.
5/5

Najczęściej zadawane pytania o to, jak zdać prawo jazdy za pierwszym razem

  1. Jak przygotować się do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy?

    Podstawą jest uczestnictwo w zajęciach prowadzonych w szkole nauki jazdy. Kursant powinien również sięgnąć do podręcznika, a także przejść przez zestaw pytań egzaminacyjnych. Naukę należy rozpocząć stosunkowo wcześnie – sukcesywne i regularne ćwiczenie pozwoli szybko przyswoić wiedzę.

  2. Jakie umiejętności są sprawdzane podczas egzaminu praktycznego?

    Egzamin praktyczny obejmuje część na placu manewrowym oraz w mieście. Egzaminator sprawdza umiejętności jazdy po łuku przodem i tyłem, ruszanie na wzniesieniu, ale także manewry parkowania. Istotne jest to, jak egzaminowany zachowuje się w ruchu ulicznym, czy nie stwarza zagrożenia, nie narusza przepisów. Egzaminator zwraca uwagę na dynamikę i kulturę jazdy, a także na umiejętność reagowania na różne sytuacje na drodze.

  3. Czy warto korzystać z symulatora jazdy przed egzaminem?

    Wszelkie dodatkowe zajęcia mogą przełożyć się na lepszy wynik na egzaminie. Jednak zdecydowanie najlepszą metodą zwiększenia swoich kompetencji i umiejętności jest wykupienie dodatkowych jazd z instruktorem. Da to szansę na przećwiczenie manewrów, które sprawiały trudność oraz dopracowanie jazdy po mieście.

  4. Jakie są najczęstsze błędy przy egzaminie praktycznym?

    Do najczęstszych błędów zalicza się brak ustawienia fotela, lusterek, czy niezapięcie pasów bezpieczeństwa. W dalszej kolejności jest to nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu lub wymuszenie pierwszeństwa, niezastosowanie się do świateł lub znaków drogowych, a także nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach.